Før årets Sommerskogsløp gledet vi oss over flotte værmeldinger for dagen. Men utover lørdagsmorgenen viste det seg dessverre at været ble i overkant flott. Med risiko for temperaturer tett oppunder 30 grader, fant Utvalgsleder John Humborstad ut at det ble for risikabelt å sende løpere ut på et 21 km langt og hardt skogsløp. Etter å ha konsultert egne førstehjelpere i Utvalget, og de innleide fra Norsk Folkehjelp, besluttet han å avlyse den lengste distansen, og overføre deltakerne til 12 km. Selv om dette selvsagt var skuffende for noen, fikk han klare tilbakemeldinger fra løperne etter målgang om at dette var en riktig avgjørelse.
For å ta best mulig hånd om slitne løpere, ble det opprettet en ekstra drikkestasjon med saft, vann og cola nærmere mål, slik at 12 km-distansen hadde 3 stasjoner, og 8 km-distansen hadde 2.
(I parentes kan det bemerkes at klimaredaksjonene i løssalgsavisene jobbet på høygir for å farliggjøre «hetebølgen», så meldingen om denne denne avlysningen ble nok første gang at Terrengkarusellen var førstesideoppslag på avisers nettsider, før resten av det aktuelle løpet var startet.)
Årets tall for påmeldte endte på 275, like bak fjorårets resultat. Men det var nok ikke til å unngå at varmen fikk enkelte til å avstå, så før korreksjoner for uteglemte, endte vi på 256 deltakere, fordelt med 96 jenter og 160 gutter. 213 deltok på 12 km (der de fleste egentlig var påmeldt på 21 km).
Alt gikk veldig bra, uten store hendelser, bare enkelte skrubbsår, som ble behandlet i målområdet. Alle fikk deltakermedaljer ved målgang. Løpsvinnerne fikk en bag og en ampel med store blomster, som de kan ha glede av hele sommeren. I tillegg ble det trukket på startnummer 30-40 ulike premier, mye av dem var blomster, som syntes å falle i god smak.
De beste resultatene
De beste i den lengste løypa, uansett klasse, ble følgende blant jentene: Marianne Andersen (Flekkerøy Løpeklubb)) (48:21), foran Marianne Andersen (Kristiansand Løpeklubb) (49:00), Solveig Steinsland (55:33), Helen Palmer (57:27) og Hilde Furuborg (61:16).
Hos guttene vant Simen Koland (44:16) foran Kristian Pytten (45:18), Martin Hemmer (48:54), Anders Birkenes (49:32) og Erlend Haaverstad (49:46).
I kort løype vant Cathrine Pettersen (58:17) og Fredrik Pytten (37:19).
Kjempebra jobbet av Utvalget, som hadde godt med vakter, både ute i løypa og i målområdet. Selvsagt var det skuffende at selve Jubileumsløpet måtte komme i amputert utgave, men alle gjorde sitt beste for en god opplevelse likevel.
Alle resultater
Sverre Larsen tok en prat med vinnerne av 8 km og 12 km, to buss-sjåfører, tre øvrige deltakere og med to arrangører fra Terrengutvalget.

- Jeg har også en bror, Kristian Pytten (24), som løp 12 km og fikk ei god tid og ble andremann. Jeg er for øvrig med på en hengebrosak på Mosby, da jeg mener de må bygge ny bro der slik at elevene ikke får så utrygg skolevei, avslutter Fredrik.

- Det var varmt i dag, noen ganger fryktelig varmt, så varmen gjorde det ekstra tungt å løpe. Det var vanskelig å holde tempoet oppe når det var så varmt. Det hjalp at det ble tatt en beslutning i Terrengutvalget om å korte løpet ned fra 21 km til 12 km på det lengste, smiler Simen fornøyd i sola.
- Det var kniving om tetplassen til det gjenstod 2 km, og jeg trodde Kristian Pytten skulle ta meg. Han begynte etter hvert å puste og pese og merket tydeligvis tempoet, så jeg tok han på slutten da jeg hadde et ekstra gir, sier Simen.

- Det som er gøy med dette løpet er at det er så god stemning her. Folk er ivrige til å være med å løpe. Så betyr det ingenting om du er 18 år eller 90 år, alle er velkomne uansett form og forutsetninger. Det er moro å være med på noe som folk er opptatt av. De er engasjerte og fornøyde og ingen sure miner, sier de to sjåførene til slutt.

- I dag bruker jeg hodet og jeg løper mitt eget løp. Jeg bruker ikke fellesstarten, men tar ansvar for mitt eget løp. Jeg blitt så glad i denne gjengen med arrangører som er der fra gang til gang uansett hva jeg deltar på, sier Thor til slutt.

- Jeg er med i en gjeng i dag som står for transporten til startstedet for 21 km på Stemmen på eget ansvar. Vi har med nok å drikke, og vi har egen sekk med noe å drikke. Vi tar tiden selv, det er ikke noe mesterskap, verken VM, EM eller NM dette, så vi gjør alt selv, smiler Kristin søtt mot meg.
- Det er gøy å løpe i skogen og medisin for både kropp og sjel. Vi samles på disse løpene i sør uansett nivå. Disse løpene passer for alle, og alle kan finne noe i løpene å være opptatt av og med, sier Kristin til slutt.


- Forholdene er gode, og det er solskinn og varmt. Det er en grunn til at det ikke er 21 km med fellesstart. Det er litt stigning og en kupert øypa, men det er fint og tørt underlag. Løypa fra Rypestøl er litt bratt og det hardeste partiet, forklarer Steinar avslutningsvis.

- Grunnen til at Sommerskogsløpet er elsket og attraktivt for folk, er at hele løpet går på skogsstier. Det er et godt underlag å løpe på. Det er variert og kupert, og ikke så ille. Det er ikke så voldsomme bakker. Vi feirer også jubileum for Sommerskogsløpet i dag, det 30. løpet av i rekken i denn utgaven, sier Tor Helge smilende etter nettopp å ha kommet hjem fra et opphold i USA.
- Folk liker dette løpet, og løpene vi har i dag på 8 km og 12 km er jo relativt lange. Folk er ikke vant å løpe så langt på vanlige karuselløp på 4 km til 5 km. Vi sløyfer 21 km i dag, siden det er så varmt, og så kjører vi fortsatt fellesstart på 8 km og 12 km klokken 12.30, sier Tor Helge helt til slutt.