Lørdag 4. mai ble Sunnhordland Løpsfest arrangert. Dette er løpet som tidligere hadde navnet Sunnhordland Maraton og som i fjor ble arrangert for femte gang, men da for første gang uten maraton-distansen på programmet.
I år gikk altså løpet isteden under navnet Sunnhordland Løpsfest. Både halvmaraton, 10 km og 5 km stod denne gangen på programmet. 110 fullførte halvmaraton, 185 gjennomførte 10 km, mens det på 5 km var hele 268 fullførende. Totalt gir dette 563 fullførende. Noe som skulle være et solid antall deltakere til å kunne kalles en løpsfest.
I tillegg til nærmere 600 deltakere i konkurranseklassene på halvmaraton, 10 km og 5 km var det mange unger som deltok i barneløpet. (Foto: Thomas André Hjelmen)
Alle resultater Sunnhordland Løpsfest
Halvmaraton vunnet av Adalsteinsdottir og Dalhaug
Det var 110 deltakere som fullførte halvmaraton. 17 kvinner og 93 menn.
Kvinneklassen ble vunnet av Holmfridur Adalsteinsdottir, IL Trio på 1:31:13. Christine Eng og Hildegunn Håland fulgte på de to neste plassene med henholdsvis 1:34:40 og 1:37:35.
I herreklassen var det Morten Dalhaug, SK Vidar som tok seieren på 1.18:58. På 2. plass kom Arnfinn Aadland, Stord Friidrett med 1:20:33, mens Thomas Finshus, Stegaberg IL ble nummer tre på 1:21:45.
Morten Dalhaug vant herreklassen på halvmaraton med tiden 1.18:58. Litt senere på dagen løp han inn til 3. palss på 5 km. (Foto: Thomas André Hjelmen)
Holmfridur Adalsteinsdottir, som vi så vidt skimter til venstre, vant kvinneklassen på halvmaraton. Her sammen med Jonas Engelsen Landro (55) og Sigurd Sandvold (83). (Foto: Thomas André Hjelmen)
Resultater kvinner halvmaraton
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 116 | Holmfridur Adalsteinsdottir | Trio / IL Trio | K45-49 | 1:31:13 |
2 | 26 | Christine Eng | Bergen | K25-34 | 1:34:40 |
3 | 119 | Hildegunn Håland | Trio | K55-59 | 1:37:35 |
4 | 32 | Lucyna Filipek | Haugesund | K40-44 | 1:43:50 |
5 | 28 | Elisabet Langseth Esperø | Mosterhamn | K45-49 | 1:45:56 |
6 | 106 | Ingrid Een Eide | Bergen | K35-39 | 1:50:19 |
7 | 16 | Ding Ding | Stord | K40-44 | 1:50:33 |
8 | 73 | Vilde Nylund | Stord | K25-34 | 1:51:30 |
9 | 35 | Tone Gaugstad | Tone Gaugstad / IL Strand Ulv | K50-54 | 1:58:50 |
10 | 60 | Ragnhild Lien | Stord | K20-24 | 2:02:48 |
11 | 30 | Linn Evjen | Fil Aks-77 | K35-39 | 2:03:24 |
12 | 23 | Maria Ekre | Oslo | K25-34 | 2:09:24 |
13 | 67 | Veronika Nielsen | Herøysundet | K40-44 | 2:10:00 |
14 | 105 | Trude Een Eide | Oslo | K45-49 | 2:13:56 |
15 | 109 | Monica Karlsen | Karlsen | K40-44 | 2:14:48 |
16 | 96 | Synnøve Goa Vallestad | Grødem Runners | K40-44 | 2:19:25 |
17 | 24 | Elisabeth Enerhaug | OS | K25-34 | 2:34:49 |
15 beste menn halvmaraton
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 15 | Morten Dalhaug | Sportsklubben Vidar | M25-34 | 1:18:58 |
2 | 1 | Arnfinn Aadland | Stord IL / Stord Friidrett | M35-39 | 1:20:33 |
3 | 121 | Thomas Finshus | Stegaberg IL | M35-39 | 1:21:45 |
4 | 100 | Sindre Vikanes | Stord IL | M35-39 | 1:22:33 |
5 | 59 | Kay-Magne Lien | Varegg Fleridrett | M45-49 | 1:25:18 |
6 | 74 | Ola Odland | Stord IL / Aker Solutions | M35-39 | 1:26:34 |
7 | 77 | Erik Nilsen Onarheim | Stord IL | M25-34 | 1:27:03 |
8 | 115 | Bjørn Inge Tranøy | Stord | M40-44 | 1:27:38 |
9 | 36 | Svein Harald Grønås | Grødem Runners | M40-44 | 1:28:54 |
10 | 93 | Bjørn Ketil Sørvik | Bremnes Seashore | M45-49 | 1:29:19 |
11 | 55 | Jonas Engelsen Landro | Stord IL | M35-39 | 1:29:37 |
12 | 95 | Lars Martin Vallestad | Grødem Runners | M40-44 | 1:29:55 |
13 | 89 | Steffen Strømsnes | Helse Fonna | M25-34 | 1:29:58 |
14 | 65 | Tore Mjønes | Stord | M25-34 | 1:30:44 |
15 | 64 | Joakim Mindresunde | Stord | M35-39 | 1:31:00 |
10 km vunnet av Grøtting og Engevik
På 10 km var det 185 fullførende deltakere. 73 kvinner og 112 menn.
Karoline Grøtting, Lillehammer Skiklub vant kvinneklassen på 40:42 foran Oda Barth Vedøy på 41:25 og Ingrid Stalheim Meldahl på 46:48.
Herreklassen ble vunnet av Simen Engevik på 34:34, mens Henrik Sebastian Epland kom på 2. plass med 37:34 og på 3. plass med 38:17.
Karoline Grøtting vant kvinneklassen på 10 km. (Foto: Thomas André Hjelmen)
Simen Engevik vant herreklassen på 10 km på 34:34. (Foto: Thomas André Hjelmen)
15 beste kvinner 10 km
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 166 | Karoline Grøtting | Lillehammer Skiklub / Team Anlegg Øst Entreprenør | K20-24 | 40:42 |
2 | 292 | Oda Barth Vedøy | Nesttun | K35-39 | 41:25 |
3 | 269 | Ingrid Stalheim Meldahl | Stord | K25-34 | 46:48 |
4 | 138 | Siri Bjelland Vik | Jogg & Sauna | K40-44 | 49:05 |
5 | 161 | Elise Furevik | Stord IL | K25-34 | 49:19 |
6 | 218 | Johanne Lunde | Stord | K40-44 | 49:46 |
7 | 332 | Jannike Helland Vik | Fitjar | K40-44 | 51:00 |
8 | 244 | Anette Nøstbakken | Mosterhamn | K35-39 | 51:36 |
9 | 267 | Guro Skår Bergesen | Fitjar IL | K16-19 | 52:36 |
10 | 252 | Ellisiv Rekdal | Oslo | K35-39 | 52:53 |
11 | 216 | Ingelin Lund-Olsen | Oslo | K25-34 | 53:06 |
12 | 226 | Inger Lise Midtun | Team Anne Marit | K50-54 | 53:21 |
13 | 270 | Kari Stautland | Jogg & Sauna | K40-44 | 53:56 |
14 | 143 | Bertine Lunde Buchvold | Stord | K12-15 | 54:01 |
15 | 316 | Marita Nordhus Slåtten | Stord | K35-39 | 54:14 |
15 beste menn 10 km
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 151 | Simen Engevik | Team Anlegg Øst Entreprenør | M20-24 | 34:34 |
2 | 153 | Henrik Sebastian Epland | Stord IL | M25-34 | 37:34 |
3 | 313 | Geir Storetvedt Skaten | Gular, IL | M50-54 | 38:17 |
4 | 249 | Johnny Raunholm | Stord IL / Aker Solutions | M50-54 | 38:49 |
5 | 206 | Jan Erik L. Dahl | Stord | M35-39 | 39:25 |
6 | 302 | William Waage Haugen | Bremnes Seashore | M25-34 | 40:03 |
7 | 188 | Peter Hatlebrekke Husebø | Equinor | M25-34 | 40:11 |
8 | 327 | Fredrik Hammersland | Olymp | M25-34 | 40:32 |
9 | 219 | Jørund Løken | Stord IL | M25-34 | 41:31 |
10 | 144 | Kjetil Bådsvik | Stord IL | M45-49 | 42:06 |
11 | 176 | Ole Christian Heimly | Sagvåg | M25-34 | 42:13 |
12 | 232 | Vidar Navdal | Stord sk | M45-49 | 43:13 |
13 | 230 | Erlend Mæland | Stord | M25-34 | 43:20 |
14 | 328 | Ole Christian Tolås | Stord | M25-34 | 43:40 |
15 | 142 | Torgeir Bruket | Aker Solutions | M40-44 | 43:52 |
5 km vunnet av Fjelldalselv og Johansen
5 km var den distansen med flest fullførende deltakere. Hele 268 i tallet. 118 kvinner og 150 menn.
Linea Helgevold Fjelldalselv, Haugesund Idrettslag vant kvinneklassen på 18:23 foran Maryna Novik på 20:10 og Mette Rydjord på 22:47.
Ken Tony Johansen, IL Gular vant herreklassen på 16:21. På 2. plass kom Ole Garmannslund på 16:46, mens Morten Dalhaug, som tidligere på dagen hadde vunnet halvmaratonløpet, kom på 3. plass med 17:37.
13-åringen Linea Helgevold Fjelldalselv vant kvinneklassen på 5 km. (Foto: Thomas André Hjelmen)
Ken Tony Johansen, IL Gular vant herreklassen på 5 km på 16:21. (Foto: Thomas André Hjelmen)
15 beste kvinner 5 km
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 638 | Linea Helgevold Fjelldalselv | Haugesund Idrettslag | K12-15 | 18:23 |
2 | 500 | Maryna Novik | IF Klypetussen | K40-44 | 20:01 |
3 | 607 | Mette Rydjord | Falk Sport | K40-44 | 22:47 |
4 | 369 | Bodil Hjellvik Askeland | Stord IL / Stord Idrettslag | K60-64 | 23:02 |
5 | 558 | Tori Torbjørnsen | Fitjar IL | K12-15 | 23:46 |
6 | 392 | Kristi Fadnes | Bergen | K25-34 | 24:31 |
7 | 484 | Ive Myklebust Valvatbe | Stord | K12-15 | 24:43 |
8 | 414 | Anita Moen Hakestad | Stord | K40-44 | 24:51 |
9 | 377 | Fredrikke Borgenvik Granberg | Solid | K12-15 | 24:52 |
10 | 482 | Arnhild Myklebust | Stord | K40-44 | 24:54 |
11 | 432 | Ingrid Jahn | Stord | K40-44 | 25:07 |
12 | 469 | Heidi Løvbrekke Heggland | Stord | K25-34 | 25:17 |
13 | 405 | Margareth Urheim Gram | Stord | K40-44 | 25:18 |
14 | 503 | Gunnhild Nyhammer | Bergen | K40-44 | 25:30 |
15 | 586 | Stine-Elin Helmers Øvrebø | Bergen | K40-44 | 25:35 |
15 beste menn 5 km
Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Klasse | Tid |
1 | 639 | Ken Tony Johansen | Gular, IL | M25-34 | 16:21 |
2 | 401 | Ole Garmannslund | BFG Bergen Løpeklubb | M25-34 | 16:46 |
3 | 598 | Morten Dalhaug | Sportsklubben Vidar | M25-34 | 17:37 |
4 | 512 | Ola Odland | Stord IL / Aker Solutions | M35-39 | 18:18 |
5 | 412 | Tarjei Haga | Stord IL | M35-39 | 18:29 |
6 | 519 | Erik Nilsen Onarheim | Stord IL | M25-34 | 19:11 |
7 | 630 | Nils Olai Romsvik-Mannes | Spangereid IL | M25-34 | 19:54 |
8 | 634 | Anders H.Magnussen | Onarheim IL | M25-34 | 20:07 |
9 | 636 | Lars Stien | Stord | M16-19 | 20:24 |
10 | 603 | Hallvard Magnussen | Fitjar | M40-44 | 20:30 |
11 | 442 | Amanuel Fesseha Kidane | Stord Sykehus | M35-39 | 20:36 |
12 | 400 | Morten Føyen | Stord IL / Stord Ski | M40-44 | 21:09 |
13 | 483 | Jakob Sætre Myklebust | Stord IL | M12-15 | 22:05 |
14 | 608 | Raphael Paolo Villalon | NES Advantage Solutions AS | M45-49 | 22:12 |
15 | 367 | Erik Carvalho Andersen | Stord Ski og Sti | M12-15 | 22:19 |
Alle resultater Sunnhordland Løpsfest
Arrangørens Facebook-side med mange bilder