Sjøl om felta på både 800 og 3000 m var både store og fylt med mange av landets beste løpere, uteble de helt store tidene. Kastevinden som var merkbar selv inne på Bislett, var nok litt av forklaringen. På 3000 m for menn ble det heller ikke den store flyten fra start av da harene raste ut i tilnærmet verdensrekordfart.
Men Sindre Buraas fikk igjen vist seg som en ener da han nokså lett spurta fra nederlandske Dennis Licht og Bjørnar Ustad Kristensen.
- Det var moro å vinne, og jeg tror jeg har en god del å gå på. Målet er i alle fall å holde den farten jeg holdt i dag i 2000 m til, fortalte Sindre etter å ha persa med 7 sekunder. I alt løp 6 mann under 8.10 og 17 mann under 8.30.
På 3000 m for kvinner klarte 6 kvinner å løpe under grensa på 10 minutter, og tre av dem var norske. Svenskene Meraf Batha og Charlotta Fougberg rykka ifra da 1000 m gjenstod, og Batha var best på 9.33,81. Christina Bus Holth som hadde dratt storparten av løpet, var ikke helt fornøyd med 9.46,77 mens Gular-jentene Ingeborg Kristine Lind og Frida Berge kunne glede seg over sin første 3000 m under 10 minutter.
800 meteren for menn ble vunnet av russiske Vyachelav Sokolov på 1.51,25. Håkon Mushom viste at seieren fra NM innendørs ikke var noe blaff da han ble beste norske på tredjeplass, 7 hundredeler foran fjorårets norske ener, Thomas Roth.
Frida Thorsås tok en klar seier i A-heatet på 800 m kvinner. Tida ble 2.12,64, og det var bare halvsekundet bak persen. Bakover til Christina Maria Toogood var det over 2 sekunder. I alt løp seks jenter under 2.20.
Christina Maria Toogood leder halvveis på 800 meteren, men på sisterunden var Frida Thorsås (171) den sterkeste. (Foto: Runar Gilberg)
KS 3000 m | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 122 | Meraf Bahta | Sverige | 9,33,81 | ||||||
2 | 124 | Charlotta Fougberg | SWE | 9,35,85 | ||||||
3 | 177 | Christina Bus Holth | Vidar, Sportsklubben | 9,46,77 | ||||||
4 | 130 | Linn Nilsson | SWE | 9,55,30 | ||||||
5 | 48 | Ingeborg Kristine Lind | Gular, IL | 9,57,16 | ||||||
6 | 45 | Frida Berge | Gular, IL | 9,59,21 | ||||||
7 | 206 | Kristine Helle | Tjalve, IK | 10,02,74 | ||||||
8 | 87 | Ingvild Vedde | Nesbyen IL | 10,03,97 | ||||||
9 | 116 | Sigrid Jervell Våg | Strindheim il | 10,11,81 | ||||||
10 | 203 | Jessica Gunnarsson | Vidar, Sportsklubben | 10,22,51 | ||||||
11 | 157 | Karoline Egeland Skatteboe | Tyrving IL | 10,23,90 | ||||||
12 | 175 | Ann Kristin Dyrkolbotn | Vidar, Sportsklubben | 12,02,62 | ||||||
174 | Ida Østerås | Verdal Friidrettsklubb | DNF | |||||||
129 | Linn Johansson | SWE | DNS | |||||||
KS 800 m A-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 171 | Frida Thorsås | Urædd Friidrett | 2,12,64 | ||||||
2 | 99 | Christina Maria Toogood | Sandnes IL | 2,14,87 | ||||||
3 | 106 | Ida Elise Nymoen Eltervaag | Skjalg IL | 2,15,88 | ||||||
4 | 62 | Veronica Undseth | Herkules Friidrett | 2,16,52 | ||||||
5 | 69 | Solveig Onstad | Laksevåg TIL | 2,16,94 | ||||||
6 | 47 | Ida Kjelkenes | Gular, IL | 2,17,40 | ||||||
7 | 94 | Maren Vigerust Graff | Ringerike Friidrettsklubb | 2,20,71 | ||||||
155 | Ingvild Drabløs | Tyrving IL | DNF | |||||||
135 | Cecilie Benedicte Isern | Tjalve, IK | DNS | |||||||
180 | Ingeborg Løvnes | Vidar, Sportsklubben | DNS | |||||||
FriRes - Friidrettens Resultatsystem | ||||||||||
KS 800 m B-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 28 | Marie Synnøve Qvale | Bøler IF | 2.23.49 | ||||||
2 | 60 | June Bakken Hodt | Hellas, IF | 2.24.32 | ||||||
3 | 12 | Ingjerd Meling | BUL, IL i | 2.24.89 | ||||||
4 | 58 | Ane Bakken Hodt | Hellas, IF | 2.25.29 | ||||||
5 | 59 | Caroline Madsen | Hellas, IF | 2.26.14 | ||||||
6 | 195 | Liz-Helen Løcken | Vidar, Sportsklubben | 2.26.48 | ||||||
7 | 159 | Kristin Skolt | Tyrving IL | 2.26.99 |
MS 3000 m A-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 184 | Sindre Buraas | Vidar, Sportsklubben | 8,00,20 | ||||||
2 | 86 | Dennis Licht | Nederland | 8,00,76 | ||||||
3 | 98 | Bjørnar Ustad Kristensen | Sandnes IL | 8,03,08 | ||||||
4 | 186 | Sondre Nordstad Moen | Vidar, Sportsklubben | 8,05,96 | ||||||
5 | 125 | Eric Senorski | SWE | 8,07,03 | ||||||
6 | 138 | Hans Kristian Fløystad | Tjalve, IK | 8,07,13 | ||||||
7 | 126 | Erik Johanson | SWE | 8,10,98 | ||||||
8 | 57 | Morten Kolstø Velde | Haugesund IL | 8,11,14 | ||||||
9 | 112 | Hillary Kipchumba | Steinkjer Friidrettsklubb | 8,12,32 | ||||||
10 | 27 | Johannes Alnes | Bækkelagets SK | 8,14,51 | ||||||
11 | 139 | Håkon Brox | Tjalve, IK | 8,18,76 | ||||||
12 | 128 | Kalle Johansson | SWE | 8,19,07 | ||||||
13 | 197 | Ørjan Grøneng | GTI - Stavanger | 8,20,64 | ||||||
14 | 66 | Johan Hyden | IK Akele, Sverige | 8,26,07 | ||||||
15 | 114 | Robert Kipkogei Tirop | Steinkjer Friidrettsklubb | 8,26,91 | ||||||
16 | 74 | Gishe Abdi Wako | Lillehammer IF | 8,27,38 | ||||||
17 | 132 | Patrik Andersson | SWE | 8,33,37 | ||||||
18 | 44 | Anders Huun Monsen | Gular, IL | 8,36,98 | ||||||
19 | 113 | Joachim Brøndbo | Steinkjer Friidrettsklubb | 8,39,22 | ||||||
20 | 105 | Asle Rønning Tjelta | Skjalg IL | 8,41,16 | ||||||
97 | Vyachelav Sokolov | Russland | DNS | |||||||
MS 3000 m B-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 140 | Jan Christian Kaltenborn | Tjalve, IK | 8,27,49 | ||||||
2 | 53 | Tomas Windheim | Gular, IL | 8,30,07 | ||||||
3 | 123 | Napoleon Salemon | Sverige1 | 8,33,45 | ||||||
4 | 118 | Ferdinand Kvan Edman | Sturla, IF | 8,34,30 | ||||||
5 | 73 | Arne Mjelde Sæther | Lillehammer IF | 8,34,52 | ||||||
6 | 163 | Trond Arne Rugland | Tønsberg Friidrettsklubb | 8,36,01 | ||||||
7 | 40 | Sindre Løchting | FIK Orion | 8,36,52 | ||||||
8 | 158 | Kristian Nedregård | Tyrving IL | 8,37,97 | ||||||
9 | 49 | Jonas Lurås Hammer | Gular, IL | 8,44,46 | ||||||
10 | 119 | Filip Johanson | Sverige | 8,48,52 | ||||||
11 | 111 | Henrik Nordtug | Steinkjer Friidrettsklubb | 8,48,93 | ||||||
12 | 137 | Halfdan-Emil Færø | Tjalve, IK | 8,54,01 | ||||||
13 | 46 | Hallvard Nilsen | Gular, IL | 8,55,18 | ||||||
14 | 179 | Harald Solhaug Næss | Vidar, Sportsklubben | 9,00,52 | ||||||
15 | 207 | Samuel Hafsahl | Vidar, Sportsklubben | 9,00,83 | ||||||
16 | 204 | Nicolai Smestad | Lørenskog Friidrettslag | 9,00,84 | ||||||
17 | 190 | Stian Stensland | Ås IL | 9,01,90 | ||||||
18 | 183 | Martin B. Holm | Vidar, Sportsklubben | 9,06,33 | ||||||
19 | 193 | Magnus H. Pettersen | Sturla, IF | 9,10,07 | ||||||
20 | 52 | Sigbjørn Groven | Gular, IL | 9,23,29 | ||||||
34 | Afework Amelo Genale | Fagernes IL | DNF | |||||||
78 | Vegard Raaum | Lillehammer IF | DNF | |||||||
208 | Anders Martin Knoph Televik | Tyrving IL | DNF | |||||||
145 | Petter Eggan | Tjalve, IK | DNS | |||||||
MS 800 m A-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 97 | Vyachelav Sokolov | Russland | 1,51,25 | ||||||
2 | 127 | Johan Wallden | SWE | 1,51,55 | ||||||
3 | 79 | Håkon Mushom | Lyngdal IL | 1,51,76 | ||||||
4 | 169 | Thomas Roth | Ullensaker/Kisa IL | 1,51,83 | ||||||
5 | 42 | Torje Klevmo | Frol IL | 1,52,31 | ||||||
6 | 100 | Filip Ingebrigtsen | Sandnes IL | 1,53,26 | ||||||
7 | 29 | Nick Jensen | Danmark | 1,53,52 | ||||||
8 | 55 | Ådne Svahn Dæhlin | Gular, IL | 1,54,13 | ||||||
9 | 54 | Vidar Dahle | Gular, IL | 1,54,55 | ||||||
10 | 161 | Øystein Kværner-Svendsen | Tyrving IL | 1,54,93 | ||||||
11 | 2 | Elias Ottosen | Askim IF | 1,55,29 | ||||||
12 | 16 | Marius Frøvig Schneider | BUL, IL i | 1,59,57 | ||||||
191 | Quincy Douglas | Tjalve, IK | DNF | |||||||
MS 800 m B-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 189 | Roald Hagbart Frøskeland | Åmøy & Grønøy IL | 1,53,96 | ||||||
2 | 103 | Martin Lager | Sigdal Friidrettsklubb | 1,54,12 | ||||||
3 | 117 | Terje Snarby | Strindheim il | 1,54,19 | ||||||
4 | 10 | Henrik Seljeset Berg-Olsen | BUL, IL i | 1,54,48 | ||||||
5 | 166 | Håvard Hildeskor | Ullensaker/Kisa IL | 1,54,89 | ||||||
6 | 170 | Vetle Aasland | Ullensaker/Kisa IL | 1,55,21 | ||||||
7 | 51 | Kjetil Hammersland Måkestad | Gular, IL | 1,56,07 | ||||||
8 | 1 | Bent Kamsvåg Olsen | Alta IF | 1,56,32 | ||||||
9 | 3 | Amund Rake Hoffart | BUL, IL i | 1,57,02 | ||||||
10 | 141 | Jens-Olaf Breivik Lingaas | Tjalve, IK | 1,58,67 | ||||||
11 | 167 | Njord Erlend Tjønneland Wiker | Ullensaker/Kisa IL | 1,59,14 | ||||||
198 | Stian Flo | Tjalve, IK | DNF | |||||||
MS 800 m C-heat | ||||||||||
Plass: | Navn: | Klubb: | Resultat: | |||||||
1 | 88 | Magnus Lindahl | Nesbyen IL | 1,56,09 | ||||||
2 | 168 | Stian Klungland | Ullensaker/Kisa IL | 1,58,19 | ||||||
3 | 4 | Carsten Haugen | BUL, IL i | 1,59,18 | ||||||
4 | 20 | Pål Johannes Larsen | BUL, IL i | 2,00,50 | ||||||
5 | 107 | Tor Alfred Bredesen | Snøgg Friidrett | 2,01,05 | ||||||
6 | 199 | Henrik Gateman | Tyrving IL | 2,01,98 | ||||||
7 | 61 | Edvard Vasdal | Herkules Friidrett | 2,02,51 | ||||||
8 | 200 | Åsmund Wennemo | Ullensaker/Kisa IL | 2,03,12 | ||||||
9 | 153 | Eivind Drabløs | Tyrving IL | 2,04,41 | ||||||
10 | 24 | Svein Erik Strand Tønnesen | BUL, IL i | 2,05,92 | ||||||
165 | Halvor Marius Mangerud | Ullensaker/Kisa IL | DNF |
B-heatet på 800 m blir vunnet av Maarie Synnøve Qvale foran June Bakken Hodt (60), Ingjerde Meling (12) og Ane Bakken Hodt (58). (Foto: Runar Gilberg)
Etter 450 meter leder Johan Wallden A-heatet på 800 meteren. Bak følger Thomas Roth og Håkon Mushom. (Foto: Runar Gilberg)
Russiske Vyachelav Sokolov vinner A-heatet på 800 m for menn foran svenske Johan Wallden (127). Thomas Roth (169) kjemper med Håkon Mushom (rød singlet) om tredjeplassen, en kamp Mushom vinner. (Foto: Runar Gilberg)
18 år gamle Filip Ingebrigtsen (100) perser med 3 sekunder og løper inn til sjetteplass meteren foran Nick Jensen fra Danmark. Litt lenger bak følger Ådne Svahn Dæhlin (55).
Enda litt lenger bak i A-heatet spurter Vidar Dahle (54), Øystein Kværner-Svendsen (161) og Elias Ottosen (2) mot mål. (Foto: Runar Gilberg)
I B-heatet på 800 m imponerte bare 17 år gamle Roald Frøskeland fra Meløy stort. Han persa med over sekundet og vant på 1.53,96. Her ligger han på andreplass bak Vetle Aasland, som til slutt ble nummer seks.
- Du verden, det er hardt å løpe 800 m. Helst skulle jeg hevda meg på 100 m, men jeg er ikke rask nok til det. Etter å ha stagnert litt på 400 m i fjor, ser det nå ut til at 800 m blir hoveddistansen, fortalte stortalentet som stort sett trener alene i vakre omgivelser på Helgelandskysten. (Foto: Runar Gilberg)
Pål Johannes Larsen drar C-heatet på 800 m, foran Magnus Lindahl og Stian Klungland. I mål var Lindahl klart først mens Klungland ble nummer to og Larsen nummer 4. (Foto: Runar Gilberg)
13 jenter legger nokså synkront av gårde på 3000 m. Foreløpig er det uvisst hvem som tar teten i det hareløse feltet. (Foto: Runar Gilberg)
Etter en runde er det Ida Østerås som fører an. Hun hadde imidlertid en dag hvor lite fungerte. Etter å ha blitt forbiløpt av ganske mange, gikk hun til side og brøt løpet 30 m fra mål. (Foto: Runar Gilberg)
Ingeborg Kristine Lind leder an litt lenger bak i feltet, med Sigrid Jervell Våg, Frida Berge og Kristine Helle like bak. Ingeborg, som hadde som et av sine mål for sesongen å løpe 3000 m under 10 minutter, var godt fornøyd med løpet.
- Veldig artig å klare målet allerede i første forsøk! Jeg tror det hadde mye å si at vi var såpass mange på omtrent samme nivå. Dermed kunne vi hjelpe hverandre underveis, fortalte Ingeborg som også fikk med seg klubbvenninna i Gular, Frida Berge, ned på 9-tallet. (Foto: Runar Gilberg)
Christina Bus Holth slepte på de to svenske jentene fra 500 m til 2100 m. Da stakk de forbi og ganske fort ifra. Meraf Batha (midten) vant på 9.33,81.
- Jeg var litt daud til beins i dag, så det ble ikke det helt store, fortalte Christina som var ca. 2 sekunder bak persen på distansen. (Foto: Runar Gilberg)
Meraf Batha har satt inn sluttspurten og vinner nokså greit foran Charlotta Fougberg. Meraf Bahta var også med på Åpningsstevnet i fjor, og da løp hun 11 sekunder seinere. (Foto: Runar Gilberg)
De to Steinkjer-bosatte kenyanerne, Robert Tirop (114) og Hillary Kipchumba (112) fungerte som harer, men åpna så hardt at feltet ikke var i nærheten av å henge på. Her ser vi dem etter knappe 200 m. (Foto: Kjell Vigestad)
Et stykke bak kenyanerne drar Bjørnar Ustad Kristensen hovedfeltet foran Morten Velde. Bjørnar ble til slutt nummer tre og Morten nummer åtte. (Foto: Kjell Vigestad)
Litt lenger ut i løpet er Morten Velde blitt passert av Erik Johanson, Håkon Brox og Johannes Alnes. Brox som imponerte stort under både Sentrumsløpet og Holmenkollstafetten hadde pådratt seg en mindre forkjølelse, og kanskje var det grunnen til at han nå måtte nøye seg med en 11. plass og 8.18,76. (Foto: Runar Gilberg)
Bronsevinneren fra NM terrengløp, Ørjan Grønnevig, persa klart på 3000 m og ble nummer 13 med 8.20,64. Bak ser vi Gishe Abdi Wako som ble nummer 16. (Foto: Runar Gilberg)
Etter at begge kenyanerne var kjørt inn, var det nederlenderen Dennis Licht som tok ansvar og dro feltet. (Foto: Kjell Vigestad)
Mot slutten var det bare Sindre Buraas og Bjørnar Ustad Kristensen som klarte å henge på Licht. Her svever de nokså samstemt over tartanen. (Foto: Runar Gilberg)
Kampen om de tre neste plassene stod mellom Sondre Nordstad Moen (186), Hand Kristian Fløystad (138) og svenske Eric Senorski (skjult bak). Sondre var sterkest på sisterunden og ble nummer fire på 8.05,96 mens Eric og Hans Kristian var drøye sekundet bak med Eric så vidt foran. (Foto: Runar Gilberg)
Med en sisterunde på ca. 60 sekunder sikra Sindre Buraas seg seieren foran nederlandske Dennis Licht. 27 år gamle Licht har 3.41,37 som pers på 1500 m, men nå persa han med nesten 10 sekunder på 3000 m. (Foto: Kjell Vigestad)
Også B-heatet på 3000 m inneholdt mange sterke løpere, og 13 av dem løp under 9 minutter. (Foto: Runar Gilberg)
20 meter seinere er løperne i ferd med å finne posisjoen. Ennå gjenstår nesten sju og en halv Bislett-runde. (Foto: Runar Gilberg)
Thomas Windheim fra Gular har tatt føringen foran Jan Christian Kaltenborn fra Tjalve, Ferdinand Kvan Edman fra Sturla og svenske Napoleon Salemon. Disse fire skulle også bli de fire første i mål.
Noen lenger bak følger Jonas Lurås Hammer, Trond Arne Rugland, Arne Mjelde Sæther, Kristian Nedregård, Sindre Løchting og Filip Johanson. (Foto: Runar Gilberg)
Enda litt lenger bak finner vi "den røde horde" som består av Nicolai Smestad, Harald Solhaug Næss, Martin Holm og Samuel Hafsahl. De klarte alle med minimal margin å unngå å se 8-tallet. (Foto: Runar Gilberg)
Fremst løp Jan Christian Kaltenborn et veldisponert løp og vant nokså klart på 8.27,49. Her har han enda selskap av Tomas Windheim (53), Ferdinand Kvan Edman og Napoleon Salemon. (Foto: Runar Gilberg)