VIDEO FRA ÅRETS HAFJELL SKI MARATHON
116 BILDER FRA MÅLGANG (CA. KL 1345 - 1430)
Søndagens Hafjell Ski Marathon ble i motsetning til lørdagens ruskevær velsignet med strålende forhold med opphold, delvis sol og tilnærmet vindstille vær. Lørdagens nysnø ga noe trått føre, men spor og rammen spesielt rundt stadion og pasering på Pellestova var den aller beste.
Arrangørene i Øyer-Tretten IF greide med god drahjelp av sine samarbeidspartnere kunststykket å øke deltakelsen i sin 4. utgave med 33%. Hele 631 løpere ble registert i mål etter at 715 var påmeldt og 674 stilte til start på en av de tre distansene, helmaraton (44 km), halvmaraton (22 km) og 13 km. Helmaraton gikk i to runder og var nok en medvirkende årsak at over 10 % (34 løperne) valgte å bryte under de fine - men litt tråe forholdene. Kanskje var det en del som overvurderte sin stakekapasitet opp mot Pellestova denne gang?
Nær halvparten av deltakerne stilte på den lengste klassiske distansen søndag, mens de i fjor var relativt jevnt fordelt mellom halv- og halvmaraton i begge stilarter. Den opplagte forklaringen er at 44 km i klassisk stil på Øyerfjellet fra i år har seedingsstatus både til Vasaloppet og Birkebeinerrennet.
Etter at Øystein Pettersen ledet ved passering Pellstova på førsterunden, var Morten Eide Pedersen i føringen i det klassiske konkurransen. Det røynet imidlertid på for hjemmefavoritten som går for langløplaget Team Exspirit og Team ParkettPartner-løperen Per-Christian Torgersrud kappet ned på ledelsen fra halvannet minutt til 15 sekunder i mål. Astrid Kristin Ruud fra Hakadal IL var suveren på kvinnenes helmaraton og hadde nesten seks minutter på Lyn Skis Inger Hegstad Krüger
Fristilløperne startet to og et halvt minutt etter bak klassiskfeltet og konkurrete om en ekstra pris. Det var bare de to beste skøyterne som hadde bedre sluttid enn Eide Pedersen og Torgersrud. Eivind Bjeglelrud Klemoen, Vind IL/Team Synnfjell sikret seg "Leve-prisen" etter å ha passert målstreken halvannet minutt foran Eide Pedersen og halvminuttet foran sin hardeste utfordrer Lars Falsen Habostad, Heming IL/Superski.
Helmaraton for kvinner ble klart vunnet av Ingvild Øye fra Hovdebygda IL som imidlertid ble slått av klassiskvinner Astrid Kristin Ruud med 1.38 minutter. Arrangørklubben Øyer-Tretten IF's egen Oddvin Offigstad hadde fem minutters seiersmargin på 22 km der Gjøran Tefre, Førde IL var raskest av samtlige som fristilvinner. Caroline Madsen fra Konnerud IL (klassisk) og Louise Heimdal fra Bardu IL (fristil) var best av kvinnene etter en runde om Lienden og Pellestova.
Bakkerolfens blogg: Klabb og babb og habil skimaraton i Hafjell
Les mer om Hafjell Ski Marathon i gd.no: Eide Pedersen beste klassiskløper i Hafjell Skimarathon
Rennets nettsider
Hafjell Ski Marathom på Facebook
Alle resultater
Audun Lassen Aas, Milskukeren Sport i klassisk diagonalgang mot mål på helmaraton.
Tåka seg inn over Mosetertoppen da Line Mari Langset, Eidsvold Værtk Skiklub gikk inn til 3. plass på helmaraton i K 21-30 år.
Per Christian Eidevik, Kjekkas IF skøytet inn til 4. plass i M 31-40 år rett under tre timer på helmaraton.
Overtoppen stilte mannsterke i fristil på helmaraton og tok tredobbelt seier i M51-60 år. På bildet er det klubbens Sverre Teodor Huse som spurter inn til 7. plass i same klasse.
Hafjell Ski Marathon hadde også en del internasjonal deltakelse. Veronique Mosnier (379) skøytet inn til 2. plass i K 31-40 år. Vincent Mosnier (326) ble 5. mann i M 31-40 år.
Randi Berit Nyhus Hoff, Lillehammer Skiklub fullførte til 2. plass på helmaraton i K 51-60 år.
Kjell Ivar Skjemstad, Lillehammer Skiklub mot mål til 9. plass på 44 km i M 61-70 år.
Ørjan Andby fikk god drahjelp mot mål etter 44 km.
Eline Skar fra Nittedal IL fullførte trimklassens 13 km med teknisk trening uten staver.
De beste pr. distanse i Hafjell Ski Marathon 21.02.2016: |
|||||
Klassisk Helmaraton - Menn | |||||
Pl | Navn | Klubb | Klasse | Tid | Difftid |
1 | Pedersen Morten Eide | Team Exspirit | M 21-30 | 2:05:09.0 | 00:00.0 |
2 | Torgersrud Per-Christian Lysaker | Team Parkettpartner | M 31-40 | 2:05:24.0 | 00:15.0 |
3 | Juliussen Vetle | Lyn Ski - Ski | M 21-30 | 2:08:33.0 | 03:24.0 |
4 | Thele Joar Andreas | Lyn Ski | M 21-30 | 2:08:40.0 | 03:31.0 |
5 | Thyli Vetle | Raufoss IL/Team United Bakeries | M 21-30 | 2:09:46.0 | 04:37.0 |
6 | Gifstad Thomas | Oppegård IL | M 21-30 | 2:10:00.0 | 04:51.0 |
7 | Pettersen Øystein | Team United Bakeries | M 31-40 | 2:10:14.0 | 05:05.0 |
8 | Grønvold Sondre | Lyn Ski | M 21-30 | 2:11:30.0 | 06:21.0 |
9 | Aronsveen Espen | Lyn Ski | M 21-30 | 2:12:30.0 | 07:21.0 |
10 | Dahl Svein Halvor | Skarphedin, IL | M 21-30 | 2:12:54.0 | 07:45.0 |
11 | Nydal Erlend | Asker SK | M 21-30 | 2:13:11.0 | 08:02.0 |
12 | Hansen Håvard | Strindheim IL | M 31-40 | 2:13:25.0 | 08:16.0 |
13 | Vinje Vegard | Lyn Ski / Superski | M 21-30 | 2:13:26.0 | 08:17.0 |
14 | Vollan Erling Pettersen | Høybråten og Stovner IL | M 17-20 | 2:15:01.0 | 09:52.0 |
15 | Jevne Erling | Øyer-Tretten IF | M 41-50 | 2:15:14.0 | 10:05.0 |
16 | Strandbakke Geir | Lillehammer Skl/Team Sport1 L. | M 51-60 | 2:16:48.0 | 11:39.0 |
17 | Kristoffersen Patrick Fossum | Gjerdrum IL - Ski / Ntg-L | M 17-20 | 2:17:34.0 | 12:25.0 |
18 | Mork Ole Christian | Grohe | M 31-40 | 2:19:35.0 | 14:26.0 |
19 | Stokkeland Petter | Tistedalen FL | M 17-20 | 2:19:54.0 | 14:45.0 |
20 | Kampenhoey Anders | Furnes Sklf/Team Parkettpartner | M 21-30 | 2:20:13.0 | 15:04.0 |
Klassisk Helmaraton - Kvinner | |||||
1 | Ruud Astrid Kristin | Hakadal IL / Hufserypene | K 41-50 | 2:33:14.0 | 00:00.0 |
2 | Krüger Inger Hegstad | Lyn Ski | K 51-60 | 2:39:04.0 | 05:50.0 |
3 | Hølzle Svenja | K 21-30 | 2:47:40.0 | 14:26.0 | |
4 | Helland Linda | Skiforeningen / Team Skigo | K 41-50 | 2:50:21.0 | 17:07.0 |
5 | Kvisle Eva Lill | Heggedal IL | K 41-50 | 2:51:32.0 | 18:18.0 |
6 | Jørgensen Jill | K 41-50 | 2:53:08.0 | 19:54.0 | |
7 | Stabursvik Kaja | Ås IL / Team Skigo/Ey BIL | K 21-30 | 2:58:26.0 | 25:12.0 |
8 | Myhr Anne | SK Vidar | M 41-50 | 2:59:33.0 | 26:19.0 |
9 | Granne Andresen Eline | M 21-30 | 3:01:37.0 | 28:23.0 | |
10 | Langseth Line Mari | Eidsvold Værks Skiklub | K 21-30 | 3:03:05.0 | 29:51.0 |
Skøyting Helmaraton - Menn | |||||
1 | Bjeglelrud Klemoen Eivind | Vind IL / Team Synnfjell | M 21-30 | 2:01:10.0 | 00:00.0 |
2 | Habostad Lars Falsen | Heming, IL - Ski / Superski | M 21-30 | 2:01:43.0 | 00:33.0 |
3 | Grøvdal Fredrik | Lyn Ski - Ski | M 21-30 | 2:07:09.0 | 05:59.0 |
4 | Nævestad Morten | Lyn Ski - Ski | M 21-30 | 2:10:17.0 | 09:07.0 |
5 | Bråten Erik | Kjelsås IL | M 21-30 | 2:18:03.0 | 16:53.0 |
6 | Engebretsen Knut B. | Overtoppen Bull Ski & Kajakk | M 51-60 | 2:19:08.0 | 17:58.0 |
7 | Grov Sveinung | M 41-50 | 2:26:51.0 | 25:41.0 | |
8 | Lium Knut | Torpa IL | M 41-50 | 2:27:35.0 | 26:25.0 |
9 | Teigen Rasch-Halvorsen Mathias | Heming, IL - Ski | M 41-50 | 2:28:33.0 | 27:23.0 |
10 | Bergquist Daniel | Rømskog IL | M 17-20 | 2:29:50.0 | 28:40.0 |
Skøyting Helmaraton - Kvinner | |||||
1 | Øye Ingvild | Hovdebygda IL | K 21-30 | 2:34:52.0 | 00:00.0 |
2 | Carlsen Camilla Høivik | K 21-30 | 2:39:02.0 | 04:10.0 | |
3 | Foss Line | Fossum IF | K 31-40 | 2:49:48.0 | 14:56.0 |
Klassisk Halvmaraton - Menn | |||||
1 | Offigstad Oddvin |
Øyer-Tretten IF
|
M 31-40
|
1:08:36.0 | 00:00.0 |
2 | Søberg Petter |
Team Osterhaus
|
M 21-30
|
1:13:11.0 | 04:35.0 |
3 | Jakobsen Jarle |
Næroset IL / Team Parkettpartner
|
M 31-40
|
1:16:26.0 | 07:50.0 |
4 | Granli Stian |
Øyer-Tretten IF/Pellestova Hotell
|
M 31-40
|
1:16:36.0 | 08:00.0 |
5 | Sagmyr Tommy |
Hommelvik IL / Trondos SA
|
M 41-50
|
1:17:10.0 | 08:34.0 |
6 | Maast Tom Erik |
|
M 31-40
|
1:17:56.0 | 09:20.0 |
7 | Wangen Sigurd |
Lillehammer Skiklub
|
M 17-20
|
1:19:19.0 | 10:43.0 |
8 | Sjørengen Kjetil |
Roterud IL / Team Sport 1 Lhmr
|
M 41-50
|
1:19:56.0 | 11:20.0 |
9 | Ringstad Marius |
Lillehammer Skiklub
|
M 17-20
|
1:24:02.0 | 15:26.0 |
10 | Hamnes Ståle |
Lillehammer Skiklub / Norconsult
|
M 51-60
|
1:24:54.0 | 16:18.0 |
Klassisk Halvmaraton - Kvinner | |||||
1 | Madsen Caroline |
Konnerud IL
|
K 21-30
|
1:18:05.0 | 00:00.0 |
2 | Buraas Marte Sofie |
Lillehammer Skiklub
|
K 17-20
|
1:18:49.0 | 00:44.0 |
3 | Jensen Marte Louise |
Runar Ski
|
K 21-30
|
1:21:50.0 | 03:45.0 |
4 | Fallingen Ødegård Stine |
Lyn Ski
|
K 21-30
|
1:22:03.0 | 03:58.0 |
5 | Bye Sigrid |
Eidsvold Værks Skiklub
|
K 17-20
|
1:22:18.0 | 04:13.0 |
6 | Sætha Barbro |
Lyn Ski - Ski
|
K 21-30
|
1:23:28.0 | 05:23.0 |
7 | Storslett Anne |
Moelven IL / Team Parkettpartner
|
K 21-30
|
1:26:12.0 | 08:07.0 |
8 | Ahlsand Ingvild |
Kjelsås
|
K 17-20
|
1:26:50.0 | 08:45.0 |
9 | Jegteberg Ingunn |
Lillehammer Skiklub
|
K 21-30
|
1:27:05.0 | 09:00.0 |
10 | Fredriksen Ingerid |
Lillehammer Skiklub
|
K 21-30
|
1:27:37.0 | 09:32.0 |
Skøyting Halvmaraton - Menn | |||||
1 | Tefre Gjøran | Førde IL | M 21-30 | 57:33.0 | 00:00.0 |
2 | Kvåle Gaute | Røldal IL | M 21-30 | 57:52.0 | 00:19.0 |
3 | Hefland Thomas | Helleland IL | M 21-30 | 57:59.0 | 00:26.0 |
4 | Hamnes Vegard | Lillehammer Skiklub | M 21-30 | 58:04.0 | 00:31.0 |
5 | Kvaale Eivind Romberg | Høydalsmo IL | M 21-30 | 58:08.0 | 00:35.0 |
6 | Tjelle Johan | Lyn Ski - Ski | M 21-30 | 58:15.0 | 00:42.0 |
7 | Sauge Andreas | Nes Ski / Team Synnfjell | M 21-30 | 58:27.0 | 00:54.0 |
8 | Dønnestad Henrik | Gulset IF | M 17-20 | 59:05.0 | 01:32.0 |
9 | Kristoffersen Even | Kragerø IF Ski | M 17-20 | 59:21.0 | 01:48.0 |
10 | Bu Torstein | Førde IL / Team Veidekke Vest | M 21-30 | 59:23.0 | 01:50.0 |
Skøyting Halvmaraton - Kvinner | |||||
1 | Heimdal Louise | Bardu IL | K 21-30 | 1:07:44.0 | 00:00.0 |
2 | Kruger Solveig | Lyn Ski | K 21-30 | 1:08:13.0 | 00:29.0 |
3 | Måbø Pia Sofie | Lillehammer Skiklub | K 21-30 | 1:12:52.0 | 05:08.0 |
4 | Torgersen Kristine K | Lillehammer Skiklub | K 21-30 | 1:17:22.0 | 09:38.0 |
5 | Gleditsch Marte | Runar, IL / IL Runar | K 17-20 | 1:19:53.0 | 12:09.0 |
6 | Karsrud Kristine Alm | K 17-20 | 1:20:15.0 | 12:31.0 | |
7 | Skarpenes Pernille | Lyn Ski | K 21-30 | 1:20:34.0 | 12:50.0 |
8 | Thorsteinsen Elisabeth | Lyn Ski | K 17-20 | 1:21:51.0 | 14:07.0 |
9 | Lund Juni Osnes | Lyn Ski - Ski | K 21-30 | 1:23:01.0 | 15:17.0 |
10 | Persson Inga-Lill | Lunderseter IL | K 41-50 | 1:23:16.0 | 15:32.0 |
Ungdomsklasse klassisk - Menn | |||||
1 | Korsæth Amund | Trøsken IL | 43:50.0 | 00:00.0 | |
2 | Jevne Erik Johannes | 45:52.0 | 02:02.0 | ||
3 | Fodstad Fredrik | Eidsvold Værks Skiklub | 46:24.0 | 02:34.0 | |
4 | Grøstad Carl | Nesodden IF - Ski | 46:45.0 | 02:55.0 | |
5 | Utaker Jonas | Røa IL | 48:24.0 | 04:34.0 | |
Ungdomsklasse klassisk - Kvinner | |||||
1 | Våge Silje Marie | Asker Skiklubb | 53:28.0 | 00:00.0 | |
2 | Refsdal Tuva | Frogner IL | 53:55.0 | 00:27.0 | |
3 | Tolo Karoline Vik | Lommedalens IL | 54:19.0 | 00:51.0 | |
4 | Berget Hanne Knotten | Øyer-Tretten IF | 55:13.0 | 01:45.0 | |
5 | Loen Tiril | Lillehammer Skiklub | 56:05.0 | 02:37.0 | |
Ungdomsklasse Skøyting - Menn | |||||
1 | Juklestad Viktor Olsen | Lyn Ski | 44:06.0 | 00:00.0 | |
2 | Elstad Sander | Gjerdrum IL - Ski | 47:06.0 | 03:00.0 | |
3 | Troneng Eskil | Skoppum IL / Sjusjøen Bøy&Tøy | 48:36.0 | 04:30.0 | |
4 | Revelsby Henrik Alm | 53:42.0 | 09:36.0 | ||
5 | Skorpen Kristian | Fossum IF | 58:02.0 | 13:56.0 | |
Ungdomsklasse Skøyting - Kvinner | |||||
1 | Gullikstad Pernille | Søre Ål IL | 47:42.0 | 00:00.0 | |
2 | Embretsen Nora Johanne | Strømmen og Lillestrøm Skiklubb | 51:32.0 | 03:50.0 | |
3 | Utaker Thea | Vestre Akers SK | 53:37.0 | 05:55.0 |