Se også stor reportasje fra lørdagens KnarvikMila:
Senay Fissehatsion fra Tjalve vant Knarvikmila
Eritreiske Senay Fissehatsion har vunnet utallige løp for klubben sin Tjalve de siste årene, senest dagen før halvmaraton vant han 10 km i Knarvikmila på glimrende 30:13. Da var han presset og vant med bare 6 sekunder, mens han på halvmaraton var hele 1:23 foran fjorårsvinneren, Etiopiske Frew Brkineh som løper for Sandnes IL. Tidene deres var 1:06:48 og 1:08:11.
På de neste plassene fulgte Tomas Bereket og Mirza Nalic på 1:10:22 og 1:11:47 - og disse fire første var i en klasse for seg. Ingen andre løpere var under 1:20 i den kuperte løypa, se løypeprofil nedenfor.
Anne-Mette Juuhl vant kvinneklassen
Kvinneklassen ble vunnet av Anne-Mette Juuhl som løper for BIL Bergen Kommune. Hun løp på 1:28:32 og var 28 sekunder foran Margunn Bye Tøsdal i mål.
Randi Marie Dyrkolbotn fra Mandal kom på tredjeplass med tiden 1:33:37.
Bildet har vi lånt fra Anne-Mettes facebookside, det er fra Bergen City Marathon der hun løp på 1:31:39.
De raskeste:
Menn (248 deltagere): | ||||||
1 | Senay Fissehatsion | OSLO | ERI | M20-22 | 1:06:48.7 | |
2 | Frew Zenebe Brkineh | Sandnes IL | ETH | M23-34 | 1:08:11.8 | |
3 | Tomas Bereket | LARVIK | NOR | M23-34 | 1:10:22.4 | |
4 | Mirza Nalic | Bfg Bergen | BIH | M35-39 | 1:11:47.0 | |
5 | Øyvind Loftås | ESPELAND | NOR | M35-39 | 1:20:32.8 | |
6 | Terje Haugland | YTRE ARNA | NOR | M55-59 | 1:20:47.0 | |
7 | Knut-Magne Hauge | EIKANGERVÅG | NOR | M35-39 | 1:20:54.0 | |
8 | Erlend Brunborg | BERGEN | NOR | M23-34 | 1:21:13.7 | |
9 | Bjørn Harald Bongom | Varegg Fleridrett | NOR | M45-49 | 1:23:39.0 | |
10 | Stian Gripsgård | FREKHAUG | NOR | M23-34 | 1:24:36.5 | |
11 | Tore Klanderud | Varegg | NOR | M45-49 | 1:24:40.4 | |
12 | Erik Iden | FRI IL | NOR | M45-49 | 1:25:06.5 | |
13 | Ove Wolff | Hyllestad IL | NOR | M45-49 | 1:26:52.6 | |
14 | Kim Andre Henriksen | GODVIK | NOR | M23-34 | 1:26:55.8 | |
15 | Kjell Ole Eide | Grinde-Veten | NOR | M40-44 | 1:26:59.7 | |
16 | Bjørnar Eidsheim | Eikanger IL | NOR | M45-49 | 1:27:03.2 | |
17 | Einar Olsen | Sotra Sportsklubb | NOR | M45-49 | 1:27:43.8 | |
18 | Knut Sætersdal | Varegg Fleridrett | NOR | M45-49 | 1:28:26.5 | |
19 | Erling Hagen | Telesport Bergen | NOR | M45-49 | 1:28:29.7 | |
20 | Reidar Olsen | Loddefjordløperne | NOR | M45-49 | 1:28:36.8 | |
Kvinner (112 deltagere): | ||||||
1 | Anne-Mette Juuhl | BIL Bergen Kommune | NOR | K23-34 | 1:28:32.2 | |
2 | Margunn Bye Tøsdal | BERGEN | NOR | K23-34 | 1:29:00.6 | |
3 | Randi Marie Dyrkolbotn | MANDAL | NOR | K35-39 | 1:33:37.1 | |
4 | Pia Kloster | Gular / Gular | NOR | K23-34 | 1:35:32.9 | |
5 | Målfrid H Valdersnes | Vinmonopolet BIR | NOR | K40-44 | 1:36:00.2 | |
6 | Sarah Milne | Metro Aberdeen | GBR | K20-22 | 1:37:45.0 | |
7 | Marthe Katrine MYHRE | Gjøvik Friidrettsklubb | NOR | K23-34 | 1:38:00.2 | |
8 | Renate Galleberg | NESTTUN | NOR | K35-39 | 1:39:17.0 | |
9 | Tone Raaen | Bergen Triathlon Club | NOR | K35-39 | 1:40:04.3 | |
10 | Randi Hernes Tvilde | Voss IL | NOR | K35-39 | 1:42:54.7 |
Den tøffe løypeprofilen på halvmaraton i Knarvik:
Se løypeinfo på løpets hjemmeside