Sommeraften etter fossefall

008_4_loepere_over_hangaren_ingress_gressholmen_250713

Gressholmen avsluttet Øyakarusellen

Publisert Sist oppdatert

Den fjerde utgaven av Øyakarusellen fikk en fin avslutning på Gressholmen Rundt. Arrangørene fikk det voldsomme skybruddet midt i fleisen da de skulle merke løypa, men som vanlig med slike voldsomme skybrudd, gir det seg relativt fort. I løpet av de 10 minuttene det sto på rakk løypa å få en rekke bekker fossende, men det var så godt som tørket opp da løpet startet to timer senere.

Løypa på Gressholmen har flott utsikt en rekke steder. Men det er også maritimt miljø som på bildet. Det maritime miljøet er blandet med både en stor hangar hvor jernbanespor minner om tiden da Gressholmen huset Norges første flyplass. Et annet jernbanespor som krysses av løypa, er sporet ut til linojlefabrikken til Lilleborg. I det hele tatt bugner øya av kulturhistorie, og når vet hvilke planer Oslo har hatt for øya, er dette en perle av et sted å besøke.

Det var i 2010 idéen først ble klekket ut om tre løp på øyene som er så nære og allikevel så ukjente for en større del av Oslos befolkning.

Hallvor Eriksen Buer, Blodsmak Idrettsklubb vant sitt andre øyaløp etter å ha vunnet Langøyene Rundt forrige torsdag. Marit Brennhovd, Sk Vidar vant også sitt andre Øyaløp da hun vant Hovedøya Rundt for to uker siden. Løypa var omlagt, kanskje 5%, etter arrangøren hadde fått dispensasjon fra loven om at det ikke er lovlig med idrettsarrangement på Gressholmen grunnet naturreservatet, som dekker mesteparten av øya. Visse sårbare områder var derfor tatt ut av den gamle løypa.

Hallvard_Eriksen_Buer.jpg
RESULTATER KVINNER
PlassNavnKlubb Tid
1Brennhovd,MaritVidar19:00 Løyperekord -Ny Løype
2Aarnes,GuriÅs IL20:26
3Følling,MarianneTreningscamp21:03
4Lystad,Liv Berit JegtebergDrøbak Sykkel21:48
5Huuse,Adelheid MortensenFutt´n Fart Running Team21:57
6Skøyen,ElinPrivat25:11
7Skandsen,TovePrivat31:00
8Andreassen,LindaPrivat34:11
RESULTATER MENN
PlassNavnKlubb Tid
1Buer,Hallvard EriksenBlodsmak Sportsklubb16:46 Løyperekord - Ny løype
2Schrøder,JørnVidar16:53
3Steinsholt,HalvorClear Channel Norway17:02
4Roncoroni,LucaPrivato Italiano17:21
5Klevstul,FrodeBlodsmak Sportsklubb17:37
6Steinsholt,HåvardÅs IL18:54
7Holtquist,JamesVidar19:15
8Berntsen,AtleOslo19:56
9Onarheim,ØivinBlodsmak Sportsklubb20:16
10Lund,BengtKomfortsona IL21:40
11Forbord,EigilPrivat22:04
12Røsten,OddvarNBR25:07
13Bakken,ArneSelmer Skanska25:09
14Sandnesaunet,JohnKondis25:27
15Skandsen,GunnarPrivat31:01
16Nielsen,RolfIbm35:31


Blodsmak Idrettsklubb har preget årets Øyakarusell med 3 deltakere på alle løpene og med Hallvor Eriksen Buer (på bildet) på henholdsvis andre- første- og førsteplass i sine debuter på Øyaløpene. På fotoet kan vi se Langøyene til venstre, Hovedøya bak og helt bakerst Oslo Sentrum og Oslos åser i bakgrunnen. Foto: Pål Skøyen.

007_nedover_mot_hangarplassen_gressholmen_250713.jpg


Nedover mot båthavna løpes det på en nesten gjengrodd sti. Foto: Stian S. Møller

053_Marit_Brennhovd_gressholmen_250713.jpg


Utklassingsseier for Brennhovd. Her i godt driv. Foto: Stian S. Møller

016_Guri_Aarnes_gressholmen_250713.jpg


Guri Aarnes, Ås Il løper i 55-59 års klassen men tok andreplassen totalt. Foto: Stian S. Møller

033_Joern_Schroeder_Halvor_Steinsholt_gressholmen_250713.jpg


Jørn Schrøder, SK Vidar (til venstre) blir nr.2 mens Halvor Steinsholt, Clear Channel Norway blir nr.3 Foto: Stian S. Møller

Se mange flere bilder på Sognsvann Rundt Medsols sin hjemmeside.

Les også om:
Hovedøya Rundt
Langøyene Rundt

Powered by Labrador CMS