Løypen i årets NM i halvmaraton var maksimal flott. Den var lettøpt med små høydeforskjeller og ingen skarpe svinger som senket farten. Værforholdene var grei nok med 6 grader og stort sett oppholdsvær, men løperne fikk en god porsjon med motvind på hver av de tre rundene.
Etioperen Dadafo Dhaqabi Tesama (bildet) var suveren og slo fjorårets vinnertid med over et minutt; 1.06.12. Han var suveren vinner i Oslo halvmaraton ifjor, og var derfor stor favoritt. Tesama løper ca 180 km hver uke, hvor av to av øktene er intervall. Han trener det meste i skogen for å verne bena sine og en dag på asfalt, så her har dere gulloppskriften.Tesama forteller at han opplevde løpet som godt, men innrømmer at motvinden stjal en del krefter.
To tøffe løpere prøvde å henge seg på han; Arne Mjelde Sæther og Trond Arne Rugland. Sæther måtte slippe etter 3 kilometer mens Rugland klarte å holde lag hele 13 kilometer. Det kostet han mye krefter, men ikke mer enn han klarte å komme inn på sterke 1.07.55. Sæther nærmet seg andre plassen stygt på slutten, men luken hadde vært for stor og han kom inn på tiden1.08.31
På kvinnesiden vant Anne Jorunn Hodne..Hun bedret fjorårstiden sin med to minnutter og fikk tiden 1.20.11.Hodne tror at bedringen av tiden skyldes delvis at hun hadde trent mer hurtighet i år, og at det var en raskere løype.
Ei ungjente vi skal legge merke til er Janne Elin Vatnaland som vant juniorklassen på tiden 1.27.22. Hun er bare 18 år og ble nummer to i sin klasse ifjor i New York Marathon. Hun er med i GT-international (Glad Trimmen) som holder til i Sandnes/Stavanger. De har klart det som hele idrettsnorge spør etter: Kombinere breddetilbud og toppidrett. De har hele 120 personer som er med og løper lange distanser. Noen er i startgropen med å veksle mellom å gå og løpe, og andre har kommet opp på et godt nivå og er med i internasjonale konkurranser.
Elles er det også verdt å nevne Jon Are Stavås som vant juniorklassen for menn på tiden 1.18.17. Det er gledelig at han er tilbake etter en del skadeavbrudd i fjor. Vi er også imponert over Ingolf Hådem som vant klassen 80-84 år. Han forbedret sin vinnertid fra ifjor med fire minutt.
Alle resultater nederst i artikkelen
Komplette resultatlister finnes også her.
Under finnes bilder og tider på alle klassevinnerne: Mange flere bilder fra løpet finnes her.
Alle foto: Helge Langen
Dadafo Dhaqabi Tesama, vinner menn senior og bestetid uansett klasse, 1:06:12. Her fulgt av Trond Arne Rugland
Anne Jorunn Hodne, vinner kvinner senior og bestetid for kvinner, 1:20:11
Janne Elin Vatnaland, vinner kvinner junior, 1:27:22
Kathrin Höner, vinner kvinner 40-44, 1:28:01
Ann Sissel Vehus, vinner kvinner 45-49, 1:32:54
Solvor Moen, vinner kvinner 50-54, 1:41:41
Ingunn Eikrem Olsen, vinner kvinner 55-59, 1:47:12
Jon Are Stavås, vinner menn junior, 1:18:17
Jann Inge Rosenvinge, vinner menn 35-39, 1:15:43
Jan Ketil Vinnes (54), vinner menn 40-44 og Terje Olsen (62), vinner menn 45-49, begge på 1:14:43. Andreas Falk-Larsen henger på.
Jan Sverre Fjærli, vinner menn 50-54, 1:23:30
Even Løkken, vinner menn 55-59, 1:19:16
Kolbjørn Hjertvik, vinner menn 60-64, 1:22:50
Kjell Hovset, vinner menn 65-69, 1:39:18
Hagbart Vebostad, vinner menn 70-74, 1:38:45. Følges her av Solvor Moen og Ellen Marie Holm
Ingolf Hådem, vinner menn 80-84, 2:11:12
Klasse: Kvinner junior | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 3 | Janne Elin Vatnaland | Glad Trim International IL | 01:27:22 | 00:00:00 |
2 | 4 | Hilde Aders | Kvæfjord IL | 01:28:45 | 00:01:23 |
3 | 2 | Stine Rajala Granerud | Ullensaker/Kisa IL - Friidrett | 01:33:06 | 00:05:44 |
4 | 1 | Astrid Lunde Nilsen | Strindheim il - Friidrett | 01:34:47 | 00:07:25 |
Klasse: Kvinner senior - med veteraner under 1.30 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 6 | Anne Jorunn Hodne | Glad Trim International IL | 01:20:11 | 00:00:00 |
2 | 8 | Kathrin Höner | Strindheim il - Friidrett | 01:28:01 | 00:07:50 |
3 | 9 | Lisbeth Vold | Statoil/Strindheim | 01:29:49 | 00:09:38 |
4 | 7 | Synnøve Ingulfsvann | Tunnsjø IL - Friidrett | 01:41:32 | 00:21:21 |
5 | 5 | Benedicte Agdestein | Steinkjer Friidrettsklubb | 01:56:50 | 00:36:39 |
92 | Marit Karlsen | Mosvik | DNS | ||
Klasse: Menn junior | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 19 | Jon Are Stavås | Åndalsnes IF - Friidrett | 01:18:17 | 00:00:00 |
2 | 17 | Ulrik Lolland | Moss IL - Friidrett | 01:18:47 | 00:00:30 |
3 | 15 | Erik Grimstad | Namdal løpeklubb | 01:19:56 | 00:01:39 |
4 | 18 | Thorbjørn N. Skjævestad | Moss IL - Friidrett | 01:31:44 | 00:13:27 |
5 | 16 | Tarjei Klefstad | Malvik IL - Friidrett | 01:33:50 | 00:15:33 |
14 | Ahmad Muktar Adam | Sandnes IL - Friidrett | DNS | ||
Klasse: Menn senior - totalt med veteraner under 1.20 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 24 | Dadafo Dhaqabi Tesama | Vidar, Sportsklubben | 01:06:12 | 00:00:00 |
2 | 37 | Trond Arne Rugland | Glad Trim International IL | 01:07:55 | 00:01:43 |
3 | 44 | Arne Mjelde Sæther | Lillehammer IF - Friidrett | 01:08:31 | 00:02:19 |
4 | 27 | Håvard Pedersen Fjærli | Namdal løpeklubb | 01:08:50 | 00:02:38 |
5 | 38 | Ola Sakshaug | Selsbakk IF - Friidrett | 01:09:13 | 00:03:01 |
6 | 43 | John Henry Strupstad | Ren-Eng, FIK - Friidrett | 01:11:49 | 00:05:37 |
7 | 32 | Eivind Knutsen | Tjalve, IK - Friidrett | 01:12:34 | 00:06:22 |
8 | 35 | Tumsa Robele Oda | Strindheim il - Friidrett | 01:13:49 | 00:07:37 |
9 | 54 | Jan Ketil Vinnes | Spjelkavik og Omegn FIK | 01:14:43 | 00:08:31 |
9 | 62 | Terje Olsen | Rindals-Troll, IK | 01:14:43 | 00:08:31 |
11 | 49 | Jann Inge Rosenvinge | Namdal løpeklubb | 01:15:43 | 00:09:31 |
12 | 26 | Andreas Falk-Larssen | Strindheim IL | 01:18:30 | 00:12:18 |
13 | 57 | Rune Andre Jensen | Hitra Friidrettsklubb | 01:18:40 | 00:12:28 |
14 | 56 | Rolf Hernes | Dalebrand, IL - Friidrett | 01:19:14 | 00:13:02 |
15 | 76 | Even Løkken | Strindheim il - Friidrett | 01:19:16 | 00:13:04 |
16 | 58 | Håkon Kyllo | Dalebrand, IL - Friidrett | 01:19:29 | 00:13:17 |
17 | 39 | Philip Andre Schjetlein | Sjetne IL - Friidrett | 01:20:30 | 00:14:18 |
18 | 28 | Nils Jacob Riis Fløystad | Ranheim IL - Friidrett | 01:22:54 | 00:16:42 |
19 | 42 | Torbjørn Stene | Selbu IL - Friidrett | 01:23:48 | 00:17:36 |
20 | 36 | Sindre Grimsbø Persen | Synergy Cycling/ Telenor | 01:25:17 | 00:19:05 |
21 | 40 | Ronnie Lyng Sneisen | Dalebrand, IL - Friidrett | 01:26:03 | 00:19:51 |
22 | 31 | Einar Otto Ingulfsvann | Namdal løpeklubb - Friidrett | 01:27:14 | 00:21:02 |
23 | 45 | Morten Fagerli Viken | Frosta IL - Friidrett | 01:28:16 | 00:22:04 |
24 | 23 | Espen Bremseth | Stjørdal Friidrettsklubb | 01:28:36 | 00:22:24 |
25 | 20 | Einar Agnalt | NTHF | 01:49:58 | 00:43:46 |
26 | 34 | Hans Kristian Nilsen | HiST/ALT | 01:54:44 | 00:48:32 |
29 | solomon geremew | Namdal løpeklubb | DNF | ||
30 | Jens Høiås | Steinkjer Friidrettsklubb | DNF | ||
22 | Jens Kristian Berg | Vidar, Sportsklubben | DNS | ||
25 | Geir Johan Einang | Dalebrand, IL - Friidrett | DNS | ||
33 | Bjørn Ivar Nilsen | Vidar, Sportsklubben | DNS | ||
Klasse: Menn veteraner 35-39 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 49 | Jann Inge Rosenvinge | Namdal løpeklubb | 01:15:43 | 00:00:00 |
2 | 47 | Rune Moen | Lånke IL - Friidrett | 01:27:05 | 00:11:22 |
3 | 48 | Pål Espen Nes | Skodje IL - Friidrett | 01:49:12 | 00:33:29 |
46 | Odd Egil Brobakk | Støren spkl. | DNF | ||
50 | Vegard Vigdenes | Dalebrand, IL - Friidrett | DNS | ||
Klasse: Kvinner veteraner 40-44 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 8 | Kathrin Höner | Strindheim il - Friidrett | 01:28:01 | 00:00:00 |
2 | 9 | Lisbeth Vold | Statoil/Strindheim | 01:29:49 | 00:01:48 |
Klasse: Menn veteraner 40-44 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 54 | Jan Ketil Vinnes | Spjelkavik og Omegn FIK | 01:14:43 | 00:00:00 |
2 | 21 | Geir Ketil Almlid | Malm IL - Friidrett | 01:22:02 | 00:07:19 |
3 | 93 | Georg Søyseth | Trygg Lade | 01:33:20 | 00:18:37 |
4 | 55 | Sverre Ørgersen | Hommelvik IL - Friidrett | 01:39:27 | 00:24:44 |
5 | 52 | Fredrik Kulsås | Trondheim Friidrett | 01:43:16 | 00:28:33 |
6 | 53 | Leif Arve Sve | Namdal løpeklubb | 01:45:58 | 00:31:15 |
51 | Robert Gulbrandsen | Skodje IL - Friidrett | DNS | ||
Klasse: Kvinner veteraner 45-49 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 11 | Ann Sissel Vehus | Verdal Friidrettsklubb | 01:32:54 | 00:00:00 |
2 | 10 | Ellen Marie Holm | Strindheim il - Friidrett | 01:38:13 | 00:05:19 |
Klasse: Menn veteraner 45-49 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 62 | Terje Olsen | Rindals-Troll, IK | 01:14:43 | 00:00:00 |
2 | 57 | Rune Andre Jensen | Hitra Friidrettsklubb | 01:18:40 | 00:03:57 |
3 | 56 | Rolf Hernes | Dalebrand, IL - Friidrett | 01:19:14 | 00:04:31 |
4 | 58 | Håkon Kyllo | Dalebrand, IL - Friidrett | 01:19:29 | 00:04:46 |
5 | 63 | Tommy Olsen | Byneset IL - Friidrett | 01:20:04 | 00:05:21 |
6 | 64 | Vidar Skjerve | Vinne IL - Friidrett | 01:22:38 | 00:07:55 |
7 | 60 | Severin Myrbakken | Orion, FIK - Friidrett | 01:27:06 | 00:12:23 |
8 | 65 | Morten Sørtømme | 01:27:23 | 00:12:40 | |
9 | 41 | kristian steinnes | NTNUI | 01:28:14 | 00:13:31 |
59 | Steinar Odberg Lien | Oppegård IL - Friidrett | DNS | ||
61 | Terje Olsen | Heimdal IF | DNS | ||
66 | Jomar Valstadsve | IL Fram - Friidrett | DNS | ||
Klasse: Kvinner veteraner 50-54 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 12 | Solvor Moen | Hitra Friidrettsklubb | 01:41:41 | 00:00:00 |
Klasse: Menn veteraner 50-54 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 69 | Jan Sverre Fjærli | Namdal løpeklubb | 01:23:30 | 00:00:00 |
2 | 70 | Brent Landsem | Strindheim IL | 01:26:31 | 00:03:01 |
3 | 67 | Pål Berntsen | - | 01:27:21 | 00:03:51 |
4 | 68 | Jon Sverre Eriksen | Ranheim IL - Friidrett | 01:30:55 | 00:07:25 |
5 | 71 | Roald Lilletvedt | Melhus IL - Friidrett | 01:37:47 | 00:14:17 |
Klasse: Kvinner veteraner 55-59 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 13 | Ingunn Eikrem Olsen | Dimna IL - Friidrett | 01:47:12 | 00:00:00 |
Klasse: Menn veteraner 55-59 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 76 | Even Løkken | Strindheim il - Friidrett | 01:19:16 | 00:00:00 |
2 | 77 | Bård Olav Moen | Strindheim IL | 01:20:31 | 00:01:15 |
3 | 80 | Jan Steinsund | Haugesund Idrettslag | 01:22:47 | 00:03:31 |
4 | 78 | Bård Roll | Nidelv IL | 01:23:53 | 00:04:37 |
5 | 74 | KJELL ERIKSEN | Ogndal IL - Friidrett | 01:24:58 | 00:05:42 |
6 | 79 | Tore Graff Salvesen | Orkanger IF - Friidrett | 01:33:36 | 00:14:20 |
7 | 73 | Paul Håkon Almås | . | 01:38:44 | 00:19:28 |
72 | Sjur Agdestein | Steinkjer Friidrettsklubb | DNS | ||
75 | Hallbjørn Holberg | Ronglan IL - Friidrett | DNS | ||
Klasse: Menn veteraner 60-64 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 82 | kolbjørn Hjertvik | Kårvåg IL - Friidrett | 01:22:50 | 00:00:00 |
2 | 81 | Håkon Haugen | Lillehammer IF - Friidrett | 01:27:22 | 00:04:32 |
3 | 84 | Trygve Kristian Tveter | IL Koll - friidrett | 01:33:41 | 00:10:51 |
4 | 83 | Otto Helge Reitan | Leik, IL - Friidrett | 01:35:29 | 00:12:39 |
Klasse: Menn veteraner 65-69 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 86 | Kjell Hovset | Krampe | 01:39:18 | 00:00:00 |
2 | 87 | Bård Gunnar Rødde | Lånke IL - Friidrett | 01:55:20 | 00:16:02 |
85 | Bjørn Ivar Hage | Stjørdal Friidrettsklubb | DNS | ||
Klasse: Menn veteraner 70-74 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 90 | Hagbart Vebostad | Strindheim IL | 01:38:45 | 00:00:00 |
2 | 89 | Åsmund Jystad | Nidelv IL - Friidrett | 02:13:06 | 00:34:21 |
3 | 88 | Gar Egil Garåsen | Dalebrand, IL - Friidrett | 02:41:46 | 01:03:01 |
Klasse: Menn veteraner 80-84 | |||||
Plass | Stnr | Navn | Klubb | Tid | Diff |
1 | 91 | Ingolf Hådem | . | 02:11:12 | 00:00:00 |