Bildet: Halvmartonvinnerne
Sikkerheten ble satt i høysetet da Florø TIF bestemte seg for å legge om løypene totalt siden starten i 1982. Den økende trafikken langs riksveg 7 og rasfaren på gangstien utenfor Sundafjellstunellen ble avgjørende faktorer for at løypene i 2014 hadde fått start og mål på Florø Stadion.
Mange vill nok savne gamleløypen, men årets utgave er mye å bygge videre på. Spesielt for publikum som fikk se maratonløperne passere stadion ikke mindre enn tre ganger underveis. Første halvdel av den gamle maratontraseen gikk så og si på øde veier og med kun 9 deltagere får man fort følelsen av å løpe helt alene.
I den nye løypetraseen bli man i alle fall sett i sine anstrengelser i å nå målet.
Helge Hafsaas var igjen suveren på maraton distansen. Men denne gang måtte han passere den magiske 3 timers grensen til slutt. Med slutt tiden 3.00.11 kunne han fortelle at det gikk meget tungt og at det ikke fungerer for tiden. Kanskje kroppen etterhvert begynner å kjenne alle maratonløpene på et høyt nivå som han etterhvert har fått i beina.
En som ikke kjenner dette, er Inge Asbjørn Haugen fra Hornindal. Han løp sitt 471. maratonløp i karrieren, og det på årsbetse 3.55.15.
Gledelig også med 2 kvinner på startstreken. Titina Bakken fra Romerike og Tove Dybvad fra Lom hadde god kontakt hele veien. Førstnevnte vant på 4.22.17.
Kvinneklassen på marton var unntaket, for resten av Florø Maraton Rett Vest dreide seg om lokale løperer fra Sogn & Fjordane med noen hederlige unntak. I tøff konkurranse med Bergen City Maraton og Sentrumsløpet samt Skarverennet blir det vanskelig å hente deltagere utenfor fylket.
Løpsleder Leif Martin Reknes var ikke fornøyd med deltagelsen i barneløpet (Kongleløpet). Her er det rom for langt flere unge lovende. Innbyggertalet tatt i betraktning burde dette antallet vært mangedoblet.
Desverre sviktet også sølvvinneren fra NM-terrengløp Marius Vedvik fra Førde denne gang. Men "sambygdingene" hans gjorde en flott figur ellers på Stadion der Førde fikk bank av Florø i fotballcupens 1. runde for et par dager siden.
På halvmaraton tok Førde trippel i herreklassen med Thomas Kristiansen Grønfur tronene øverst med tiden 1.24.10.Kvinneklassen ble vunnet av Anne Grete Sandvik fra Florø. Tiden her ble 1.41.39.
10 km tronen var ledig og det benyttet Eigil Indstebø fra Gloppen seg av.Han vant på 35.35. Beste kvinne ble Bente Hermansen fra "Joggedilla" på 45.48.
På den korteste distansen, 5km, forsvarte Bendik Grimsbø fra Gloppen fjorårseieren da han vant på 17.21.
Men her hadde nesten seiersfeiringen rett før mål kostet ham seieren da Jann Olav Tjønneland fra Viksdalen kom meget raskt på slutten og fikk notert samme tid.
Kvinneklassen ble vunnet av Merete Helgheim fra Gloppen på 18.54. Fjorårsvinner Inga Kårstad Skaar fra Førde kom nærmest med 19.07.
Florø TIF hjemmeside Alle resultater
Drikke i det varme væet må til, her kjenner vi igjen Harald Nygård som har vært med i en årrekke i Florø
Flott stemning i det fine været.
Lang rekke med løpere i Kongleløpet.
Baran storkoser seg i det flotte været.
Helge Hafsaas klappes frem etter passering 1 runde.
Barfot som vanlig, med løping på grus og stein ble utfordingen større denne gang for Lars Bjørbæk.
Kristen Stæger-Breisnes
Svein Steine
Med startnr 1 kan Inge Asbjørn Haugen kan konstatere at han ligge godt an. 471 er antall maratonløp i karrieren
Sykkelpatruljer følger lederen i hvert løp.
Helge Hafsaas inn til runding halveis.
Abdoul Karim Barry.
Starten halvmaraton
Totalvinner Thomas Kristian Grønfur tar teten.
Marcus Vedeler med str nr 100.
Arne Løkkebø og Willy Pedersen
Rune Horgen fremst
En gammel kjenning er tilbake, Gunnar Norhus (126) en av få Bergensere som deltok på årets Florø Maraton.
Også Anette Kristiansen er tilbake, nå nærmer hun seg 170 halvmaraton.
Klart for start 10 km.
Feltet strekker seg raskt ut.
Allerede ut av første sving tar totalvinner Eigil Indstebø tet
Etterhvert følger det mange løpere på.
God stemning i solskinnet
Olav Lyslo (272) en av mange gjengangere i Rett Vest.
Også mange jenter løp 10 km.
"Gamlegutta" på plass, Norvald Ospehaug (245) og Andreas Etterlid (232).
Folksomt på banen under oppvarming 5 km.
Vinner Titina Bakken passerer etter 2 runder i det 5 km løperne gjør seg klar.
Klart for start 5 km
Lang rekke med løpere.
Litt trangt om plassen, men det er plass til mange flere.
Mange unge utøvere løp km.
God spredning alle rede i første sving
Bendik Grimsbø jubler for seier...
Andreas Rauset blir nr 3.
Merete Helgheim vinner kvinneklassen
2.plass til Inga Kårstad Skaar.
Flott 3.plass til Ane Brekke
Trond Killingrød på 10 km.
Bente Hermannsen vinner 10km kvinner.
Norun Stavø blir nummer 2.
Medaljer til alle som fullfører.
En meget sliten Helge Hafsaas vinner maraton
Geir Nygård blir nummer 2.
Thomas Kristiansen Grønfur vinner halvmaraton
Kai Kilnes løper seg etterhvert opp på 2.plass.
Bjarte Reed sikrer Førde trippel
Trippel Førde
Anne Grete Sandvik vinner kvinner halvmaraton
2.plass til Stine Mari Thaule
Barbeint inn til 3.29.25 for Lars Bjørbæk
Fjorårsvinner Anne Lise Rygg tar 3.plass på 10km i år.
Kristen Stæger-Breisnes inn til 3.33.06.
Titina Bakken vinner maraton
2.plass i maraton for Tove Dybvad.
Florø Maraton Rett Vest | ||||||
26. april 2014 | ||||||
Maraton K 40-44 år | ||||||
1 | 7 | Titina Bakken | 4:22:17 | Romerike Ultraløperklubb | ||
Maraton K 50-54 år | ||||||
1 | 8 | Tove Dybvad | 4:23:50 | Lom IL | ||
Maraton M 17-34 år | ||||||
1 | 5 | Abdoul Karim Barry | 3:23:57 | FSK | ||
2 | 4 | Lars Bjørbæk | 3:29:25 | |||
Maraton M 40-44 år | ||||||
1 | 3 | Kristen Stæger-Breisnes | 3:33:06 | Eikefjord IL | ||
Maraton M 45-49 år | ||||||
1 | 9 | Helge Hafsås | 3:00:11 | Olden IL | ||
2 | 6 | Geir Nygård | 3:07:13 | Førde IL - Friidrett | ||
Maraton M 60-64 år | ||||||
1 | 1 | Inge Asbjørn Haugen | 3:55:15 | Hornindal IL | ||
Maraton M 65-69 år | ||||||
1 | 2 | Svein Steine | 4:03:56 | |||
Halvmaraton K 17-34 år | ||||||
1 | 104 | Stine Mari Taule | 1:42:48 | |||
2 | 109 | Svanhild Tennebø | 1:58:35 | |||
Halvmaraton K 35-39 år | ||||||
1 | 105 | Anne Grethe Sandvik | 1:41:49 | |||
2 | 122 | Anne-Lise Rygg | 1:44:28 | Førde IL - Friidrett | ||
Halvmaraton K 45-49 år | ||||||
1 | 125 | Anette Kristiansen | 2:41:58 | Fenring IL | ||
Halvmaraton M 17-34 år | ||||||
1 | 116 | Thomas Kristiansen Grønfur | 1:24:10 | Førde IL - Friidrett | ||
2 | 101 | Alexander Øen Ask | 1:30:31 | Førde IL - Friidrett | ||
3 | 103 | Anders Arvesen | 1:35:57 | Trondheim | ||
4 | 123 | Eivind Haugstad Kleiven | 2:13:08 | Firdaposten | ||
Halvmaraton M 35-39 år | ||||||
1 | 128 | Kai Kilnes | 1:30:08 | Førde IL - Friidrett | ||
2 | 100 | Marcus Vedeler | 1:36:21 | Eid IL | ||
3 | 127 | Frode Leivestad | 1:36:47 | Oceaneering | ||
4 | 117 | Stian Rønnekleiv | 1:51:42 | Flora CK | ||
5 | 113 | Eirik Villand | 1:54:52 | Lille Marked | ||
Halvmaraton M 40-44 år | ||||||
1 | 124 | Dag Nesbø Frøyen | 1:47:30 | Firdaposten | ||
2 | 131 | Frank Norman Leversund | 2:07:35 | FSK | ||
Halvmaraton M 45-49 år | ||||||
1 | 121 | Bjarte Reed | 1:30:08 | Førde CK | ||
2 | 119 | Arne Løkkebø | 1:38:53 | Eikefjord IL | ||
3 | 107 | Rune Horgen | 1:57:58 | Flora CK | ||
Halvmaraton M 50-54 år | ||||||
1 | 133 | Thomas Andersson | 1:38:56 | Gursken IL | ||
Halvmaraton M 55-59 år | ||||||
1 | 120 | Emil Horstad | 2:00:07 | Førde IL - Friidrett | ||
Halvmaraton M 60-64 år | ||||||
1 | 115 | Willy Pedersen | 1:46:01 | Veldre | ||
Halvmaraton M 65-69 år | ||||||
1 | 108 | Rolf Tennebø | 1:50:22 | SFE-BIL | ||
2 | 114 | Lars Ulvestad | 1:55:04 | SFE-BIL | ||
3 | 118 | Jan Solheimslid | 1:57:49 | Førde IL - Friidrett | ||
4 | 126 | Gunnar Nordhus | 2:08:15 | Aks-77 | ||
Halvmaraton M 70-74 år | ||||||
1 | 130 | Tore Mundal | 1:55:36 | Lom IL | ||
Halvmaraton M 75-79 år | ||||||
1 | 111 | Aksel Nilssen | 1:58:33 | Valnesfjord IL | ||
Halvmaraton M 80-84 år | ||||||
1 | 112 | Per Gundersen | 2:00:28 | Ålesunds FIK | ||
10km K 12-16 år | ||||||
1 | 235 | Andreea Cioaca | 1:07:09 | Bravo Seafood | ||
2 | 273 | Andrea Bjørkedal | 1:09:33 | |||
3 | 234 | Anna Maria Tudor | 1:26:00 | Bravo Seafood | ||
10km K 17-29 år | ||||||
1 | 256 | Jeanette Strømsøy | 56:12 | |||
2 | 225 | Marianne Langedal | 1:05:15 | |||
3 | 214 | Tina Aga | 1:06:00 | Idrett Uten Alkohol | ||
4 | 215 | Lene Kristin Berge | 1:25:54 | |||
10km K 30-39 år | ||||||
1 | 224 | Camilla Elisa Savland | 48:23 | Tambarskjelvar IL | ||
2 | 270 | Svanhild Ulltang | 55:45 | |||
3 | 207 | Annette Storøy Paulen | 1:16:16 | |||
10km K 40-49 år | ||||||
1 | 262 | Bente Hermansen | 45:48 | Joggedilla | ||
2 | 243 | Ingunn Selås | 49:26 | Florø T og IF | ||
3 | 211 | Unni Kvamme | 50:12 | Haukedalen | ||
4 | 247 | Anette Hollevik | 51:15 | Flora CK | ||
5 | 239 | Lise Monsen | 55:06 | |||
6 | 205 | Turid Vallestad | 1:01:25 | Haukedalen Idrettslag | ||
7 | 257 | Anne-Grete Gotten Ramsdal | 1:05:16 | Eikefjord IL | ||
8 | 268 | Mihaela Williamsen | 1:22:24 | |||
10km K 50-59 år | ||||||
1 | 242 | Norunn Stavø | 46:07 | Florø T og IF | ||
2 | 250 | Monique Eide | 49:08 | |||
10km K 60-69 år | ||||||
1 | 237 | Sigrid Gjelsvik | 54:13 | Tambarskjelvar IL | ||
10km M 12-16 år | ||||||
1 | 258 | Simen Gotten Ramsdal | 49:26 | Eikefjord IL | ||
2 | 227 | Ardian Dypevik | 59:19 | Flora CK | ||
10km M 17-29 år | ||||||
1 | 275 | Vegard Hegrenes | 36:02 | Førde IL - Friidrett | ||
2 | 269 | Frode Torvanger | 45:44 | |||
3 | 261 | Henrik Aardalsbakke | 45:45 | Team Juvik | ||
4 | 241 | Vegard Erling Ramsdal | 53:43 | |||
10km M 30-39 år | ||||||
1 | 266 | Eigil Instebø | 35:35 | Gloppen FIL | ||
2 | 213 | Jamshid Abdali | 41:44 | |||
3 | 260 | Bjørn Magne Kleppenes | 42:11 | Førde IL - Friidrett | ||
4 | 267 | Ludvik Slettehaug | 46:17 | Tambarskjelvar IL | ||
5 | 208 | Robert Steindal | 47:05 | Florø T og IF | ||
6 | 259 | Håkan Høgberg | 47:30 | |||
7 | 274 | Vidar Vallestad | 50:07 | |||
8 | 202 | Kristian Lyckander | 50:40 | |||
9 | 251 | Stian Vallestad Alvær | 54:36 | |||
10 | 210 | Øyvind Midtbø | 54:59 | Uco | ||
11 | 209 | Bjørnar Hovden | 57:33 | Florø T og IF | ||
10km M 40-49 år | ||||||
1 | 271 | Trond Killingrød | 36:09 | Syril IL | ||
2 | 276 | Ola Hegrenes | 40:06 | |||
3 | 244 | Stig Solheim | 40:57 | Florø T og IF | ||
4 | 233 | Håkon Åsvang | 41:50 | Bravo Seafood | ||
5 | 218 | Jan Grov | 44:23 | |||
6 | 263 | Martin Eimhjellen | 44:38 | Hyen IL | ||
7 | 236 | Andre Høyset | 45:16 | Eikefjord IL | ||
8 | 255 | Trond Naustdal | 45:21 | Pwc BIL | ||
9 | 222 | Martin Ramsdal | 45:27 | Flora CK | ||
10 | 203 | John Anders Økland | 47:25 | |||
11 | 252 | Trond Wefring | 48:37 | |||
12 | 253 | Hans Magnar Hansen | 50:17 | |||
13 | 230 | Jonny Grotle | 51:26 | Fjord1 | ||
14 | 248 | Frank Skomsvoll | 51:41 | Flora CK | ||
15 | 200 | Espen Rudsengen | 55:45 | |||
16 | 204 | Ovar Sandaker | 58:12 | |||
10km M 50-59 år | ||||||
1 | 240 | Magnar Solheim | 37:31 | Norddalsfjord IL | ||
2 | 264 | Ove Grimsbø | 41:29 | Førde IL - Friidrett | ||
3 | 206 | Svein Ove Alisøy | 42:14 | Førde IL - Friidrett | ||
4 | 212 | Per Oddvar Lien | 43:03 | Kyrkjebø IL | ||
5 | 223 | Gustav Johan Nydal | 47:57 | Westcon Yard Florø AS | ||
6 | 216 | Otto Svein Ramsdal | 48:54 | Flora CK | ||
7 | 238 | Per-Øyvind Sørbø | 49:25 | Eikefjord Badm.klubb | ||
8 | 265 | Harald Engevik | 49:44 | |||
9 | 231 | Rune Holme | 50:58 | Florø T og IF | ||
10 | 221 | Nils Holme | 52:45 | Hyen IL | ||
11 | 219 | Asbjørn Røyrvik | 57:12 | |||
12 | 254 | Ole Johnny Warvik | 1:05:38 | |||
10km M 60-69 år | ||||||
1 | 249 | Aage Torvanger | 41:53 | |||
2 | 220 | Svein Erlend Rød | 48:25 | Førde | ||
3 | 245 | Norvald Ospehaug | 51:52 | |||
4 | 272 | Olav Lyslo | 54:57 | Gloppen FIL | ||
5 | 226 | Kjartan Kvellestad | 58:40 | Florø T og IF | ||
10km M 70-79 år | ||||||
1 | 228 | Kjell Odd Steinset | 54:03 | Jølster IL | ||
2 | 217 | Odd Haugsbakk | 55:27 | Naustdal | ||
3 | 201 | Hans Bjørn Kvalsvik | 1:01:07 | Florø T og IF | ||
4 | 246 | Terje Trengereid | 1:06:07 | |||
5 | 232 | Andreas Etterlid | 1:09:36 | Førde | ||
5km K 12-13 år | ||||||
1 | 468 | Henriette Hegrenes | 24:31 | Førde | ||
2 | 469 | Kristina Hegrenes | 24:32 | Førde | ||
3 | 418 | Thale Sørbotten Johansen | 26:32 | |||
4 | 417 | Mathilde Magnussen Johansen | 26:44 | |||
5km K 14-15 år | ||||||
1 | 423 | Inga Kårstad Skaar | 19:07 | Førde IL - Friidrett | ||
2 | 432 | Ane Brekke | 19:29 | Førde IL - Friidrett | ||
3 | 466 | Thea Aamot Hegrenes | 22:03 | Førde | ||
4 | 428 | Frida Sunnarvik Waaraas | 28:00 | |||
4 | 429 | Kristina Sande Storevik | 28:00 | |||
6 | 416 | Maren Johansen Myklebust | 28:54 | Dale | ||
5km K 16-17 år | ||||||
1 | 402 | Ingrid Næss Johansen | 22:45 | Gneist | ||
2 | 426 | Ane Marte Warvik | 24:37 | |||
5km K 22-29 år | ||||||
1 | 456 | Kjersti Garfors | 20:51 | Tambarskjelvar IL | ||
2 | 467 | Hilde Riveraa | 28:22 | |||
5km K 30-39 år | ||||||
1 | 462 | Merete Helgheim | 18:54 | Gloppen FIL | ||
2 | 444 | Hilde Knudsen | 28:05 | Davik IL | ||
3 | 450 | Anne Grethe Brandsøy | 29:10 | Florø T og IF | ||
4 | 445 | Julie Hammerseth | 30:24 | |||
5km K 40-49 år | ||||||
1 | 458 | Anita Stenevik | 22:50 | |||
2 | 460 | Bergljot Osland | 23:19 | |||
3 | 405 | Ann-Sissel Tresnes | 23:20 | Florø T og IF | ||
4 | 448 | Marianne Nes | 25:34 | Flora CK | ||
5 | 442 | Gry Aase Alnes | 27:52 | |||
5km K 50-59 år | ||||||
1 | 449 | Ingunn Bergheim | 29:35 | Eikefjord IL | ||
2 | 427 | Åse Elin Warvik | 30:32 | |||
3 | 441 | Anne Marie Fagerstrøm | 31:29 | Florø T og IF | ||
5km K 60-69 år | ||||||
1 | 407 | Magnhild Myklebust | 25:46 | Florø T og IF | ||
5km M 12-13 år | ||||||
1 | 455 | Even Johan Haslerud | 20:21 | FSK | ||
2 | 419 | Ørjan Ørjansen Solheim | 20:53 | Florø T og IF | ||
3 | 400 | Oliver Bosdal Thorsen | 21:00 | Førde IL - Friidrett | ||
4 | 433 | Lukas Bruland Gurvin | 21:18 | Førde IL - Friidrett | ||
5 | 421 | Daniel Sagen Sundal | 23:23 | Florø T og IF | ||
6 | 436 | Petter Kjelsnes | 23:38 | Flora CK | ||
7 | 452 | Marius Eimhjellen | 24:52 | Hyen IL | ||
8 | 409 | Frode Langedal Aune | 25:09 | Flora CK | ||
9 | 457 | Nils Jakob Bakke Nydal | 27:34 | |||
10 | 413 | Sigurd Savland | 28:02 | Tambarskjelvar IL | ||
11 | 451 | Marius Sandvik Bareksten | 30:56 | |||
5km M 14-15 år | ||||||
1 | 411 | Kent Ove Sæten | 20:22 | Hyen IL | ||
2 | 434 | Andre Bruland Gurvin | 20:53 | Førde IL - Friidrett | ||
2 | 440 | Ådne Sellevoll | 20:53 | Førde IL - Friidrett | ||
4 | 435 | Erik Alnes Litsheim | 22:33 | Førde IL - Friidrett | ||
5km M 16-17 år | ||||||
1 | 424 | Andreas Rauset | 18:02 | Sandane TIF | ||
2 | 408 | Adrian HELGHEIM | 18:38 | Førde IL - Friidrett | ||
3 | 415 | Aleksander Sunde Kvile | 18:56 | Førde IL - Friidrett | ||
5km M 18-22 år | ||||||
1 | 464 | Bendik Grimsbø | 17:21 | Førde IL - Friidrett | ||
2 | 439 | Ole Martin Gjerde | 20:03 | Svelgen T&If | ||
3 | 406 | Arnt Bjarne Landøy | 21:19 | |||
5km M 30-39 år | ||||||
1 | 414 | Kent Arne Refvik-Hopland | 19:08 | Florø T og IF | ||
2 | 454 | Jøran Laukeland | 19:59 | Sunnfjord Energi | ||
3 | 422 | Stian Leirvik | 26:26 | Aker Solutions | ||
5km M 40-49 år | ||||||
1 | 463 | Jann Olav Tjønneland | 17:21 | Viksdalen IL | ||
2 | 461 | Eivind Senneset | 19:37 | Flora CK | ||
3 | 425 | Eivind Rauset | 20:24 | Gloppen FIL | ||
4 | 431 | Jon Holsvik Sørland | 22:18 | Florø T og IF | ||
5 | 443 | Charles Litsheim | 22:55 | |||
6 | 420 | Per Heimseth | 25:08 | Florø Styrkeløftklubb | ||
5km M 50-59 år | ||||||
1 | 459 | Trond Melvær | 21:30 | |||
2 | 446 | Odd Arild Dale | 22:12 | Førde IL - Friidrett | ||
3 | 438 | Stig Gjerde | 22:25 | Svelgen T&If | ||
4 | 465 | Norvald Hegrenes | 24:32 | Førde | ||
5km M 60-69 år | ||||||
1 | 410 | Kolbjørn Hjertvik | 18:53 | Kårvåg IL | ||
2 | 447 | Kåre Wiik | 22:25 | |||
3 | 401 | Egil Gulholm | 25:53 | Tambarskjelvar IL | ||
4 | 403 | Terje Mo | 26:37 | |||
5 | 430 | Steinar Midtbø | 27:32 | Norddalsfjord IL | ||
6 | 412 | Reidar Huus | 28:15 | Kondis | ||
7 | 437 | Sigbjørn Vårdal | 34:17 | |||
5km M 80-89 år | ||||||
1 | 404 | Kåre Ness | 36:29 |