Sondre Nordstad Moen hang bra med på den første runden på 2 km og passerte på en 24. plass, 7 sekunder bak teten. Etter to runder og 4 km var han 25 sekunder bak og lå nå på en 26. plass. Etter tre runder passerte Sondre på 29. plass, og nå var han 1.01 bak teten. I mål etter fire runder og 8 km var avstanden fram til den kenyanske vinneren blitt på 1.34, og Sondre ble nummer 31.
- Det gikk i et vanvittig høyt tempo hele veien, og jeg hadde ikke mer å pøse på med på slutten, sier Sondre til SK Vidars heimeside.
Sondre var klart beste europeer, 29 sekunder foran Ronnie Sparks fra Storbrittania. Rundetidene til Sondre var som følger: 5.40 – 5.54 – 5.58 – 6.09. Første runde var noen få meter kortere mens siste runde skal ha vært 96 meter lengre enn de to rundene i midten.
Da Sondre ble nummer 28 i VM terrengløp for to år siden, var han 1.43 bak vinneren, så tidsmessig var han noe nærmere nå.
Den kenyanske dominansen var enorm med firedobbelt seier i begge juniorløpa. Dermed var det ingen tvil om hvem som vant laggullet.
Like dominerende var de afrikanske løperne totalt sett. Beste ikke-afrikaner kom på 27. plass i guttenes juniorklasse, mens russiske Gulshat Fazlitdinova ble beste ikke-afrikanske juniorjente på 16. plass. Det var for øvrig samme jente som ble nummer to i EM terrengløp før jul. Da ble hun slått med to sekunder av Karoline Bjerkeli Grøvdal.
I kvinner senior passerte Karoline Bjerkeli Grøvdal på en 25. plass etter 2 km, 15 sekunder bak lederen, men hun fikk sterke magesmerter og gav seg etter 3 km.
Også i kvinner senior er både den kenyanske og den afrikanske dominansen stor. Kenya tar både gull og sølv ved Emily Chebet og Linet Masai. Favoritten Tirunesh Dibaba blir henvist til fjerdeplass, 19 sekunder bak Chebet. Beste ikke-afrikaner er Kenya-fødte Hilde Kibet, som nå løper for Nederland, på tiendeplass.
Den kenyanske dominansen ble fullstendiggjort ved at Kenya tok både den individuelle seieren og laggullet også i menn senior. Det var første gang siden 1999 at Kenya tok individuelt gull i herreklassen, og Joseph Ebuya vant med god margin til eritreiske Teklemariam Medhin med ugandiske Moses Kipsoro på tredjeplass. De etiopiske løperne skuffa stort med fjorårsvinner Gebregziabher Gebremariam som bestemann på en tiendeplass. I lagkonkurransen måtte de se seg slått av Eritrea.
Reportasjer fra mesterskapet hos IAAF
Menn junior
1 | 160 | Caleb Mwangangi Ndiku | KEN | 22:07 | +0:00 |
2 | 157 | Clement Kiprono Langat | KEN | 22:09 | +0:02 |
3 | 156 | Japhet Kipyegon Korir | KEN | 22:12 | +0:05 |
4 | 154 | Isiah Kiplangat Koech | KEN | 22:24 | +0:17 |
5 | 271 | Moses Kibet | UGA | 22:27 | +0:20 |
6 | 95 | Debebe Woldsenbet | ETH | 22:28 | +0:21 |
7 | 88 | Gashaw Biftu | ETH | 22:31 | +0:24 |
8 | 153 | Gideon Kipkemoi Kipketer | KEN | 22:33 | +0:26 |
9 | 83 | Gebretsadik Abraha | ETH | 22:37 | +0:30 |
10 | 85 | Belete Assefa | ETH | 22:41 | +0:34 |
11 | 151 | Charles Kibet Chepkurui | KEN | 22:44 | +0:37 |
12 | 59 | Nassir Dawud | ERI | 22:48 | +0:41 |
13 | 277 | Timothy Toroitich | UGA | 22:48 | +0:41 |
14 | 86 | Yekeber Bayabel | ETH | 22:55 | +0:48 |
15 | 62 | Goitom Kifle | ERI | 22:57 | +0:50 |
16 | 90 | Mosinet Geremew | ETH | 23:00 | +0:53 |
17 | 58 | Mulue Andom | ERI | 23:02 | +0:55 |
18 | 267 | Thomas Ayeko | UGA | 23:02 | +0:55 |
19 | 37 | Edwin Chebii Kimurer | BRN | 23:12 | +1:05 |
20 | 268 | Alex Cherop | UGA | 23:16 | +1:09 |
21 | 231 | Joel Mmone | RSA | 23:17 | +1:10 |
22 | 67 | Teklit Teweldebrhan | ERI | 23:18 | +1:11 |
23 | 61 | Samson Gebreyohannes | ERI | 23:24 | +1:17 |
24 | 272 | Soyekwo Kibet | UGA | 23:24 | +1:17 |
25 | 183 | Hicham Sigueni | MAR | 23:28 | +1:21 |
26 | 180 | Abdelhadi Labäli | MAR | 23:28 | +1:21 |
27 | 41 | Mohammed Ahmed | CAN | 23:29 | +1:22 |
28 | 143 | Akinobu Murasawa | JPN | 23:29 | +1:22 |
29 | 282 | Trevor Dunbar | USA | 23:36 | +1:29 |
30 | 228 | Sityhilo Diko | RSA | 23:40 | +1:33 |
31 | 190 | Sondre Nordstad Moen | NOR | 23:41 | +1:34 |
32 | 147 | Suguru Osako | JPN | 23:42 | +1:35 |
33 | 177 | Othmane El Goumri | MAR | 23:42 | +1:35 |
34 | 35 | Isaac Kemboi Chelimo | BRN | 23:44 | +1:37 |
35 | 140 | Takumi Honda | JPN | 23:48 | +1:41 |
36 | 246 | Adam Abdelmunaim | SUD | 23:54 | +1:47 |
37 | 178 | Abdelmajid El Hissouf | MAR | 23:56 | +1:49 |
38 | 144 | Kazuto Nishiike | JPN | 24:01 | +1:54 |
39 | 10 | Kevin Batt | AUS | 24:08 | +2:01 |
40 | 141 | Takashi Ichida | JPN | 24:09 | +2:02 |
41 | 115 | Ronnie Sparke | GBR | 24:10 | +2:03 |
42 | 280 | Andrew Colley | USA | 24:10 | +2:03 |
43 | 1 | Abderrahmane Anou | ALG | 24:14 | +2:07 |
44 | 287 | Walter Schafer | USA | 24:17 | +2:10 |
45 | 128 | Indelow Takala | ISR | 24:18 | +2:11 |
46 | 215 | Rui Pinto | POR | 24:19 | +2:12 |
47 | 111 | Callum Hawkins | GBR | 24:21 | +2:14 |
48 | 235 | Vuyisile Tshoba | RSA | 24:27 | +2:20 |
49 | 179 | Othmane Laaroussi | MAR | 24:31 | +2:24 |
50 | 109 | Tom Farrell | GBR | 24:33 | +2:26 |
51 | 97 | Bryan Cantero | FRA | 24:35 | +2:28 |
52 | 3 | Mohammed El Amin Cheouaf | ALG | 24:35 | +2:28 |
53 | 6 | Anes Traikia | ALG | 24:36 | +2:29 |
54 | 283 | Andrew Kimpel | USA | 24:37 | +2:30 |
55 | 131 | Michele Fontana | ITA | 24:38 | +2:31 |
56 | 72 | Aitor Fernández | ESP | 24:40 | +2:33 |
57 | 186 | Diego Bautista | MEX | 24:40 | +2:33 |
58 | 238 | Pieter Jacobus Wilders | RSA | 24:40 | +2:33 |
59 | 120 | John Travers | IRL | 24:44 | +2:37 |
60 | 113 | Ben Norris | GBR | 24:48 | +2:41 |
61 | 248 | Adam Haroon | SUD | 24:49 | +2:42 |
62 | 112 | Jonathan Hay | GBR | 24:53 | +2:46 |
63 | 209 | José Costa | POR | 24:57 | +2:50 |
64 | 15 | David Ricketts | AUS | 24:57 | +2:50 |
65 | 44 | Lucas Bruchet | CAN | 24:57 | +2:50 |
66 | 286 | Ammar Moussa | USA | 25:00 | +2:53 |
67 | 45 | Dylan Haight | CAN | 25:00 | +2:53 |
68 | 5 | Mohamed Salhi | ALG | 25:01 | +2:54 |
69 | 195 | Aaron Pulford | NZL | 25:02 | +2:55 |
70 | 261 | Houssem Chaabani | TUN | 25:02 | +2:55 |
71 | 98 | Romain Collenot-Spriet | FRA | 25:03 | +2:56 |
72 | 203 | Marek Kowalski | POL | 25:04 | +2:57 |
73 | 106 | Tanguy Pepiot | FRA | 25:04 | +2:57 |
74 | 110 | Richard Goodman | GBR | 25:05 | +2:58 |
75 | 46 | Daryl Smith | CAN | 25:06 | +2:59 |
76 | 47 | Mattias Wolter | CAN | 25:06 | +2:59 |
77 | 227 | Lucas Bothobutle | RSA | 25:06 | +2:59 |
78 | 101 | Michael Gras | FRA | 25:09 | +3:02 |
79 | 133 | Francois Marzetta | ITA | 25:13 | +3:06 |
80 | 247 | Yousif Musa Daif Alla | SUD | 25:14 | +3:07 |
81 | 70 | Fernando Carro | ESP | 25:17 | +3:10 |
82 | 206 | Marek Skorupa | POL | 25:19 | +3:12 |
83 | 12 | Ethan Heywood | AUS | 25:20 | +3:13 |
84 | 284 | Michael Lynch | USA | 25:23 | +3:16 |
85 | 136 | Davide Ucellari | ITA | 25:25 | +3:18 |
86 | 100 | David Gosse | FRA | 25:25 | +3:18 |
87 | 229 | Mfumaneko Fadane | RSA | 25:28 | +3:21 |
88 | 80 | Gabriel Navarro | ESP | 25:31 | +3:24 |
89 | 107 | Anass Zouhry | FRA | 25:35 | +3:28 |
90 | 132 | Giuseppe Gerratana | ITA | 25:35 | +3:28 |
91 | 43 | Wyatt Baiton | CAN | 25:37 | +3:30 |
92 | 4 | Mansour Haraoui | ALG | 25:43 | +3:36 |
93 | 249 | Elsmani Ali Mohammed | SUD | 25:44 | +3:37 |
94 | 258 | Khemais Abbassi | TUN | 25:56 | +3:49 |
95 | 200 | Krzysztof Hammer | POL | 25:59 | +3:52 |
96 | 16 | Joshua Tedesco | AUS | 26:02 | +3:55 |
97 | 79 | Mario Mirabel | ESP | 26:04 | +3:57 |
98 | 2 | Issam Bouchache | ALG | 26:12 | +4:05 |
99 | 125 | Yimer Getahun | ISR | 26:14 | +4:07 |
100 | 260 | Ahmed Ben Salah | TUN | 26:18 | +4:11 |
101 | 264 | Khalil Ouerfelli | TUN | 26:24 | +4:17 |
102 | 25 | Vitali Kuprevich | BLR | 26:34 | +4:27 |
103 | 259 | Hammadi Annachi | TUN | 26:38 | +4:31 |
104 | 142 | Shun Morozumi | JPN | 26:40 | +4:33 |
105 | 204 | Mateusz Maik | POL | 26:45 | +4:38 |
106 | 202 | Tomasz Kawik | POL | 26:48 | +4:41 |
107 | 266 | Salah Teli | TUN | 27:11 | +5:04 |
108 | 134 | Paolo Ruatti | ITA | 27:22 | +5:15 |
109 | 201 | Bartosz Karon | POL | 27:32 | +5:25 |
110 | 127 | Maru Teferi | ISR | 27:37 | +5:30 |
111 | 163 | Abdullah Al-Mutairi | KUW | 28:06 | +5:59 |
112 | 54 | Salem Mohamed Attiatalla | EGY | 28:13 | +6:06 |
113 | 56 | Hamada Mohamed Mohamed Ahmed | EGY | 28:25 | +6:18 |
114 | 119 | Aitor Gomez | GIB | 28:43 | +6:36 |
115 | 53 | Ali Ahmed Araby | EGY | 29:13 | +7:06 |
116 | 51 | Ahmed Abdelbasset Abdallah | EGY | 29:27 | +7:20 |
117 | 166 | Abdullah Al-Qabandi | KUW | 31:11 | +9:04 |
118 | 168 | Abdullah Rabeaa | KUW | 32:26 | +10:19 |
. | 52 | Ahmed Abdelrazek Abdelwahed | EGY | DNF | . |
. | 55 | Hassan Hosny Mohamed | EGY | DNF | . |
. | 174 | Abdellah Dacha | MAR | DNF | . |
1 | 100 | Emily Chebet | KEN | 24:19 | +0:00 |
2 | 107 | Linet Chepkwemoi Masai | KEN | 24:20 | +0:01 |
3 | 58 | Meselech Melkamu | ETH | 24:26 | +0:07 |
4 | 54 | Tirunesh Dibaba | ETH | 24:38 | +0:19 |
5 | 103 | Lineth Chepkurui | KEN | 24:40 | +0:21 |
6 | 108 | Margaret Wangari Muriuki | KEN | 24:42 | +0:23 |
7 | 61 | Feyse Tadese | ETH | 25:03 | +0:44 |
8 | 52 | Mamitu Daska | ETH | 25:03 | +0:44 |
9 | 56 | Werknesh Kidane | ETH | 25:07 | +0:48 |
10 | 122 | Hilda Kibet | NED | 25:17 | +0:58 |
11 | 26 | Shitaye Eshete | BRN | 25:20 | +1:01 |
12 | 194 | Shalane Flanagan | USA | 25:20 | +1:01 |
13 | 105 | Hannah Wanjiru Gatheru | KEN | 25:35 | +1:16 |
14 | 102 | Gladys Jepkemoi Chemweno | KEN | 25:39 | +1:20 |
15 | 155 | Lebogang Phalula | RSA | 25:43 | +1:24 |
16 | 23 | Mimi Belete | BRN | 25:47 | +1:28 |
17 | 13 | Benita Willis | AUS | 25:56 | +1:37 |
18 | 50 | Abebech Afework | ETH | 25:58 | +1:39 |
19 | 197 | Molly Huddle | USA | 25:59 | +1:40 |
20 | 199 | Magdalena Lewy-Boulet | USA | 26:01 | +1:42 |
21 | 141 | Jessica Augusto | POR | 26:02 | +1:43 |
22 | 154 | Dina Lebo Phalula | RSA | 26:05 | +1:46 |
23 | 77 | Stephanie Twell | GBR | 26:11 | +1:52 |
24 | 84 | Elena Romagnolo | ITA | 26:17 | +1:58 |
25 | 196 | Amy Hastings | USA | 26:20 | +2:01 |
26 | 116 | Siham Hilali | MAR | 26:21 | +2:02 |
27 | 147 | Sara Moreira | POR | 26:22 | +2:03 |
28 | 114 | Salima El Ouali Alami | MAR | 26:28 | +2:09 |
29 | 46 | Rosa Morató | ESP | 26:29 | +2:10 |
30 | 96 | Risa Takenaka | JPN | 26:29 | +2:10 |
31 | 92 | Hitomi Niiya | JPN | 26:30 | +2:11 |
32 | 9 | Lara Tamsett | AUS | 26:34 | +2:15 |
33 | 70 | Faye Fullerton | GBR | 26:36 | +2:17 |
34 | 118 | Btissam Lakhouad | MAR | 26:41 | +2:22 |
35 | 148 | Analía Rosa | POR | 26:43 | +2:24 |
36 | 137 | Katarzyna Kowalska | POL | 26:45 | +2:26 |
37 | 74 | Freya Murray | GBR | 26:45 | +2:26 |
38 | 201 | Renee Metivier Baillie | USA | 26:48 | +2:29 |
39 | 113 | Bouchra Chaabi | MAR | 26:48 | +2:29 |
40 | 40 | Alessandra Aguilar | ESP | 26:52 | +2:33 |
41 | 193 | Emily Brown | USA | 26:53 | +2:34 |
42 | 68 | Fatima Yvelain | FRA | 26:57 | +2:38 |
43 | 91 | Yuko Mizuguchi | JPN | 26:57 | +2:38 |
44 | 144 | Ana Dias | POR | 26:58 | +2:39 |
45 | 21 | Oneile Dintwe | BOT | 26:58 | +2:39 |
46 | 90 | Kazue Kojima | JPN | 26:59 | +2:40 |
47 | 76 | Stevie Stockton | GBR | 27:01 | +2:42 |
48 | 12 | Eloise Wellings | AUS | 27:05 | +2:46 |
49 | 93 | Yuko Shimizu | JPN | 27:07 | +2:48 |
50 | 63 | Christine Bardelle | FRA | 27:09 | +2:50 |
51 | 115 | Asmae Ghizlane | MAR | 27:11 | +2:52 |
52 | 45 | Jacqueline Martín | ESP | 27:12 | +2:53 |
53 | 87 | Nanako Hayashi | JPN | 27:13 | +2:54 |
54 | 48 | Judith Plá | ESP | 27:23 | +3:04 |
55 | 15 | Gezashign Safarova | AZE | 27:25 | +3:06 |
56 | 119 | Hanane Ouhaddou | MAR | 27:29 | +3:10 |
57 | 179 | Safa Aissaoui | TUN | 27:30 | +3:11 |
58 | 11 | Anna Thompson | AUS | 27:31 | +3:12 |
59 | 41 | Gema Barrachina | ESP | 27:32 | +3:13 |
60 | 143 | Daniela Cunha | POR | 27:34 | +3:15 |
61 | 129 | Agnieszka Ciolek | POL | 27:40 | +3:21 |
62 | 146 | Vanessa Fernandes | POR | 27:42 | +3:23 |
63 | 80 | Hayley Yelling | GBR | 27:45 | +3:26 |
64 | 133 | Aleksandra Jawor | POL | 27:45 | +3:26 |
65 | 29 | Aster Tesfaye | BRN | 27:46 | +3:27 |
66 | 160 | Ronel Thomas | RSA | 27:53 | +3:34 |
67 | 121 | Anayelli Navarro | MEX | 27:53 | +3:34 |
68 | 153 | Ntombesintu Mfunzi | RSA | 27:53 | +3:34 |
69 | 81 | Linda Byrne | IRL | 27:56 | +3:37 |
70 | 134 | Agnieszka Jerzyk | POL | 28:08 | +3:49 |
71 | 25 | Lishan Dula | BRN | 28:16 | +3:57 |
72 | 156 | Marelise Retief | RSA | 28:17 | +3:58 |
73 | 39 | Minhong Lu | CHN | 28:19 | +4:00 |
74 | 124 | Rachel Kingsford | NZL | 28:20 | +4:01 |
75 | 37 | Changqin Ding | CHN | 28:32 | +4:13 |
76 | 138 | Iwona Lewandowska | POL | 28:44 | +4:25 |
77 | 152 | Tebogo Masehla | RSA | 28:46 | +4:27 |
78 | 185 | Fatma Lanouar | TUN | 28:46 | +4:27 |
79 | 7 | Tamara Carvolth | AUS | 28:49 | +4:30 |
80 | 38 | Xiaofan Hao | CHN | 29:13 | +4:54 |
81 | 99 | Anna Pyatkina | KAZ | 29:36 | +5:17 |
82 | 30 | Silviya Danekova | BUL | 30:00 | +5:41 |
83 | 172 | Simone Zapha | SEY | 34:51 | +10:32 |
84 | 178 | Nadima Mirzoeva | TJK | 36:12 | +11:53 |
. | 123 | Karoline Bjerkeli Grøvdal | NOR | DNF | . |
. | 135 | Mariola Konowalska | POL | DNF | . |
Menn senior
1 | 152 | Joseph Ebuya | KEN | 33:00 | +0:00 |
2 | 63 | Teklemariam Medhin | ERI | 33:06 | +0:06 |
3 | 273 | Moses Ndiema Kipsiro | UGA | 33:10 | +0:10 |
4 | 155 | Leonard Patrick Komon | KEN | 33:10 | +0:10 |
5 | 68 | Samuel Tsegay | ERI | 33:27 | +0:27 |
6 | 38 | Hasan Mahboob | BRN | 33:28 | +0:28 |
7 | 159 | Richard Kipkemboi Mateelong | KEN | 33:29 | +0:29 |
8 | 162 | Paul Kipngetich Tanui | KEN | 33:30 | +0:30 |
9 | 158 | Hosea Mwok Macharinyang | KEN | 33:31 | +0:31 |
10 | 89 | Gebregziabher Gebremariam | ETH | 33:35 | +0:35 |
11 | 219 | Ahmad Hassan Abdullah | QAT | 33:36 | +0:36 |
12 | 173 | Chakir Boujattaoui | MAR | 33:42 | +0:42 |
13 | 42 | Simon Bairu | CAN | 33:44 | +0:44 |