163 BILDER FRA ALLE KLASSER TATT ETTER 2 KM PÅ SJUSJØEN
UngdomsBirken er unntaket mht til deltakerutviklingen i årets Birkebeiner-renn. Mens andre Birken-arrangementer går tilbake, så øker deltakerantallet i ungdomsBirken. Den tidligere rekorden fra 2014 var på 2347 ungdommer i mål. Årets UngdomsBirk hadde 105 flere deltakere.
Her bringer vi bilder og resultater av de beste i hver klasse.
Håkon Kolderup, Larvik Ski kan juble over seier og bestetid totalt i UngdomsBirken. Larvik Ski gjorde seg bemerket med mange gode plasseringer.
Gutter 16 år
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 30058 | Håkon Kolderup | Larvik ski | 35:45,6 |
2 | 30019 | Kasper Inderhaug | Botne Skiklubb/ Nordre Vestfold | 35:48,9 |
3 | 30005 | Simen Syversen | Hamar Skiklubb | 35:52,3 |
4 | 30127 | Petter Lindmoen | 35:52,9 | |
5 | 30051 | Filip Olaussen | Fossum IF | 35:53,0 |
6 | 30009 | Iver Wang Johansen | Kjelsås IL | 35:53,7 |
7 | 30040 | Filip Glittenberg Holt | Tistedalen Fl | 35:58,0 |
8 | 30049 | Johan Unneberg | Tistedalen Fl | 35:59,4 |
9 | 30046 | Fredrik L Nilsen | HEMING IL | 36:01,8 |
10 | 30045 | Jonas H. Fridlund | Larvik ski | 36:02,3 |
Gutter 15 år
Det var mange tette dueller som her i klasse G15 år hvor det ble fotofinish om andreplass og med vinneren Håvard Kvam fra Kolbukameratene såvidt foran.
Håvard Kvam, Kolbukammeratene tok seieren med snau margin til nummer 2 og 3. Martin Kirkeberg Mørk ble dømt til 3. plass tiendedelen bak nr. 2.
Gutter 15 år
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 31039 | Håvard Kvam | Kolbukameratene, IL | 36:56,7 |
2 | 31067 | Mikkel Waldeland Gautvik | Molde og omegn IF | 36:57,1 |
3 | 31019 | Martin Kirkeberg Mørk | Drammens Ballklubb ski | 36:57,2 |
4 | 31035 | Anders M. Døssland | Lier IL | 37:00,5 |
5 | 31062 | Lars Agnar Hjelmeset | 37:00,9 | |
6 | 31032 | Christian Hartz Melling | Glassverket IF | 37:13,9 |
7 | 31012 | Petter Thorslund Aadland | 37:15,8 | |
8 | 31005 | Oddmund Haugnes | Frol IL | 37:18,7 |
9 | 31036 | Andreas Bergsland | Trøsken il | 37:29,6 |
10 | 31051 | Reidar Aurmo | 37:31,3 |
Jenter 16 år
Marie Laukli var 20 sekunder foran sine argeste konkurrenter.
Det ble spurt om andreplassen, begge fikk samme tid 41:58,2, men som bildet viser ble Andrine Harriet Fremstad (t.h.) dømt først i mål
De tre beste ble da - fra venstre nr. 3 Ingrid Tandberg Ryan, Asker SK , nr 1 Marie Laukli, Konnerud og nr. 2 Andrine Harriet Fremstad.
Jenter 16 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 32018 | Marie Laukli | Konnerud IL | 41:38,9 |
2 | 32046 | Andrine Harriet Fremstad | 41:58,2 | |
3 | 32033 | Ingrid Tandberg Ryan | Asker SK/Team G-Sport | 41:58,2 |
4 | 32051 | Sanne Njaastad | Kjelsås IL | 42:01,2 |
5 | 32015 | Hanne Wilberg Rofstad | Byåsen IL | 42:09,1 |
6 | 32014 | Elena Rise Johnsen | Asker Skiklubb | 42:48,7 |
7 | 32002 | Stine Johansen | Åslia skilag | 43:26,5 |
8 | 32128 | Ronja Håkenstad Evertsen | 43:30,2 | |
9 | 32029 | Sofie Voraa | 43:37,2 | |
10 | 32065 | Thea Sørum | Gjelleråsen IF | 43:38,2 |
Gutter 14 år
Audun Nordaas, Strandbygda IL ved Elverum ble vinner av klasse G14, knepent foran Andreas Aune Aakerlig fra Heimdal
Gutter14 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 33030 | Audun Nordaas | Strandbygda il | 39:11,6 |
2 | 33044 | Andreas Aune Aakerli | Heimdal Ski | 39:12,7 |
3 | 33002 | Aleksander Holmboe | Bærums Verk og Hauger IF | 39:12,9 |
4 | 33008 | Nikolai Holmboe | Bærums Verk og Hauger IF | 39:13,2 |
5 | 33058 | Lukas Jordbru | Larvik ski | 39:20,4 |
6 | 33029 | Lars Håkonsen | Botne Skiklubb | 39:36,0 |
7 | 33048 | Torbjørn Rolstad | LØRENSKOG SKIKLUBB | 39:36,8 |
8 | 33021 | Sivert Granheim | Utleira IL Ski | 39:39,7 |
9 | 33023 | Halvor Dybdahl | Njård | 39:42,8 |
10 | 33050 | Even Hemma | Brøttum IL | 39:51,0 |
Jenter 15 år
De tre beste i jenter 15 år hvor Helene Marie Fosseholm var suveren i mål.Her flankert av toer Inger Hermine Fürst (tv) og treer Line Maltun Helland,
Jenter 15 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 34040 | Helene Marie Fossesholm | Vestfossen IF | 41:23,2 |
2 | 34018 | Ingrid Hermine Fürst | Heming I.L. | 42:46,7 |
3 | 34060 | Line Maltun Helland | Kjelsås IL | 43:45,3 |
4 | 34031 | Hedda Bakkemo | 43:48,2 | |
5 | 34002 | Margrethe W. Andreassen | Asker Skiklubb | 44:15,5 |
6 | 34067 | Mari Landro Svingheim | Konnerud IL | 44:50,5 |
7 | 34037 | Ida Elise Onsøien | Larvik ski | 44:51,0 |
8 | 34043 | Vilde Kverndal Veslegard | Fjellet IL | 45:04,7 |
9 | 34047 | Runa Ulvang | 45:11,8 | |
10 | 34019 | Julia Brønmo | Njård | 45:37,7 |
Jenter 14 år
Pallen jenter 14 år. Emma Kirkeberg Mørk (tv), Kaja Loennecken (midten) og Eivor Melbybråten
Jenter 14 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 36050 | Kaja Loennecken | Holmen IF Langrenn | 42:51,8 |
2 | 36025 | Emma Kirkeberg Mørk | Drammens Ballklubb ski | 43:00,0 |
3 | 36003 | Eivor Melbybråten | Rogne il | 43:51,0 |
4 | 36042 | Tuva Rønning | Vikersund Langrenn | 44:49,5 |
5 | 36011 | Gro Njølstad Randby | Oseberg Skilag | 45:05,9 |
6 | 36040 | Maria Hartz Melling | 45:16,6 | |
7 | 36012 | Kristin Maltun Helland | Kjelsås IL | 45:27,4 |
8 | 36026 | Vilde Opedal | Njård | 45:51,8 |
9 | 36036 | Solveig Raastad Kjørven | Svea skilag | 46:50,3 |
10 | 36038 | Anna Heggen | Harestua IL | 46:54,1 |
Familen Kirkeberg Mørk hadde en stor dag på Birkebeineren skistadion med bronse i klasse G15 og sølv i klasse J14 år. Her blir mor Grete Kirkeberg Mørk, som har vunnet Stockholm Marathon tre ganger, Martin og Emma intervjuet av speaker Marit Bye.
Gutter 13 år
Det ble seier og tredjeplass til vestlendinger i klasse 13 år. Det ble et tett oppgjør mellom Vebjørn Salte Håland (i midten), Erik Øfstedal (tv) og Iver Synstnes Hole (th)..
Gutter 13 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 35016 | Vebjørn Salte Håland | Kverneland Ski | 42:02,5 |
2 | 35048 | Erik Øfstedal | Sjåstad/Vestre Lier IL | 42:03,6 |
3 | 35009 | Iver Synstnes Hole | Åndalsnes If | 42:06,9 |
4 | 35029 | Olaus Oserud Bentzen | Gjerdum il | 42:12,0 |
5 | 35020 | Morten Kjetså | Otra Il | 42:44,2 |
6 | 35011 | Fredrik Hoksrud Myhre | Gulset Ski | 42:46,9 |
7 | 35021 | Magnus Næsset | IL Skrim | 42:48,7 |
8 | 35002 | Jonas Solberg | Bjerkreim IL | 43:14,5 |
9 | 35063 | Even Thorvaldsen | Ottestad | 43:15,3 |
10 | 35013 | Eirik Nordbø | Asker Skiklubb | 43:15,4 |
Jenter 13 år
Pallen jenter 13 år: Synne Herheim (tv), Ranja Nekkar (i midten) og Tiril Marie Møller Gundersen.
Jenter 13 år
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 37028 | Ranja Nekkar | Driv IL | 46:02,0 |
2 | 37048 | Synne Herheim | Geilo IL | 46:17,6 |
3 | 37013 | Tirill Marie M. Gundersen | Lyn Ski | 47:55,2 |
4 | 37063 | Kristine Kvamme | Søre Ål | 48:09,5 |
5 | 37008 | Gro Torsteinsrud | Fjellet IL | 48:14,0 |
6 | 37036 | Christina E Osnes-Ringen | 48:18,3 | |
7 | 37004 | Nora Doksrød | Runar IL | 48:37,8 |
8 | 37001 | Karoline W. Kvestad | Runar Ski | 48:49,1 |
9 | 37037 | Rikke Lorenzen | Røa IL | 49:02,1 |
10 | 37029 | Elin Katrine Knotten | Ivrig Il | 49:13,7 |
Gutter 12 år
Oskar Opstad Vike fra Andebu IL kan juble over seier i yngste gutteklasse. Juble gjorde også en stolt mor på sidelinjen.
Høytidelig premieutdeiling etter rennet!
Gutter 12 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 38043 | Oskar Opstad Vike | Andebu IL | 42:54,2 |
2 | 38031 | Jørgen Nekkar | Driv IL | 44:20,8 |
3 | 38047 | Johannes Solvik | Gulset IF | 45:42,0 |
4 | 38039 | Sten Magnus T. Wedum | Lyn Ski | 45:47,2 |
5 | 38330 | Petter Solhaug Sæter | Os IL | 46:11,1 |
6 | 38182 | Mathias Holmann | Lommedalen IL | 46:36,9 |
7 | 38025 | Martin Bakken | LynSki | 46:41,0 |
8 | 38023 | Sigurd Nordaas | Strandbygda il | 46:42,7 |
9 | 38096 | Sivert Borgen | Østre Toten Skilag | 46:50,1 |
10 | 38029 | Tobias Nakken | Molde og omegn IF | 46:55,0 |
Jenter 12 år
Pallen jenter 12 år: Vilma Halstenstad Stovner, Ida Lie Sørensen (tv) Ida Lie Sørensen og Mina Sofie Kjærås Moland (th)
Jenter 12 år | ||||
Plass | Startnr | Navn | Klubb | Tid |
1 | 39019 | Ida Lie Sørensen | Larvik ski | 47:24,0 |
2 | 39001 | Vilma Halstenstad Stovner | Fossum IF | 50:13,3 |
3 | 39011 | Mina Sofie Kjærås Moland | Andebu IL SKI | 50:35,7 |
4 | 39018 | Siri Nesheim | Bærums skiklub | 50:36,1 |
5 | 39005 | Signe Aaberg Skar | Dikemark IF | 50:58,1 |
6 | 39083 | Mille Baastad Berg | Jardar IL | 51:19,4 |
7 | 39012 | Synne Nesheim | Bærums skiklub | 51:36,7 |
8 | 39024 | An-Magritt Rønning | Vikersund Langrenn | 51:53,8 |
9 | 39015 | Solveig Lie Støverud | LØRENSKOG SKIKLUBB | 52:02,7 |
10 | 39117 | Ragna Fodstad | Østre Toten Skilag | 52:05,8 |