Tester terrengformen i Spania
Spente Vidar-lag klare for E-cup
Vidar representerer Norge i både dame- og herreklassen i E-cupen i terrengløp for klubblag. 4 kvinner (bildet) og 5 menn vil gi alt i søndagens løp.
E-cupen går i samme by og i samme løype som i fjor - i Castellon som ligger ca. 5 mil nordøst for Valencia. Dagen før dagen skinner sola, og der en finner ly for den heller sterke nordavinden, er det varmt og godt. Løypa går inne i en park og ligger sånn sett godt skjerma. Det er dermed all grunn til å forvente stor fart fra start når mange av Europas beste langdistanseløpere møtes til dyst i morgen.
Bildet: Jessica Gunnarsson, Silje Fjørtoft, Tone Ilstad Hjalmarsen og Marthe Katrine Myhre gleder seg til E-cupen som går søndag. (Foto: Runar Gilberg) TRYKK PÅ BILDET FOR STOR UTGAVE!
I fjorårets E-cup ble kvinnelaget nummer sju og herrelaget nummer elleve. En naturlig målsetning vil derfor være å forbedre dette. Jack Waitz, som er med som lagleder og er trener for to av jentene, fokuserer imidlertid ikke først og fremst på resultatet, men på opplevelsen.
- Vi skriver enda bare februar, og det viktigste er at jentene har en god følelse under løpet. De møter mange svært gode løpere, og det blir viktig å komme fint inn i konkurransen. Ikke åpne for hardt, men heller avansere etter hvert, sier Jack om kvinnene. Om herrenes mulighet har han følgende å si:
- Vi må jo prøve å gjøre det bedre enn i fjor sjøl om vi ikke har klubbens vanligvis to beste løpere på plass. Både Eirik Gramstad og Dadafo Dhaqabi har nok tatt steg framover siden i fjor, og med gode løp fra de andre tre, kan vi forhåpentligvis veie opp for at Sindre Buraas ikke er med i år, sier Jack Waitz.
- Uansett er dette først og fremst en morsom konkurranse og et fint avbrekk fra norske vinterforhold. Det finnes ikke noen bedre trening enn å konkurrere, og her får en sett hvor lista ligger når det handler om terrengløping på høyt europeisk nivå.
E-cupen i terrengløp for klubblag arrageres for 50. gang og europeiske toppløpere som Ayad Lamdassem, Andre Lalli, Sara Moreira og Dulce Felix er på plass - for å nevne noen.
Se forhåndsomtale hos Det europeiske friidrettsforbundet
Reportasje fra fjorårets konkurranse på kondis.no
Gutta løper 10 og jentene 6 km, og i både herre- og kvinneklassen teller fire løpere i lagkonkurransen. Bak fra venstre: Jan Christian Kalteborn, Dadafo Dhaqabi, Harald Solhaug Næss, Eirik Gramstad og Øystein Sylta. Foran fra venstre: Jessica Gunnarsson, Silje Fjørtoft, Tone Ilstad Hjalmarsen og Marthe Katrine Myhre. (Foto: Runar Gilberg)