Per K. Nygård en av favorittene
Seterløpet for 71. gang på søndag
Seterløpet er det eldste løpet i Norge som forsatt blir arrangert. Løpet har vær avholdt hvert år siden 1936 - bare avbrutt av krigsårene 1941-1944.
Førstkommende søndag er det igjen duket for Seterløpet, som er det eldste løpet i Norge som forsatt blir arrangert. Løpet har vær avholdt hvert år siden 1936 bare avbrutt av krigsårene 1941-1944. Deltagelsen i løpet har variert noe fra år til år.
Løpet startet ved Solumsmoen i Nedre Sigdal, og man løper "over Skuterudåsen" ned til Vestre Spone Idrettsplass på (Formo i Modum Kommune.) På det 19,5 km lange løpet vil det være terreng for både de som elsker motbakker (ca 700 høydemeter) og de som foretrekker "lettere" terreng. Løpet går stort sett på skogs-stier, med en del grusvei på de siste 5-6- km.
Kristen Aaby har flest seire. Den første seiren i Seterløpet tok han som 20 åring i 1981. Aaby har totalt 17 seire i Seterløpet. Kristen Aby er også i år en av favorittene til å vinne løpet, men han vil få hard konkurranse av fjorårsvinneren, skiløperen Per Kristian Nygård, fra arrangørklubben Vestre Spone IF.
Rekorden for herrer innehas av Knut Ålien på tiden 1.12.32 Rekorden for kvinner er det Hilde Hovdenakk som har 1.22.36
På Vestre Spone IF sine hjemmesider - www.vsponeif.no vil man finne samlige resultater fra 1936 og frem til i dag.
På selve løpsdagen ordner arrangøren med transport fra målområdet til start. De som vil benytte seg av dette, må være på Vestre Spone idrettsplass senest kl.9:30
Starten for aktive går kl 11:00 - Trimmere kan starte fra kl 09:00 - Etteranmelding ved start er mulig, men arrangøren setter pris på om man melder seg på via hjemmesidene til www.vsponeif.no
Starten på Seterløpet 2009
Per Kristian Nygård i Seterløpet 2009