Klar for Fanaråken Opp
VM, EM og NM-vinner Anita H. Evertsen
Lørdag 11. aug. gjør Anita Håkenstad Eversten (44)comeback i Buff Fanaråken Opps 10-årsjubileum. Ingen i Norge har målt høyere oksygenopptak enn henne.
DN.no/DNaktivpubliserte i går en artikkel om Anita Håkenstad Evertsen som har målt det høyeste oksygenopptaket for noen kvinne i Norge. Testen ved Norges Idrettshøyskole viste godt over 80 milliliter per kilo kroppsvekt per minutt, og er trolig fortsatt i en klasse for seg.
I 2007 vant Anita både EM i motbakkeløp , VM i langdistansefjelløp og NM i motbakkeløp i Fanaråken Opp . I årene etter suksessåret 2007 har Anita vært mye skadet . På lørdag gjør hun comeback i Buff Fanaråken Opp som i år kan feire 10-årsjubileum www.fanaraaken.com. Se bildet nedenfor av Anita fra målområdet på toppen av Fanaråken ved Nord-Europas høyestliggende turisthytte Fanaråkhytta 2.068 moh der hun satte løyperekorden på 1.05.53 , i NM i 2007, som blir stående til evig tid i den løypen som ble benyttet fram til 2009.
På lørdag får Anita konkurranse av en annen verdensmester i motbakkeløp , Angela Mudge ( 42) fra Scotland. Kanskje blir det en 42 og en 44-åring på 1. og 2. pl. i årets jubileumsløp. For Anita er det største at hun i det hele tatt kan løpe en av sine favorittløyper ( Se TV2.no/Sporty) på lørdag opp til et av de aller flotteste utsiktspunktene i Norge med utsikt 2068 høydemeter rett ned i Sognefjorden, mot Skagastølstindane og Jostedalsbreen. Plasseringen toner hun ned. Les hele saken på DN.no/DNaktiv
Foto Christian Prestegård. På bildet nedenfor er Anita på vei mot Noregs første og eneste individuelle EM-gull i motbakke-fjelløp i Frankrike i 2007.