Løyperekord av Mats Andersen på 87 km i Vestfold Historic Ultra Trail
Med tida 12.30.41 senka 33-åringen fra Horten løyperekorden til Håvard Sveen fra 2025 med nøyaktig 25 minutter - en solid prestasjon.
Løyperekordene på 147 og 50 km fikk stå, det samme gjaldt damenes rekord på 87 km, en distanse som ble vunnet av Ruth Vingerhagen på 16.56.49
En omlegging i Hof sparte løperne på de 2 lengste løypene for 1,5k m og 100 høydemeter, men dette ble nok mer enn utligna ved en omlegging med 2 ekstra kilomtre og mer terreng etter Damtjernveien.
Dette betød at korteste distanse ble lengre og tyngre, og Tobias Dahl Fenre (Hoka) sin vinnertid på 4.22, er nok relativt sett bare marginalt dårligere enn hans kanonløp på 4.02 i fjor.
Anita Sletten henta hjem seieren på damenes 50 km med 7.13.04
På 147 km meldte John F. Jahre fra Tjøme Løpeklubb seg på siste uka, og det var nok flere enn løpsleder som mistenkte at han tenkte å prøve seg på OBT-gullmakker Eivind Svellingens løyperekord på 20.51 fra 2024.
John leda klart hele veien, men trøbbel med mage og oppkast gjorde at rekorden fikk stå. 23.29.41 er likevel ei meget god tid og den nest beste i løpets historie.
Etter et solid løp tok Marie Nordhov Gundersen fra Gjerpen IF dameseieren i langløypa med 31.43.30
Rammene om årets løp var av de aller beste, med sol og flott løpsvær, selv om det nok ble mer enn varmt nok på dagtid.
Regnvær dagene før gjorde at ingen risikerte å komme tørrskodd gjennom, og ihvertfall ikke på de 2 lengste løypene der en overivrig bever igjen hadde demmet opp en bit av løypa med en halvmeter, sannsynligvis som hevn fordi løpsleder i fjor demoliserte demningen få dager før løpet.
Tilbakemeldingene fra løperne var udelt positive, både på løype og service, selv om noen nok erfarer at løypa inneholder noen tøffe partier.
Kun 3 DNF totalt, hvorav ingen på langløypa er meget imponerende.
- Ideen med dette løpet er å tilby løperne en reise gjennom det beste vi har av terreng her i Vestfold, det inkluderer mange flotte topper og mye teknisk sti, sier løpsleder og løypedesigner Arne Nåtedal, som nå har kunnet trekke pusten og få unna litt etterarbeid etter ei intens helg.
- Det går i ett fra klokka 5 lørdag morgen til nesten midnatt søndag kveld med kun en halvtime nedom puta, men det er utrolig gøy når løperne er så fornøyde.
- Ikke minst får vi tilbakemeldinger på «feelgood»-stemningen på CPer og i mål, og da har vi gjort noe riktig.
Hele 49 løpere stilte til start på 50 km på Damtjernveien, og på grunn av den stadig økende populariteten til ultra var det mange debutanter blant dem.
Servicestasjonen på Langevann etter drøye 30 km, som er ny av året, kom nok som et kjærkomment tilbud ikke minst for de som distansepersa.
- Ultra er mer enn bare løping og sekunder, det er naturopplevelser, kameratskap og mestring, og da er det rørende å se løpere som har kjempa seg gjennom og får sin første ultramedalje rundt halsen, forteller Nåtedal.
En av de store oppturene var at Stig Helge Westerheim denne gang fullførte 147 km på rein vilje, til tross for store problemer med gnagsår og føtter ellers.
Han er en av løpets aller mest dedikerte supportere, og kjørte for 5. gang ens ærend fra Stord for å delta, fordi han digger «løypa, folka og stemningen» som han sier.
Fra før har han en 87 kmog 3 DNFer på 147 i beltet, men denne gangen satt det.