Ingressbildet : Smilende NM-vinnere, Erik Udø Pedersen og Heidi Mårtensson
En av de største favorittene, Marius Vedvik åpnet tøft og tok teten innledningsvis. Etter 4 medaljer hvor av ingen av den edleste sorten i de tidligere terrengløpene var det bare gullet som gjaldt i dag for Gular løperen.
Men i det tøffe og kupperte terrenget gjennom skogen på siste halvdel av 1. runde måtte han slippe Ørjan Grønnevig og Erik Udø Pedersen noen meter foran seg. Han kjente da at dagsformen ikke var helt optimal.
Grønnevig kjørte tøft ut av skogen og hadde opparbeidet seg en luke på borti 10 meter i det løperne kom inn til målpassering 2 km. Med bare den korte og betydelig enklere siste runden på 1 km igjen virket det som om han hadde god kontroll på seieren.
Erik Udø Pedersen vill det derimot anderledes. Ned den siste lange bakken godt over halveis ut på sisterunden kjørte han meget tøft og hadde nesten fått ryggen på Grønnevig i det flatene inn mot mål gjenstod.
Selv om Grønnevig svarte godt i det løperne rundet "andedammen" og kom ut på den relativt korte oppløpssiden, greide Tjalveløperen med et skikkelig "svalestup" å kaste seg foran på målstreken.
Seieren måtte avgjøres på målfoto og det gikk lang tid før juryen hadde fattet den endelige beslutningen. Dermed har Erik Udø Pedersen sine enorme fartsresurser sikret han 2 gullmedaljer på rad i NM der begge ganger utganspunktet har virket meget vanskelig 100 meter fra mål.
En litt skuffet Marius Vedvik hadde god kontroll på bronsen og ville ikke bruke en liten forkjølelse i forkant av mesterskapet som noen unskyldning for at gullet glapp.
Kvinneklassen ble på langt nær så dramatisk som i herreklassen. Juniormesteren fra Stord i fjor, Heidi Mårtensson fra Modum hadde full kontroll hele veien. Gjennom det tøffe og kuperte terrenget i skogen fikk fjorårets O-verdensmesteren i juniorklassen den nødvendige luken som frarøvet oss all spenneing inn mot mål.
Runa Falck fra Vidar var en like klar sølvvinner mens brosen gikk til Anniken Amos Ruud fra Strindheim.
Med 54 fullførende i herreklassen og 19 i kvinneklassen var dette en god økning målt mot de to mesterskapene forrige sesong. Det skal også bli spennende å se hvor mange stafettlag som finner veien til Ås på søndag. Tror oppslutningen kunne blitt enda bedre om man hadde tatt med junior og kanskje en ungdomsklasse 15-17 år.
Sigurd Blom Breivik og Ingrid Folvik juniormestre i terrengløp på Ås.
Ziesler, Edland og Frøysnes ungdomsmestre i terrengløp på Ås
Myhr, Haugen og Gravdal ungdomsmestre i terrengløp på Ås
Pallen herrer senior.
Resultater menn senior:
Plass | Navn | Klubb | Tid |
1. | Erik Udø Pedersen | IK Tjalve | 08:39 |
2. | Ørjan Grønnevig | Stavanger Friidrettsklubb | 08:39 |
3. | Marius Vedvik | IL Gular | 08:46 |
4. | Hans Kristian Fløystad | IK Tjalve | 08:49 |
5. | Bjørnar Lillefosse | IL Gular | 08:50 |
6. | Roald Hagbart Frøskeland | Steinkjer Friidrettsklubb | 08:58 |
7. | Johan Bugge | Eidsvåg IL | 08:59 |
8. | Snorre Holtan Løken | IK Tjalve | 08:59 |
9. | Eirik Gramstad | Sportsklubben Vidar | 09:02 |
10. | Halfdan-Emil Færø | Varegg Fleridrett | 09:04 |
11. | Per Svela | IL Gular | 09:06 |
12. | Håkon Mushom | Sportsklubben Vidar | 09:08 |
13. | Magnus Sirnes Hjellum | IL Gular | 09:09 |
14. | Kristian Tjørnhom | Kristiansand Løpeklubb | 09:09 |
15. | Matthew Speake | Lørenskog Friidrettslag | 09:10 |
16. | Ola Berg Fines | Mosvik IL | 09:11 |
17. | Ola Sakshaug | Selsbakk IF | 09:12 |
18. | Tom Erik Lukkedal | Ringerike Friidrettsklubb | 09:14 |
19. | Eivind Jenssen | Steinkjer Friidrettsklubb | 09:16 |
20. | Eivind Knutsen | Kristiansand Løpeklubb | 09:16 |
21. | Espen Roll Karlsen | IL Gneist | 09:18 |
22. | Stian Bekkevoll | Kristiansand Løpeklubb | 09:20 |
23. | Ola Doksrød Strande | Gjerpen IF Allianse | 09:23 |
24. | Svein Roar Kvamme | Norna-Salhus IL | 09:25 |
25. | Andreas Myhre Sjurseth | Sportsklubben Vidar | 09:25 |
26. | August Flø | Sportsklubben Vidar | 09:30 |
27. | Marius Schneider | IL i BUL | 09:31 |
28. | Hågen Urseth | FIK Ren-Eng | 09:32 |
29. | Johan Asphjell Bjørnaas | Steinkjer Friidrettsklubb | 09:33 |
30. | Dag Einar Bøtun | Stavanger Friidrettsklubb | 09:34 |
31. | Ragnar Stølsmark | Glad Trim International idrettslag - gr. | 09:34 |
32. | Simen Bergseth | Skjalg IL | 09:35 |
33. | Ulrik Hovig | Sportsklubben Vidar | 09:38 |
34. | Jan Christian Kaltenborn | IK Tjalve | 09:41 |
35. | Øyvind Wiger | Modum Friidrettsklubb | 09:43 |
36. | Jens Høiås | Steinkjer Friidrettsklubb | 09:44 |
37. | Morten Hansen | Lørenskog Friidrettslag | 09:46 |
38. | Ole Mikal Tørsdal | Haugesund IL | 09:48 |
39. | Håvard Austevoll | Stavanger Friidrettsklubb | 09:52 |
40. | David Gottfridsson | Slevik IL | 09:53 |
41. | Fredrik Sætran | BUL-Tromsø | 09:54 |
42. | Mhretu Dessalegn | Norna-Salhus IL | 09:56 |
43. | Trond Steinar Gjønnes | Tyrving IL | 09:57 |
44. | Henrik Nordtug | Steinkjer Friidrettsklubb | 09:57 |
45. | Pål Jostein Petersen Onsrud | Ås IL | 09:57 |
46. | Stian Stensland | Ås IL | 09:58 |
47. | Sindre Sandven | Fossum IF | 09:59 |
48. | Harald Solhaug Næss | Sportsklubben Vidar | 10:00 |
49. | Bjørn Rusten Lundberg | Norna-Salhus IL | 10:07 |
50. | Svein Bjarne Sandvik | Ås IL | 10:16 |
51. | Stian Grastveit | IL Heming | 10:21 |
52. | Rik Wemmenhove | Oslostudentenes IK | 10:31 |
53. | Jonas Krossøy | Ullensaker/Kisa IL | 10:41 |
54. | Eirik Sjurseth | Oslo Politis IL | 10:59 |
DNS | Elias Ottosen | Ullensaker/Kisa IL | |
DNS | Stian Vestbø | Haugesund IL |
Pallen kvinner senior.
Resultater kvinner senior
Plass | Navn | Klubb | Tid |
1. | Heidi Mårtensson | Modum Friidrettsklubb | 06:51 |
2. | Runa Falch | Sportsklubben Vidar | 06:59 |
3. | Anniken Amos Ruud | Strindheim IL | 07:03 |
4. | Christina Toogood | IK Tjalve | 07:06 |
5. | Heidi Hestmark | Namdal løpeklubb | 07:11 |
6. | Hanne Steinstø | Haugesund IL | 07:17 |
7. | Ida Meli Narbuvoll | FIK Ren-Eng | 07:22 |
8. | Kjersti Fresvik | IL Gular | 07:22 |
9. | Maria Wågan | Namdal løpeklubb | 07:23 |
10. | Vienna Dahle | Skjalg IL | 07:24 |
11. | Ida Marie Dahl | Ringerike Friidrettsklubb | 07:38 |
12. | Anniken Johansen | IL i BUL | 07:38 |
13. | Christina Bus Holth | IK Tjalve | 07:40 |
14. | Maren Høibø | Ås IL | 07:42 |
15. | Rebecca Snekkenes | IK Tjalve | 07:45 |
16. | Marie Synnøve Qvale | IK Tjalve | 07:47 |
17. | Maria Aure | Sportsklubben Vidar | 07:52 |
18. | Ane Bakken Hodt | IF Sturla | 07:55 |
19. | Sigrun Gjølberg | Ås IL | 08:28 |
DNS | Juni Osnes Lund | IK Tjalve |
Fyldig felt i herreklassen
Starten er gått.
Favorittene godt samlet.
Marius Vedvik med offensive takter innledningsvis.
Kristian Tjørnhom langt fremme innledningsvis.
Snorre Holtan Løken.
Ørjan Grønnevig med god ledelse etter snaue 2 km
Hans Kristian Fløystad på 4.plass
Løken og Hjellum
Halfdan Emil Færø og Roald Frøskeland
Tom Erik Lukkedal.
Ragnar Stølsmark, Stian Bekkevoll og Espen Roll Karlsen
Innspurten begynner.
Udø Pedersen kjemper seg opp i ryggen
Full "kamp" inn mot mål.
Begge kaster seg fram.
Udø Pedersen stuper.
Marius Vedvik blir nr 3
Hans Kristian Fløystad og Bjørnar Lillefosse, 4. og 5.plass
Roald Frøskeland slår tittelforsvarer Johan Bugge.
Starten kvinner senior og veteran.
Jevnt ut fra start.
Flotte forhold.
Anniken Amos Ruud og Maria Wågan i tet.
Heidi Mårtensson er med i teten.
Christina Toogood fra Tjalve
Ida Meli Narbuvoll
Kjersti Fresvik fra Gular
Christina Bush Holth
Vigdis Bringedal Holst leder veteranklassene
Sigrun Gjøberg løper for arrangørklubben Ås tett fulgt av Rebecca Snekkenes
Marianne Opsahl i veteran 40-44 år.
Heidi Mårtensson med full kontroll på vei mot mål.
Runa Falck må se langt etter gullet.
Anniken Amos Ruud med bronse i blikket
For langt frem for medaljer for Christina Toogood og Heidi Hestmark
Heidi Mårtensson jubler over NM gull
Runa Falck tar sølvet
Bronse til Anniken Amos Ruud.
Bare nesten for Christina Toogood denne gang, 4 pl
Heidi Hestmark på 5 pl
Ida Meli Narbuvoll inn til 7.pl
Etter en frisk start ble det 9.plass til Maria Wågan fra Namdal løpeklubb
Vienna Dahle mot mål
Ida Marie Dahl og Anniken Johansen
Maren Høibø fra Ås
Marianne Opsahl fra Ul/kisa vinner veteran 40-44 år.