Anders Almgren, her fra EM i Roma 2024.

Andreas Almgren vil satse på 1500 meter

Svenske Andreas Almgren har definitivt vært i søkelyset etter sin europeiske rekord på halvmaraton sist helg. Nå varsler han en økt satsning på den kortere, og meget gjeve distansen, 1500 meter. Vi kan med andre ord glede oss til spennende dueller neste sommer.

Publisert Sist oppdatert

Fakta: Andreas Almgrens personlige rekorder

  • 5000 meter 12.44,27
  • Halvmaraton 58.41
  • 10 000 meter 26.52,87
  • 3000 meter innendørs 7.34,31
  • 10 km gate 26.53
  • 3000 meter 7.31,42
  • 1500 meter 3.32,00
  • 5 km gate 13.05

2025 har vært et drømmeår for Sveriges for tiden største løperprofil. Andreas Almgren har levert en rekke fantastiske løp, med europarekorder på både 5000 og 10 000 meter. Han satte et skikkelig utropstegn for sesongen da han sist helg løp inn til en soleklar europeisk rekord på halvmaraton i Valencia. Tidligere i sesongen løp han inn til VM-bronse på 10000 meter i Tokyo. En prestasjon som få hadde sett for seg.

Nå overrasker han igjen, denne gangen med distansevalg.

Ønsker superduell i Stockholm

Når Diamond League-sirkuset kommer til Stockholm 7. juni neste år, blir det ikke Almgren på verken 5000 eller 10000 meter. I stedet velger han 1500 meter, en distanse han selv mener kan gi ham det lille ekstra han trenger for å ta nye steg som løper.

Andreas Almgren satte svensk rekord på 5k gateløp i norske Drammen.

- Jeg er veldig glad for å få springe 1500 meter på Bauhausgalan! Det blir en viktig del i oppbyggingen mot EM, og det skal bli kult å igjen få teste meg mot verdenseliten på Stockholms Stadion, sier Almgren til nettstedet Svensk Friidrott.

Har løpt fort på distansen før

1500 meter er riktignok ikke en helt ny distanse for Almgren. Under Bislett Games i juni 2023 løp han på sterke 3.32.00, og har altså med seg god fartserfaring når han nå igjen prioriterer den kortere distansen.

Her ser vi Narve Gilje Nordås (nest lengst til venstre) og Andreas Almgren (til venstre) under Bislett Games. Kanskje får vi se dem begge på 1500 meter i Stockholm. (Foto: Kjell Vigestad)

Målet er å bli enda raskere, også på de lengre distansene.

- Jeg tror at for å kunne ta et steg til i min satsning på lengre distanser, så er det bra om jeg kan forbedre meg ytterligere på 1500 meter, sier han.

Ser fram til duell med Pihlström - og sikkert også Jakob Ingebrigtsen

Almgrens ønske om å konkurrere på 1500 meter handler ikke bare om egen utvikling. Han håper også på en real duell mot landsmannen Samuel Pihlström, som var i VM-finalen på distansen tidligere i år.

- Det er litt den duellen jeg har proklamert for. Jeg og Samuel har pratet litt om det også, og begge synes det hadde vært veldig gøy, sier Almgren til Radiosporten.

Men det er selvfølgelig ikke bare Pihlström som møter ham på startstreken. Med Diamond League-status på Bauhausgalan, er det så klart en stor mulighet for at blant andre Jakob Ingebrigtsen også er tilstede. Skulle det skje, får publikum i Stockholm oppleve en nordisk stjerneduell av de sjeldne.

Powered by Labrador CMS