Benedicte Grøngaard og Hanna Fjelde glade mot mål i Vestfold maraton 2024.

275 deltakere er klare til start i Vestfold maraton

Lørdag 6. september skal det løpes mellom Larvik og Tønsberg. Med stafetter, halv- og helmaraton på programmet, er Vestfold Maraton klar for en ny utgave, med 275 påmeldte to dager før start.

Her kan du se arrangørens løypevideo fra 2015. Det opplyses om at det er noen endringer siden den gangen for 10 år siden. (Video: arrangøren)

Vestfold Maraton handler ikke bare om fart og prestasjon, men like mye om fellesskap og fysisk aktivitet. Her kan man løpe individuelt eller dele opp distansen i lag, enten det er helmaraton med åtte etapper eller halvmaraton fordelt på fire.

Starten går i Larvik klokka 11.30, og målet er på Jahn Teigens plass i Tønsberg - med scenen, sjøen og byen som ramme for målgang. Halvmaratonløperne starter klokka 13.00 fra Torp stasjon Råstad i Sandefjord.

Ny veksling på Råstad

Årets eneste store løypeendring finner vi på Råstad, hvor vekslingsområdet er flyttet 600 meter nærmere mål. Den gamle vekslingsplassen ved stasjonen opplevdes som uoversiktlig og trafikkfarlig. Den nye løsningen gir bedre plass og tryggere forhold, samtidig som matstasjonen for maratonløperne flyttes til samme sted.

Eivind Gjelsås fra Tønsberg Triathlonklubb på vei mot klasseseier i Vestfold maraton 2024.

Endringen fører også til nye etappelengder:

  • Etappe 4: nå 6 km

  • Etappe 5: nå 4,7 km

Lag 40 Tønsberg PPT mot mål i Vestfold maraton 2024.

Åpent for alle, men noen regler gjelder

Aldersgrensene er satt til 14 år for stafett, 16 år for halvmaraton og 18 år for helmaraton. Det er tillatt med rullestol og pigging både i individuell og lagdeltakelse, og ledsagere kan få duplikatstartnummer ved behov.

Følgesykler er ikke tillatt i løypa, og alle løper på eget ansvar.

Mat, medaljer og målgang på brygga

Alle som fullfører får deltaker­medalje, og det loves også premier til pallplassene i 2025, dog uten klasseskiller i stafettene.

Langs løypa er det matstasjoner med vann og bananer, og fra og med Råstad tilbys også energidrikk. På varme dager oppfordres løperne til å ha med egen drikke.

Toaletter finnes ved startstedene og ved alle matstasjoner.

Team Biceps mot mål i Vestfold maraton 2024.

Lokal forankring og sosial profil

Vestfold Maraton arrangeres av Bedriftsidretten i samarbeid med Tjølling IF, Vear IF og Barkåker IF, med solid hjelp fra GØIF på arrangementsdagen. Målet er å inspirere både unge og voksne til fysisk aktivitet, og gjennom stafettkonseptet åpnes døren til maratonopplevelsen for mange som ellers ikke ville vurdert distansen.

At løypa faktisk er 42195 meter er også verdt å nevne, den ble for noen år siden målt og godkjent av Kondis, selv om gyldigheten til sertifikatet nå har løpt ut.


Vestfold maratons nettside
Påmelding

Powered by Labrador CMS