Kondismedlem Sponset innhold
Espen Rusten på veg til seier i Digeråsen Opp hjemme på Rena i fjor høst. (Foto: Rena IL)

Espen Rusten på veg til seier i Digeråsen Opp hjemme på Rena i fjor høst. (Foto: Rena IL)

Suverene vinnere i det 35. Baksjøløpet på Åbogen

Med 169 aktive løpere og 668 deltakere totalt ble 2015-utgaven av Baksjøløpet det aller største på 2000-tallet. Bare løpet for fire år siden kan måle seg med årets "i nyere tid" da 165 aktive og 662 deltakere fant vegen til Åbogen ved påsketider. At løpet i år kom 14 dager senere enn normalt, ser dermed ut til å ha slått positivt ut.

Det ble ikke den store spenningen i teten i den 35. utgaven. Renaguten Espen Rusten åpnet hardt og holdt unna i 11 km inn til vinnertida 38.49. Hallvard Nilsen som har vunnet den lokale sesongpremieren tre ganger tidligere, ble distansert med nesten minuttet av overraskelsesmannen som er relativt fersk i løpsamenhengen. 

I kvinnenes oppgjør var det som mange ganger tidlgere lite å gjøre med Orions ultraløper Rita Nordsveen som dokumnenterte temopoform da hun satte løypepers med 44.10, nesten fem minutter foran neste dame, Sigrid Lindkjølen fra Magnor UL. Detvar forøvrig gledelig stor kvinnedeltaklelse i årets løp, spesielt i de yngre aldersklassene. 

Baksjøløpets hjemmesider
Baksjøløpet på facebook
Samleside for Baksjøløpet
Se også reportasje med bilder på glomdalen.no: Den største prestasjonen
 

De beste i Baksjøløpet 12.04.2015:

         
Herrer:        
Plass Navn Klubb Klasse Tid
1 Rusten, Espen Rena H15-17 38:49
2 Nilsen, Hallvard IL Gular H35-39 39:41
3 Muhire, Samuel Oppstad IL H15-17 40:51
4 Mortensen, Henning Asko Hedmark H15-17 41:11
5 Bråthen, Birger Andreas Magnor UL H40-44 41:39
6 Woie, Gustav Magnor UL H15-17 42:06
7 Ringnes, Ole Petter Il Mogutten H50-54 42:58
8 Foss, Henrik AHF H15-17 42:59
9 Lande, Eivind Eidskog O-lag H45-49 43:15
10 Broen, Henrik Glåmdal SK H15-17 43:26
         
Damer:        
1 Nordsveen, Rita FIK Orion D40-44 44:10
2 Lindkjølen, Sigrid Magnor UL D35-39 48:56
3 Holmseth, Silvia SCHÜTZ D35-39 51:07
4 Hesbøl, Camilla Skotterud D18-34  51:15
5 Scharning, Ann Heidi Halmsås Omegn D45-49 51:25
6 Tangen, Signe Kvittum Kongsvinger D35-39 52:01
7 Grønnerud, Laila Team Skinnpungrud D40-44 52:24
8 Strand, Gro Helene Austmarka D35-39 52:35
9 Aasum, Marthe Hemma Kongsvinger D18-34  53:47
10 Kystvåg, Inger Haugen Kil D55-59 54:13

 
Resultatliste Baksjøløpet 2015
 
Klasse: Herrer - Under 15
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 22 Tronbøl, Henrik Kil Friidrett 46:36
2 23 Tronbøl, Herman Kil Friidrett 46:39
3 55 Malnes, Henrik Eidskog Aktiv 51:44
4 78 Sørbråten, Eirik Skedsmo Skiklubb 52:30
5 116 Hole, Oskar Johan Kjellsbøl Gjelleråsen IF 53:59
Klasse: Herrer -15-17
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 66 Broen, Henrik Glåmdal SK 43:26
2 141 Høgberg, Gabriel Team Blekinge 48:12
3 144 Eriksen, Jørgen Åbogen 53:33
4 161 Stein, Ole Harald Linner   54:30
5 125 Nybråten, Markus Hokkåsen 55:39
6 63 Smedstad, Christian Fredrikstad 1:06:04
Klasse: Herrer -18-34 Aktive
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 167 Rusten, Espen Rena 38:49
2 155 Muhire, Samuel Oppstad IL 40:51
3 43 Mortensen, Henning Asko Hedmark 41:11
4 89 Woie, Gustav Magnor UL 42:06
5 159 Foss, Henrik AHF 42:59
6 134 Sand, Mats Emil Oppstad IL 43:55
7 118 Ahlqvist, Oscar Lia barnehage 46:10
8 11 Øxseth, Kjartan Lunderseter IL 47:36
9 42 Snare, Hans Kristian Granli IL 47:41
10 182 Lia, Joakim Grue il 48:38
11 32 Nerli, Chris Kongsvinger 49:25
12 143 Vestbekken, Ole Morten Austmarka 50:34
13 183 Nilsson, Henrik Skjørberg 51:10
14 18 Hofoss, Steinar Åbogen 51:46
15 137 Lunderbye, Patrick   53:12
16 114 Lund, Fred   53:38
17 135 Rønoldtangen, Ole Jonny Sander 53:55
18 84 Fosseid, Steffen Brandval IL 54:14
19 21 Olsen, Ole Kenneth Roverud 54:31
20 127 Moe, Bjørn Brandval 54:41
21 136 Sjøberg, Johan   54:52
22 142 Klanderud, Mikael Åbogen 54:52
23 177 Bolneset, Kjetil Austmarka IL 54:55
24 10 Sørli, Torbjørn Kongsvinger Skøyteklubb 55:42
25 94 Kristensen, Andreas SCHÜTZ 58:41
26 90 Woie, Øystein Grasber Magnor 59:52
27 96 Gusterud, Ole Petter SCHÜTZ 1:01:44
28 156 Rønhovde, Rolf Oskar Lia Barnehage 1:15:45
Klasse: Herrer -18-34 Bedrift
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 7 Stormo, Thor Ailo Teekay 59:05
Klasse: Herrer - 35-39
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 83 Nilsen, Hallvard IL Gular 39:41
2 154 Krabseth, Thore Martin Oppstad I.L. 47:46
3 172 Nilsson, Jerry Magnor 48:09
4 97 Platek, Erik   49:29
5 72 Hamletsen, Øyvind Larsen Lia Barnehage 50:05
6 9 Sørli, Ole Martin Kongsvinger Skøyteklubb 50:30
7 56 Malnes, Thomas Eidskog Aktiv 51:45
8 13 Olsen, Thor Christian Vårdal Kongsvinger 54:11
9 86 Johnsrud, Thomas Austmarka 55:03
10 113 Rudberg, Espen Mapei 58:51
11 76 Saghaug, Erik Oppad AS 58:54
12 62 Fiskerud, Jørgen Hellebakken Tur og Trim 1:02:08
13 39 Biagi, Marius Kongsvinger 1:15:13
Klasse: Herrer - 40-44
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 68 Bråthen, Birger Andreas Magnor UL 41:39
2 174 Gerhardsen, Svein Thore Lundersæther 43:29
3 71 Dæhlen, Knut AHF 43:46
4 124 Korsmo, Ole Morten Sagli Grus 44:25
5 59 Helgesson, Anders Eda IF 44:59
6 61 Hansen, Øyvind Hellebakken Tur og Trim 46:29
7 146 Holmen, Rune Halmsås Omegn 46:38
8 178 Fladberg, Svein-Erik Granli IL 49:30
9 3 Nilsen, Christian B Norconsult AS 49:33
10 77 Amundsen, Morten Erland Flisa 54:01
11 4 Fischer-Hauge, Morten All Sport AS 56:42
12 44 Olsen, Tor Kjetil Roverud 56:44
13 14 Bryni, Trond Vinger FK 1:00:52
14 2 Nilsen, Thomas B Sparebank1 SR-Finans AS 1:01:52
15 38 Vardeberg, Vidar Eskoleia BRL 1:04:36
Klasse: Herrer - 45-49
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 119 Lande, Eivind Eidskog O-lag 43:15
2 48 Paulsrud, Bjørn Oppstad Friidrett 44:30
3 99 Juvik, Dan Arve Sand IF 47:41
4 115 Hole, Roger Malvin Gjelleråsen IF 48:13
5 149 Davidsen, Jens Halmsås Omegn 48:17
6 151 Hagen, Arild Halmsås Omegn 49:13
7 47 Knutsen, Eirik SSB 52:19
8 74 Jenssen, Per Eivind Oppad AS 1:05:04
9 101 Østvang, Kjell Arne Engerdal Sportsklubb 1:13:03
Klasse: Herrer - 50-54
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 28 Ringnes, Ole Petter Il Mogutten 42:58
2 19 Fjeld, Per Vidar Sentrum Vidregående 43:35
3 57 Langfoss, Kjell Åbogen IL 43:52
4 145 Hansen-Møllerud, Lars Grue IL 46:12
5 150 Stensby, Oddgeir Halmsås Omegn 49:00
6 158 Olsen, Jonny Gubbetrim 49:16
7 85 Hammer, Oddvar Austmarka 50:41
8 50 Hagerud, Trond Mapei 52:00
9 80 Bråten, Geir Skedsmo Skiklubb 52:31
10 122 Fjeld, Stig Jarle   53:09
11 17 Sørli, Rolf Johan Kongsvinger 55:39
12 160 Hagestande, Dag Åbogen IL 57:09
13 162 Dæhli, Ragnar Vestmarka IL 59:18
14 130 Moen, Frank Arne Tobøl 1:08:31
Klasse: Herrer - 55-59
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 157 Arntsen, Martin Gubbetrim 45:44
2 148 Antonsen, Trond Halmsås Omegn 51:50
3 36 Bruun, Frank Rælingen 1:00:39
4 123 Knutsen, Åge Tommy   1:02:12
Klasse: Herrer - 60-64
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 31 Gjerstadberget, Ole Edv. Slåstad i.l. 51:22
2 81 Heimdal, Arne Tine 51:25
3 51 Øieren, Thor Øst.com 52:08
4 180 Bakåsmoen, Jan Erik Forestia b.i.l. 54:14
5 79 Dahlsrud, Terje I.l. MOGUTTEN 55:55
6 164 Lode, Steinar Kongsvinger 57:18
7 92 Brænd, Morten Magnor skole 57:34
8 131 Johnsen, Olav Martin Linge Tele BV 1:01:59
9 37 Flobergsundet, Oddvar Hof 1:06:45
10 95 Sætre, Terje SCHÜTZ 1:08:47
Klasse: Herrer - 65-69
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 33 Sølvberg, Svein Arne Oppegård IL 44:46
2 163 Fredriksson, Mats Malung 56:06
3 12 Sørum, Vidar Gjerdrum Turbil 57:01
4 46 Hanssen, Jan Einar Moss Skiklubb 59:54
5 128 Jess, John Erik Kondis 1:00:53
6 165 Johansen, Svein Erik Tobøl 1:00:58
7 5 Martinsen, Arne Alfei Team Martinsen 1:04:10
8 100 Moren, Arne IL Trysilgutten 1:20:22
Klasse: Herrer - 70 år og eldre
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 35 Stemsrudhagen, Karl Arne Namnå 1:00:07
2 168 Kristoffersen, Johnny Disenå 1:06:57
Klasse: Damer - Under 15
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 109 Haugen, Martine Børslungen Grue J14 1:05:56
2 110 Haugen, Pernille Børslungen Grue J14 1:07:00
Klasse: Damer - 15-17
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 117 Hole, Mathilde Sofie Kjellsbøl Gjelleråsen IF 57:21
2 29 Ringnes, Stina IL Mogutten 58:13
3 82 Sørby, Camilla Grue IL 58:31
4 69 Dæhlen, Marie H. AHF 59:57
5 70 Dæhlen, Julie H. AHF 1:01:02
6 170 Falnes, Kristin Johanne Kongsvnger 1:01:20
7 171 Hansen, Kristine Kongsvinger Skøyteklubb 1:09:54
8 107 Svensson, Lene Grue J14 1:13:16
9 102 Valby, Linn Emilie Vestmo Grue J14 1:13:17
10 108 Mella, Madeleine Bråten Grue J14 1:13:25
11 103 Holtmoen, Mari Bunes Grue J14 1:23:06
12 105 Berg, Mathilde Myhrum Grue J14 1:23:07
13 111 Moe, Sanne Iren Saugnes Grue J14 1:25:10
14 104 Sandberg, Ninette Grue J14 1:25:10
15 106 Bråten, Thea Grue J14 1:27:01
Klasse: Damer - 18-34 Aktive
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 58 Hesbøl, Camilla Skotterud 51:15
2 176 Aasum, Marthe Hemma Kongsvinger 53:47
3 138 Aasen, Lene   57:00
4 87 Johnsrud, Kine Austmarka 59:58
5 8 Holseter, Emilie Skotterud 1:01:46
6 88 Bergsløkken, Emma G   1:01:48
7 53 Andersson, Ann-Sofie Køla 1:02:18
8 169 Kristoffersen, Annelene Skarnes 1:07:36
Klasse: Damer - 35-39
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 64 Lindkjølen, Sigrid Magnor UL 48:56
2 98 Holmseth, Silvia SCHÜTZ 51:07
3 24 Tangen, Signe Kvittum Kongsvinger 52:01
4 173 Strand, Gro Helene Austmarka 52:35
5 184 Andreassen, Kristina Kvarv   55:24
6 139 Bråten, Marita Kongsvinger kunstløp 56:20
7 121 Wallander, Anna Snasne skisneller 57:04
8 60 Taugbøl, Tonje Hellebakken Tur og Trim 57:05
9 52 Andersson, Susanne Køla 1:01:24
10 45 Olsen, Lise Marita Roverud 1:09:32
Klasse: Damer - 40-44
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 153 Nordsveen, Rita FIK Orion 44:10
2 93 Grønnerud, Laila Team Skinnpungrud 52:24
3 129 Skjerpen, Camilla SSB 56:36
4 133 Hansen-Møllerud, Merete Snasne skisneller 1:10:41
Klasse: Damer - 45-49
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 147 Scharning, Ann Heidi Halmsås Omegn 51:25
2 1 Bøhlerengen, Kristin Mapei 58:05
3 41 Lund, Eva Espeseth Toten Treningssenter 58:42
4 73 Bjerkestrand, Turid Grue IL 59:07
5 132 Håkonsen, Kari Snasne skisneller 1:03:54
6 75 Johnsen, Vivian Engebretsen Oppad AS 1:16:39
Klasse: Damer - 50-54
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 67 Steinkellner, Alice SSB 1:01:24
2 49 Paulsrud, Aina Oppstad Friidrett 1:11:06
3 181 Harbosen, Turid Kongsvinger Fengsel 1:18:14
Klasse: Damer - 55-59
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 126 Kystvåg, Inger Haugen Kil 54:13
2 152 Håkensen, Randi Romerike Ultraløperklubb 1:03:31
Klasse: Damer - 60-64
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 30 Enger, Mona Sundeng Grue 58:06
2 175 Gaustad, Randi Oppstad IL 1:12:51
Klasse: Damer - 65-69
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 15 Siljuberg, Randi Elverum 1:09:50
Klasse: Damer - 70 år og eldre
Plass Startnr Navn Klubb Tid
1 16 Berger, Inger-Johanne Heradsbygd 1:23:53