Etter nesten en måned uten regn var løypene tørrere enn noen gang. Weldu Negash Gebretsadik utnyttet mulighetene og satte ny løyperekord.

Ved omregningen i år er det den internasjonale veterantabellen fra 2015( WMA-15) som er brukt. Den avviker ikke så mye fra gjennomsnittet av tabellene fra 1994 og 2006 (WMA 94/06) som ble brukt tidligere år. De eldre damene får litt mer fratrekk, mens andre får litt mindre fratrekk i tid.

Til tross for de gode forholdene var tida til kvinne nr 30 i år 42 sekunder langsommere, mens mann nr. 30 var 15 sekunder raskere. Det er mulig at det var i varmeste laget med sol fra klar himmel og minst 25 grader ved målgang.

Det er 8 veterankvinner og 4 veteranmenn blant de 10 beste.

Har også tatt med en tabell som viser de som har fullført alle løp og de som har klart merket alle de 21 gangene.
 

DE 30 BESTE KVINNER - Ifølge WMA-2015

NR NAVN KLUBB FØDT TID WMA15
  1 Anne-Grete Haugen IL Viljar 1954 1.40.13 1.13.23
  2 Birgit Korvald   1951 1.47.11 1.15.06
  3 Liv Thommesen St.Olavs Hospital BIL 1953 1.47.04 1.17.16
  4 Nina Wavik Ytterstad SK Vidar 1962 1.35.50 1.18.14
  5 Ida Nilsson Högby/Moon Valley 1981 1.20.17 1.18.52
  6 Kari Madslien Nydalen Skiklubb 1966 1.32.06 1.19.02
  7 Ragnhild Bolstad Åslia /Sport 1 Rena 1964 1.34.25 1.19.03
  8 Anne Kristine Nevin   1973 1.25.10 1.19.08
  9 Maiken Caspersen Falla    1990 1.22.04 1.22.04
10 Åse Gullsmedmoen Otra IL 1959 1.45.10 1.22.31
11 Hilde Aders Tromsø Løpeklubb 1991 1.22.39 1.22.39
12 Maren Wangensteen Høre Ryfoss IL 1991 1.22.56 1.22.56
13 Anne Størmer Steira Lillehammer 1957 1.49.05 1.23.18
14 Hilde Hovdenak Modum FIK 1971 1.31.38 1.23.25
15 Solveig Kalstad   1953 1.56.40 1.24.12
16 Wenche Sand-Hanssen Bjørn Myhre Sport 1956 1.52.04 1.24.25
17 Toril Gylterud Jutul 1952 1.59.31 1.25.00
18  Monica Ragnvaldsen IL Try 1969 1.36.43 1.26.04
19 Hanne Mjøen Maridal Lillehammer IF 1996 1.26.10 1.26.10
20 Hege Skari Lillehammer Skiklubb 1971 1.34.42 1.26.12
21 Karoline Simpson-Larsen Vargar IL 1997 1.26.26 1.26.26
22 Annvor Sletvold Vind IL 1968 1.38.10 1.26.19
23 Ingeborg Kristine Lind Milslukern Sport 1990 1.26.33 1.26.33
24 Solgunn Tverfjell SK Rye 1965 1.42.20 1.26.47
25 Anne Johnsrud Hagen Hydro Oslo BIL 1960 1.49.31 1.27.05
26 Else Røer Drabløs Bækkelaget SK 1995 1.27.07 1.27.07
27 Barbro Sætha Lyn Ski 1991 1.27.28 1.27.28
28 Marte Kristine Sveen Ring IL 1990 1.27.30 1.27.30
29 Ann-Heidi Scharning Halmsås og Omegn Skilag 1968 1.39.39 1.27.37
30 Heidi Sverdrup Augdal Ringkollen 1959 1.51.54 1.27.48


 

IMG_6933_Weldu.jpg
Weldu Negash Gebretsadik får seierskransen som totalvinner. Han var også vinner når de yngste og eldste hadde fått fratrakk i tiden etter alder. Foto: Finn Olsen


DE 30 BESTE MENN - Ifølge WMA-2015

 NR NAVN KLUBB FØDT TID WMA15
  1 Weldu Negash Gebretsadik IL BUL 1986 1.05.15 1.05.13
  2 Okubamichael Fissehatsion Tjalve IK 1993 1.07.11 1.07.11
  3 Andreas Engebretsen Overtoppen/Bull Ski Kajakk 1962 1.20.35 1.08.26
  4 David Nilsson Högby/Motion Metrix 1987 1.08.44 1.08.44
  5 Oddmund Roalkvam Stord IL 1958 1.24.19 1.08.59
  6 Per Kristian Nygård   1987 1.09.23 1.09.23
  7 Senay Fissehatsion Tjalve IK 1995 1.09.25 1.09.25
  8 Per-Christian Lysaker Torgersrud Team Sportsmanden 1978 1.11.30 1.09.32
  9 Eivind Flugstad Østberg Gjøvik FIK 1988 1.10.49 1.10.49
10 Terje Hordnes Skanska Aktiv 1961 1.24.22 1.11.00
11 Jon Per Nygaard FIK Ren-Eng 1967 1.20.07 1.11.10
12 Magnor Rypdal Isfjorden IL 1959 1.26.12 1.11.12
13 Kjell Arne Olsen Veldre Friidrett/Team Sportsm. 1963? 1.23.13 1.11.19
14 Anders Gløersen Rustad IL 1986 1.11.35 1.11.33
15 Henning Røberg Nittedal IL 1968 1.20.06 1.11.46
16 Vidar Ellefsen Milslukern Sport 1958 1.27.49 1.11.51
17 Jon Øxnevad Norconsult BIL 1966 1.21.46 1.12.00
18 Bjørn Ole Vassbotn Volda 1967 1.21.04 1.12.01
19 Ulf Holberg Det Gyldne Triangel 1967 1.21.22 1.12.17
20 Tore Bjerkrheim Team Bjerkrheim 1963 1.24.56 1.12.47
21 Morten Eide Pedersen Lillehammer Skikl./Team BN Bank 1987 1.12.52 1.12.52
22 Torstein Rudihagen Lillehammer Skiklubb 1951 1.35.31 1.12.57
23 John Chr. Deighan Hanssen Frogner Runners 1986 1.13.11 1.13.09
24 Vegard Fluge Samuelsn   1968 1.21.39 1.13.10
24 Svein Egil Linnerud Gjøvik FIK/Eidsiva BIL 1961 1.26.57 1.13.10
26 Torgeir Aarlott Aker Solutions 1963 1.25.24 1.13.11
27 Jan Nyrønning Ålen IL 1963? 1.25.41 1.13.26
28 Geir Øvergård Trysilgutten 1967 1.22.57 1.13.41
29 Knut Ødegaard Bratsberg IL 1975 1.17.34 1.13.44
30 Morten Brendlien Vang Skiløperforening 1963 1.26.16 1.13.56


LØPERE SOM HAR FULLFØRT ALLE LØP/ANTALL MERKER

NAVN KLUBB FØDT ANTALL LØP ANTALL MERKER
KVINNER        
Ragnhild Bolstad FIK Orion 1964 21 21
Aud Jovall Veldre Friidrett 1950 21 21
Jorun S. Kildahl Lillestrøm 1963 21 17
Margrethe Bergaust Veldre Friidrett 1949 21 17
MENN        
Kenneth Bilstad Vang O-lag 1972 21 21
Kjetil Ask Bøler IF Friidrett 1973 21 21
Rune Hansen Snertingdal 1973 21 21
Gjermund Husøy Innfjorden IL 1967 21 21
Hans Tore Riibe Hamar Skiklubb 1966 21 21
Tore Bjerkrheim Nesbyen IL/Team Bjerkrheim 1963 21 21
Ross Wakelin Narvik IL 1963 21 21
Kåre Gunnar Bakke Isfjorden 1961 21 21
Bjørn Høiby Sport 1 Hamar 1958 21 21
Leif Thingsrud Lørenskog FIL 1956 21 21
Geir Anders Jensen Kontorleverandøren 1955 21 21
Arne Heimdal Tine 1951 21 21
Ole Peter Bergaust Veldre Friidrett 1946 21 21
Åge Ludvigsen Lillehammer Skiklubb 1940 21 21
Bjørn Tvedt Veldre Friidrett 1938 21 21
Einar Behrns Veldre Friidrett 1949 21 19
Lars Ingar Enebakk Rissa 1968 21 18
Tim Victor Bennett Oslo 1965 21 18
Jan-Egil Husby Fevåg 1968 21 12
Henning Olsen Løten 1956 21  0

Se også:Birkebeinerløpet alle 20 gangene og de beste...