Det var bare cm som skilte Strandbygda-løperen Simen Nordhagen fra seier i en solrik og bokstavelig talt skarp konkurranse i den eldste klassen i UngdomsBirke med 2153 løpere i mål på Birkebeineren skistadion. Alle de tre beste i UM16 fikk registrert 35.15, med Sjur Slettom fra Lom IL som dagens vinner.
PS! Det tilsvarer en gjennomsnittsfart på 25,5 km/t i den meget raske løypa, mens toppfarten i bakken før Sjøsæterveien nok var langt over det dobbelte!
Se Stein Arne Negårds 662 fartsfylte bilder!
Bildet: Det var meget tett fra start til mål i 16-årsklassen. Her etter 2 km med Simen Nordhagen midt i tettrioen.
Silje Wilson fra Hamar Skiklubb var også 3. raskeste med 40.55 på de 15 km ned fra Sjusjøen. Det var 24 sekunder bak totalvinner Amalie Ous fra Nes Ski. Siljes klubbvenninne, Karoline Haug, fulgte fem sekunder bak på 4. plass i UK16. Også Joahanne Hauge Harviken fra Strandbygda IL kunne entre seierepallen i Håkons Hall etter å tatt 3. plassen i UK15.
PS! Åtte av Hedmarks talentfulle skiløpere deltok også i Ungdomsstafetten i Holmenkollen dagen før UngdomsBirken. Du kan lese hvordan det gikk på Hedmarks Skikrets nettsider
Hovedreportasje fra UngdomsBirken på kondis.no: Solid deltakerrekord for UngdomsBirken
Bilder fra starten for 15 og 16-årsklassene
Alle resultater fra UngdomsBirken
Silje Wilson fra Hamar Skiklubb langer ut på Sjusjøen.
Karoline Haug, Hamar Skiklubb pent plassert etter 2 km mellom de to beste til slutt i UK16, Amalie Ous, Nes Ski og Anine Ahlsand, Kjelsås IL.
Sverre Bang Støeng, også fra Hamar Skiklub, ble beste Hedmaksløper i UM 15 med fin 10. plass.
Blinde Magnus Rød fra Stokke imponerte med å gjennomføre UngdomsBirken på 1.08. (Foto: Stein Arne Negård)
Det var det stor fart og gode skiferdigheter i UngdomsBirken, men noen få måtte nedpå i Sjøsæterlia.
(Foto: Stein Arne Negård)
De beste fra Hedmark i UngdomsBirken 11.03.2012: | ||||
Plass | Navn | Klubb | Startnr. | Tid |
UK12, (Jenter 12) | 195 deltakere | |||
1 | Slåen, Anna | Tormod Skilag | 39042 | 00:47:58 |
16 | Sæther, Victoria | Magnor UL | 39197 | 00:51:12 |
19 | Myhr, Hanne | Vallset Il | 39160 | 00:51:41 |
47 | Lien, Mari Victoria Robøle | Hamar Skiklubb | 39145 | 00:53:59 |
UK13, (Jenter 13 år) | 200 deltakere | |||
1 | Stakston, Sigrid | Søre Ål IL | 38033 | 00:43:26 |
7 | Lome, Anine | Hamar Skiklubb | 38048 | 00:46:17 |
18 | Bjørn, Aurora Ulsaker | Vang Skiløperforening | 38046 | 00:47:53 |
29 | Bergundhaugen, Eline | Mesnali Skilag | 38061 | 00:49:16 |
46 | Sølverud Wangen, Ingrid | Magnor UL | 38170 | 00:50:23 |
UK14, (Jenter 14) | 150 deltakere | |||
1 | Engebretsen, Martine | Heming | 35048 | 00:42:23 |
8 | Midtskogen, Maiken Min | Stor-Elvdal Skiklubb | 35029 | 00:44:18 |
16 | Emilsen, Marte | Nordbygda/Løten Ski | 35071 | 00:45:03 |
25 | Bergersen, Mathilde Bangstad | Hamar Skiklubb | 35067 | 00:46:08 |
40 | Skjelbostad, Sigrid Fu | MjøsSki | 35057 | 00:47:40 |
UK15, (Jenter 15 år) | 114 deltakere | |||
1 | Johansen, Marte Mæhlum | Østre Toten Skilag | 34001 | 00:40:58 |
3 | Harviken, Johanne Hauge | Strandbygda il | 34027 | 00:41:59 |
29 | Sveen, Christina | Strandbygda il | 34063 | 00:45:03 |
31 | Pedersen, Elise | MjøsSki | 34034 | 00:45:13 |
35 | Helseth, Ane Nyløkken | ottestad ski | 34125 | 00:45:38 |
47 | Skarpnord, Maren | MjøsSki | 34047 | 00:46:58 |
UK16, (Jenter 16 år) | 69 deltakere | |||
1 | Ous, Amalie | Nes Ski | 32033 | 00:40:34 |
3 | Wilson, Silje | Hamar Skiklubb | 32049 | 00:40:55 |
4 | Haug, Karoline | Hamar Skiklubb | 32019 | 00:41:00 |
23 | Bakken, Kristina | Hamar Skiklubb | 32002 | 00:45:20 |
29 | Nygaard, Jenny | Kjellmyra IL | 32014 | 00:45:56 |
31 | Sel, Tora Helene | Ottestad IL | 32007 | 00:46:21 |
34 | Dehli, Eline | Brøttum il/Team Sjusjøen | 32076 | 00:46:26 |
35 | Slokvik, Kristine | Ottestad IL Ski | 32027 | 00:46:38 |
37 | Tollan, Hilde Brennmoen | Tolga IL | 32087 | 00:47:03 |
44 | Storlien, Helene | MjøsSki | 32046 | 00:48:55 |
UM12, (Gutter 12) | 325 deltakere | |||
1 | Evensen, Ansgar | Vind IL | 37036 | 00:43:06 |
15 | Myhr, Petter | Vallset Il | 37220 | 00:46:10 |
17 | Brenna, Didrik | Magnor UL | 37104 | 00:46:17 |
27 | Bjørgen, Andreas | Hamar Skiklubb | 37046 | 00:47:02 |
UM13, (Gutter 13 år) | 358 deltakere | |||
1 | Mortensbakke, Eirik Andreas | Bærums Skiklubb | 36002 | 00:41:11 |
26 | Nordaas, Eirik | Strandbygda il | 36051 | 00:44:23 |
39 | Brynestad, Sigurd Ranheim | MjøsSki | 36042 | 00:44:51 |
UM14, (Gutter 14) | 312 deltakere | |||
1 | Moe, Oscar | Heming | 33006 | 00:39:03 |
27 | Scheie, Jonas Strøm | Vang Skiløperforening | 33004 | 00:41:05 |
37 | Nytrøen, Erlend Kvittum | Tynset IF | 33053 | 00:41:29 |
UM15, (Gutter 15 år) | 230 deltakere | |||
1 | Stakston, Petter | Søre Ål IL | 31033 | 00:36:04 |
10 | Støeng, Sverre Bang | Hamar Skiklubb | 31024 | 00:37:16 |
12 | Saugstad, Lars | MjøsSki | 31207 | 00:37:23 |
30 | Helgestad, Fredrik | Hamar Skiklubb | 31032 | 00:38:15 |
38 | Kringlebotn, Lars R. | Ottestad IL - Ski | 31156 | 00:38:36 |
41 | Nordal, Elias | Vang Skiløperforening | 31183 | 00:38:40 |
42 | Wirstad, Markus | Åslia/Rena IL | 31238 | 00:38:45 |
48 | Tveter, Fredrik | Oppegård IL | 31060 | 00:38:50 |
49 | Nyaas, Anders | Tynset IF | 31021 | 00:38:54 |
UM16, (Gutter 16 år) | 110 deltakere | |||
1 | Slettom, Sjur | Lom IL | 30098 | 00:35:15 |
3 | Nordhagen, Simen | Strandbygda il | 30037 | 00:35:15 |
8 | Aurland, Joachim | Kjellmyra IL/Team Solørski | 30002 | 00:35:29 |
29 | Bredvold, Per Ola Flaten | Brøttum il/Team Sjusjøen | 30113 | 00:37:25 |
31 | Berget, Espen | MjøsSki | 30071 | 00:37:26 |
32 | Andersen, Martin Skjøstad | Furnes Skiløperforening | 30112 | 00:37:27 |
38 | Hågensen, Jørgen | Hamar Skiklubb | 30083 | 00:37:38 |
49 | Løchting, Vetle | Strandbygda il | 30090 | 00:38:33 |