Alle foto i karusellen og reportasjen: Sigurd Westgård
Lett snøvær rett før start bremset de aller første i sporet, men etter hvert ble det raske forhold for de 566 som fullførte jubileumsutgaven av Trysil Skimaraton. Emilie Kongsten, Åsen IL, vant dameklassen og satte løyperekord, 2:11:28, og kunne reise fra Østby 8000 kr rikere. Nærmest fulgte Marion Rønning Huber, IL Heming og Maren Thomasgaard, Skiforeningen.
Anders Mølmen Høst kan juble for seier i Trysil Skimaraton. (Foto: Sigurd Westgård)
Anders Høst, Lyn Ski, vant herreklassen på 1:51:31, ca. 4 minutter bak rekorden til Karstein Johaug jr fra 2017. Fjorårsvinneren Runar Skaug Mathisen, Vinje IL fulgte Høst halvveis, men ble slått med tilnærmet to minutter i år. Vinjar Skogsholm, Åslia Skilag var også med og dannet en tettrio opp til toppen, men ble etter hvert drøye fire minutter bak på den lettere andre halvdelen av rennet.
Vegard Øvrevik sørget for hjemmeseier for Østby IL på halvmaratondistansen der Ingeborg Håkonsen fra Kjellmyra IL forsvarte seieren fra i fjor i dameklassen.
Vegard Øvrevik spurtbeseirer Philip Johansen på mennenes halvmaraton. (Foto: Sigurd Westgård)
Med 609 påmeldte, 570 startende og 566 fullførende kunne arrangøren Østby IL gledelig notere den største deltakelsen på fire år. I tillegg deltok 19 i trimklassen og 60 barn på skisprinten slik at arrangementet totalt sett samlet nærmere 650 deltakere. Arrangementet gikk på skinner og Trysil Skimaraton befestet sin posisjon som Hedmarks største kondisjonsarrangement innen for fylkets grenser. Kondis-redaktøren gikk rennet for 18. gang og har vært med på hele den fantastiske reisen fra bare 50 deltakere tidlig på 2000-tallet til seedingsrennet med mer enn tidobling av deltakerantallet.
For 20. gang var Østby pyntet til skifest.
Seierspallen for kvinner i den 20. Trysil Skimaraton (fra v.): Marion Rønning Huber, Emilie Kongsten, og Maren Thomasgaard. (Foto fra TSM's facebookside)
Fra v.: Runar Skaug Mathisen, Anders Høst og Vinjar Skogsholm sjekket ut premiene som de tre beste i herreklassen utenfor Kjølen Hotell på Østby i år. (Foto fra TSM's facebookside)
Forhåndsomtale: Mot 20-årsjubileum på rekordføre i Trysil Skimaraton
Trysil Skimaratons nettsider
Trysil Skimaratons facebookside
Samleside for Trysil Skimaraton
ALLE RESULTATER TRYSIL SKIMARATON 2019
De beste i Trysil Skimaraton 16.02.2019: |
|||||
20 beste kvinner (92 deltakere) | |||||
Plass
|
Navn | Klubb | Klasse | Tid | Etter |
1 | Emilie Kongsten |
Åsen il
|
K21-25
|
02:11:28 | +0:00 |
2 | Marion Huber |
IL Heming
|
K26-30
|
02:13:14 | +1:46 |
3 | Maren Thomasgaard |
Skiforeningen
|
K26-30
|
02:14:05 | +2:37 |
4 | Stine Johansen |
Åslia Skilag
|
K19-20
|
02:14:24 | +2:56 |
5 | Johanne Norheim |
Eidsvold Værks Skiklub
|
K15-16
|
02:20:31 | +9:03 |
6 | Franziska Skogsholm |
Åslia Skilag
|
K19-20
|
02:21:09 | +9:41 |
7 | Lin Iren Sætre |
Nybergsund IL
|
K46-50
|
02:23:01 | +11:33 |
8 | Ragnhild Bolstad |
RENA
|
K51-55
|
02:25:25 | +13:57 |
9 | Åsa Wallinder |
VÄSTERÅS
|
K41-45
|
02:30:41 | +19:13 |
10 | Ping Zhu |
Trysilgutten IL
|
K19-20
|
02:34:26 | +22:58 |
11 | Karen Anna Kvemo |
Lierne IL
|
K21-25
|
02:34:32 | +23:04 |
12 | May Arna Risberg |
Fossum IF
|
K56-60
|
02:35:28 | +24:00 |
13 | Ilona Jambor |
Team Milslukern Driv Trening
|
K46-50
|
02:41:15 | +29:47 |
14 | Reidun Silkoset |
BEKKESTUA
|
K51-55
|
02:41:34 | +30:06 |
15 | Yue Han |
Trysilgutten IL
|
K21-25
|
02:41:42 | +30:14 |
16 | Karin Gade-Lundlie |
Fossum IF
|
K56-60
|
02:43:20 | +31:52 |
17 | Marit Kristine Svenkerud |
Vang Skiløperforening
|
K26-30
|
02:44:12 | +32:44 |
18 | Berit Schulstad |
HERNES
|
K51-55
|
02:45:35 | +34:07 |
19 | Mia Ravakko |
PARTILLE
|
K46-50
|
02:45:40 | +34:12 |
20 | Gina Didriksen |
NTNUI
|
K26-30
|
02:46:25 | +34:57 |
|
|||||
1 | Anders Høst |
Lyn Ski/Team Serneke
|
M26-30
|
01:51:31 | +0:00 |
2 | Runar Skaug Mathisen |
Vinje IL
|
M26-30
|
01:53:30 | +1:59 |
3 | Vinjar Skogsholm |
Åslia Skilag
|
M21-25
|
01:55:49 | +4:18 |
4 | Pål Åge Joten |
Engerdal SP.kl.
|
M26-30
|
01:57:21 | +5:50 |
5 | Espen Aleksander Sørlie Elgshøen |
Nybergsund IL
|
M26-30
|
01:58:27 | +6:56 |
6 | Roy-Arne Tollefsen |
Kongsberg
|
M36-40
|
02:00:58 | +9:27 |
6 | Helge Brandsdal |
Osterøy IL
|
M46-50
|
02:00:58 | +9:27 |
8 | Lars Bovold |
Østby IL
|
M21-25
|
02:00:59 | +9:28 |
8 | Ulf Erik Forsbakk |
Driv IL
|
M46-50
|
02:00:59 | +9:28 |
10 | Åsmund H. Morgestad |
Røros IL
|
M36-40
|
02:01:13 | +9:42 |
11 | Jan Egil Andresen |
ELVERUM
|
M41-45
|
02:01:55 | +10:24 |
12 | Marius Osvold |
Strandbygda IL
|
M26-30
|
02:01:59 | +10:28 |
13 | Matti Saborowsky |
Røa IL
|
M21-25
|
02:02:57 | +11:26 |
14 | Magnus Torp Antonsen |
Strandbygda IL
|
M26-30
|
02:03:51 | +12:20 |
15 | Linus Jansson |
ESKILSTUNA
|
M26-30
|
02:04:11 | +12:40 |
16 | Robert Brundin |
Karlslunds IF SF
|
M36-40
|
02:04:15 | +12:44 |
17 | Esben Slaatto |
Trysilgutten IL
|
M36-40
|
02:04:50 | +13:19 |
18 | Morten Aas |
Team Sentrum Sport Trysil
|
M36-40
|
02:05:19 | +13:48 |
19 | Martin Flismyren |
Kjellmyra IL
|
M26-30
|
02:05:38 | +14:07 |
20 | Henrik Brøvig |
Oppegård IL
|
M31-35
|
02:05:47 | +14:16 |
21 | Ola Korbøl |
Kjellmyra IL
|
M26-30
|
02:06:15 | +14:44 |
21 | Jon Emil Bakken |
Team Jimmy
|
M26-30
|
02:06:15 | +14:44 |
23 | Vegard Pedersen |
IL Trysilgutten
|
M36-40
|
02:06:30 | +14:59 |
24 | Andreas Lundh |
HALMSTAD
|
M31-35
|
02:07:03 | +15:32 |
25 | Christoffer Hansen |
Galterud IF
|
M19-20
|
02:07:06 | +15:35 |
26 | Eirik Thorsrud |
For.Til Ski-Idrettens Fremme
|
M31-35
|
02:07:34 | +16:03 |
27 | Henning Weaas |
Nordre Eidsvoll IL
|
M41-45
|
02:07:59 | +16:28 |
28 | Kai Bo Li |
Trysilgutten IL
|
M21-25
|
02:08:11 | +16:40 |
29 | Andreas Kvist |
IK Stern
|
M36-40
|
02:08:15 | +16:44 |
30 | Jon Per Nygaard |
Øversjødalen IL
|
M51-55
|
02:08:29 | +16:58 |
30 | Esten Sløgedal Sørhus |
Åslia Skilag
|
M21-25
|
02:08:29 | +16:58 |
32 | Ivar Øyan |
Tolga il
|
M51-55
|
02:08:59 | +17:28 |
33 | Aadne Bækken |
Bjerke IL Ski
|
M61-65
|
02:09:01 | +17:30 |
34 | Ståle Hansen |
Stovnerkameratene
|
M46-50
|
02:09:49 | +18:18 |
35 | Tore Stengrundet |
Nordre Trysil IL
|
M36-40
|
02:10:06 | +18:35 |
35 | Atle Ager |
Skeriol IF
|
M26-30
|
02:10:06 | +18:35 |
37 | Matias Hansen |
Åsen IL
|
M17-18
|
02:10:19 | +18:48 |
38 | Yun Long Jiang |
Trysilgutten IL
|
M19-20
|
02:10:24 | +18:53 |
39 | Jørgen Tellefsen |
Kjellmyra IL
|
M21-25
|
02:10:46 | +19:15 |
40 | Geir Ove Lohne Tronsmoen |
Alvdal IL
|
M36-40
|
02:10:50 | +19:19 |
41 | Øyvind Bekken |
Os IL
|
M36-40
|
02:11:12 | +19:41 |
42 | Claes Björklund |
XC Gold
|
M51-55
|
02:11:17 | +19:46 |
43 | Thor Kristian Høimoen |
Vang Skiløperforening
|
M36-40
|
02:11:25 | +19:54 |
44 | Andrè Basteskår |
Prakt Bygg AS
|
M31-35
|
02:11:27 | +19:56 |
45 | Ming Lin Li |
Trysilgutten IL
|
M17-18
|
02:11:42 | +20:11 |
46 | Ulf Erik Strand |
Strandbygda IL
|
M46-50
|
02:12:03 | +20:32 |
47 | Junjie Chen |
Trysilgutten IL
|
M21-25
|
02:12:16 | +20:45 |
48 | Andreas Thern |
OK Skogshjortarna
|
M41-45
|
02:12:26 | +20:55 |
49 | Audun Marken |
PwC BIL
|
M46-50
|
02:12:48 | +21:17 |
50 | Peter Oliver Nergaard |
Åslia Skilag
|
M17-18
|
02:12:54 | +21:23 |
5 beste halvamaraton kvinner: (21 deltakere): | |||||
1 | Ingeborg Håkonsen |
Kjellmyra I.L
|
Kvinner
|
01:17:14 | +0:00 |
2 | Ida Lockert Skjold |
Bjerke IL Ski
|
Kvinner
|
01:17:15 | +0:01 |
3 | Linnéa Thuresson |
LIMA
|
Kvinner
|
01:26:17 | +9:03 |
4 | Helen Baastad |
FJERDINGBY
|
Kvinner
|
01:33:57 | +16:43 |
5 | Louise Perottosdotter |
LIMA
|
Kvinner
|
01:38:09 | +20:55 |
|
|||||
5 beste halvamaraton menn: (33 deltakere):
|
|||||
1 | Vegard Øvrevik |
Østby IL/Tele1
|
Menn
|
01:06:59 | +0:00 |
2 | Philip Johansen |
Nybergsund IL Ski
|
Menn
|
01:07:02 | +0:02 |
3 | Simen Beck Bentsen |
Kjellmyra il
|
Menn
|
01:08:21 | +1:21 |
4 | Østen Brovold Midtsundstad |
Vaaler IF
|
Menn
|
01:09:55 | +2:55 |
5 | Stein Ivar Johnsen |
LILLEHAMMER
|
Menn
|
01:16:19 | +9:20 |