Kondismedlem Sponset innhold
1054_Terje Haugland

Haugland og Bøyum best i Bergen Ultra

Terje Haugland (bildet) vant og satte ny løyperekord på 63,3 km med 4.36.58 foran Steve Holyoak og Per Gunnar Alfheim. Per Olav Bøyum vant 100 kilometer på 7.23.40 etter hard kamp med Bjørn Tore Kronen Taranger. Maraton ble vunnet av Bjarte Eikanger på 2.43.05 og Gro Svendal på 3.09.36.

Det var totalt 267 deltakere i Bergen Ultra på alle fire distanser totalt, herav 19 som deltok i torsdagens funksjonærløp.

På 100 kilometer var det bare tre startende, den ene brøt. Bjørn Tore Kronen Taranger ledet det meste av veien, men Per Olav Bøyum tok sakte men sikkert innpå i siste halvdel av løpet og kom i mål fire minutter foran.

Se stor billedserie her!

 

    Bestetider Bergen Ultra 2011  
Halvmaraton    
Menn   Navn Tid
1   Endre Bakke Arntzen 1.21.15
2   Trygve Andresen 1.21.49
3   Thomas Andersen 1.22.29
Kvinner      
1   Stine Sanden 1.30.06
2   Hanne Liland 1.37.58
3   Tone Raaen 1.38.31
Maraton      
Menn      
1   Bjarte Eikanger 2.43.05
2   Helge Hafsås 2.50.37
3   José Miota Ibarra 2.52.35
Kvinner      
1   Gro Svendal 3.09.36
2   Cecilie Landro 4.12.46
3   Anita Sandven 5.09.41
63,6 km      
Menn      
1   Terje Haugland 4.36.58
2   Steve Holyoak 4.51.08
3   Per Gunnar Alfheim 4.57.24
Kvinner      
1    Edna Leikvoll  5.41.09
2    Regine Benz  6.02.05
3    Turid Landsvik  6.31.14
100 km      
Menn      
1   Per Olav Bøyum 7.23.40
2   Bjørn Tore Kronen Taranger 7.27.31

 
Per Olav Bøyum, vinner 100 km, lå som nummer to etter Bjørn Tore Kronen Taranger helt til siste runde.  

Bjørn Tore Kronen Taranger løp på 7.27.31 og satte ny personlig rekord på distansen med 47 minutter. Han klarte også B-kravet til VM i 100 km i Winschoten i september.


  
Steve Holyoak (til venstre) og Terje Haugland, nummer to og en på 63,3 km. 

Terje Haugland debuterte på denne distansen, men har tidligere løpt fire maraton. Planen var å holde en fart til 4.30, og denne farten holdt fram til maraton. Første runden (halvmaraton) gikk fint, men de to siste var tøffe, jeg var sliten allerede etter maraton, sa Terje Haugland etter løpet. Han trener lite på asfalt til vanlig, og deler året opp i tre, en del på båt og med trening på tredemølle, en del med lite trening og mye jobbing, og en del med mye trening, men stort sett i terreng. Haugland lå på tredjeplass etter halvmaraton, men løp forbi både Holyoak og Alfheim på andre runde. 

Steve Holyoak debuterte også på denne distansen, men har løpt mye lenger før. -Jeg hadde tenkt at jeg kunne holde vanlig maratonfart hele veien, men den siste runden ble veldig hard, sa han til Kondis.no mens han speidet etter Per Gunnar Alfheim som ble forbiløpt litt etter halvmaraton.  


Edna Leikvoll vant 63,3 km på 5.41.10.
Edna Leikvoll har vært skadet i nesten et år, men fikk trent godt de siste fem-seks ukene før løpet, og hadde god margin til nummer to Regine Benz. 

.
Bjarte Eikanger vant maraton på 2.43.05, seks og et halvt minutt foran Helge Hafsås. Her har de løpt rundt sju kilometer og Helge Hafsås skimtes bak.


Helge Hafsås, vinner av hundrekilometeren i fjor, og mange gangs vinner av maratondistansen i denne løypa, måtte nøye seg med andreplassen og 2.50.37. José Miota Ibarra (bak) kom i mål to minutter bak.

Ibarra arbeider for tiden med doktorgrad i København, men er fra Spania. - Mitt fag er fysioterapi, og emnet for doktoravhandlingen er muskelsmerter, sa Ibarra, som vedgikk at han selv hadde noe å bidra med etter dagens løp. Det er Ironman som er favorittsporten, men maraton er fin trening, og dette er min tiende, sa spanjolen som har personlig rekord på 2.39.


Gro Svendal vant maraton suverent i sin debut på distansen. Tiden ble 3.09.37. Hun planla å komme under tre timer og løp førsterunden på 1.30, men det ble for tungt på andrerunden. Her er hun med heiagjengen som består av mor, Solveig Marie (til høyre) og Nora.


Endre Bakke Arntzen debuterte på halvmaraton og har heller aldri deltatt i andre løp. Han lå lenge på andreplass etter Trygve Andresen, men kom seg forbi et par kilometer før mål. Endre Arntzen studerer jus i Bergen og er begynt å trene litt sammen med Gular. 


Stine Sanden vant halvmaraton på 1.30.10, og hadde åtte minutters margin til Hanne Liland. Hun vant også forrige løp i Maratonkarusellen.

 Fullstendige lister med mellomtider og klassedeling finner du på Maratonkarusellen.no.

 

                   
          Resultatliste Bergen Ultra 09.04.2011      
                   
          100 Km         
  1   260   Per Olav Bøyum M35-39 Syril 7:23:40
  2   421   Bjørn Tore K. Taranger M20-34 BFG Fana 7:27:31
  3   689   Odd Arne Engesæter M20-34 Team Mamma  
                   
          11/2 maraton        
          Kvinner        
  1   6   Edna Leikvoll K50-54 BFG Fana 5:41:09
  2   831   Regine Benz K45-49 Statens vegvesen/GTI 6:02:05
  3   345   Turid Landsvik K55-59 BFG Fana 6:31:14
  4   448   Nathalie Puaschitz K20-34 Bergen Triathlon Club 7:09:38
  5   655   Turid Veggeland K50-54 IF Herkules 7:20:54
                   
          Menn        
  1   4   Terje Haugland M50-54   4:36:58
  2   722   Steve Charles Holyoak M45-49 England 4:51:08
  3   258   Per Gunnar Alfheim M50-54 BFG Fana 4:57:24
  4   104   Frode Johansen M40-44 BFG Fana 5:14:44
  5   223   Morten Waage Omholt M45-49 BUB Bergen 5:43:34
  6   99   Espen Konglevoll M45-49 BUB Bergen 5:47:56
  7   163   Jan Wilhelm Werner M50-54 Bergen Triathlon Club 5:58:48
  8   780   Tobias Nieber M45-49 BUB Bergen 6:00:55
  9   612   Magne Espelid M45-49 Mjøsdalen IL 6:04:20
  10   69   Bjørn Haukeland M45-49 Kondis 6:26:05
  11   76   Bård Rødde M65-69 Lånke IL 6:29:57
  12   253   Ove Fotland M50-54 BPI 6:30:56
  13   109   Geir Jensen M45-49 Kondis 6:36:52
  14   64   Bjarte Boye M45-49 BUB Bergen 6:46:44
  15   596   Christen Skjerven M35-39 Bergen Triathlon Club 6:58:32
  16   248   Ove Hansen M50-54 Bergen CK 7:05:39
  17   555   Geir-Erik Myhrvold M45-49 Team Alvøen BIL 7:36:01
  18   459   Trond Larsen M50-54   8:28:33
                   
          Tidlig start        
  1   106   Frode Storvik M45-49 Bergen Triathlon Club 5:55:11
                   
          Maraton        
          Kvinner        
  1   897   Gro Svendal K40-44 BFG Fana 3:09:36
  2   948   Cecilie Landro K15-19   4:12:46
  3   1107   Anita Sandven K40-44   5:09:41
                   
          Tidlig start        
  1   1067   Sølvi Hjelmeland Stensli K45-49 Buskerud Fylkeskommune 4:57:10
                   
          Menn        
  1   63   Bjarte Eikanger M35-39   2:43:05
  2   1   Helge Hafsås M45-49 Olden IL 2:50:37
  3   1007   José Miota Ibarra M20-34 Club Tritlon Hoces De Cuenca 2:52:35
  4   1061   Luca Garzonio M20-34 Statoil Stavanger 2:53:58
  5   417   Jan Birger Hansen M50-54 Haugesund IL 2:54:53
  6   72   Bjørn Fretland M45-49 IL Jotun 3:01:57
  7   168   Jens Riis M45-49   3:03:41
  8   399   Ove Chr. Borge M40-44 Bergen Triathlon Club 3:06:04
  9   993   Dag Rød Hilland M20-34   3:09:46
  10   843   Per Martin Furevik M40-44 Stord IL 3:10:42
  11   660   Dag Oskar Leirvåg M55-59 Haugesund IL 3:18:58
  12   222   Morten Vestvik M45-49 Eiendomskreditt AS 3:19:27
  13   1016   Gunnar Vaage M50-54 Trio 3:19:43
  14   256   Per Audun Heskestad M55-59 FIL AKS 3:22:14
  15   675   Roar Pedersen M35-39 Fitjar IL 3:25:08
  16   449   Øivind Skjerve M60-64 IL Jutul 3:26:54
  17   828   Rune Kvam M40-44 Gullfjell IL 3:27:13
  18   518   Helge Haugsdal M40-44 Bergen CK 3:28:32
  19   733   Harald Gjøsæter M40-44   3:31:18
  20   1078   Freddy Mossestad M45-49 BFG Fana 3:31:39
  21   165   Jan-Ove Sagstad                       M50-54   3:36:28
  22   39   Arne Otterstad M35-39 Åsane 3:37:53
  23   680   Geir Dybdahl M45-49 Kopervik IL 3:39:36
  24   593   Gunnar Lorens Lien M40-44 Nera Bil 3:41:39
  25   990   Torleif Julius Torgersen M40-44   3:43:29
  26   478   Christian Vestvik-Schütz M20-34 DNM 3:44:21
  27   348   Victor Larsen M65-69 Stahl Heiser 3:47:07
  28   604   Pål Thomassen M20-34 Fjellgeitene.no 3:48:27
  29   71   Bjørn Skarveland M60-64 Kondis 3:49:12
  30   967   Ragnvald Kanebog M50-54 Avinor 3:50:08
  31   535   Gunar Hugo Sanden M70-74 Florø TIF 3:53:28
  32   305   Svein Rasmussen M55-59 Kondis 3:54:30
  33   1088   Øyvind Lygre M45-49 Follesø Mannskor 3:58:32
  34   344   Trygve M. Solvang M65-69 Hydro Karmøy BIL 4:02:22
  35   198   Leif Feøy M75-79 Ålesund FIK 4:06:56
  36   286   Sigurd Lima M55-59 Gjesdal IL 4:07:41
  37   1002   John Burkhardt M20-34 USA 4:07:56
  38   337   Torstein Østevik M60-64 Klepp I.L. 4:13:14
  39   1098   Kai-Inge Jentoft M50-54   4:18:49
  40   920   Pål Bjelland M60-64 Stord 4:19:05
  41   851   Fredrik O. Tveit M35-39 IL Harding 4:22:46
  42   132   Harald Sel M65-69 Bryne FIK 4:35:28
  43   565   Dag Solbakken M40-44   4:40:07
  44   520   Per Verner Aase M55-59 Nera BIL 4:59:42
  45   230   Odd Wilhelm Olsen M70-74 Kondis 5:08:25
  46   1006   Enrique Arroyo M55-59 Caribbean Sunshine 5:27:54
                   
      Tidlig start        
  1   226   Nils Hjelle M40-44 Skattedirektoratet 3:18:57
  2   180   Kjell Kandal Hansen M50-54 Aker Kværner Bil 4:11:30
  3   199   Leif Halleland M65-69 I.F. Klypetussen 4:18:55
  4   1068   Hans Olav Stensli M45-49 Statens kartverk BIL 4:57:10
  5   580   Øystein Andersen M55-59 BVKK 5:34:48
  6   129   Hans-Jacob Berntsen M65-69 Gular 5:47:25
                   
          Halvmaraton        
          Kvinner        
  1   925   Stine Sanden K20-34   1:30:06
  2   127   Hanne Liland K40-44 Viking 1:37:58
  3   326   Tone Raaen K20-34 Team Thommessen 1:38:31
  4   837   Therese Raa K20-34   1:41:09
  5   55   Bibbi Misje K45-49 Bergen CK 1:44:08
  6   1065   Beatrice M. G. Reed K20-34   1:46:54
  7   1054   Evelien Kroot K20-34 Nederland 1:47:14
  8   911   Marianne Søvik Killingrød K50-54   1:50:34
  9   1071   Nesli Cin K20-34   1:50:50
  10   829   Inger Elisabeth Tvedt Meland K20-34   1:51:51
  11   950   Linda Hvidsten Lundekvam K35-39 Modalen Idrettslag 1:52:17
  12   743   Siri Dalheim K20-34 Bergen Triathlon Club 1:52:18
  13   1099   Heid June Simonsen K35-39   1:52:20
  14   879   Inger Benedicte Hansen K40-44   1:52:21
  15   834   Torill Hauken K20-34   1:52:45
  16   1072   Marta Lysne K20-34 Lærdal IL 1:54:08
  17   1076   Ingvild Nysæther K20-34   1:54:25
  18   835   Line Leivestad Fossberg K20-34   1:54:46
  19   1110   Trude Kårstad K40-44   1:56:05
  20   1048   Guri Kyte K50-54   1:56:11
  21   1097   Leonie Skarupke K40-44   1:56:27
  22   1095   Linn Marete Langås K20-34   1:56:32
  23   943   Aina Olsnes K20-34   1:59:36
  24   1004   Trude Sviggum K35-39   2:00:55
  25   1090   Therese Lund K20-34 Chess Communication AS 2:01:53
  26   592   Turid Leivestad Fossberg K45-49   2:02:00
  27   1058   Trine Ekeland Solberg K20-34   2:02:58
  28   1093   Astrid Ruissen K20-34   2:04:14
  29   1081   Isabelle Eilertsen K20-34   2:05:24
  30   697   Kjersti Knutsen K40-44 Team Hammer 2:05:47
  31   25   Trude Færevåg K40-44   2:05:48
  32   1086   Johanna Haaland K40-44 Hordane BIL 2:07:13
  33   9   Anne Tvedt K40-44 BFG Fana 2:07:39
  34   1059   Elin Hollevik K35-39   2:08:10
  35   830   Eli Hjelle Strandkleiv K20-34   2:10:20
  36   350   Kristine Vikanes K40-44   2:10:33
  37   346   Turid Lid K65-69 Øystese IL 2:12:09
  38   1111   Bente  Jonsson K45-49  2:13:30
  39   894   Lise Lotte Andersen K20-34   2:13:54
  40   1053   Mona Søgnen K20-34   2:14:53
  41   1055   Rieke van Run K20-34 Nederland 2:15:15
  42   200   Helga Ådland K40-44   2:19:01
  43   100   Anita Eriksen K45-49   2:19:01
  44   1049   Karianne V. Karlsen K20-34 Odda Fotballklubb 2:21:32
  45   1060   Ingrid Eikemo Opdal K20-34 Odda Fotballklubb 2:21:32
  46   1085   Kari L. Sandal K50-54   2:24:36
  47   1077   Hanne K. Mundal K20-34 Gaular IL 2:25:11
                   
          Menn        
  1   1066   Endre Bakke Arntzen M20-34 Vestfossen IF 1:21:15
  2   513   Trygve Andresen M20-34 Varegg 1:21:49
  3   1108   Thomas Andersen M35-39   1:22:29
  4   330   Tore Klanderud M40-44 BFBIL 1:23:10
  5   1017   Erlend Nymark Jensen M15-19 Trio 1:23:57
  6   419   Svein Reiersen M50-54 ASK Friidett 1:24:39
  7   1022   Jan Rolland M45-49   1:24:58
  8   78   Carl Petter Martinsen M50-54 BFG Fana 1:25:15
  9   1101   Sondre Eide M20-34   1:26:50
  10   196   Lars-Martin Hesll M20-34 Team Nautilus 1:27:28
  11   1024   Gunnar Lyngnes M45-49   1:27:36
  12   724   André Simonsen M35-39 Bergen Triathlon Club 1:27:39
  13   121   Gunnar Knutsen M45-49 Bergen Triathlon Club 1:27:45
  14   623   Trond Kleivedal M20-34   1:28:23
  15   771   Øyvind Lohmann M40-44   1:28:48
  16   955   Jan Ove Landøy M40-44   1:29:00
  17   224   Maarten Boting M40-44 Åsane CK 1:29:34
  18   1103   Leif Nordland M40-44   1:30:00
  19   34   Arild Austrheim M55-59 StatoilHydro BIL 1:30:01
  20   298   Ståle Danielsen M35-39 BFG Fana 1:30:02
  21   105   Frode Røsland M50-54 Grieg Team 1:30:51
  22   264   Pål Eidsheim M45-49 BUB Bergen 1:31:16
  23   899   Erlend Eldrup M15-19 Fana IL 1:31:25
  24   164   Jan-Inge Ingebrigtsen M45-49 Grieg Team 1:31:50
  25   102   Frank Vagstad M35-39 Bergen Triathlon Club 1:31:52
  26   847   Per Oddvar Lien M45-49 Kyrkjebø IL 1:32:07
  27   1105   Håvard Austevoll M15-19   1:32:28
  28   1008   Gunnar H. Aarseth M50-54 Spiridon LLL 1:32:35
  29   537   Ronny Bertelsen M45-49 ASK Friidett 1:32:51
  30   632   Halfdan Haukeland M45-49   1:33:48
  31   666   Jørn Wilhelmsen M35-39 Team 3T 1:34:00
  32   1115   Bjørn Ole jakobsen M50-54   1:34:01
  33   740   Jørn Vidar Veland M35-39 Kondis 1:34:26
  34   1064   Ørjan Drønen Madsen M20-34   1:34:34
  35   1073   Hans Bruntveit M50-54 Team Hammer 1:34:58
  36   561   Arild Mjøs Andersen M40-44 Bergen Triathlon Club 1:35:02
  37   319   Tolleiv Haugland M55-59 Grieg Team 1:35:05
  38   672   Henrik Trumpy M35-39 BFG Fana 1:35:26
  39   468   Esben Rohit Hellebø M20-34 Gular 1:35:43
  40   46   Arvid Reiertsen M55-59 AKS 77 1:35:46
  41   1102   Kjell-Frode Hole M50-54   1:36:22
  42   883   Pål-Inge Sæbø M20-34 Laksevåg 1:36:39
  43   359   Øyvind Lillevik M60-64 Grieg Team 1:36:49
  44   276   Robert Meyer M50-54 CSC BIL 1:37:11
  45   706   Frode Espeseth M40-44   1:37:21
  46   1092   Espen Olsen M35-39   1:37:32
  47   669   Steffen Mjøs M20-34 Kondis 1:37:48
  48   947   Audun Stig Landro M50-54   1:37:50
  49   1057   Henrik Jorem M20-34 Lovstafetten Bergen 1:37:56
  50   1082   Robert Skarupke M40-44   1:37:59
  51   507   Øystein Dybdahl M50-54 Øystese IL 1:38:32
  52   875   Svein Flatøy M55-59 Framo Bil 1:38:42
  53   301   Ståle Daae M45-49 IL Bjørn Vest 1:38:53
  54   272   Roald Hjartåker M60-64 Kondis 1:39:38
  55   1023   Roger Dahle M35-39   1:40:05
  56   1091   Raymond Mikkelsen M40-44   1:40:15
  57   868   Rune Danielsen M35-39 SPK Fonna 1:40:38
  58   311   Sverre Sæbdal M60-64 AKS 77 1:40:44
  59   1096   Georg Schille M20-34   1:41:33
  60   1011   Ole Kristian Brastad M45-49 Bøler IF 1:41:34
  61   1056   Ivar Braut M55-59   1:41:38
  62   1106   Ståle Iden M35-39   1:41:52
  63   1109   Tor Kårstad M45-49   1:42:28
  64   997   Morten Hilton Thomassen M35-39   1:42:55
  65   1080   Jon Øystein Søfteland M20-34   1:43:07
  66   232   Odd-Inge Finne M50-54 Hydro Karmøy BIL 1:43:43
  67   1114   Kenneth Heggøy M40-44   1:44:08
  68   551   Øyvind Korneliussen M50-54 Åsane CK 1:44:22
  69   1094   Torgeir Persen M20-34   1:44:26
  70   766   Håvard T. Nordborg M35-39   1:45:10
  71   754   Mats Bjånes M45-49 Bergen Triathlon Club 1:45:19
  72   845   Kim Ove Hansen M20-34   1:45:34
  73   1104   Bjarne Heldal M40-44   1:46:02
  74   704   Arvid Bjørsvik M65-69 Haraldsplass 1:46:07
  75   1070   Paul Johan Valle M40-44   1:46:14
  76   108   Geir Iden M50-54 Åsane CK 1:46:44
  77   327   Tor Hjelmeland M60-64 Bergen Brannvesen 1:47:18
  78   274   Roald Gulbrandsøy M60-64 Hordaveg BIL 1:47:23
  79   1074   Ole Jakob Hystad M50-54 Team Hammer 1:48:03
  80   1083   Magnar Uthaug M50-54   1:48:20
  81   1079   Fredrik Alexander Indrevik M15-19   1:49:04
  82   391   Gunvald Gundersen M65-69 I.F. Klypetussen 1:49:09
  83   42   Arnfinn Austegard M   1:49:29
  84   1069   Espen Alex Nilsen M35-39   1:50:19
  85   988   Roger Jakobsen M45-49   1:51:04
  86   695   Steinar Gangsø M40-44   1:51:05
  87   549   Tommy Sævareid M50-54 Kondis 1:51:37
  88   859   Trond Treet M40-44 Alpha Osteopati 1:52:05
  89   936   Karl Morten Bårdsen M40-44   1:52:14
  90   1100   Preben Jensen Fjeldberg M20-34   1:52:26
  91   1089   Kjetil Bjelland Johannessen M45-49   1:52:38
  92   684   Leif Fjellheim M40-44   1:52:49
  93   728   Heliodor Rawski M20-34 Bergen Triathlon Club 1:53:01
  94   653   Frank Henning Lillebuen M35-39   1:53:03
  95   505   Ivar Solheim M50-54   1:53:24
  96   1051   John Houth Fjellseth M20-34 MARaton-lauget 1:53:55
  97   670   Tom Georg Indrevik M40-44   1:54:41
  98   966   Rolf Gjeldsvik M50-54   1:55:17
  99   527   Jan Fossberg M50-54   1:55:44
  100   1113   Tor Helge Lund Sørensen M40-44   1:56:51
  101   939   Rolf Martin Christensen M50-54   1:59:14
  102   249   Ove Landro M35-39   1:59:40
  103   160   Jan Arve Klungtveit M50-54 Statoil BIL 2:02:54
  104   1112   Gunnar Naas M20-34   2:05:44
  105   277   Rolf Widerøe M50-54   2:06:24
  106   1063   Bjarte Midtun M50-59   2:06:35
  107   208   Magnus Ness M60-64 UBIL 2:07:25
  108   708   Bjørn Kåre Hansen M55-59 StatoilHydro BIL 2:08:03
  109   1075   Esben Hesjedal M35-39 Dale IL 2:10:32
  110   89   Egil Trosvik M60-64 StatoilHydro BIL 2:12:57
  111   568   Stein Tore Viken M65-69   2:14:34
  112   726   John Grieg M45-49   2:14:43
  113   633   Rune Trohjell M40-44 Dale IL 2:14:50
  114   1050   Aaron Bane M20-34 USA 2:23:32
  115   1087   Øyvind Aase M15-19   2:24:19
  116   67   Bjørn Erdal M65-69 BVKK 2:38:45
  117   141   Helge Haug M60-64 Kondis 2:48:33
  118   172   Jon Arne Ulvøen M55-59   2:56:34

 

Fullstendige lister med mellomtider og klassedeling finner du på Maratonkarusellen.no.

Se flere bilder her!

Samleside Maratonkarusellen og Bergen Ultra

 

Alle bilder er tatt av Oddny Ringheim.