(Skribenten er medlem av Medkila Skilag)
Det var individuell start både på fredag (fristil) og lørdag (klassisk), mens de kretsvise stafettene avsluttet et vellykket NM på søndag.
Det ble flere spennende dueller gjennom de 3 dagene i Harstad. Spesielt i kvinner 18 år skilte det bare 3 tiendedeler på fredag og 5 tiendedeler på lørdag på de 2 første plassene. På fredag var det Tuva Bakkemo fra Gjøvik SK som gikk seirende ut av duellen med Astrid Stav fra IL Varden Meråker, mens på lørdag var det Kristine Stavås Skistad fra Konnerud IL som knep seieren foran Emma Skjoldli fra Bulken IL.
Jon Rolf Skamo Hope fra Hyen IL imponerte og vant den eldste juniorklassen for menn både på fredag og lørdag.
På søndagens stafetter var det jevnt i teten både i kvinne- og herreklassen. Oppland Skikrets sikret ved ankerkvinne Marte Mæhlum Johansen seieren, men Buskerud ved Kristine Stavås Skistad tok veldig innpå mot slutten og var bare fattige 0,2 sekunder bak i mål. I tillegg til Marte gikk disse på vinnerlaget: Mathilde Skjærdalen Myhrvold, Marthe Lindmoen og Tuva Bakkemo.
Fra den spennende innspurten i jenteklassen. (Foto: Trond Arne Liavik)
På herresiden avgjorde Thomas Helland Larsen for Akershus Skikrets på den siste kilometeren før mål og var rundt 12 sekunder foran Oslo Skikrets. De øvrige på laget var: Harald Østberg Amundsen, Amund Hoel og Anders Haga. Anders er forøvrig bror til landslagsløper Ragnhild Haga.
Thomas Helland Larsen jubler for seier til Akershus i gutteklassen. (Foto: Trond Arne Liavik)
95 bilder fra søndagens stafetter (ferdig lastet opp mandag ca 21:00)
Topp 10 alle klasser:
Fredag, fristil | ||||
Kvinner 17 år 7.5 KM | ||||
1 | Karianne Olsvik Dengerud | Kjelsås IL | 21:05,3 | |
2 | Kristin Austgulen Fosnæs | Fossum IF | 21:08,9 | |
3 | Ingvild Larsen Mikaelsen | Byåsen IL | 21:11,9 | |
4 | Linn Ravndal | Gjesdal IL | 21:16,0 | |
5 | Marie Laukli | Konnerud IL | 21:19,0 | |
6 | Ingrid Andréa Gulbrandsen | Bardufoss & Omegn IF | 21:25,2 | |
7 | Elena Rise Johnsen | Asker SK | 21:28,6 | |
8 | Tiril Bergitte Lund | Fossum IF | 21:49,2 | |
9 | Mari Robøle Lien | Hamar SK | 21:59,5 | |
10 | Kristine H Strandlie | Gjøvik SK | 22:02,2 | |
Kvinner 18 år 10.0 KM | ||||
1 | Tuva Bakkemo | Gjøvik SK | 30:25,1 | |
2 | Astrid Stav | IL Varden Meråker | 30:25,4 | |
3 | Emma Skjoldli | Bulken IL | 30:32,9 | |
4 | Kristin Moen | Byåsen IL | 30:46,8 | |
5 | Julie Bjervig Drivenes | IL Jardar | 31:02,6 | |
6 | Ragnhild Hagen Rønning | Vikersund IF - Ski | 31:14,3 | |
7 | Eivor Vestrheim Skjerven | Bulken IL | 31:18,3 | |
8 | Dorthe Ballangrud Seierstad | Raufoss IL | 31:31,5 | |
9 | Jenny Pedersen | Bækkelagets SK | 31:47,2 | |
10 | Agnes Irene Longfjeld | Vikersund IF - Ski | 31:54,9 | |
Kvinner 19/20 år 15.0 KM | ||||
1 | Lone Johansen | Melhus IL | 40:43,5 | |
2 | Marte Mæhlum Johansen | Østre Toten Skilag | 40:57,4 | |
3 | Martine Lorgen Øvrebust | Stordal IL | 40:58,4 | |
4 | Tiril Liverud Knudsen | Konnerud IL | 41:05,8 | |
5 | Julie Victoria Berg | Leksvik IL | 41:59,2 | |
6 | Synne Arnesen | Tromsø SK - Langrenn | 42:13,3 | |
7 | Marthe Lindmoen | Raufoss IL | 42:33,2 | |
8 | Johanne Heimdal | Bardu IL | 42:37,2 | |
9 | Katrine Seim | Hol IL | 42:45,3 | |
10 | Ingvild Margrete Ofstad | Tromsø SK - Langrenn | 42:50,6 | |
Menn 17 år 10.0 KM | ||||
1 | Iver Tildheim Andersen | Rustad IL | 26:25,7 | |
2 | Ansgar Evensen | Vind IL | 26:32,8 | |
3 | David Thorvik | Kjelsås IL | 26:38,5 | |
4 | Fredrik Johnsrud | Stokke IL | 27:14,5 | |
5 | Simen Krogstie Bjørgan | Nordbygda/Løten Ski | 27:23,7 | |
6 | Fredrik L Nilsen | Heming, IL | 27:31,3 | |
7 | Kristoffer Kvarstad | Hamar SK | 27:31,4 | |
8 | Simon Hjelmeset Kirkeeide | Markane IL | 27:36,5 | |
9 | Magnus Brynsrud | Bærums Verk | 27:37,0 | |
10 | Marcus Homdrom | Imås, IL | 27:42,4 | |
Menn 18 år 15.0 KM | ||||
1 | Håvard Moseby | Kjelsås IL | 35:20,3 | |
2 | Filip Fjeld Andersen | Geilo IL | 36:33,6 | |
3 | Anders Kolstadbakken | Rogne IL | 36:57,2 | |
4 | Emil Sørgård | Ringkollen SK | 37:03,6 | |
5 | Håkon Skaanes | Strindheim IL | 37:04,6 | |
6 | Sivert Leander Johansen | Drammens Ballklubb | 37:13,8 | |
7 | Andreas Hetle | Breimsbygda IL | 37:15,7 | |
8 | Vetle Uhre Hammersvik | Førde IL | 37:19,9 | |
9 | Sondre Hynne | Henning Skilag | 37:20,6 | |
10 | Åsmund Wiberg | Otra IL | 37:29,1 | |
Menn 19/20 år 20.0 KM | ||||
1 | Jon Rolf Skamo Hope | Hyen IL | 48:27,5 | |
2 | Vebjørn Hegdal | Larvik Ski | 48:32,9 | |
3 | Anders Haga | Åsen IL | 48:46,8 | |
4 | Harald Østberg Amundsen | Asker SK | 48:47,1 | |
5 | Thomas Helland Larsen | Fossum IF | 48:58,7 | |
6 | Petter Stakston | Søre Ål IL | 49:35,3 | |
7 | Simen Thune Rolfsen | Lyn Ski | 49:45,4 | |
8 | Erling Moseby | Kjelsås IL | 49:47,6 | |
9 | Sondre Ramse | Otra IL | 49:49,8 | |
10 | Erik Husby | Skaun IL | 50:27,1 | |
Lørdag, klassisk | ||||
Kvinner 17 år 5.0 KM | ||||
1 | Linn Ravndal | Gjesdal IL | 15:46,7 | |
2 | Ingrid Andréa Gulbrandsen | Bardufoss & Omegn IF | 15:49,9 | |
3 | Karianne Olsvik Dengerud | Kjelsås IL | 15:54,0 | |
4 | Thea Sørum | Gjelleråsen IF | 15:56,5 | |
5 | Marie Laukli | Konnerud IL | 16:05,6 | |
6 | Kristin Austgulen Fosnæs | Fossum IF | 16:07,6 | |
7 | Elena Rise Johnsen | Asker SK | 16:10,5 | |
8 | Ingvild Larsen Mikaelsen | Byåsen IL | 16:14,2 | |
9 | Nora Sanness | Kjelsås IL | 16:19,5 | |
9 | Sanne Njaastad | Kjelsås IL | 16:19,5 | |
Kvinner 18 år 5.0 KM | ||||
1 | Kristine Stavås Skistad | Konnerud IL | 15:32,1 | |
2 | Emma Skjoldli | Bulken IL | 15:32,6 | |
3 | Ragnhild Hagen Rønning | Vikersund IF – Ski | 15:33,9 | |
4 | Tuva Bakkemo | Gjøvik SK | 15:37,1 | |
5 | Julie Bjervig Drivenes | IL Jardar | 15:44,0 | |
6 | Amalie Winnes | Konnerud IL | 15:55,8 | |
7 | Astrid Stav | IL Varden Meråker | 15:56,7 | |
8 | Agnes Irene Longfjeld | Vikersund IF – Ski | 15:57,8 | |
9 | Julie Waltenberg | Lyngen/Karnes IL | 16:04,5 | |
10 | Ragnhild Eide | Byåsen IL | 16:05,0 | |
Kvinner 19/20 år 5.0 KM | ||||
1 | Marte Mæhlum Johansen | Østre Toten Skilag | 14:52,2 | |
2 | Katrine Seim | Hol IL | 15:25,7 | |
3 | Synne Arnesen | Tromsø SK Langrenn | 15:32,8 | |
4 | Lone Johansen | Melhus IL | 15:35,3 | |
5 | Marthe Lindmoen | Raufoss IL | 15:41,3 | |
6 | Mathilde Skjærdalen Myhrvold | Vind IL | 15:45,9 | |
7 | Tiril Liverud Knudsen | Konnerud IL | 15:46,3 | |
8 | Julie Victoria Berg | Leksvik IL | 15:47,9 | |
9 | Martine Engebretsen | Heming, IL | 15:48,3 | |
10 | Johanne Heimdal | Bardu IL | 15:49,5 | |
Menn 17 år 10.0 KM | ||||
1 | Ansgar Evensen | Vind IL | 27:50,8 | |
2 | Fredrik Johnsrud | Stokke IL | 28:14,4 | |
3 | Simen Syversen | Hamar SK | 28:18,3 | |
4 | Andreas Kirkeng | ROS, IL | 28:19,5 | |
5 | David Thorvik | Kjelsås IL | 28:46,3 | |
6 | Iver Tildheim Andersen | Rustad IL | 28:48,1 | |
7 | Amund Korsæth | Trøsken IL | 28:51,0 | |
8 | Kristoffer Kvarstad | Hamar SK | 28:58,5 | |
9 | Marcus Solheim | Bygdø IL | 29:02,6 | |
10 | Petter Myhr | Vallset IL | 29:02,8 | |
Menn 18 år 10.0 KM | ||||
1 | Håvard Moseby | Kjelsås IL | 26:53,3 | |
2 | Håkon Skaanes | Strindheim IL | 27:25,1 | |
3 | Åsmund Wiberg | Otra IL | 27:43,5 | |
4 | Sondre Hynne | Henning Skilag | 27:43,6 | |
5 | Sivert Leander Johansen | Drammens Ballklubb | 27:44,9 | |
6 | Anders Kolstadbakken | Rogne IL | 27:50,3 | |
7 | Filip Fjeld Andersen | Geilo IL | 27:56,4 | |
8 | Jan Arthur Reinås | Fjell Skilag | 28:01,0 | |
9 | Andreas Hetle | Breimsbygda IL | 28:03,8 | |
10 | Matias Bjørnflaten Øvrum | Runar, IL | 28:09,5 | |
Menn 19/20 år 10.0 KM | ||||
1 | Jon Rolf Skamo Hope | Hyen IL | 26:30,9 | |
2 | Petter Stakston | Søre Ål IL | 26:37,4 | |
3 | Simen Thune Rolfsen | Lyn Ski | 26:49,1 | |
4 | Harald Østberg Amundsen | Asker SK | 26:55,1 | |
5 | Thomas Helland Larsen | Fossum IF | 27:06,7 | |
6 | Hans-Inge Klette | Viljar, IL | 27:12,8 | |
7 | Amund Hoel | Frogner IL | 27:13,2 | |
8 | Vebjørn Hegdal | Larvik Ski | 27:16,5 | |
9 | Eirik Sørgård Anderssen | Lillomarka SK | 27:23,9 | |
10 | Erling Moseby | Kjelsås IL | 27:30,4 | |
Søndag, stafetter | ||||
Kvinner Junior 4 x 3.75 KM | ||||
1 | Oppland Skikrets lag 1 | 38:31,9 | ||
2 | Buskerud Skikrets lag 1 | 38:32,1 | ||
3 | Oppland Skikrets lag 2 | 38:34,9 | ||
4 | Sør-Trøndelag Skikrets lag 1 | 38:37,0 | ||
5 | Troms Skikrets lag 1 | 38:40,5 | ||
6 | Oslo Skikrets lag 1 | 38:44,7 | ||
7 | Nord Trøndelag Skikrets lag 1 | 39:49,5 | ||
8 | Sør-Trøndelag Skikrets lag 2 | 39:51,0 | ||
9 | Hordaland Skikrets lag 1 | 39:53,8 | ||
10 | Oslo Skikrets lag 2 | 39:55,7 | ||
Menn Junior 4 x 5.0 KM | ||||
1 | Akershus Skikrets lag 1 | 50:38,9 | ||
2 | Oslo Skikrets lag 1 | 50:51,0 | ||
3 | Oppland Skikrets lag 1 | 51:12,2 | ||
4 | Buskerud Skikrets lag 1 | 51:13,4 | ||
5 | Østfold Skikrets lag 1 | 51:31,4 | ||
6 | Sør-Trøndelag Skikrets lag 1 | 51:54,9 | ||
7 | Buskerud Skikrets lag 3 | 51:55,1 | ||
8 | Oslo Skikrets lag 2 | 51:55,3 | ||
9 | Sogn og Fjordane Skikrins lag 1 | 51:55,6 | ||
10 | Oslo Skikrets lag 3 | 51:56,9 |