Rett til værs gikk av stabelen tirsdag kveld i nydelig solskinn og perfekte løpeforhold. De 5 løpene i Motbakkeløpene i Maridalsalpene (MIM) kunne ikke ha startet på en bedre måte. I følge arrangørene har aldri været vært bedre på dette åpningsløpet og omtales som "tidenes beste". Starten gikk ved bommen på Mobekken parkeringsplass og løypa består for den meste av veldig kupert skogsterreng, etter ca. 4 . km nådde 93 løpere målstreken på vakre Mellomkollen med nydelig utsikt over Maridalen og Oslo. Øyvind Heiberg Sundby fra Tjalve var raskest av samtlige med tiden 20.21. For kvinnene var Inger Liv Bjerkreim Nilsen fra Lillomarka Orienteringsklubb helt suveren, hun satte ny løyperekord med tiden 22.01.
Forhåndsfavoritten i klassen for menn, Øyvind Heiberg Sundby fra Tjalve, innfridde og var med tiden 20:21 den som var suverent raskest i Rett til Værs.
Forhåndsfavoritten i klassen for kvinner, Inger Liv Bjerkreim Nilsen fra Lillomarka Orienteringsklubb, innfridde og forbedret sin egen løyperekord med tiden 22:01.
De fem beste menn:
1. | Øyvind Heiberg Sundby | Tjalve | 20:21 |
2. | Pål A. Kullerud | Varteig IL | 21:14 |
3. | Kasper Fosser | Heming IL | 21:30 |
4. | Kjetil Myklebust | Norges Musikkhøyskole | 21:32 |
5. | Stian Hallèn | Kjelsås | 21:34 |
De fem beste kvinnene:
1. | Inger Liv Bjerkreim Nilsen | Lillomarka Orienteringsklubb | 22:01 (Løyperekord) |
2. | Ingvild Fjeldheim | Privat | 26:08 |
3. | Hilde Gudem | 26:14 | |
4. | Ingvild Skaarer | GE Healthcare BIL | 27:34 |
5. | Mari Sjøberg | Team SkiGo | 29:05 |
Samlet resultatliste for menn:
1. | Øyvind Heiberg Sundby | Tjalve | 20:21 |
2. | Pål A. Kullerud | Varteig IL | 21:14 |
3. | Kasper Fosser | Heming IL | 21:30 |
4. | Kjetil Myklebust | Norges Musikkhøyskole | 21:32 |
5. | Stian Hallèn | Kjelsås | 21:34 |
6. | Åsmund Treu Røe | Fossum | 21:38 |
7. | Hallvard Eriksen Buer | Privat | 21:41 |
8. | Erling Hisdal | Tjalve | 21:54 |
9. | Morten Sverdrup-Thygeson | Norsk Gartnerservice | 21:58 |
10. | Ole Jacob Følling | Privat | 22:30 |
11. | Vetle Skeime Kostøl | Lillomarka Skiklubb | 23:01 |
12. | Gerard Cornelissen | Vidar | 23:12 |
13. | 23:30 | ||
14. | Stephan Neuhaus | OSI | 23:54 |
15. | Olav Norvald Kopperstad | Privat | 24:00 |
16. | 24:29 | ||
17. | Øyvind Pedersen | Lillehammer Skiklubb | 24:42 |
18. | Christopher Grindhaug | Heming IL | 24:49 |
19. | Magnus Asbjørn Berg | Privat | 24:50 |
20. | Kristoffer Klevstrand | Team Includia | 24:52 |
21. | Arne Dombestein | Team Includia | 25:05 |
22. | Arne Gilberg | Vidar | 25:10 |
23. | Runar Gilberg | Privat | 25:14 |
24. | Bjørnar Torsen | Sportsklubben Rye | 25:19 |
25. | Frode Klevstul | Nei til lisens/ Blodsmak SK | 25:42 |
26. | Daniel Peter Barth | Lett på Labben | 26:01 |
27. | Magnus Sedeniussen | Gjelleråsen IF Ski | 26:05 |
28. | Vegard Solnørdal | Privat | 26:42 |
29. | Jon Grunnan | Hurtigruten | 26:51 |
30. | Halvor Steinholt | Blodsmak Sportsklubb | 26:53 |
31. | 27:09 | ||
32. | Ragnar Ullsund | Hafslund | 27:21 |
33. | Tor-Henrik Solbakken | Privat | 27:25 |
34. | Kjetil Lysen | Norges Bank Idrettslag | 27:39 |
35. | 27:40 | ||
36. | Elias Skjolden Sørensen | Lillomarka Skiklubb | 28:01 |
37. | Torbjørn Næss | Ull/Kisa | 28:21 |
38. | Luca Roncoroni | Crivello/Drøbak | 28:43 |
39. | Odd Kristian Hagen | Privat | 28:50 |
40. | Gløer Winsvold | Norkant BIL | 28:55 |
41. | Andreas Gossner | Romerike Ultraløperklubb | 29:00 |
42. | Condrad Mjørud | Lett på Labben | 29:36 |
43. | Cato Rachlew | Rustad IL | 29:56 |
44. | Lewis Williams | Try IL | 30:02 |
45. | Jørund Nymoen | Privat | 30:29 |
46. | Sverre Sedeniussen | Gjelleråsen IF Ski | 30:35 |
47. | Atle Berntsen | SK Atle | 30:39 |
48. | Ingar Madsen | Koll IL | 30:41 |
49. | Lorenzo Willimas | Team SkiGo | 30:45 |
50. | Lars-Göran Bäck | Privat | 31:02 |
51. | Ivan Falsen | Treningscamp | 31:31 |
52. | Harald Sørensen | Lillomarka Skiklubb | 31:48 |
53. | Vidar Fjelltun | Privat | 32:44 |
54. | 32:50 | ||
55. | Peder Bäck | Privat | 33:02 |
56. | Terje Gangås | Sportsklubben Rye | 33:27 |
57. | Tom Larsen | Romerike Ultraløperklubb | 34:04 |
58. | Freddy Vollebekk | Privat | 35:58 |
59. | Henrik Rachlew | Privat | 36:57 |
60. | David Baum | Privat | 39:58 |
61. | Tore Brønnum | Privat | 40:28 |
62. | Einar Vestheim | Team Includia | 40:30 |
63. | Rolf Nielsen | IBM | 49:18 |
Samlet resultatliste for kvinner:
1. | Inger Liv Bjerkreim Nilsen | Lillehammer Orienteringsklubb | 22:01 (LR) |
2. | Ingvild Fjeldheim | Lyn Ski | 26:08 |
3. | Hilde Gudem | 26:14 | |
4. | Ingrid Skaarer | GE Healthcare BIL | 27:34 |
5. | Mari Sjøberg | Team SkiGo | 29:05 |
6. | Karoline Næss | Ull/Kisa | 29:13 |
7. | Solgunn Tverfjell | Koll IL | 29:59 |
8. | Inger Haugland | Privat | 30:32 |
9. | Bente Fjeld | Privat | 31:27 |
10. | Johanna Røst Wehinger | Privat | 31:38 |
11. | Klara Lyngnes | Springskalle | 31:46 |
12. | Liv B. Jegtberg Lystad | Privat | 31:52 |
13. | Jeanette Grunnan | Pitney Bowes | 32:14 |
14. | Siri Vilberg | Privat | 32:42 |
15. | Tora Bettum | Lett på Labben | 33:28 |
16. | Agnes Mordt | Privat | 33:43 |
17. | Hilde Gjelsvik | Privat | 33:54 |
18. | Unni Sverdrup-Thygeson | Privat | 33:56 |
19. | Sandra Sedeniussen | Gjelleråsen IF Ski | 34:02 |
20. | Mathilde Gaupaas | OSI | 34:10 |
21. | Torild Wickstrøm | GE Healthcare BIL | 34:16 |
22. | |||
23. | Anne Christine Backe | Driv | 34:43 |
24. | Åse Jonassen | Storebrand | 35:29 |
25. | Anne Søbstad Rye | GE Healthcare | 36:53 |
26. | Kristin Nordal | Privat | 38:30 |
27. | Marthe Østbråten | Fjellgeitene | 38:47 |
28. | Berthe Søbstad | Statoil BIL | 40:25 |
29. | Unni Bente Norangshol Haugen | Privat | 42:23 |
30. | Maren Feragen | Lyn Ski | 43:57 |
Kilde for resultatlistene er hentet fra Sognsvann Rundt Medsols egen hjemmeside og artikkelen som finnes på http://www.sognsvannrundtmedsols.no/2014/06/tidenes-varmeste-rett-til-vrs.html.#more
Flere bilder fra løpet:
Pål A. Kullerud fra Varteig IL ble nummer to i klassen for menn på tiden 21:14.
Kasper Fosser fra Heming IL (foran) ble nummer tre i klassen for menn på tiden 21:30, etter en hard kamp med Kjetil Myklebust fra Norges Musikkhøyskole som kom inn sekunder bak på tiden 21:32.
Ingvild Fjeldheim ble nummer to i klassen for kvinner på tiden 26:08.
Hilde Gudem ble nummer tre i kvinneklassen på tiden 26:14.