Drøyt 160 løpere ga seg alpinbakken på Budor i vold og avsluttet skisesongen 2009-10 med melkesyre "oppunder ørene" under fristil-utgaven av Budorrennet søndag. Alle måtte belage seg på enn steinhard start på det som nok var den definitive avslutingen av sesongen for de aller fleste. Fra 8-åringer som skøytet 1,5 km til 17-åringer og oppover som skulle ut på en 13 km lang runde, startet dagen bokstavelig talt i motbakke.
Den lengste løypa gikk helt over Svaen, og selv om det var lett innover mot Målia og tilbake over Ruskåsen, var det nok ingen som rakk å ble kvitt melkesyra før sesongen var omme. På skjelvende bein bar det nedover samme vegen som de slet seg opp, og hårnålssvingene i bunnen av skitrekket var kvasse nok på det gode skiføret. Gradestokken hadde bare så vidt lurt seg over null denne søndagen midt i april, og hardt, grovt underlag krydret med mjuke og tråe snøfjoner satte også utfor-teknikken på prøve.
Best på 13 km var Petter Soleng Skinstad som hadde drøye halvminnuttets vinnermargin til Strandbygda-trioen bestående av 17-åringen Sindre Løchting og veteranene Helge Sveen og Svein Nordaas. Også Vangs Lars Stenseth blandet seg inn i klubbkampen bak Skinstad. Mathilde Tyhli, Raufoss IL/Gjøvik/Toten Langrenn og Ragnhild Hafsahl Karset, Vang Skiløperforenig ble dømt likt over mål som beste jenter og vinnere av 17-20-årsklassen.
I fellesstartene for 15- og 16-åringene var det ikke overraskende Anikken Gjerde Alnæs fra Gjerdrum som var klart best av jentene i både mot- og utforbakke, mens Strandbygda-løperen Torstein Vestli beseiret Andreas Molden fra Nes Ski med minst mulig margin.
Også 13- og 14-åringenes 3 km gikk over toppen av alpinanlegget. Her var det igjen Strandbygda IL og Simen Nordhagen som bokstavelig talt kjempet seg til topps, mens Anne Marthe Brenden, Redalen IL ble løypevinner blant jentene.
Bildet: Jentene i 11-årsklassen kjemper seg oppover "monsterbakken" på Budor.
BILDER FRA PREMIEUTDELINGEN FOR DE FLESTE KLASSER!
Staking de første metrene i motbakke krever sin skiløper. Her fra fellestarten for klasse gutter 10 år.
Knall og fall i starten for 11-års guttene.
Starten i klasse jenter 12 år hvor det ikke helt overraskende var en jente som skilte seg ut, ...
..., nemlig Maiken Min Midtskogen fra Stor-Elvdal Skiklubb som har vunnet det som er av skirenn denne sesongen.
Men også dagens TD og adm.sjef i Hedmark Skikrets, Jan Olav Andersen, må få gode stilkarakterer for sin motbakketeknikk på Budor.
"Målfotos" under resultatlista!
Resultatliste Budorrennet fristil 18.04.2010 | |||
G 12 år 2 km | |||
Plass | Navn | Klubb | Tid |
1 | Holmbro,Hans Kristian | Høland IL | 04:24 + 00:00 |
2 | Reinemo,Per Ivar | Hamar SK | 04:25 + 00:01 |
3 | Vangen Lunåsmo,Petter | Tynset IF | 04:29 + 00:05 |
4 | Scheie,Jonas Strøm | Vang Skiløperforening | 04:31 + 00:07 |
5 | Nytrøen,Erlend Kvittum | Tynset IF | 04:32 + 00:08 |
6 | Seim,Sivert | Hamar SK | 04:49 + 00:25 |
7 | Berger,Simen | Fet SK | 05:02 + 00:38 |
8 | Risebrobakken,Lars | Ullensaker SK | 05:13 + 00:49 |
9 | Hansen,Daniel | Nesodden IF | 05:15 + 00:51 |
10 | Rogndokken,Sander | Fet SK | 05:23 + 00:59 |
11 | Østeberg,Karsten | Vaaler IF | 05:24 + 01:00 |
12 | Rønningen,Vemund | Skedsmo SK | 06:14 + 01:50 |
G 11 år 2 km | |||
1 | Aas,Oscar Rolid | Redalen IL | 04:31 + 00:00 |
2 | Nordaas,Eirik | Strandbygda IL | 04:47 + 00:16 |
3 | Karlsen,Kristian Fodstad | Jømna/Heradsbygd Langrenn | 05:00 + 00:29 |
4 | Andersen,Eivind | Nesodden IF | 05:12 + 00:41 |
5 | Fjeld Andersen,Filip | Nesodden IF | 05:14 + 00:43 |
6 | Glenne,Fabian | Nesodden IF | 05:15 + 00:44 |
7 | Skaret,Eirik | Skedsmo SK | 05:20 + 00:49 |
8 | Berge,Jacob | Askim IF | 05:22 + 00:51 |
9 | Søgård Evensen,Espen | Nordbygda/Løten Ski | 05:23 + 00:52 |
10 | Østborg,Simen | Nordbygda/Løten Ski | 05:37 + 01:06 |
11 | Heyn,Thomas | Skedsmo SK | 06:14 + 01:43 |
J 12 år 2 km | |||
1 | Midtskogen,Maiken Min | Stor-Elvdal SK | 04:32 + 00:00 |
2 | Bjørndal,Emma | Nordre Eidsvoll IL | 04:56 + 00:24 |
3 | Strengenes,Stina Seline | Nordre Eidsvoll IL | 05:05 + 00:33 |
4 | Vold,Henriette Schøyen | Hamar SK | 05:12 + 00:40 |
5 | Hognestad,Mari | Nordre Eidsvoll IL | 05:15 + 00:43 |
6 | Linvollen,Inger Marit | Roterud IL | 05:37 + 01:05 |
7 | Ramstad,Marthe | Fet SK | 05:53 + 01:21 |
8 | Lindberg,Sina | Kjellmyra IL | 05:58 + 01:26 |
J 11 år 2 km | |||
1 | Bjørn,Aurora Ulsaker | Vang Skiløperforening | 04:57 + 00:00 |
2 | Bratteng,Stine | Gjelleråsen IF | 05:19 + 00:22 |
3 | Berge,Ingeborg Fallbakken | Nordbygda/Løten Ski | 05:32 + 00:35 |
4 | Langvatn,Sara | Nesodden IF | 05:34 + 00:37 |
5 | Wiest,Heidi Therese | Hamar SK | 05:45 + 00:48 |
6 | Aaslund,Ingrid | Fet SK | 05:46 + 00:49 |
7 | Tunheim,Vilde Christine | Lørenskog SK | 06:37 + 01:40 |
8 | Håkerud,Andrine Bergstrøm | Skedsmo SK | 07:24 + 02:27 |
9 | Janzon,Agnes | Nesodden IF | 07:26 + 02:29 |
G 10 år 1,5 km | |||
Arnås Jødahl,Sindre | Vang Skiløperforening | 03:58 | |
Berg-Pedersen,Kristian | Fet SK | 03:49 | |
Brenna,Didrik Lundhaug | Magnor UL | 03:16 | |
Ellingsbø,Petter Martinus | Vang Skiløperforening | 03:29 | |
Forsland,Vetle Kjenner | Nesodden IF | 03:38 | |
Haneberg,Sondre | Oppegård IL | 03:24 | |
Hansen,Robert Melby | Nordre Eidsvoll IL | 04:21 | |
Harefallet,Sander | Østre Toten Skilag | 03:17 | |
Hognestad,Even | Nordre Eidsvoll IL | 03:46 | |
Karterud,Herman | Nordbygda/Løten Ski | 03:46 | |
Skramstad,Håkon | Nordbygda/Løten Ski | 03:37 | |
Sollien,Even Ingolf | Hamar SK | 03:49 | |
Stalenget,Peder | Øyer-Tretten IF | 03:20 | |
Tandsether,Jørgen | Gjøvik SK | 03:20 | |
Trøen,Kim | Vang Skiløperforening | 03:54 | |
Øiseth,Simen F. | Fet SK | 03:49 | |
Østerud Nymoen,Marcus | Grue IL | 03:59 | |
J 10 år 1,5 km | |||
Kvam,Eline | Øyer-Tretten IF | 03:40 | |
Kvamme,Miriam | Gjøvik SK | 04:00 | |
Kvamme,Rakel | Gjøvik SK | 04:10 | |
Moe,Tiril Skøyum | Fet SK | 03:41 | |
Nordås,Lotte | Strømmen og Lillestrøm SK | 04:10 | |
G 9 år 1,5 km | |||
Langvatn,Håvard | Nesodden IF | 03:29 | |
Moløkken,Trym Gammelmo | Nordbygda/Løten Ski | 04:38 | |
Nytrøen,Gaute Kvittum | Tynset IF | 04:00 | |
J 9 år 1,5 km | |||
Berger,Anniken | Fet SK | 03:52 | |
Håkerud,Rikke Bergstrøm | Skedsmo SK | 07:04 | |
Kletthagen,Tuva | Redalen IL | 05:07 | |
Sveen,Carina | Strandbygda IL | 03:57 | |
Aas,Pernille Rolid | Redalen IL | 03:45 | |
G 8 år 1,5 km | |||
Andersen,Erlend | Åslia Skilag | 05:05 | |
Ellingsbø,Carl Olav | Vang Skiløperforening | 05:39 | |
Flagstad,Fredrik Steinbakken | Nordbygda/Løten Ski | 06:11 | |
Janzon,Even | Nesodden IF | 05:44 | |
Nordaas,Audun | Strandbygda IL | 04:48 | |
Nordås,Lasse Selvåg | Strømmen og Lillestrøm SK | 05:14 | |
J 8 år 1,5 km | |||
Nustad,Marion Halvorsen | Øyer-Tretten IF | 06:20 | |
Stenberg,Ingrid | Strandbygda IL | 06:00 | |
M FH Stå 1,5 km | |||
1 | Hulleberg,Morten | Nybygda IL | 10:04 + 00:00 |
G 17-20 år 15km | |||
1 | Løchting,Sindre | Strandbygda IL | 30:04 + 00:00 |
2 | Gilde,Vebjørn | Strandbygda IL | 30:30 + 00:26 |
3 | Hoffsbakken,Erik K | Biri IL | 32:07 + 02:03 |
M 21-25 15km | |||
1 | Soleng Skinstad,Petter | Vind IL | 29:28 + 00:00 |
2 | Stenseth,Lars | Vang Skiløperforening | 30:09 + 00:41 |
M 36-40 15km | |||
1 | Igletjørn,Vidar | Hamar SK | 30:34 + 00:00 |
2 | Bakken,Kjetil | Hamar SK | 45:15 + 14:41 |
M 41-45 15km | |||
1 | Sveen,Helge | Strandbygda IL | 30:06 + 00:00 |
2 | Nordaas,Svein | Strandbygda IL | 30:09 + 00:03 |
3 | Engelund,Frode | Skedsmo SK | 32:51 + 02:45 |
M 46-50 15km | |||
1 | Alnæs,Stein Arne | Gjerdrum IL - Ski | 30:44 + 00:00 |
2 | Bakken,Rolf | Hernes IL | 33:20 + 02:36 |
3 | Grim,Oddvar | ROS, IL | 36:45 + 06:01 |
DNF | Gilde,Jan-Rune | Hernes IL | |
M 51-55 15km | |||
1 | Skarpnord,Jan Ola | Brumunddal Ski | 33:20 + 00:00 |
2 | Nannestad,Gyrd | Ringsaker IF | 35:58 + 02:38 |
M 61-65 15km | |||
1 | Knai,Olaf | Seg Selv | 33:25 + 00:00 |
2 | Øren,Ole | Heming, IL | 47:57 + 14:32 |
M 66-70 15km | |||
1 | Hagen,Finn Magnar | Åslia Skilag | 33:24 + 00:00 |
2 | Kavli,Gunnar | Nordbygda/Løten Ski | 45:16 + 11:52 |
J 17-20 år 15km | |||
1 | Thyli,Mathilde | Raufoss IL / Gjøvik/Toten Langrenn | 33:24 + 00:00 |
1 | Karset,Ragnhild Hafsahl | Vang Skiløperforening | 33:24 + 00:00 |
3 | Sandnes,Sigrun Olsen | Raufoss IL / Gjøvik/Toten Langrenn | 33:54 + 00:30 |
4 | Torgersen,Kristine K. | Vind IL / Gjøvik/Toten Langrenn | 34:10 + 00:46 |
5 | Andersen,Tina | Åslia Skilag | 35:47 + 02:23 |
6 | Enger,Kristine Vårnes | Vind IL / Gjøvik/Toten Langrenn | 35:51 + 02:27 |
7 | Fauchald,Ragnhild | Vind IL / Gjøvik/Toten Langrenn | 38:48 + 05:24 |
8 | Grim,Ingrid Landsverk | ROS, IL | 41:09 + 07:45 |
K 21-25 15km | |||
1 | Storslett,Anne | Moelven IL / Team Sjusjøen | 35:34 + 00:00 |
K 46-50 15km | |||
1 | Nustad,Unni Halvorsen | Øyer-Tretten IF | 39:25 + 00:00 |
G 14 år 3 km | |||
1 | Nordhagen,Simen | Strandbygda IL | 09:40 + 00:00 |
2 | Berget,Espen | Veldre Ski | 09:41 + 00:01 |
3 | Aurland,Joachim | Kjellmyra IL | 09:53 + 00:13 |
3 | Holth,Aslak Gundersen | Svea Skilag | 09:53 + 00:13 |
5 | Aaslund,Bjørn André | Fet SK | 10:16 + 00:36 |
6 | Andersen,Martin Skjøstad | Furnes Skiløperforening | 10:19 + 00:39 |
7 | Andersen,Wilhelm Klingenberg | Grue IL | 10:59 + 01:19 |
8 | Engebakken,Jonas | Nordbygda/Løten Ski | 11:00 + 01:20 |
9 | Karlsen,Arne Fodstad | Jømna/Heradsbygd Langrenn | 11:13 + 01:33 |
10 | Moe,Herman | Fet SK | 11:19 + 01:39 |
11 | Helgestad Stuan,Håkon | Nordbygda/Løten Ski | 12:56 + 03:16 |
G 13 år 3 km | |||
1 | Andersen Fjeld,Aleksander | Nesodden IF | 10:24 + 00:00 |
2 | Kletthagen,Vetle | Redalen IL | 10:56 + 00:32 |
3 | Myrvang,Fredrik | Strandbygda IL | 10:58 + 00:34 |
4 | Steinsvik,Simon | Nesodden IF | 11:02 + 00:38 |
5 | Nordaas,Øystein | Strandbygda IL | 11:03 + 00:39 |
6 | Forbord Johnsen,John Birk | Gjelleråsen IF | 11:06 + 00:42 |
7 | Thormodsen,Petter | Svea Skilag | 11:10 + 00:46 |
7 | Schjølberg,Eskil | Nesodden IF | 11:10 + 00:46 |
9 | Støeng,Sverre Bang | Hamar SK | 11:11 + 00:47 |
10 | Forsland,Trym Kjenner | Nesodden IF | 11:36 + 01:12 |
11 | Grøholt,Bjørn | Nordbygda/Løten Ski | 11:41 + 01:17 |
12 | Haneberg,Vegard | Oppegård IL | 12:02 + 01:38 |
13 | Langvatn,Vemund | Nesodden IF | 12:17 + 01:53 |
14 | Berg-Pedersen,Håkon | Fet SK | 12:22 + 01:58 |
15 | Hem Johansen,Vegard | Stor-Elvdal SK | 12:47 + 02:23 |
16 | Linnerud,Sigbjørn | Nordbygda/Løten Ski | 13:27 + 03:03 |
J 14 år 3 km | |||
1 | Brenden,Anne Marthe | Redalen IL | 11:33 + 00:00 |
2 | Sveen,Marit | Gjerdrum IL - Ski | 12:03 + 00:30 |
3 | Buraas,Marte Sofie | Hurdal IL | 12:12 + 00:39 |
4 | Alfarrustad,Hedda Noraker | Fet SK | 12:41 + 01:08 |
DNF | Øiseth,Malin Frantzen | Fet SK | |
J 13 år 3 km | |||
1 | Aaseth,Vilde | Jømna/Heradsbygd Langrenn | 11:35 + 00:00 |
2 | Thomte,Tina Andrea | Vind IL | 11:54 + 00:19 |
3 | Sveen,Christina | Strandbygda IL | 12:59 + 01:24 |
4 | Bakken,Karoline | Vind IL | 13:12 + 01:37 |
5 | Moe,Marion Skøyum | Fet SK | 13:18 + 01:43 |
6 | Janzon,Ingrid | Nesodden IF | 13:51 + 02:16 |
G 15 år 5 km | |||
1 | Aaseth,Vebjørn | Strandbygda IL | 12:25 + 00:00 |
2 | Elverhøi,Stian | Nes Ski | 12:26 + 00:01 |
3 | Andersen,Vegard | Åslia Skilag | 12:46 + 00:21 |
4 | Blomseth,Eirik Jonas | Lillomarka SK | 13:09 + 00:44 |
4 | Emilsen,Henrik | Nordbygda/Løten Ski | 13:09 + 00:44 |
6 | Nannestad,Tord Høisveen | Veldre Ski | 13:43 + 01:18 |
7 | Netteland,Henrik | Nordbygda/Løten Ski | 13:48 + 01:23 |
DSQ | Gustavsen,Carl Theodor | Heming, IL | |
G 16 år 5 km | |||
1 | Vestli,Torstein | Strandbygda IL | 11:50 + 00:00 |
2 | Molden,Andreas | Nes Ski | 11:51 + 00:01 |
3 | Trøen,Remi | Vang Skiløperforening | 11:54 + 00:04 |
4 | Kjonerud,Kristian A | Roterud IL | 12:28 + 00:38 |
5 | Sveen,Øyvind | Gjerdrum IL - Ski | 13:42 + 01:52 |
6 | Kvamme,Ruben | Gjøvik SK | 16:45 + 04:55 |
J 15 år 5 km | |||
1 | Berge,Ingrid | Askim IF | 15:26 + 00:00 |
J 16 år 5 km | |||
1 | Alnæs,Anikken Gjerde | Gjerdrum IL - Ski | 13:44 + 00:00 |
2 | Holstad,Agnes | Vind IL | 14:39 + 00:55 |
3 | Veiby,Amanda | Mysen IF | 14:54 + 01:10 |
Ingrid Landsverk Grim fra IL ROS hadde i likhet med mange andre fra Akershus Skikrets lagt sesongslutningen sin til Budor.
Kjetil Bakken fra Hamar Skilkubb i mål til 2. plass i M 36-40 år.
Gunnar Kavli tar skisesongens siste stavtak nesten på hjemmebane. Hvis vi kjenner den spreke 68-år unge Elverumslegen riktig, vil han nok ikke ligge på sofaen og vente på en ny skisesong.