Kondismedlem Sponset innhold
rv14-ingress[1]

Solskinn over Florø Maraton Rett Vest

Arrangøren Florø TIF kunne neppe fått et bedre vær da "Nye" Florø Maraton Rett Vest ble arrangert lørdag. Opp mot 20 grader og strålende solskinn.

Bildet: Halvmartonvinnerne

Sikkerheten ble satt i høysetet da Florø TIF bestemte seg for å legge om løypene totalt siden starten i 1982. Den økende trafikken langs riksveg 7 og rasfaren på gangstien utenfor Sundafjellstunellen ble avgjørende faktorer for at løypene i 2014 hadde fått start og mål på Florø Stadion.

Mange vill nok savne gamleløypen, men årets utgave er mye å bygge videre på. Spesielt for publikum som fikk se maratonløperne passere stadion ikke mindre enn tre ganger underveis. Første halvdel av den gamle maratontraseen gikk så og si på øde veier og med kun 9 deltagere får man fort følelsen av å løpe helt alene.

I den nye løypetraseen bli man i alle fall sett i sine anstrengelser i å nå målet.

Helge Hafsaas var igjen suveren på maraton distansen. Men denne gang måtte han passere den magiske 3 timers grensen til slutt. Med slutt tiden 3.00.11 kunne han fortelle at det gikk meget tungt og at det ikke fungerer for tiden. Kanskje kroppen etterhvert begynner å kjenne alle maratonløpene på et høyt nivå som han etterhvert har fått i beina.

En som ikke kjenner dette, er Inge Asbjørn Haugen fra Hornindal. Han løp sitt 471. maratonløp i karrieren, og det på årsbetse 3.55.15.

Gledelig også med 2 kvinner på startstreken. Titina Bakken fra Romerike og Tove Dybvad fra Lom hadde god kontakt hele veien. Førstnevnte vant på 4.22.17.

Kvinneklassen på marton var unntaket, for resten av Florø Maraton Rett Vest dreide seg om lokale løperer fra Sogn & Fjordane med noen hederlige unntak. I tøff konkurranse med Bergen City Maraton og Sentrumsløpet samt Skarverennet blir det vanskelig å hente deltagere utenfor fylket.

Løpsleder Leif Martin Reknes var ikke fornøyd med deltagelsen i barneløpet (Kongleløpet). Her er det rom for langt flere unge lovende. Innbyggertalet tatt i betraktning burde dette antallet vært mangedoblet.

Desverre sviktet også sølvvinneren fra NM-terrengløp Marius Vedvik fra Førde denne gang. Men "sambygdingene" hans gjorde en flott figur ellers på Stadion der Førde fikk bank av Florø i fotballcupens 1. runde for et par dager siden.

På halvmaraton tok Førde trippel i herreklassen med Thomas Kristiansen Grønfur tronene øverst med tiden 1.24.10.Kvinneklassen ble vunnet av Anne Grete Sandvik fra Florø. Tiden her ble 1.41.39.

10 km tronen var ledig og det benyttet Eigil Indstebø fra Gloppen seg av.Han vant på 35.35. Beste kvinne ble Bente Hermansen fra "Joggedilla" på 45.48.

På den korteste distansen, 5km, forsvarte Bendik Grimsbø fra Gloppen fjorårseieren da han vant på 17.21.

Men her hadde nesten seiersfeiringen rett før mål kostet ham seieren da Jann Olav Tjønneland fra Viksdalen kom meget raskt på slutten og fikk notert samme tid.

Kvinneklassen ble vunnet av Merete Helgheim fra Gloppen på 18.54. Fjorårsvinner Inga Kårstad Skaar fra Førde kom nærmest med 19.07.

Florø TIF hjemmeside  Alle resultater

IMG_8455.jpg
Drikke i det varme væet må til, her kjenner vi igjen Harald Nygård som har vært med i en årrekke i Florø

IMG_8445.jpg
Flott stemning i det fine været.

IMG_8427.jpg
Lang rekke med løpere i Kongleløpet.

IMG_8430.jpg
Baran storkoser seg i det flotte været.

IMG_8437.jpg
Helge Hafsaas klappes frem etter passering 1 runde.

IMG_8461.jpg
Barfot som vanlig, med løping på grus og stein ble utfordingen større denne gang for Lars Bjørbæk.

IMG_8466.jpg
Kristen Stæger-Breisnes

IMG_8469.jpg
Svein Steine

IMG_8475.jpg
Med startnr 1 kan Inge Asbjørn Haugen kan konstatere at han ligge godt an. 471 er antall maratonløp i karrieren


IMG_8491.jpg
Sykkelpatruljer følger lederen i hvert løp.

IMG_8493.jpg
Helge Hafsaas inn til runding halveis.


IMG_8510.jpg
Abdoul Karim Barry.

IMG_8516.jpg
Starten halvmaraton


IMG_8529.jpg
Totalvinner Thomas Kristian Grønfur tar teten.

IMG_8530.jpg
Marcus Vedeler med str nr 100.

IMG_8534.jpg
Arne Løkkebø og Willy Pedersen

IMG_8541.jpg
Rune Horgen fremst

IMG_8549.jpg
En gammel kjenning er tilbake, Gunnar Norhus (126) en av få Bergensere som deltok på årets Florø Maraton.

IMG_8554.jpg
Også Anette Kristiansen er tilbake, nå nærmer hun seg 170 halvmaraton.

IMG_8560.jpg
Klart for start 10 km.

IMG_8571.jpg
Feltet strekker seg raskt ut.

IMG_8581.jpg
Allerede ut av første sving tar totalvinner Eigil Indstebø tet

IMG_8589.jpg
Etterhvert følger det mange løpere på.

IMG_8594.jpg
God stemning i solskinnet

IMG_8597.jpg
Olav Lyslo (272) en av mange gjengangere i Rett Vest.

IMG_8599.jpg
Også mange jenter løp 10 km.

IMG_8601.jpg
"Gamlegutta" på plass, Norvald Ospehaug (245) og Andreas Etterlid (232).

IMG_8604.jpg
Folksomt på banen under oppvarming 5 km.

IMG_8606.jpg
Vinner Titina Bakken passerer etter 2 runder i det 5 km løperne gjør seg klar.

IMG_8611.jpg
Klart for start 5 km

IMG_8618.jpg
Lang rekke med løpere.

IMG_8623.jpg
Litt trangt om plassen, men det er plass til mange flere.

IMG_8629.jpg
Mange unge utøvere løp  km.

IMG_8634.jpg
God spredning alle rede i første sving

IMG_8638.jpg

IMG_8645.jpg



IMG_8651.jpg

IMG_8669.jpg
Bendik Grimsbø jubler for seier...

IMG_8675.jpg
Andreas Rauset blir nr 3.

IMG_8682.jpg
Merete Helgheim vinner kvinneklassen

IMG_8685.jpg
2.plass til Inga Kårstad Skaar.

IMG_8687.jpg
Flott 3.plass til Ane Brekke

IMG_8703.jpg
Trond Killingrød på 10 km.

IMG_8746.jpg
Bente Hermannsen vinner 10km kvinner.

IMG_8748.jpg
Norun Stavø blir nummer 2.

IMG_8756.jpg
Medaljer til alle som fullfører.

IMG_8762.jpg
En meget sliten Helge Hafsaas vinner maraton

IMG_8766.jpg
Geir Nygård blir nummer 2.

IMG_8771.jpg
Thomas Kristiansen Grønfur vinner halvmaraton

IMG_8776.jpg
Kai Kilnes løper seg etterhvert opp på 2.plass.

IMG_8780.jpg
Bjarte Reed sikrer Førde trippel

IMG_8782.jpg
Trippel Førde

IMG_8803.jpg
Anne Grete Sandvik vinner kvinner halvmaraton

IMG_8814.jpg
2.plass til Stine Mari Thaule

IMG_8816.jpg
Barbeint inn til 3.29.25 for Lars Bjørbæk

IMG_8819.jpg
Fjorårsvinner Anne Lise Rygg tar 3.plass på 10km i år.

IMG_8826.jpg
Kristen Stæger-Breisnes inn til 3.33.06.

IMG_8789.jpg
Titina Bakken vinner maraton



IMG_8486.jpg
2.plass i maraton for Tove Dybvad.

Florø Maraton Rett Vest
 26. april 2014
Maraton K 40-44 år
1   7   Titina Bakken 4:22:17 Romerike Ultraløperklubb
Maraton K 50-54 år
1   8   Tove Dybvad 4:23:50 Lom IL
Maraton M 17-34 år
1   5   Abdoul Karim Barry 3:23:57 FSK
2   4   Lars Bjørbæk 3:29:25  
Maraton M 40-44 år
1   3   Kristen Stæger-Breisnes 3:33:06 Eikefjord IL
Maraton M 45-49 år
1   9   Helge Hafsås 3:00:11 Olden IL
2   6   Geir Nygård 3:07:13 Førde IL - Friidrett
Maraton M 60-64 år
1   1   Inge Asbjørn Haugen 3:55:15 Hornindal IL
Maraton M 65-69 år
1   2   Svein Steine 4:03:56  
Halvmaraton K 17-34 år
1   104   Stine Mari Taule 1:42:48  
2   109   Svanhild Tennebø 1:58:35  
Halvmaraton K 35-39 år
1   105   Anne Grethe Sandvik 1:41:49  
2   122   Anne-Lise Rygg 1:44:28 Førde IL - Friidrett
Halvmaraton K 45-49 år
1   125   Anette Kristiansen 2:41:58 Fenring IL
Halvmaraton M 17-34 år
1   116   Thomas Kristiansen Grønfur 1:24:10 Førde IL - Friidrett
2   101   Alexander Øen Ask 1:30:31 Førde IL - Friidrett
3   103   Anders Arvesen 1:35:57 Trondheim
4   123   Eivind Haugstad Kleiven 2:13:08 Firdaposten
Halvmaraton M 35-39 år
1   128   Kai Kilnes 1:30:08 Førde IL - Friidrett
2   100   Marcus Vedeler 1:36:21 Eid IL
3   127   Frode Leivestad 1:36:47 Oceaneering
4   117   Stian Rønnekleiv 1:51:42 Flora CK
5   113   Eirik Villand 1:54:52 Lille Marked
Halvmaraton M 40-44 år
1   124   Dag Nesbø Frøyen 1:47:30 Firdaposten
2   131   Frank Norman Leversund 2:07:35 FSK
Halvmaraton M 45-49 år
1   121   Bjarte Reed 1:30:08 Førde CK
2   119   Arne Løkkebø 1:38:53 Eikefjord IL
3   107   Rune Horgen 1:57:58 Flora CK
Halvmaraton M 50-54 år
1   133   Thomas Andersson 1:38:56 Gursken IL
Halvmaraton M 55-59 år
1   120   Emil Horstad 2:00:07 Førde IL - Friidrett
Halvmaraton M 60-64 år
1   115   Willy Pedersen 1:46:01 Veldre
Halvmaraton M 65-69 år
1   108   Rolf Tennebø 1:50:22 SFE-BIL
2   114   Lars Ulvestad 1:55:04 SFE-BIL
3   118   Jan Solheimslid 1:57:49 Førde IL - Friidrett
4   126   Gunnar Nordhus 2:08:15 Aks-77
Halvmaraton M 70-74 år
1   130   Tore Mundal 1:55:36 Lom IL
Halvmaraton M 75-79 år
1   111   Aksel Nilssen 1:58:33 Valnesfjord IL
Halvmaraton M 80-84 år
1   112   Per Gundersen 2:00:28 Ålesunds FIK
10km K 12-16 år
1   235   Andreea Cioaca 1:07:09 Bravo Seafood
2   273   Andrea Bjørkedal 1:09:33  
3   234   Anna Maria Tudor 1:26:00 Bravo Seafood
10km K 17-29 år
1   256   Jeanette Strømsøy 56:12  
2   225   Marianne Langedal 1:05:15  
3   214   Tina Aga 1:06:00 Idrett Uten Alkohol
4   215   Lene Kristin Berge 1:25:54  
10km K 30-39 år
1   224   Camilla Elisa Savland 48:23 Tambarskjelvar IL
2   270   Svanhild Ulltang 55:45  
3   207   Annette Storøy Paulen 1:16:16  
10km K 40-49 år
1   262   Bente Hermansen 45:48 Joggedilla
2   243   Ingunn Selås 49:26 Florø T og IF
3   211   Unni Kvamme 50:12 Haukedalen
4   247   Anette Hollevik 51:15 Flora CK
5   239   Lise Monsen 55:06  
6   205   Turid Vallestad 1:01:25 Haukedalen Idrettslag
7   257   Anne-Grete Gotten Ramsdal 1:05:16 Eikefjord IL
8   268   Mihaela Williamsen 1:22:24  
10km K 50-59 år
1   242   Norunn Stavø 46:07 Florø T og IF
2   250   Monique Eide 49:08  
10km K 60-69 år
1   237   Sigrid Gjelsvik 54:13 Tambarskjelvar IL
10km M 12-16 år
1   258   Simen Gotten Ramsdal 49:26 Eikefjord IL
2   227   Ardian Dypevik 59:19 Flora CK
10km M 17-29 år
1   275   Vegard Hegrenes 36:02 Førde IL - Friidrett
2   269   Frode Torvanger 45:44  
3   261   Henrik Aardalsbakke 45:45 Team Juvik
4   241   Vegard Erling Ramsdal 53:43  
10km M 30-39 år
1   266   Eigil Instebø 35:35 Gloppen FIL
2   213   Jamshid Abdali 41:44  
3   260   Bjørn Magne Kleppenes 42:11 Førde IL - Friidrett
4   267   Ludvik Slettehaug 46:17 Tambarskjelvar IL
5   208   Robert Steindal 47:05 Florø T og IF
6   259   Håkan Høgberg 47:30  
7   274   Vidar Vallestad 50:07  
8   202   Kristian Lyckander 50:40  
9   251   Stian Vallestad Alvær 54:36  
10   210   Øyvind Midtbø 54:59 Uco
11   209   Bjørnar Hovden 57:33 Florø T og IF
10km M 40-49 år
1   271   Trond Killingrød 36:09 Syril IL
2   276   Ola Hegrenes 40:06  
3   244   Stig Solheim 40:57 Florø T og IF
4   233   Håkon Åsvang 41:50 Bravo Seafood
5   218   Jan Grov 44:23  
6   263   Martin Eimhjellen 44:38 Hyen IL
7   236   Andre Høyset 45:16 Eikefjord IL
8   255   Trond Naustdal 45:21 Pwc BIL
9   222   Martin Ramsdal 45:27 Flora CK
10   203   John Anders Økland 47:25  
11   252   Trond Wefring 48:37  
12   253   Hans Magnar Hansen 50:17  
13   230   Jonny Grotle 51:26 Fjord1
14   248   Frank Skomsvoll 51:41 Flora CK
15   200   Espen Rudsengen 55:45  
16   204   Ovar Sandaker 58:12  
10km M 50-59 år
1   240   Magnar Solheim 37:31 Norddalsfjord IL
2   264   Ove Grimsbø 41:29 Førde IL - Friidrett
3   206   Svein Ove Alisøy 42:14 Førde IL - Friidrett
4   212   Per Oddvar Lien 43:03 Kyrkjebø IL
5   223   Gustav Johan Nydal 47:57 Westcon Yard Florø AS
6   216   Otto Svein Ramsdal 48:54 Flora CK
7   238   Per-Øyvind Sørbø 49:25 Eikefjord Badm.klubb
8   265   Harald Engevik 49:44  
9   231   Rune Holme 50:58 Florø T og IF
10   221   Nils Holme 52:45 Hyen IL
11   219   Asbjørn Røyrvik 57:12  
12   254   Ole Johnny Warvik 1:05:38  
10km M 60-69 år
1   249   Aage Torvanger 41:53  
2   220   Svein Erlend Rød 48:25 Førde
3   245   Norvald Ospehaug 51:52  
4   272   Olav Lyslo 54:57 Gloppen FIL
5   226   Kjartan Kvellestad 58:40 Florø T og IF
10km M 70-79 år
1   228   Kjell Odd Steinset 54:03 Jølster IL
2   217   Odd Haugsbakk 55:27 Naustdal
3   201   Hans Bjørn Kvalsvik 1:01:07 Florø T og IF
4   246   Terje Trengereid 1:06:07  
5   232   Andreas Etterlid 1:09:36 Førde
5km K 12-13 år
1   468   Henriette Hegrenes 24:31 Førde
2   469   Kristina Hegrenes 24:32 Førde
3   418   Thale Sørbotten Johansen 26:32  
4   417   Mathilde Magnussen Johansen 26:44  
5km K 14-15 år
1   423   Inga Kårstad Skaar 19:07 Førde IL - Friidrett
2   432   Ane Brekke 19:29 Førde IL - Friidrett
3   466   Thea Aamot Hegrenes 22:03 Førde
4   428   Frida Sunnarvik Waaraas 28:00  
4   429   Kristina Sande Storevik 28:00  
6   416   Maren Johansen Myklebust 28:54 Dale
5km K 16-17 år
1   402   Ingrid Næss Johansen 22:45 Gneist
2   426   Ane Marte Warvik 24:37  
5km K 22-29 år
1   456   Kjersti Garfors 20:51 Tambarskjelvar IL
2   467   Hilde Riveraa 28:22  
5km K 30-39 år
1   462   Merete Helgheim 18:54 Gloppen FIL
2   444   Hilde Knudsen 28:05 Davik IL
3   450   Anne Grethe Brandsøy 29:10 Florø T og IF
4   445   Julie Hammerseth 30:24  
5km K 40-49 år
1   458   Anita Stenevik 22:50  
2   460   Bergljot Osland 23:19  
3   405   Ann-Sissel Tresnes 23:20 Florø T og IF
4   448   Marianne Nes 25:34 Flora CK
5   442   Gry Aase Alnes 27:52  
5km K 50-59 år
1   449   Ingunn Bergheim 29:35 Eikefjord IL
2   427   Åse Elin Warvik 30:32  
3   441   Anne Marie Fagerstrøm 31:29 Florø T og IF
5km K 60-69 år
1   407   Magnhild Myklebust 25:46 Florø T og IF
5km M 12-13 år
1   455   Even Johan Haslerud 20:21 FSK
2   419   Ørjan Ørjansen Solheim 20:53 Florø T og IF
3   400   Oliver Bosdal Thorsen 21:00 Førde IL - Friidrett
4   433   Lukas Bruland Gurvin 21:18 Førde IL - Friidrett
5   421   Daniel Sagen Sundal 23:23 Florø T og IF
6   436   Petter Kjelsnes 23:38 Flora CK
7   452   Marius Eimhjellen 24:52 Hyen IL
8   409   Frode Langedal Aune 25:09 Flora CK
9   457   Nils Jakob Bakke Nydal 27:34  
10   413   Sigurd Savland 28:02 Tambarskjelvar IL
11   451   Marius Sandvik Bareksten 30:56  
5km M 14-15 år
1   411   Kent Ove Sæten 20:22 Hyen IL
2   434   Andre Bruland Gurvin 20:53 Førde IL - Friidrett
2   440   Ådne Sellevoll 20:53 Førde IL - Friidrett
4   435   Erik Alnes Litsheim 22:33 Førde IL - Friidrett
5km M 16-17 år
1   424   Andreas Rauset 18:02 Sandane TIF
2   408   Adrian HELGHEIM 18:38 Førde IL - Friidrett
3   415   Aleksander Sunde Kvile 18:56 Førde IL - Friidrett
5km M 18-22 år
1   464   Bendik Grimsbø 17:21 Førde IL - Friidrett
2   439   Ole Martin Gjerde 20:03 Svelgen T&If
3   406   Arnt Bjarne Landøy 21:19  
5km M 30-39 år
1   414   Kent Arne Refvik-Hopland 19:08 Florø T og IF
2   454   Jøran Laukeland 19:59 Sunnfjord Energi
3   422   Stian Leirvik 26:26 Aker Solutions
5km M 40-49 år
1   463   Jann Olav Tjønneland 17:21 Viksdalen IL
2   461   Eivind Senneset 19:37 Flora CK
3   425   Eivind Rauset 20:24 Gloppen FIL
4   431   Jon Holsvik Sørland 22:18 Florø T og IF
5   443   Charles Litsheim 22:55  
6   420   Per Heimseth 25:08 Florø Styrkeløftklubb
5km M 50-59 år
1   459   Trond Melvær 21:30  
2   446   Odd Arild Dale 22:12 Førde IL - Friidrett
3   438   Stig Gjerde 22:25 Svelgen T&If
4   465   Norvald Hegrenes 24:32 Førde
5km M 60-69 år
1   410   Kolbjørn Hjertvik 18:53 Kårvåg IL
2   447   Kåre Wiik 22:25  
3   401   Egil Gulholm 25:53 Tambarskjelvar IL
4   403   Terje Mo 26:37  
5   430   Steinar Midtbø 27:32 Norddalsfjord IL
6   412   Reidar Huus 28:15 Kondis
7   437   Sigbjørn Vårdal 34:17  
5km M 80-89 år
1   404   Kåre Ness 36:29