700 km og 16000 høydemetre

Cape Epic med tre norske lag

Cape Epic er kanskje verdens største og hardeste etaperitt innen terrengsykling. 10 verdensmestere og hele pallen fra OL i London 2012 var representert blant de 1200 rytterne som syklet årets ritt.

Publisert Sist oppdatert

Fortalt til kondis.no av Sven Kilander

www.capeepic.com er verdens største og kanskje hardeste og ikke minst flotteste etapperitt innen terrengsykling. Ikke mindre enn 10 verdensmestere og hele pallen fra OL i London 2012 var representert blant de 1200 rytterne som syklet årets ritt.

Fra Norge stilte tre lag: Centra Explorer 2/ YT (Sven Kilander/Jo Nordskar), Centra Explorer 1(Ole Kristian Silseth/ Christian Stabell Eriksen) og Abax-Lillehammer CK (Greg Saw/ Lars-Ragnar Manengen).

Jeg og Jo dro ned til Sørafrika helt uten forventningspress og med ambisjonen om å ha det mest mulig gøy sammen med 1200 likesinnede fra hele verden på morsomme stier i vill afrikansk natur.

Den første etappen var utfordrende for skandinaver som er mere vant til skigåing enn 125 km sykling og ca. 2500 høydemeter på stier i dyp sand i en ørken i 40 graders varme (i skyggen), men etter hvert kom vi inn i det. Rittet bød på fantastisk natur og stier vi bare kan drømme om i Norge. Selv om vi presset på og var slitne var det mye glede og kom mange jubelrop fra oss i løypa.

Å sykle på lag med og dele opplevelsene med en god venn gjør opplevelsene enda flottere. Etter 700 km med stisykling, 16000 høydemeter fordelt på 7 etapper og en prolog og masse store smil ble vi utnevnt til Race Village Heroes og endte på 17 plass og som beste norske lag, foran Lars-Ragnar (bl.a. Birkenvinner 2012 og Norgesmester flere ganger) og Greg Saw (bl.a. vinner av Norges cupen i landeveisykling og helt i toppen innen terrengsykling i Norge de siste årene).

Rittet ble for øvrig vunnet av verdensmesterne Christoph Sauser og Jaroslav Kulhavy.

RESULTATLISTA


Skorpion utenfor teltet

Powered by Labrador CMS