Kondismedlem Sponset innhold
Kondis/Rolf Bakken

Kristin Størmer Steira lett i steget 250 meter fra toppen av Skeikampen lørdag.

Kristin Størmer Steira suveren i Skeikampen Opp

Kristin Størmer Steira var over minuttet foran Hanne Mjøen Maridal opp på Skeikampen lørdag. Per-Christian Lysaker Torgersrud var 15 sekunder foran 16-åringen Olaf Talmo i løpet der 205 aktive og 138 mosjonister tok seg til topps med sola i ryggen og vinden i mot.


189 BILDER FRA SKEIKAMPEN OPP 2017 PÅ IMAGESHOP


 Per-Christian Lysaker Torgersrud på de siste flate meterne på toppen av Skeikampen.
 

Det var sol fra klar himmel men en merkbar vind imot da 343 deltakere tok seg opp de 2800 meterne til toppen av Skeikampen lørdag formiddag med startnummer på brystet. Det var bra med publikum langs løypa og ekstra god "motbakkesteming" rett før toppen der løperne hadde forsert de fleste av de 330 høydemeterne.

Team Sportmandens Per Christian Lysaker Torgersrud, som var andremann i fjorårets utgave bak suverne Sindre Buraas, var førstemann som dukket opp i år.  Med 15.11 var motbakke-eksperten 12 sekunder bak sin egen tid fra i fjor, noe den sjenerende nordavinden nok kan ta mye av skylden for. De lokale Follebu-løperne Mattis Stenshagen og Lasse Leine hang bra med og endte hhv. 27 og 36 sekunder bak. De yngste klassene startet i den 3. startpulja, og her løp Olaf Talmo fra Koll IL inn til dagens nest beste tid, bare 15 sekunder bak vinneren. 

Med mange unge, lovende utøvere på plass i kvinneklassen, var likevel Kristin Størmer Steira i en klasse for seg. Med 16.56 gikk det over minuttet før Lillehammer IFs Hanne Mjøen Maridal dukket opp og med ytterligere 46 sekunder ned til Lillehammer CKs Mari Trønnes. Kristin Størmer Steira er for øvrig innehaver av løyperekorden i løpet fra 2015 da  skiesset løp opp på 16.08. Da satte også Sindre Buraas rekorden for menn med 13.50.
 


Skiløperen Mattis Stenshagen fra Follebu var andremann til topps, 27 sekunder bak Torgersrud.


Stenshagens sambygding, Lasse Leine, fulgte bare ni sekunder bak.


Orienteringsløperen Mats Halldin, Slevik IL var klart beste løper i 40-årsklassen.


Lillehammer IFs Hanne Mjøen Maridal opp til  en klar 2. plass - akkurat som i Oslos Bratteste sist lørdag.


Hanne Trønnes, Lillehammer Ck med toppen og 3. plassen i sikte.


Anna Marie Nordengen Sirevåg fra SK Vidar var best av mange sterke jenter i 13-14 årsklassen.


Tiril Udnæs Weng kom først av Nes-tvillingene på Skei, bare sju sekunder fra pallen. 


Selma Nevin "i det grønne"  på vei opp til 2. plass i klasse 13-14 år.
 


Med 15.26 var Olaf Talmo to og et halvt minutt foran neste løper i siste pulje.


Og far, Frode Tallmo, var med 19.04 klart beste løper over 50 år.
 

Skeikampen Opps nettsider
Skeikampen Opp på Facebook
ALLE RESULTATER
 

De beste i Skeikampen Opp 07.10.2017:

20 beste kvinner (71 deltakere)
           
Pl Navn Klubb  Klasse Tid Etter
1 Kristin Størmer Steira Sportsklubben Vidar  K 30-39 år 16:54 00:00
2 Hanne Mjøen Maridal Lillehammer IF  K 17-21 år 17:56 01:02
3 Mari Trønnes Lillehammer ck  K 30-39 år 18:42 01:48
4 Tiril Udnes WENG ÅRNES  K 17-21 år 18:49 01:55
5 Maren Wangensteen Høre/Ryfoss IL  K 22-29 år 19:05 02:11
6 Anna Marie Nordengen Sirevåg Sportsklubben Vidar  J 13-14 år 19:19 02:25
7 Julie Aspesletten LILLEHAMMER  K 22-29 år 19:35 02:41
8 Lotta Weng Nes ski  K 17-21 år 19:45 02:51
9 Henriette Nilssen Nittedal IL / Gjelleråsen if ski  J 13-14 år 19:49 02:55
10 Selma Nevin Strindheim IL  J 13-14 år 20:02 03:08
11 Iris Tollan Brandhaug Lillehammer IF  J 11-12 år 20:23 03:29
12 Stella Stavrum Lyn Ski / Lyn Ski  J 11-12 år 21:10 04:16
13 Astrid Bruland Kjelsås IL / EY BIL  K 22-29 år 21:14 04:20
14 Emilie Fossumstuen Grøterud Moelven IL - Friidrett  K 17-21 år 21:18 04:24
15 Ida Marie Sirevåg Nordengen Sportsklubben Vidar  J 11-12 år 21:26 04:32
16 Mai Elin Watson Sportsklubben Vidar  K 22-29 år 21:37 04:43
17 Selma Ødegaard Lauen LILLEHAMMER  J 15-16 år 21:41 04:47
18 Maren Navarrete Aaberg Nittedal IL / Nittedal IL  J 15-16 år 21:42 04:48
19 Anne Størmer Steira LILLEHAMMER  K 60-69 år 21:48 04:54
20 Helene Ludahl Stangeland Røa IL  J 11-12 år 22:05 05:11
           
20 beste menn (131 deltakere)
1 Per-Christian Lysaker Torgersrud Team Sportsmanden  M 30-39 år 15:11 00:00
2 Olaf Talmo Koll IL  G 15-16 år 15:26 00:15
3 Mattis Stenshagen Follebu SK  M 17-21 år 15:38 00:27
4 Lasse Leine Follebu  M 17-21 år 15:47 00:36
5 Jørgen Baklid Sturla  M 17-21 år 15:56 00:45
6 Martin Nyenget Lillehammer SklNSF Rekrutt M 22-29 år 16:04 00:53
7 Oddvin Offigstad Øyer-Tretten IF  M 30-39 år 16:17 01:06
8 Øyvind Wiggen Byåsen IL  M 17-21 år 16:43 01:32
9 Kristian Ottestad Rød Spirit Stavanger/Tempo Tri Club M 22-29 år 16:49 01:38
10 Magnus Bleken Team Mosetertoppen Skiline  M 30-39 år 16:52 01:41
11 Mats Haldin Slevik IL - Friidrett  M 40-49 år 16:59 01:48
12 Torjus Loen Lillehammer Skiklub  M 17-21 år 17:09 01:58
13 Erik Molenaar Modum Friidrettsklubb  M 30-39 år 17:21 02:10
14 Fredrik Fuglerud Flugstad Gjøvik Friidrettsklubb M 17-21 år 17:44 02:33
15 Even Hjelmås-Molden Gran IL  G 15-16 år 17:55 02:44
16 Ulrik Baksjøberget Vang Skiløperforening  M 22-29 år 17:55 02:44
17 Andreas Østensen Søre Ål IL  G 15-16 år 18:00 02:49
18 Fridtjof Wedum FOLLEBU  M 22-29 år 18:14 03:03
19 Mikkel Thomassen Roterud IL  G 13-14 år 18:16 03:05
20 Per Ingvar Tollehaug IF Eiker Kvikk  G 13-14 år 18:33 03:22