Strømstadmilen er ganske sikkert det svenske løpet med størst andel norske løpere... i startlistene var det 555 nordmenn og 697 svenske løpere og 45 fra andre nasjoner - altså en norsk andel på 43%. Det var nok ikke helt slik, det er mye feilregistrering av nasjon her, men det var antagelig ca 250-300 nordmenn med.
Arrangementets hjemmeside: http://milen.se/
Som vanlig i svenske løp - som gjerne har pengepremier til de beste løperne - er det stor deltagelse av afrikanske løpere. Vinneren fikk 7500 SEK og 10. løper 500 SEK forutsatt at tidene var under 32:30 (herrer) og 37:30 (kvinner). Løyperekord ga 15000 SEK i tillegg, men de overlevde. Det er forresten Gunhild Halle som har løyperekorden i kvinneklassen på 32:31 fra 2002.
Tetgruppa for menn like etter start. I tet er BULs Weldu Negash Gebretsadik, som ikke fullførte løpet. (foto: Sylvain CAVATZ)
Heidi Dietrichson Pharo løp som beste ikke-etiopiske løper inn til 4. plass med tiden 37:05, og fikk med seg en sjekk på 3000 SEK i tillegg til heder og ære.
Heidi Dietrichson Pharo løper inn til 4. plass. (foto: Sylvain CAVATZ)
I herreklassen kom Tjalves eritreiske løper Senay Fissehatsion på 2. plass med tiden 30:13, noe som blant annet sikret han en sjekk på 5000 SEK. Snart norske Zerei Kbrom fra Vadsø ble nummer fire.
Senay Fissehatsion, Tjalve løper inn til 2. plass. (foto: Sylvain CAVATZ)
Ellers ble det seier til Silje Wilson fra Hamar skiklubb på kvinnenes 5 km, men her løp den norske vinneren av Jenter 17 raskere enn alle seniorene; Der vant Julie Marie Larsen fra Varteig IL på 18:33.
Fredrik Sandvik ble nummer to i herreklassen på 5 km med tiden 16:34.
Julie Marie Larsen fra Varteig, som løp i klasse jenter 17 år, var aller raskeste
kvinne på 5 km. (foto: Sylvain CAVATZ)
Fredrik Sandvik, Askim var nest raskest av herrene på 5 km. (foto: Sylvain CAVATZ)
Kvinner 10 km med norske løpere i topp 25 (148 deltagere): | |||||
1
|
335 | Etalemehu Z. Habtewold (ETH) | K 4. Kvinnor | FK MALMÖ 4H | 00:33:45 |
2 | 374 | Tigist Jabora (ETH) | K 4. Kvinnor | ETIOPIEN | 00:34:23 |
3 | 334 | Zewdnesh A. Belachew (ETH) | K 4. Kvinnor | FK MALMÖ 4H | 00:34:48 |
4 | 321 | Heidi Dietrichson Pharo (NOR) | K 4. Kvinnor | BØLER IF FRIIDRETT | 00:37:05 |
12 | 253 | Line Haug Pedersen (NOR) | K 2. K motion | LØPSKLUBBEN 1814 BIL | 00:41:12 |
17 | 472 | Lina Karlsson (NOR) | K 2. K motion | EN AV TRE | 00:42:30 |
18 | 342 | Gitte Bromander (NOR) | K 4. Kvinnor | FREDRIKSTAD SKIKLUBB | 00:43:11 |
19 | 432 | Ingeborg Havgli (NOR) | K 4. Kvinnor | SK VIDAR | 00:43:57 |
Menn 10 km med norske løpere i topp 50 (336 deltagere) | |||||
1
|
382 | Yesedaw Minale (ETH) | M 3. Män | ETIOPIEN | 00:29:51 |
2 | 218 | Senay Fissehatsion (ERI) | M 3. Män | TJALVE | 00:30:13 |
3 | 277 | Japhet Kipkorir (KEN) | M 3. Män | HÄLLE IF | 00:30:15 |
4 | 520 | Zerei Kbrom (ERI) | M 3. Män | VADSØ ATLETKLUBB | 00:30:26 |
11 | 572 | Tomas Bereket (NOR) | M 3. Män | SK VIDAR | 00:33:32 |
14 | 312 | Michael A. Tesfamichael (NOR) | M 3. Män | IL BUL OSLO | 00:33:58 |
18 | 527 | Pål Oraug (NOR) | M 3. Män | VARTEIG IL | 00:35:17 |
19 | 357 | Alem Adhanom (ERI) | M 3. Män | TJALVE | 00:35:29 |
20 | 297 | Terje Gulbrandsen (NOR) | M 5. M40 | BDO AKTIVA AVD. LILLEH. | 00:35:44 |
25 | 343 | Audun Bjerkreim Nilsen (NOR) | M 3. Män | FREDRIKSTAD SKIKLUBB | 00:36:20 |
28 | 138 | Kristian Dalby (NOR) | M 1. M motion | DAMARNEVÄGEN IL | 00:37:21 |
30 | 416 | Gjermund Tønnesen (NOR) | M 7. M50 | HALDEN IL | 00:38:04 |
32 | 291 | Magnus Salberg (NOR) | M 3. Män | AHF | 00:39:07 |
35 | 267 | Bjarne Vad Nilsen (NOR) | M 7. M50 | STRINDHEIM IL | 00:39:39 |
37 | 562 | Knut-Andre Larsen (NOR) | M 3. Män | HEVINGEN IL | 00:39:46 |
38 | 558 | Per Orestig (NOR) | M 3. Män | OK GRÆNSEN | 00:39:52 |
42 | 223 | Fredrik Fossum Jensen (NOR) | M 1. M motion | TISTEDALEN FL | 00:40:29 |
43 | 453 | Ole-Christian Moe (NOR) | M 1. M motion | 00:40:42 | |
46 | 121 | Martin Helgesen (NOR) | M 3. Män | VARTEIG IL | 00:41:28 |
48 | 469 | Mons Bale (NOR) | M 9. M60 | ROMERIKE RUNNERS TEAM | 00:41:36 |
49 | 182 | Henrik Linnerud (NOR) | M 3. Män | DROBAK | 00:41:33 |
50 | 140 | Trond Knapper (NOR) | M 7. M50 | BØLER IF FRIIDRETT | 00:41:39 |
5 km kvinner senior (129 deltagere) | |||||
1
|
1000 | Silje Wilson (NOR) | K 14. Kvinnor | HAMAR SKIKLUBB | 00:20:27 |
2 | 890 | Lisa Karlsson (SWE) | K 14. Kvinnor | IK GRANIT | 00:20:57 |
3 | 840 | Ronja Rungberg (SWE) | K 14. Kvinnor | TC STRONG BY SWEDEN | 00:20:59 |
6 | 919 | Ingunn Monsen (NOR) | K 14. Kvinnor | OSLO | 00:22:39 |
9 | 544 | Maria Persdotter (NOR) | K 14. Kvinnor | 00:23:09 | |
10 | 1003 | Christina Fredheim (NOR) | K 14. Kvinnor | FREDRIKSTAD NORGE | 00:23:47 |
5 km jenter 17 (9 deltagere) | |||||
1
|
962 | Julie Marie Larsen (NOR) | K 12. F17 | VARTEIG IL | 00:18:33 |
2 | 965 | Beatrice Brink (SWE) | K 12. F17 | IF KVILLE | 00:19:31 |
3 | 947 | Hedda Raadal Bjørlo (NOR) | K 12. F17 | HALDEN SK | 00:21:31 |
5 km jenter 15 (5 deltagere) | |||||
1
|
913 | Tilda Hedell (SWE) | K 16. F15 | ÄLTA IF FOTBOLL | 00:21:57 |
2 | 793 | Frida Kroken (NOR) | K 16. F15 | KOLBOTN IL | 00:23:05 |
3 | 818 | Selma Dalby (NOR) | K 16. F15 | HALDEN | 00:23:46 |
5 km jenter 13 (24 deltagere) | |||||
1
|
953 | Maren K. Bekkestad (NOR) | K 18. F13 | STURLA,IF-FRIIDRETT | 00:20:55 |
2 | 481 | Olivia Brunbæck (NOR) | K 18. F13 | FBC LERUM | 00:20:58 |
3 | 1041 | Maiken Prøitz (NOR) | K 18. F13 | VARTEIG IL | 00:22:31 |
5 | 1001 | Tora Fredheim (NOR) | K 18. F13 | FREDRIKSTAD NORGE | 00:23:31 |
5 km menn senior (104 deltagere) | |||||
1
|
960 | Nuray Yassin (SWE) | M 13. Män | ULLEVI FK | 00:16:18 |
2 | 917 | Fredrik Sandvik (NOR) | M 13. Män | ASKIM FRIIDRETT | 00:16:34 |
3 | 973 | Anton Landgren (SWE) | M 13. Män | STRÖMSTAD LÖPARKLUBB | 00:16:54 |
6 | 937 | Thomas Hilmen (NOR) | M 13. Män | BEITOSTØLEN | 00:18:46 |
9 | 799 | Frode Audun Kraugerud (NOR) | M 13. Män | RAKKESTAD | 00:19:32 |
5 km gutter 17 (9 deltagere) | |||||
1
|
1015 | Julien Stålhandske (NOR) | M 11. P17 | 00:17:42 | |
2 | 518 | Seufu Merhawi (NOR) | M 11. P17 | HÆLLE IF | 00:17:56 |
3 | 995 | Trym Tønnesen (NOR) | M 11. P17 | HALDEN IL | 00:17:56 |
5 km gutter 15 (16 deltagere) | |||||
1
|
789 | Nasir Turgut (SWE) | M 15. P15 | HORRED | 00:18:55 |
2 | 539 | Jonas Haugmo (NOR) | M 15. P15 | HEMMING IL | 00:19:03 |
3 | 852 | Rasmus Hedeberg (SWE) | M 15. P15 | SK BORE | 00:19:05 |
5 | 797 | Anders Martinus Haugen (NOR) | M 15. P15 | HAKADAL | 00:21:05 |
7 | 848 | Eirik Imrik (NOR) | M 15. P15 | FREDRIKSTAD SKIKLUBB | 00:21:45 |
9 | 783 | Samuel Melby (NOR) | M 15. P15 | HORTEN | 00:22:19 |
10 | 1040 | Isak Prøitz (NOR) | M 15. P15 | VARTEIG IL | 00:22:31 |
5 km gutter 13 (21 deltagere) | |||||
1
|
905 | Christian Eriksson (SWE) | M 17. P13 | IK SPRING VÄST | 00:20:09 |
2 | 916 | Rasmus Haak (SWE) | M 17. P13 | STENUNGSUNDS FRIIDROTT | 00:21:06 |
3 | 1026 | Albin Emanuelsson (NOR) | M 17. P13 | LIONS HC | 00:21:17 |
8 | 849 | Vetle Imrik (NOR) | M 17. P13 | TROSVIK IF | 00:22:59 |
Flere bilder fra Stømstad - alle foto: Sylvain CAVATZ
Andrepulje-løpere der alle de tre beste kvinnene er med. Dette er i en motbakke på første runde.
Herrevinner Yesedaw Minale.
Aschelaw Neguse Mekata fra Etiopia ble nummer 7 i herreklassen.
Vinner av kvinneklassen, Etalemehu Zeleke Habtewold.
Tigist Jabora løper inn til 2. plass i kvinneklassen.
Tredje kvinne på 10 km var Zewdnesh Ayele Belachew.
Pallen med de tre beste herrene på 10 km med Tjalves Senay Fissehatsion til venstre.
Herrevinner på 5 km, Nuray Yassin.
Anton Landgren var tredjemann på 5 km.
Beatrice Brink var nest raskest av kvinnene på 5 km. Også hun løp i klasse
jenter 17 år.