Bedre går det ikke an å beregne enn det Harald Kårbø gjorde på hinderløpet i Uppsala. Hadde det vært et NM-krav han prøvde på, ville det ikke gått, for der må en under det runde tallet. F.eks. holder det ikke med 15.00,00 - en må løpe på 14.59,99 - for å komme til NM på 5000 m. Men til EM holder det med å klare det runde tallet akkurat, og det var det den 21 år gamle stordabuen gjorde da han ble nummer to søndag.
Underveis hadde Harald stort sett løpt billig i feltet, men på den siste 1000 meteren gjorde han en god del av drajobben, noe han virkelig fikk igjen for. På siste runden kniva han beinhardt med svenske Emil Blomberg som hadde en bedre siste hinderpassering og var tiendedelen foran i mål. For Harald Kårbø var det ny hinderpers med drøye 5 sekunder.
I det samme stevnet vant Ida Fillingsnes 800 meteren på 2.09,91 mens Aurora Dybedokken ble nummer tre med 2.11,10. Fire dager før hadde Ida løpt 800 m i Watford, der hun ble nummer sju med 2.10,47. Persen til Herkules-jenta er på 2.09,56.
Fillingsnes var likevel ikke helgas raskeste norske kvinne på 800 m. Under en sjukamp i Tyskland avslutta Ida Marcussen med å løpe 800 meteren på sterke 2.09,74.
Under Folksam Grand Prix i Gøteborg 15. juni ble Thomas Roth nummer åtte på 800 m med 1.49,86. Ayanleh Souleiman fra Djibuti, som også vant Drømmemila under Bislett Games, var først i mål på 1.45,42. Emil Oustad ble nummer 8 i B-heatet på 1.50,86.
På 5000 m stilte to norske, og Audun Nordtveit ble best med 14.32,49. Urige Buta løp ikke opp mot sitt vanlige nivå og kom i mål på 14.41,48. Heatet ble funnet av kenyanske Eric Tirop på 13.37,25, og hele tre svensker løp under 14 minutter. "Norgesvennen" Mikael Ekvall persa og løp på 13.52,22 mens danske Morten Munkholm brukte 14.05,01.
Folkam Challenge, Uppsala 16. juni | |||||
3000 m hinder menn | |||||
1 | Emil Blomberg | 92 | Hässelby SK | 8:59.90 | |
2 | Harald Kårbø | 92 | Stord IL | 9:00.00 | PB |
3 | Napoleon Solomon | 94 | Fredrikshofs FI | 9:02.70 | PB |
4 | Fredrik Johansson | 86 | IFK Växjö | 9:02.91 | |
5 | Henrik Jakobsson | 88 | Spårvägens FK | 9:21.19 | PB |
6 | Johan Lindberg | 80 | Upsala IF | 9:57.38 | |
Daniel Lundgren | 85 | Turebergs FK | DNF | ||
Viktor Hedlöf | 86 | Rånäs 4H | DNF | ||
800 m kvinner A-heat | |||||
1 | Ida Fillingsnes | 90 | Norway | 2:09.91 | |
2 | Yolanda Ngarambe | 91 | Turebergs FK | 2:10.91 | |
3 | Aurora Dybedokken | 95 | Norway | 2:11.10 | |
4 | Patricia Striner | 97 | Malmö AI | 2:12.05 | |
5 | Dagmar Fæster Olsen | 94 | Denmark | 2:12.20 | |
6 | Linn Söderholm | 96 | Sävedalens AIK | 2:13.37 | |
7 | Josefine Rytter | 94 | Denmark | 2:13.56 | |
8 | Vendela Minderlöf | 92 | Hässelby SK | 2:14.83 | |
Linda Frödin Glad | 93 | Turebergs FK | DNF | ||
Folksam Grad Prix 2013 Göteborg, 15 . Juni | |||||
800 m menn, A-heat | |||||
1 | Ayanleh Souleiman | 92 | DJI | 1:45.42 | PB |
2 | Amine El Manaoui | 91 | MAR | 1:46.10 | |
3 | Mukhtar Mohammed | 90 | GBR | 1:46.65 | SB |
4 | Gareth Warburton | 83 | GBR | 1:46.73 | SB |
5 | Sebastian Keiner | 89 | GER | 1:47.40 | |
6 | Johan Rogestedt | 93 | Stenungsunds FI | 1:47.57 | |
7 | Joni Jaako | 86 | Hammarby IF | 1:49.59 | |
8 | Thomas Roth | 91 | NOR | 1:49.86 | |
9 | Johan Svensson | 89 | Spårvägens FK | 1:51.44 | |
10 | Mohamed Hamada | 92 | EGY | 1:53.17 | |
Gideon Kpnegetich (pace) | 90 | KEN | DNF | ||
Moses Kibet | 94 | KEN | DQ | § 4.2.9 | |
800 m menn, B-heat | |||||
1 | Ryhardt van Rensburg | 92 | RSA | 1:48.81 | |
2 | Jan Van Den Broeck | 89 | BEL | 1:49.44 | |
3 | Joe Thomas | 88 | GBR | 1:49.73 | |
4 | Rickard Gunnarsson | 91 | Hässelby SK | 1:50.05 | |
5 | Tuomo Salonen | 89 | FIN | 1:50.09 | |
6 | Karim Mohammadi | 89 | Spårvägens FK | 1:50.18 | |
7 | Nick R. Jensen | 91 | DEN | 1:50.54 | |
8 | Emil Oustad | 89 | NOR | 1:50.86 | |
9 | Johan Hydén | 89 | Hammarby IF | 1:51.54 | |
10 | Paul Bradshaw | 88 | GBR | 1:52.07 | |
11 | Ryan Gregson | 90 | AUS | 1:52.86 | |
Andreas Roth | 93 | NOR | DNF | ||
Matthew Fox (pace) | 87 | AUS | DNF | ||
5000 m menn | |||||
1 | Eric Tirop | 87 | KEN | 13:37.25 | |
2 | Tigabu Gebremariam | 90 | ETH | 13:38.96 | |
3 | Atalay Yirsaw | 90 | ETH | 13:40.67 | |
4 | Ababa Lama | 93 | Hälle IF | 13:42.27 | |
5 | Tiidrek Nurme | 85 | EST | 13:43.70 | |
6 | Olle Walleräng | 85 | Spårvägens FK | 13:44.73 | |
7 | Andy Vernon | 86 | GBR | 13:49.76 | SB |
8 | Mikael Ekvall | 89 | Strömstad LK | 13:52.22 | PB |
9 | Morten Munkholm | 85 | DEN | 14:05.01 | |
10 | Paulo Pinheiro | 89 | POR | 14:20.81 | |
11 | Audun Nordtveit | 88 | NOR | 14:32.49 | |
12 | Urige Buta | 78 | NOR | 14:41.78 | |
13 | Erik Widing | 87 | Turebergs FK | 14:42.83 | |
Alex Kibet (pace) | 90 | KEN | DNF | ||
Adil Bouafif | 78 | Hässelby SK | DNF | ||
BMC Gold Standard Races, Watford, 12. juni | |||||
800 m kvinner, A-heat | |||||
1 | Jessica Judd | 07.01.1995 | Chelmsford | 2:01.59 | |
2 | Emma Jackson | 07.06.1988 | City of Stoke/Keele Uni | 2:04.14 | |
3 | Shelayna Oskan-Clarke | 20.01.1990 | Windsor Slough Eton | 2:04.61 | PB |
4 | Montana Jones | 06.10.1988 | Aldershot, Farnham & District | 2:08.31 | |
5 | Gemma Kersey | 06.02.1992 | Basildon/Middlesex Uni | 2:08.62 | SB |
6 | Molly Renfer | 22.08.1993 | Kingston & Poly/Switzerland | 2:09.53 | |
7 | Ida Fillingsnes | 30.06.1990 | Norway | 2:10.47 | SB |
8 | Rachel McClay | 13.10.1992 | Bracknell AC | 2:10.50 | |
9 | Kaylee Dodd | 28.12.1995 | Basildon | 2:11.87 | |
10 | Louisa Lingley | 20.09.1990 | Windsor Slough Eton, Memphis | 2:12.86 |