Hele 546 løpere var i aksjon i det andre løpet i Tour de Hedmarken på Gåsbu, Ottstadrennet med fellesstarter i fristil for alle klasser fra 11 år og oppover og parstarter for de aller yngste.
På seniorklassens 9 km ble det et meget "close race" mellom teamkompisene i United Bakeries, Vetle Thyli fra Raufoss og Øystein Pettersen fra Lillomarka. Hamar-junioren Kristian Græsli stilte i "overklasse" og hevdet seg med bravur blant seniorene med 3. plass, bare 16 sekunder bak tetduoen.
Vinner av K18/19, Lisa Kvamme fra NTG-Lillhammer og Søre Ål IL hadde beste tid på kvinnenes 4,5 km, 16 sekunder raskere enn seniorvinner, Marthe Bjørnsgaard fra Lillehammer Skiklubb.
Tre løpere greide å forsvare klasseseieren fra lørdagens klassiske sprint på Budor: Kristin Austgulen Fosnæs, Fossum IF (J15), Dorthe Ballangrud Seierstad, Raufoss IL (J15) og Hålon Kvam, Kolbukameratene (G14) har dermed overtaket på alle sine konkurrenter foran de to avgjørende rennene i Tour de Hedmarken 2014, Gåsburennet i klassisk lørdag (skiatlon for seniorene) 27.12 og Budorrennet med jaktstart i fristil søndag 28.12.
Reportasje fra HA-sprinten: Tour de Hedmarken sprintet i gang på Budor
RESULTATLISTE Ottestadrennet -TdH-2.pdf
Tour de Hedmarkens nettsider
Tour de Hedmarken på facebook
Fra starten for G15. (Foto: Torfinn Kringlebotn)
Sllitne løpere etter målgang. (Foto: Torfinn Kringlebotn)
Seierspallen i M18 med Fredrik Helgestad, Hamar Skiklubb, på toppen foran Lars Kringlebotn, Ottestad IL, og Sigve Smedshammer, Tynset IF. (Foto: Torfinn Kringlebotn)
Selv om det "bare" ble 2. plass på resultatlista var det liten tvil ingen tvil om hvem som var mest pop blant langrennstalentene på Gåsbu. (Foto: Torfinn Kringlebotn)
De beste pr. klasse i Ottestadrennet, TdH2 21.12.2014: |
||||
J 11 år | ||||
Plass | Navn | Klubb | Tid | Etter |
1 | Ragna Fodstad | Østre Toten Skilag | 06:58 | 00:00 |
2 | Synne L Nesheim | Bærums Skiklub | 07:01 | 00:03 |
3 | Synne Børresen Bollingmo | Raufoss IL | 07:02 | 00:04 |
J 12 år | ||||
1 | Kristine Kvamme | Søre Ål IL | 06:20 | 00:00 |
2 | Emma Axelsson | Oppegård IL | 06:27 | 00:07 |
3 | Charlotte Halseth | Strømmen og Lillestrøm SK | 06:44 | 00:24 |
J 13 år | ||||
1 | Marthe Sofie L Foss | Varde IL | 10:03 | 00:00 |
2 | Ellen Gravdahl | Raufoss IL | 10:04 | 00:01 |
3 | Amalie Storlien | MjøsSki | 10:22 | 00:19 |
J 14 år | ||||
1 | Karoline Grøtting | Hernes IL | 09:25 | 00:00 |
2 | Carina Sveen | Strandbygda IL | 09:43 | 00:18 |
3 | Otilie Børresen Bollingmo | Raufoss IL | 09:57 | 00:32 |
Mathilde Hauge Harviken | Strandbygda IL | 09:57 | 00:32 | |
J 15 år | ||||
1 | Kristin Austgulen Fosnæs | Fossum IF | 13:05 | 00:00 |
2 | Ane Grøtan Wang | Haslum IL | 13:47 | 00:42 |
3 | Pia Stangebye | Lyn Ski - Ski | 13:53 | 00:48 |
J 16 år | ||||
1 | Dorthe Ballangrud Seierstad | Raufoss IL | 13:21 | 00:00 |
2 | Tuva Bakkemo | Gjøvik SK | 13:25 | 00:04 |
3 | Ingvil Ahlsand | Kjelsås IL - ski | 13:37 | 00:16 |
K 17 år | ||||
1 | Maiken Min Midtskogen | 13:29 | 00:00 | |
2 | Martine Korslund | 13:30 | 00:01 | |
3 | Emma Murvold | MVS/ Stor-Elvdal SK |
13:38 | 00:09 |
K 18 år | ||||
1 | Kristine Alm Karsrud | Raufoss IL/ Gjøvik/Toten Langrenn | 12:41 | 00:00 |
Marthe Lindmoen | Raufoss IL/ Gjøvik/Toten Langrenn | 12:41 | 00:00 | |
3 | Susann Sagstuen | 13:03 | 00:22 | |
K 19/20 år | ||||
1 | Lisa Kvamme | 11:52 | 00:00 | |
2 | Amalie Håkonsen Ous | 12:22 | 00:30 | |
3 | Hanna Ruud Barland | MVS/ Mysen IF | 12:23 | 00:31 |
K senior | ||||
1 | Marthe Bjørnsgaard | Lillehammer Skiklub | 12:08 | 00:00 |
2 | Marthe Kristine Hafsahl Karset | Vang Skiløperforening | 12:43 | 00:35 |
3 | Mathilde Thyli | Lillehammer Skiklub | 13:02 | 00:54 |
G 11 år | ||||
1 | Sigurd Nordaas | Strandbygda IL | 06:12 | 00:00 |
2 | Jørgen Kvarstad | Hamar SK | 06:31 | 00:19 |
3 | Emil Stenberg Øien | 06:36 | 00:24 | |
G 12 år | ||||
1 | Henrik Jevanord | Moelven IL | 06:03 | 00:00 |
2 | Eirik Bueno Lindmoen | Raufoss IL | 06:11 | 00:08 |
3 | Johannes Edelssønn Galåen | Kjelsås IL - ski | 06:14 | 00:11 |
G 13 år | ||||
1 | Brage Buseth Hammerstad | Haslum IL | 08:55 | 00:00 |
2 | Aleksander Elde Holmboe | Bærums Verk og Hauger IF | 08:57 | 00:02 |
3 | Nikolai Elde Holmboe | Bærums Verk og Hauger IF | 09:12 | 00:17 |
G 14 år | ||||
1 | Håvard Kvam | Kolbukameratene, IL | 08:25 | 00:00 |
2 | Henrik Solheim Ruud | Fossum IF | 08:28 | 00:03 |
3 | Fredrik Fodstad | Eidsvold Værks Skiklub | 08:30 | 00:05 |
G 15 år | ||||
1 | Ansgar Evensen | Vind IL | 11:47 | 00:00 |
2 | Kristoffer Alm Karsrud | Raufoss IL | 12:03 | 00:16 |
3 | Petter Lindmoen | Raufoss IL | 12:05 | 00:18 |
G 16 år | ||||
1 | Åsmund Jakobsen | Nordre Land IL | 11:04 | 00:00 |
Petter Stokkeland | Tistedalen FL | 11:04 | 00:00 | |
3 | Kristian Larsen | MjøsSki | 11:21 | 00:17 |
M 17 år | ||||
1 | Ole Haldor Ensrud | 19:05 | 00:00 | |
2 | Emil Robert Book Bratbak | Lillehammer Skiklub | 19:14 | 00:09 |
3 | Jonas Strøm Scheie | Vang Skiløperforening | 19:20 | 00:15 |
M 18 år | ||||
1 | Fredrik Helgestad | Hamar SK | 18:42 | 00:00 |
2 | Lars Kringlebotn | Ottestad IL | 18:48 | 00:06 |
3 | Sigve Smedshammer | Tynset IF | 18:51 | 00:09 |
M 19/20 år | ||||
1 | Erik Olsvik Dengerud | Kjelsås IL - ski/ Team Kollen | 18:09 | 00:00 |
2 | Bjørn André Aaslund | Heming, IL - Ski/ Team Kollen | 18:12 | 00:03 |
3 | Simen Nordhagen | 18:19 | 00:10 | |
M senior | ||||
1 | Vetle Thyli | Raufoss IL | 20:31 | 00:00 |
2 | Øystein Pettersen | Lillomarka SK | 20:32 | 00:01 |
3 | Kristian Græsli | Hamar SK | 20:47 | 00:16 |
FH M senior | ||||
1 | Morten Hulleberg | MjøsSki | 07:47 | 00:00 |
2 | Alexander Letrud | 09:35 | 01:48 |