Over Hardangervidda
I Amundsens skispor
I 2011 er det 100 år siden Roald Amundsen nådde Sydpolen. Dette vil i midten av februar bli markert med et historisk pulk-kappløp over Hardangervidda.
Arrangør av kappløpet over Hardangervidda er Extreme Endurance Eidfjord (som også står bak Vøringfossrace), og i innbydelsen finner vi følgende:
Løpet startar på Haukelisæter og endar opp på Feet/Garen i Sysendalen, det er ca 100 km langt. I 1896 ville Amundsen og broren kryssa vidda, som førebuing i si polforsking. Dei nådde aldri heilt fram til Garen, men snudde då dei var redde dei var på veg vidare nordover. Turen kosta dei nær livet. Det dei rekna med skulle ta 3 dagar, brukte dei 8 dagar på, mest utan mat.
30 år seinare skreiv Roald Amundsen: ”Turen på Hardangervidda var fylt av likeså hårde påkjenninger og store farer som nogen av dem det senere har vært min lodd å møte i polaregnene”.
Så dette vil verta eit tøft løp som stiller store krav til deltakarane. For å kunna delta her må du vera godt trent, ha det utstyret som krevst og kunna klara deg sjølv i vinterfjellet over lengre tid. Pulken må vega mellom 40 og 50 kg. (Innhaldliste ved påmelding). Det er eit individuelt løp, utan ”support”. Det er 3 sjekkpunkt undervegs + ein obligatorisk kvile på 8 timar.
Løpet har både konkurranseklasse og trimklasse. Trimklassen starter onsdag 16. februar, mens deltagerne i konkurranseklassen har sin fellesstart torsdag 17. februar. Det er satt en begrensning i antall deltakere.