Kondismedlem Sponset innhold
Vetle Thyli (til høyre) holdt unna for (fra v.) Øyvind Moen Fjeld, Vinjar Skogsholm og Harald Ihlebæk på oppløpet. (Foto: Finn Olsen)

Vetle Thyli (til høyre) holdt unna for (fra v.) Øyvind Moen Fjeld, Vinjar Skogsholm og Harald Ihlebæk på oppløpet. (Foto: Finn Olsen)

Elin Hagavold og Vetle Thyli best i HalvBirken

Vetle Thyli var sterkest i spurten, mens Elin Hagavold avgjorde HalvBirken i utforkjøringene fra Sjusjøen søndag.

Bilder fra målgangen på Birkebeineren Skistadion (Foto: Finn Olsen)
Stort bildegalleri fra Sjøsæterlia (ca. 20 km)  (Foto: Stein Arne Negård)
Video fra Sjøsæterlia (Foto: Stein Arne Negård)

HalvBirken er pga. sin profil i enda større grad enn andre turrenn et stakerenn. De aller fleste i de første puljene stilte uten festesmurning, mens de som hadde smurt med festevoks også fikk glatte ski i de blanke sporene etter nattas nysnø og påfølgende temperaturstigning over null utover dagen. På fjellet var det tåke og sikten ble en utfordring spesielt i de første kvasse nedkjøringene fra Sjusjøen. Sporene ble til dels slingrete og utfordrende etter at de nesten 2500 ungdomsbirkebeinere hadde tatt seg ned i timene før.


HalvBirken fikk en nedgang på vel 100 løpere fra 801 fullførende i fjor til 693 i årets utgave, inkl. 7 utviklingshemmede som gikk samme løype som UngdomsBirken. Den positive nyheten for året var utvidelsen fra to klasser (under og over 40 år) til 10-årsklasser, men bare tre premier i hver klasse som i flere tilfeller bestod av over 100 deltakere er for dårlig sett i forhold til prisen på startkontingenten (690kr/850kr)!

I herrenes oppgjør var det ingen som greide å stake eller gli fra de andre i den seks mann store tetgruppa, og det bygget seg opp til et realt spurtoppgjør der fire mann nektet å gi seg før målstreken. United Bakeries' Vetle Thyli hadde tilsynelatende kontroll på Harald Ihlebæk, Bækkelagets SK, Øyvind Moen Fjeld, Kjelsås IL/Team Santander og Vinjar Skogsholm, Åslia Skilag/Team Parkettpartner som alle fulgte sekunder etter. Magnus Vesterheim, Kvæfjord IL og Stian Berg, JH/Team Trysilfjellet hang nesten med og kom inn med tre sekunders avstand. 

Vinjar_Skogsholm_Oyvind_Moen_Fjeld.jpg
Øyvind Moen Fjeld (til v) Vinjar Skogsholm i front 8 km før mål. (Foto: Stein Arne Negård)


Harald_Ihlebaek_Vetle_Tyli.jpg
Harald Ihlebæk (til v.) og Vetle Thyli side om side samme sted. (Foto: Stein Arne Negård)

Elin Hagavold fra Eggedal IL og Marthe Kristine Hafsahl Karset, Vang Skiløperforening/Team Parkettpartner gikk inn til henholdsvis 12. og 16 plass i Vasaloppet for en uke siden og og ble ikke overraskende de to beste i damenes oppgjør. Seiersmaginen til Hagavold var på et drøyt minuttet, mens Marie Renée Sørum Gangsø, Svea Skilag fulgte på 3. plass med omtent samme differanse. 

Elin_Hagavold.jpg
Elin Hagavold med Erik Kleven, Ottestad IL (50751) og Morten Antonsen, Nes Ski på slep. (Foto: Stein Arne Negård)


Marthe_Kristine_Hafsahl_Karset.jpg
Marthe Kristine Hafsahl Karset har hatt en innholdsrik skisesong og sikret seg en ny topplassering denne helga. (Foto: Stein Arne Negård)

Marie_Renee_Sorum_Gangso.jpg
Marie Renée Sørum Gangsø var tredje dame i sporet. (Foto: Stein Arne Negård)

Kondis/Finn Olsen
De tre beste damene i HalvBirken: Elin Hagavold flankert av Marthe Kristine Hafsahl Karset (til v.)  Marie Renée Sørum Gangsø. (Foto: Finn Olsen)
 

Kondis/Finn Olsen
Hans Petter Lade, Fet Skiklubb (til v.) og Torbjørn Bonkerud, Mjøsski/Team Parkettpartner staket helt likt over mål. (Foto: Finn Olsen)

Kondis/Finn Olsen
Johan Kilskar, Strindheim IL med "Northug-innslag" over målstreken. (Foto: Finn Olsen)

ALLE RESULTATER

De beste i HalvBirken 12.03.2017:

           
Kvinner:           
Plass Startnr Navn Klubb Klasse Tid
1 50109 Elin Hagavold Eggedal IL K30-39  01:15:23
2 50115 Marthe Kristine Hafsahl Karset Vang Sklf/Team Parkettpartner K30-39  01:16:29
3 50762 Marie Renée Sørum Gangsø Svea skilag K20-29  01:17:48
4 50116 Bertine Thorsnes Lefdal IL Bjørn K20-29  01:20:12
5 50296 Marianne Byfuglien MjøsSki K20-29  01:20:51
6 50330 Lin Iren Sætre   K40-49  01:21:15
7 50279 Elisabeth Berger Rustad IL K40-49  01:21:48
8 50312 Ingrid Sørum Gjelleråsen IF K20-29  01:21:57
9 50316 Anita Ekle Kildahl Asker Skiklubb K40-49  01:24:01
10 50148 Emilie Slåtto Gomnes Holeværingen K20-29  01:24:35
           
Menn:          
1 50063 Vetle Thyli   M20-29  01:03:52
2 50168 Harald Ihlebæk Bækkelagets SK M20-29  01:03:53
3 50166 Øyvind Moen Fjeld Kjelsås IL / Team Santander M20-29  01:03:54
4 50759 Vinjar Skogsholm   M20-29  01:03:55
5 50079 Magnus Vesterheim Kvæfjord il M20-29  01:03:58
6 50131 Stian Berg JH-Langrenn/Team Trysilfjellet M20-29  01:04:01
7 50070 Andreas Sauge Mangenfjellet Turlag M20-29  01:05:14
8 50180 Simen Ramstad Vind IL M20-29  01:06:33
9 50756 Joachim Aurland Kjellmyra IL M20-29  01:06:34
10 50164 Kjetil Tyrom Team Parkettpartner M20-29  01:07:07
11 50133 Anders Engene Bjåland Team Coca-Cola/Milslukern Sport M20-29  01:07:13
12 50051 Haakon Holden   M20-29  01:07:20
13 50128 Sondre Tysseland Samnanger M20-29  01:07:20
14 50750 Ole Eirik Fuglehaug Ekrem Lillehammer Skiklub M20-29  01:07:21
15 50170 Andreas Rivenes Vaaler IF/Team Trysilfjellet M20-29  01:07:22
15 50136 Ola Erling Korbøl Sport 1 Superstore Hamar M20-29  01:07:22
17 50181 Magnus Svingheim Gran Sport M30-39  01:07:24
18 50363 Fenger Jørgen Grøn BB Cycling M30-39  01:07:25
19 50175 Per Ola Flaten Bredvold Hamar Skiklubb M20-29  01:07:26
20 50146 Ronny Bråten Spydeberg IL M40-49  01:07:26