Det ble et skikkelig spennende oppgjør mellom førstelagene til Gneist, Gular og Osterøy da menn senior satt av gårde ut fra Arna Idrettspark i årets Fristafett. Disse tre lagene fulgte hverandre tett fra start til mål, og stort sett gikk vekslingene innenfor samme sekund. Det største forspranget klarte Trygve Feidje Mjelde å skaffe Osterøys lag på 4. etappe, men etter det var det Gneists lag som hadde føringen, og da Herman Ellingsen fikk pinnen litt foran Sivert Sellevold fra Gular på den siste korte sprintetappen hadde han god kontroll på spurten inn til seier. Osterøys lag løp inn til en tredjeplass her.
Det gikk fort unna med disse lagene, alle de tre fremste løp under den gamle løyperekorden til Gular på 11:53.
Norna-Salhus vant kvinner senior
For kvinner senior stilte Norna-Salhus med et sterkt lag, blant andre med Kristine Eikrem Engeset og Pernille Antonsen. Kristine løp finale på 5000 meter i EM friidrett i Roma i fjor, mens Pernille i fjor tok NM-bronsen på 800 meter utendørs, og NM-gullet innendørs.

På første veksling var det jevnt, her var det Silje Lindstad fra Varegg som først leverte pinnen til Erika Davidova, men Nathalie Hølleland fra Norna-Salhus var like bak, og vekslet til Martine Hjørnevik. Martine dro litt i fra, men forspranget ble delvis hentet inn igjen av Vareggs Thea Charlotte Knutsen i duellen med Andrea Nygård Vie fra Norna-Salhus på den tredje etappen.
Men på den fjerde etappen festet Kristine Eikrem Engeset grepet om seieren for Norna-Salhus, og Vareggs Anina Dyrdal måtte se at hun dro ifra. På den femte etappen ble det enda flere sekunder til Norna-laget da Pernille Antonsen satte inn 800-meter-motoren sin på den 820 meter lange etappen. Det ble dermed en klar seier til Norna-Salhus, foran Varegg. Gular tok her den siste pallplassen.
Det ble også en solid ny løyperekord for kvinner på laget fra Norna-Salhus, den gamle løyperekorden til Varegg ble slått med 53 sekunder.
Det var i alt 71 lag som stilte til start i den 41. utgaven av Fristafetten.
Denne gang var arrangører og deltakere heldige med været: det pleier gjerne å være svært så kaldt på denne tiden av året, men nå var det et mildt vårvær med soloppvarmede omgivelser som møtte dem som var til stede denne kvelden på Arna Idrettspark.
Resultater for Lang løype kvinner:
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | 155 | Il Norna-Salhus 1.Lag | IL Norna-Salhus | Kvinner senior | 13:09 |
2 | 151 | Varegg Fleridrett 1.Lag | Varegg Fleridrett | Kvinner senior | 13:45 |
3 | 156 | Il Gular 1.Lag | IL Gular | Kvinner senior | 14:15 |
4 | 152 | Varegg Fleridrett 2.Lag | Varegg Fleridrett | Kvinner senior | 15:18 |
5 | 153 | Varegg Fleridrett 3.Lag | Varegg Fleridrett | Kvinner senior | 15:21 |
6 | 159 | Ask Friidrett 1.Lag | Ask Friidrett | Kvinner veteran 45+ | 17:00 |
7 | 158 | Il Fri 1.Lag | IL Fri | Kvinner veteran 45+ | 17:06 |
8 | 154 | Osterøy Il 1.Lag | Osterøy IL | Kvinner senior | 17:13 |
9 | 157 | Haukeland Sykehus Il 1.Lag | Haukeland Sykehus IL | Kvinner bedrift veteran 35+ | 18:40 |
Alle resultater Fristafetten.




Resultater for Lang løype menn:
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
---|---|---|---|---|---|
1 | 178 | Il Gneist 1.Lag | IL Gneist | Herrer senior | 11:36 |
2 | 176 | Il Gular 1.Lag | IL Gular | Herrer senior | 11:36 |
3 | 175 | Osterøy Il 1.Lag | Osterøy IL | Herrer senior | 11:38 |
4 | 171 | Il Norna-Salhus 1.Lag | IL Norna-Salhus | Herrer junior | 12:04 |
5 | 180 | Ask Friidrett 1.Lag | Ask Friidrett | Herrer senior | 12:07 |
6 | 172 | Fyllingen Il 1.Lag | Fyllingen IL | Herrer junior | 12:14 |
7 | 179 | Mjøsdalen Il 1.Lag | Mjøsdalen IL | Herrer senior | 12:22 |
8 | 174 | Ask Friidrett 1.Lag | Ask Friidrett | Herrer junior | 12:52 |
9 | 173 | Il Gneist 1.Lag | IL Gneist | Herrer junior | 12:58 |
10 | 182 | Varegg Fleridrett 2.Lag | Varegg Fleridrett | Herrer senior | 12:58 |
11 | 177 | Il Gular 2.Lag | IL Gular | Herrer senior | 13:08 |
12 | 181 | Varegg Fleridrett 1.Lag | Varegg Fleridrett | Herrer senior | 13:11 |
13 | 184 | Il Fri 1.Lag | IL Fri | Herrer senior | 13:21 |
14 | 183 | Varegg Fleridrett 3.Lag | Varegg Fleridrett | Herrer senior | 13:30 |
15 | 185 | Osterøy Il 1.Lag | Osterøy IL | Herrer veteran 35+ | 13:34 |
16 | 186 | Il Fri 1.Lag | IL Fri | Herrer veteran 35+ | 13:52 |
17 | 170 | Varegg Fleridrett 4.Lag | Varegg Fleridrett | Herrer senior | 14:40 |
18 | 188 | Osterøy Il 1.Lag | Osterøy IL | Herrer veteran 45+ | 14:45 |
19 | 189 | Il Fri 1.Lag | IL Fri | Herrer veteran 45+ | 15:22 |
20 | 187 | Haukeland Sykehus Il 1.Lag | Haukeland Sykehus IL | Herrer bedrift veteran 35+ | 17:26 |
21 | 190 | Il Fri 1.Lag | IL Fri | Herrer veteran 60+ | 20:31 |







Kristine Eikrem Engeset: – Jeg skal bli maratonløper

Kristine Eikrem Engeset fortelller at hun nå skal legge om satsingen sin:
– Jeg skal debutere på maraton om en måneds tid, i Hamburg 27. april, men jeg skal også løpe noen 5000 metere denne sesongen. Jeg håper å være tilbake her i Bergen på Trond Mohn Games, på 5000 meter. På den distansen har jeg forbedret meg veldig bra de siste to årene, senest med EM-løpet i fjor, sier Kristine Eikrem Engeset til Kondis.
– Jeg håper det er mulig å kombinere med at jeg også tenker på å gå for lengre distanser.
– I fjor hadde jeg en debut på halvmaraton i Italia, der løp jeg på 70 minutter, uten noe maratonspesifikk trening. Jeg har tro på at jeg kan løpe fort på disse distansene over tid, men det tar gjerne to-tre år på å bli en ordentlig god maratonløper.
– I første omgang ønsker jeg å få en god opplevelse på maraton, heller enn å jage en veldig god tid.
Kristine Eikrem Engeset har holdt på med toppidrett i mange år, men hun synes fremdeles at at det er gøy å satse så hardt:
– Jeg er vel den eldste her, jeg er 37 år, den yngste på laget er 17 år. Men jeg synes det er kanongøy å satse på løping, og når kroppen er sunn og frisk, og responderer så ser jeg ingen grunn til å stoppe. Det er veldig gøy å være her med lagvenninner og løpe stafett for en gangs skyld, det har jeg ikke gjort på lenge, sier Kristine Eikrem Engeset.
– Jeg elsker løpingen, virkelig.
– Jeg kom fra høydetrening i Afrika på lørdag, så jeg har litt sånn høydebein fortsatt. Jeg skulle hatt lenger tid før konkurranse, men det gikk jo bra. Vi fikk jo ny løyperekord med 53 sekunder eller noe slikt. Vi innfridde i hvert fall, understreker Kristine Eikrem Engeset.