IL Skjalg arrangerer i helga NM i terrengløp kort løype på Stavanger Golfbane i det samme området som VM i terrengløp ble arrangert i 1989. Lørdagens individuelle løp hadde 174 deltakere fra 15 til 75 år +. I seniorklassene stilte det 18 kvinner og 48 herrer til kamp om medaljer og plasseringer på hhv. 2 og 3 km.
Herrenes oppgjør over 3 km, som gikk i en 750 meter løype, ble en jevn batalje mellom Tjalves Hans Kristian Fløystad og 15-åringen Jakob Ingebrigsten, som forsvarte løperfamiliens ære nesten på hjemmbane. Det var imidlertid Fløystads klubbkamerat Snorre Holtan Løken som satte fart fra start og ledet tetgruppa som etter hvert besto av ni mann. På oppløpet fikk tetduoen en luke på fire sekunder der Hans Kristian Fløystad til slutt presset brystkassa to tiendeler foran Jakob Ingebrigtsen. Tjalves Awet Kibram tok bronsen snaue fire sekunder bak.
IL Gulars motbakkeekspert Eli Anne Dvergsdal vant til slutt kvinnenes seniorklasse med fem sekunders margin til Kristiansands IFs mellomdistansespesialist Trine Mjaaland etter å ha vært i føringen fra start til mål. 2 km-løypa gikk med en runde på 500 m og to runder på 750 m inne på den vårlig grønne driving rangen. Maria Sagnes Wågan fra Namdal Løperklubb tok til slutt bronsemedaljen, 2,6 sekunder bak den nybakte mammaen Trine Mjaaland.
I kvinner junior var IL Gulars Ingrid H. Folvik i en klasse for seg, mens det i menn junior bare var tidendeler som skilte medaljørene Thomas Jefferson Byrkjeland (Tjalve), Narve Gilje Nordås (Sandnes IL) og Stian Øvergaard Aarvik,(Gneist) - i nevnte rekkefølge.
Søndag avgjøres NM for klubblag som sprintstafetter med to løpere på hvert lag.
Mesterskapet nettsider
Mesterskapets Facebookside med mange bilder
Alle resultater fra NM terrengløp kort løype 2016
Eli Anne Dvergsdal fikk følge av Strindheims Anniken Amos Ruud på den første runden. (Foto: Steffen Thorsen)
Kampen om sølvet sto mellom Maria Sagnes Wågan (til v.) og Trine Mjaaland. (Foto: Steffen Thorsen)
Eli Anne Dvergsdal med en luke etter 1250 m. (Foto: Steffen Thorsen)
Vinner av KV40-44 år, Elise Hay Opsahl fra GTI var dagens beste veteranløper. Her sammen med Ingvild Vedde, IK Tjalve (123) og Ingrid Festø, IL Gular (109). (Foto: Steffen Thorsen)
Feltet med 48 seniorer bredte seg utover golfbanen fra start. (Foto: Steffen Thorsen)
IK Tjalve i føringen allerede på den første runden. (Foto: Steffen Thorsen)
Snorre Holtan Løken var toneangivnende i hele løpet. (Foto: Steffen Thorsen)
Hans Kristian Fløystad i mål som vinner hardt presset av Jacob Ingebrigtsen. (Foto: Steffen Thorsen)
Men nok en meget sterk gjennomføring av Jakob Ingebrigtsen i selskap med seniorene. (Foto: Steffen Thorsen)
IK Tjalve i føringen også i menn junior ved Thomas Jefferson Byrkjeland. (Foto: Lise Bentsen)
Dagens juniorvinner, Ingrid H. Folvik, hadde dagens aller beste tid av kvinnene. (Foto: Lise Bentsen)
Kampen om gullet i M40-44 stod mellom Svein Ove Rissa, Undheim IL (210) og Henrik Sandstad, Steinkjer FIK som var fem sekunder foran til slutt. (Foto: Lise Bentsen)
Maria Wiig fra IL Skjalg inn til klar seier i K17 klassen. Foto: Gunnar Eiterjord.
De beste i NM terrengløp kort løype 09.04.2016: |
||||||
Klasse | Plass | Fornavn | Etternavn | Klubb | Tid | Etter |
K15 | 1 | Katrine | Aske | Skjalg IL | 07:17 | 00:00 |
2 | Nora | Midttun | FRI IL | 07:17 | 00:00 | |
3 | Gyda Skogland | Ognedal | Skjalg IL | 08:16 | 00:59 | |
K16 | 1 | Vilde Våge | Henriksen | Haugesund IL | 07:11 | 00:00 |
2 | Tina | Moen | Ull./Kisa IL | 07:16 | 00:05 | |
3 | Margrete Jørgensen | Baustad | Haugesund IL | 07:20 | 00:08 | |
K17 | 1 | Maria | Wiig | Skjalg IL | 07:02 | 00:00 |
2 | Asta Susan | Rustad | Strindheim IL | 07:05 | 00:03 | |
3 | Marie Eide | Roalkvam | Skjalg IL | 07:07 | 00:05 | |
KJ | 1 | Ingrid H. | Folvik | Gular | 06:18 | 00:00 |
2 | Christina | Ellefsen Hopland | Varegg Fleridrett | 06:36 | 00:17 | |
3 | Stine | Wangberg | Varteig IL | 06:38 | 00:20 | |
KS | 1 | Eli Anne | Dvergsdal | Gular | 06:28 | 00:00 |
2 | Trine | Mjåland | Kristiansands IF | 06:33 | 00:04 | |
3 | Maria Sagnes | Wågan | Namdal LK | 06:35 | 00:07 | |
4 | Sigrid Jervell | Våg | BUL | 06:39 | 00:10 | |
5 | Anette | Brocks Hagen | Strindheim IL | 06:42 | 00:13 | |
6 | Tonje Holan | Marstein | Namdal LK | 06:43 | 00:15 | |
7 | Vienna | Dahle | Skjalg IL | 06:46 | 00:18 | |
8 | Kjersti | Fresvik | Gular | 06:50 | 00:21 | |
9 | Amalie | Lekva | SK Vidar | 06:50 | 00:22 | |
10 | Ingrid Emilsen | Kristiansen | Gular | 06:51 | 00:23 | |
K35-39 | 1 | Yvonne | Smith | GTI sklubb | 07:36 | 00:00 |
2 | Borghild | Hvidsten Gjedrem | Bjerkreim IL | 07:40 | 00:04 | |
K40-44 | 1 | Elise Hay | Opsahl | GTI FIK | 06:57 | 00:00 |
2 | Vigdis Gaupholm | Reigstad | FRI IL | 07:10 | 00:13 | |
3 | Kirsti Johnsen | Skåtøy | Egersunds IK | 07:22 | 00:25 | |
K45-49 | 1 | Anne Østbø | Frafjord | GTI FIK | 07:58 | 00:00 |
K50-54 | 1 | Johanne | Karlsen | Skjalg IL | 07:54 | 00:00 |
K55-59 | 1 | Linda | Røstvik | Skjalg IL | 08:49 | 00:00 |
2 | Gerd Lise | Nordbotten | Skjalg IL | 09:19 | 00:29 | |
Gutter | ||||||
M15 | 1 | Mats | Tranås | Jøa IL | 06:08 | 00:00 |
2 | Andrè | Seliussen | Gneist | 06:08 | 00:00 | |
3 | Hans Magne | Asheim | Sandnes IL | 06:26 | 00:18 | |
M16 | 1 | Petter | Myhr | FIK Orion | 05:53 | 00:00 |
2 | Martin Berntzen | Engevik | Nittedal IL | 05:58 | 00:04 | |
3 | Andreas | Vågen | FRI IL | 05:59 | 00:06 | |
M17 | 1 | Mathias | Flak | Steinkjer FIK | 05:57 | 00:00 |
2 | Vetle | Bergsvikthorn | Norna-Salhus IL | 05:57 | 00:00 | |
3 | Jens-Olav | Ørpenhausken | Sola | 06:06 | 00:09 | |
MJ | 1 | Thomas Jefferson | Byrkjeland | Tjalve | 05:44 | 00:00 |
2 | Narve | Gilje Nordås | Sandnes IL | 05:44 | 00:00 | |
3 | Stian | Øvergaard Aarvik | Gneist | 05:45 | 00:00 | |
4 | Jens | Åstveit | Gneist | 05:49 | 00:05 | |
5 | Mats | Hauge | Haugesund IL | 05:49 | 00:05 | |
6 | Andreas | Wathne | Skjalg IL | 05:50 | 00:05 | |
7 | Vincent Sondre | Førde | Gloppen FriIL | 05:51 | 00:06 | |
8 | Ole | Flatebø | FIK Orion | 05:57 | 00:12 | |
9 | Alexander | Tesfamariam | Gular | 06:10 | 00:25 | |
10 | John-Atle | Rasmussen | Haugesund IL | 06:11 | 00:26 | |
MS | 1 | Hans Kristian | Fløystad | Tjalve | 08:07 | 00:00 |
2 | Jakob | Ingebrigtsen | Sandnes IL | 08:07 | 00:00 | |
3 | Awet | Kibrab | Tjalve | 08:11 | 00:03 | |
4 | Tom Erling | Kårbø | Stord IL | 08:12 | 00:05 | |
5 | Bjørnar Sandnes | Lillefosse | Gular | 08:14 | 00:06 | |
6 | Erik Udø | Pedersen | Tjalve | 08:15 | 00:08 | |
7 | Snorre Holtan | Løken | Tjalve | 08:19 | 00:12 | |
8 | Kristian | Tjørnhom | Kristiansand LK | 08:20 | 00:12 | |
9 | Sigurd Ruud | Skjeseth | FIK Orion | 08:24 | 00:17 | |
10 | Per | Svela | Gular | 08:24 | 00:17 | |
M35-39 | 1 | Yngve | Kiserud | Bergen LK | 09:23 | 00:00 |
2 | Per Sigurd | Bethuelsen | GTI sklubb | 09:46 | 00:23 | |
3 | Børge | Harestad | Skjalg IL | 09:58 | 00:35 | |
M40-44 | 1 | Henrik | Sandstad | Steinkjer FIK | 09:09 | 00:00 |
2 | Svein Ove | Risa | Undheim IL | 09:14 | 00:05 | |
3 | Thomas | Hetland | Egersunds IK | 09:40 | 00:31 | |
M45-49 | 1 | Klas | Færøvik | Opptur MK | 09:50 | 00:00 |
2 | Tor | Eiane | GTI sklubb | 10:13 | 00:22 | |
3 | Torbjørn | Aareskjold | Sandnes IL | 10:25 | 00:34 | |
M50-54 | 1 | Gunnar | Eiterjord | Skjalg IL | 10:16 | 00:00 |
2 | Jørn-Atle | Erichsen | GTI sklubb | 11:02 | 00:45 | |
3 | Dag | Gundersen | Skjalg IL | 11:10 | 00:54 | |
M55-59 | 1 | Atle | Nordbotten | Skjalg IL | 10:04 | 00:00 |
2 | Reidar | Helland | Moi IL | 10:33 | 00:29 | |
M65-69 | 1 | Hjalmar | Schiøtz | Tønsberg FIK | 12:10 | 00:00 |
2 | Arne | Horpestad | Undheim IL | 12:22 | 00:11 | |
3 | Olav | Hagland | GTI sklubb | 12:27 | 00:16 | |
M70-74 | 1 | Dan-Olav Tjessem | Meling | GTI FIK | 12:21 | 00:00 |
M75+ | 1 | Aksel | Løvenholm | Hovding | 17:33 | 00:00 |