Takk til de frivillige ildsjelene – Connie, Sverre og alle de andre
Innimellom kan vi høre klager over at det har blitt så vanskelig å engasjere folk til frivillig arbeid. Det stemmer nok innimellom, men ikke alltid. Noen velger både å avstå fra lønn og til og med betale fra egen lomme for å få lov til å engasjere seg.
Dette er en kommentarsak
Connie Schneider er en av dem som hvert år betaler tusenvis av kroner for å få jobbe som frivillig i Kondis. Hvorfor hun gjør det, skal vi komme tilbake til.
Først vil jeg benytte anledningen til å takke alle de som legger ned time etter time for Kondis uten å få så mye som én krone igjen for det. Ta for eksempel Sverre Larsen som hver uke gjennom løpssesongen sender oss e-poster med bilder og tekst fra lokale løp rundt Kristiansand. Etter at han begynte, har vår dekning fra området tatt seg kraftig opp.
To andre ildsjeler er Helge Fuglseth og Sigbjørn Anton Lerstad i Ålesund som både arrangerer løp, tar bilder og levere gode reportasjer til Kondis.no.
Frivillige reportere
Tidligere hadde Kondis svært mange frivillige reportere rundt i landet. Mange har falt ifra, og noen nye har kommet til, men staben er på langt nær like stor som den en gang var. Desto mer glad blir vi hver gang det dukker opp nye bidragsytere. Takket være slike gratisarbeidere får vi mulighet til å rapportere fra steder vi ellers ikke når.
Komitémedlemmer
Vi har også tillitsvalgte både i styret og ulike komiteer. Det er ingen av dem som får honorar for jobben de legger ned.
Når et blad er sendt til trykking, starter detaljplanleggingen av neste. Da inviterer redaktør Runar Gilberg til planleggingsmøter der han samler flere av oss ansatte og noen frivillige. Blant de sistnevnte stiller så å si alltid, nesten uten unntak, både Sven Kilander og Else Husa opp og bidrar både med mange gode ideer til saker, og tar på seg å lage flere av dem selv. De legger ned time etter time uten annen godtgjørelse enn å få dekt sine faktiske kostnader med jobben. Noen ganger, om en reise gjennomføres delvis av private grunner, får de dekt kun deler av kostnadene.
Kondistrenerne
En gruppe frivillige som har vokst seg stor i Kondis de seinere åra er trenerne på Kondistreninga. Disse teller i dag 76 stykker og er spredt fra Risør i sør til Alta i nord, og tilbyr gratis treninger hver uke til alle som ønsker å være med.
Connie, som vi nevnte innledningsvis, er en av dem. Hun er trener på Kondistreninga Kongsberg. Det er ikke en stor gruppe, men innsatsen hun og kollegaene i trenerstaben legger ned er upåklagelig. Det gir resultater, og vi som følger dem på Facebook kan se at det stadig dukker opp nye ansikter på treningene.
Det finnes flere store og aktive Kondistreninger rundt omkring, og så finnes det også en og annen som har gått i dvale for en tid etter at initiativtakerne har trukket seg tilbake av ulike årsaker. Ser du at det finnes en slik gruppe i ditt område, og du gjerne kunne tenke deg å ha noen å trene sammen med til faste tider, må du gjerne ta kontakt så kan vi hjelpe deg å blåse liv i gruppa igjen.
Kondisturer
I Kondis ønsker vi også å gi et tilbud til dem som drømmer om å reise på gruppeturer for å trene sammen med andre. Vi har arrangert turer både innenlands og til utlandet.
Helt siden 2015 har vi hatt faste turer til Portugal sammen med Springtime hvor vi har hatt treningsuker med fokus på løping. Her har deltakerne også fått tilbud om mye annen trening som yoga, pilates, ketlebells, og dans for å nevne noe.
I oktober i fjor arrangerte vi også en tur til Mar de Pulpi i Spania sammen med Jack Waitz og Synøve Brox med tilbud om løpetrening to ganger daglig, yoga og styrketrening. Det er Maxpulse som er ansvarlig reisearrangør. Denne har vi planer om å gjenta i november i år.
Til slutt kan jeg nevne turen vi skal ha med Springtime til Davos i juli, hvor vi skal gå og løpe i Alpene. Vi har hørt mye bra om turen, og gleder oss stort til å oppleve den flotte naturen sammen med andre som setter pris på det samme. Kan vel også nevne at vi skal bo på et luksuriøst hotell med spaavdeling. I tillegg vil arrangøren by på yogatimer etter fjellturene. Jeg tror jeg skal tåle å nyte den uka der med glede.
Betaler selv
Det er nå det er på tide å komme tilbake til Connie, og hvorfor hun ikke bare jobber gratis, men også betaler for å få lov til å gjøre jobben.
Det dreier seg om trenere som er med oss som løpe-, styrke- og yogatrenere på Kondisturer. De stiller opp selv om det innebærer at de må betale turen sin selv. Arrangørene gir dem rabatt på reisen, men prisen er likevel betydelig og gjør et stort innhogg i lommeboka.
Connie, som pleier å være med oss som trener på både én og to turer i året, betaler derfor vesentlig for å kunne gjøre den jobben, og det finnes mange flere som henne. Jeg vil rette en stor takk til dem alle sammen.
Ikke den samme uten
Uten alle disse engasjerte og dyktige folkene, ville ikke Kondis vært den samme. Skulle vi betalt for alle timene våre engasjerte medlemmer legger ned, ville vi enten gått med durable underskudd hvert år eller vi har måttet redusere betraktelig på engasjementet vårt.
Det trenger vi ikke. Vi vet at hver uke tar Line Viola Sand, Karen Mathilde Morstad, Geir-Arve Muri Clausen og Nina Marie Holmefjord, for å nevne noen, på seg løpeskoene, uansett vær, og løper ut døra for å møte unge og gamle, erfarne og uerfarne løpere som har møtt opp for å være med på Kondistreninga. Og hver gang det er et løps- eller ski- eller sykkelarrangement på Hedmarken er Rolf Bakken og Stein Arne Negård klare, og om noe har skjedd på orienteringsfronten, kommer det alltid en sak fra Bjørn Hauge.
Slik holder de hjula i gang i Kondis, og slik gir de deg det tilbudet du har i dag. Det er bare å nyte det.