Selve Birkebeinerrennet er prikken over i-en, og er den siste av de åtte konkurransene i årets Birkebeinerrenn, sa Rune Bergsodden i oppsummeringen rett etter rennet.
Bergsodden var godt fornøyd med gjennomføringen av rennet. 2000 funksjonærer hadde vært i sving, og i det store bildet ser alt veldig bra ut. Logistikken har fungert veldig bra.
Lege Anders Sandbu Strand fortalte at det var en alvorlig hendelse som han ikke ville utdype nærmere. Senere informasjon forteller at en person falt om i løypa og døde underveis til sykehus.
Ellers var det enkelte moderate skader som skrubbsår og enkelte skulderskader.
Sølvi Amundsen Aas informert om løypeforberedelsene. I utgangspunktet ble løypene kjørt opp mellom kl 19.00 og 24.00 dagen før, men pga snøværet ble nye løyper kjørt opp mellom Dambua og Sjusjøen kl 3.00 på morgenen. Løypene ble ikke så faste som ønsket, men det meste ble gjort for at det skulle bli mest mulig like forhold. Snørekjøring før de første var et av tiltakene.
Pulje 2 er i gang kl. 08.05. Totalt 29 puljer inklusive veteranene, som startet en halvtime før pulje 1, ble sendt av gårde og 14.693 løpere passerte startstreken. (Foto: Kjell Vigestad)
Deltakertall for årets Birkebinerarrangement:
Statistikk Påmeldte Startende I mål
Birkebeinerrennet 17016 14693 14350
Antall deltakere i mål 20985
+ Inga-Låmi ca. 3000
Til sammenligning så haddet årets Vasalopp 15857 påmeldte. 14712 startende og 13.805 skiløpere i mål. Birkebeinerrennet hadde i år ca. 1200 flere påmeldte enn Vasaloppet, 19 flere som startet iog 545 flere som fullførte rennet enn Vasaloppet.
Når vi summerer arrangementene rundt Vasaloppet (som TjejVasan, StafettVasan og Öppet Spor) er de fortsatt storebror. Totalt hadde Vasaloppet 55.922 løpere i mål 8 arrangementer, og da er ikke barnerennet deres med i tellingen. Når vi tar med Inga Låmi, som gikk dagen før Halvbirken og Ungdomsbirken, men som ikke arrangeres av Birkebeinerennet/Rittets organisasjon, er summen for vinterarrangementene på Lillehammer/Rena ca. 24.000.

Sølvi Amundsen Aas, rennleder og Rune Bergsodden, daglig leder for Birken, på pressekonferansen. (Foto: Kjell Vigestad)