Etter mange år i en rundløype i sentrum av Fredrikstad, ble løpet i 2022 flyttet over til den andre siden av Glomma og områdene ved Gamlebyen. Start og mål ble lagt til Kongstenhallen. Denne løypa brukes også i år. Det vil si en flat og lettløpt runde med lange fartsstrekninger på Østsiden og industiområdet Øra. Løypene er riktig nok vindutsatte, men er ellers raske og lettløpte. Bortsett fra noen få hundre meter med grus idet man løper ut fra start og inn til mål, så er underlaget asfalt. 

Lettløpt kvalitetsløp

Årets løp arrangeres søndag 6. april. Dette blir den 30. utgaven av Fredrikstadløpet. 

Det konkurreres i distanser på 5 km og halvmaraton, samt 3 km for barn og ungdom. Trasèene for 3 km og 5 km er helt flate og uten skarpe svinger. Halvmaraton løpes som tre tilnærmet like runder à 7 km. Løypa går i all hovedsak på asfalt. Med unntak av to gangveituneller (som passeres tre ganger), er løypa uten høydeforskjeller.

Barneløpet er på ca. 500 m og går i området ved start/mål for de øvrige distansene.

Fredrikstad-løpet er av Kondis godkjent som et Kvalitetsløp. Det innebærer blant annet at løypa er kontrollmålt og at Kondis-medlemmer får rabatt på startkontingenten. 

Starttider

11:00 start 3 km
11:05 start 5 km
12:00 start halvmaraton
12:30 start barneløpet

Kondis-reportasje fra Fredrikstadløpet i fjor

Nyttige linker
Fredrikstadløpets hjemmeside
Startlister
Påmelding

Fredrikstadløpet 2022 - Eva Anderson (667) og Anja Vaskinn (643)
Start og mål er lagt til områdene rundt Kongstenhallen som ligger ved Gamlebyen i Fredrikstad. Løypene er flate og raske. (Foto: Bjørn Johannessen)