Kondismedlem Sponset innhold
NMMellomDamer

O-NM: Lundanes og Andersen vant mellomdistansen

Olav Lundanes, Halden og Marianne Andersen, Kristiansand gjort som på torsdagens langdistansen og vant lørdagens mellomdistanse i NM i orientering. Dagens løp gikk fra Skolleborg utenfor Halden. (Arrangørfoto)

- Jeg er strålende fornøyd med dagens løp. Det har bare blitt en liten bom på 10 sekunder, sa Olav Lundanes etter å ha løpt inn til sitt andre NM-gull på tre dager da det i dag var mellomdistanse fra Skolleborg utenfor Halden.

NMMellomHerrer.jpg
Arrangørfoto: Pallen herrer

- Jeg er imponert over farten din Olav (Lundanes), nikket løypelegger - og tidligere VM-medaljør - Tore Sandvik anerkjennende i retning dagens vinner.

- Verden går fremover vet du, smilte dagens mann i herreklassen.

Og ingen løper fortere enn Lundanes. 2. NM-gull for uka og 17. totalt for Halden-løperen i dag, drøye halvminuttet foran veteranen Anders Nordberg med Paul Sirum på bronseplass.

- Jeg er veldig godt fornøyd med at jeg klarer å få til to så gode løp under NM-uka, sa Lundanes.

To gode løp har også Marianne Andersen levert, og det ble nytt gull også for henne i dag:

- I dag er første gang i år at jeg har følt at jeg måtte forsvare noe, så jeg er veldig godt fornøyd med at jeg lykkes, sa Andersen som i sommer to VM-sølv på mellomdistanse.

Og det ble altså NM-gull:

- Etter det dårlige kvalifiseringsløpet jeg gjorde i går kom jeg i angrepsposisjon i dag, og gjorde et godt løp med bare et par småbom.

Da var Andersen nøyaktig halvminuttet foran Anne Margrethe Hausken Nordberg som løp inn til familiens andre NM-sølv for dagen og hennes andre NM-sølv for uka.

Olav Lundanes’ samboer, Ida Marie Næss Bjørgul, løftet seg fra 4. plass på langdistansen til bronse i dag.

Juniorklassene i dag ble vunnet av Marie Olaussen, Fredrikstad  Ragne Wiklund, Eirik Langedal Breivik og Elias Jonsson, alle de tre siste fra Nydalen.

NM-uka i Halden avsluttes med stafetter fra samme arena i morgen.

Kilde: Norsk orientering

Resultater

D21E A Finale, 4 440 m:
1) Marianne Andersen, Kristiansand OK, 31.09,
2) Anne M Hausken Nordberg, Nydalens SK, 31.39,
3) Ida Marie Næss Bjørgul, Halden SK, 33.36,
4) Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL, 33.46,
5) Marte Narum, Nydalens SK, 34.02,
6) Maren Jansson Haverstad, NTNUI, 34.27.

H21E A Finale, 5 490 m:
1) Olav Lundanes, Halden SK, 31.53,
2) Anders Nordberg, Nydalens SK, 32.25,
3) Paul Sirum, Frol IL, 33.23,
4) Ralph Street, Nydalens SK, 33.27,
5) Bjørn Ekeberg, IL Tyrving, 33.29,
6) Magne Dæhli, Halden SK, 33.31.