Påmeldingen til UTMB er i gang
Tøff fjellultra rundt Mont Blanc
Ultra-Trail du Mont Blanc byr på krevende og spektakulære løyper fra 98 til 166 km. Høydeforskjellene er store med 9500 høydemeter stigning og fall i den lengste. Likevel - eller kanskje nettopp derfor - vil stadig flere være med, og i fjor ble taket på 2300 løpere i langløypa fylt opp i løpet av påmeldingsperioden. Også kortløypa ble fulltegna, til tross for at en må ha vært gjennom tøffe kvalifiseringsløp for å få lov til å stille.
Når påmeldingsperioden er over den 12. januar, vil det bli foretatt en uttrekning blant de påmeldte dersom det er flere påmeldte enn det er plass til. Vil en gjeng delta i lag, er det mulig å lenke seg sammen, slik at alle eller ingen i gruppa kommer med. Hittil har sjansene for å bli trukket ut vært veldig store, så slik sett er det ingen grunn til å la seg skremme.
Har en derimot angst for bratte bakker - både oppover og nedover - er det nok like greit å planlegge noe annet siste helga i august 2011. Maksimumstida på den 166 km lange langløypa er på 46 timer. Det høres kanskje overkommelig ut, men her kan du ikke gå ut fra at 7 minutter på kilometeren er sakte jogg. Sjøl brukte jeg 2 timer på de siste 7 kilometerne da jeg hadde gleden av å fullføre langløypa for to år siden.
Noen ganger er det viktigere å komme til mål enn å komme fort til mål.
Utra-trail du Mont-Blancs heimeside med alt av påmeldingsinfo
Kondis.no-reportasje frå årets løp

2010-utgaven ble prega av regnvær og tøffe forhold, men ganske sikkert vil de flotte løypene fylles på nytt i 2011. De seinere åra har det hver gang vært med en god norsk koloni med løpere. (Foto: Pascal Tournaire)


