
Altra først ute med utskiftbar såle på sine sko
Altra er i ferd med å planlegge lanseringen av en veldig interessant nyhet på løpeskofronten; Altra Adventure Sole. At de har valgt å legge denne lanseringen til Norge er enda mer interessant, men dette skyldes at vi har veldig variert terreng her sommer og vinter - og nå på våren kan man finne begge underlag i samme område ved Tryvann der nyheten skal vises 15. april.
- Det er egentlig rart at ingen andre har lansert dette tidligere, sier Esben Blomberg i GetVital Sports som er distributør for Altra i Norge. Han og staben på Fornebu gjør nå de siste forberedelsene før lanseringen 15. april.
Tidligere denne våren røpet han nyheten på klubbtreffet til Romerike Ultraløperklubb, som ble arrangert i GetVitals lokaler på Fornebu. Da var det fortsatt noe usikkerhet knyttet til lanseringsdato og lanseringsland, men valget falt altså på Norge og 15. april. Pressemeldingen sendes ut i morgen, men vi i kondis.no fikk lov til å sladre en dag i forveien.

Fra presentasjonen på Romerike Ultraløperklubbs klubbtreff hos hovedsponsoren på Fornebu.(Foto: Olav Engen)
Adventure Sole
Foreløpig er det bare skoen Lone Peak 3 og den høyskaftede Lone Peak 3,5 som kommer med utskiftbar såle. Alle som løper mye har jo opplevd at sålen ofte er slitt lenge før selve skoen, og må da kaste sko som kanskje kunne vært brukt ett år til. Nå kan man bare vippe løs sålen (trenger en skrutrekker eller annen skarp gjenstand for å løsne sålen som er festet med 7 ekstra solide "trykk-knapper".
- Siden sålen kommer i både asfaltversjon og terrengutgave, noe som jo øker skoens anvendelighet betraktelig, sier Blomberg. Det han er ekstra spent på er om noen vil ta seg tiden til å bytte sko underveis i f.eks. ultraløp der man ofte løper vekselvis på veg og i terreng. Dersom den kommer med pigget såle vil dette være enda mer aktuelt. Men først og fremst er disse sålene produsert for å øke skoen levetid, noe som jo er positivt også i miljøperspektiv.
Vil du være med å vise fram skoen på pressetreffet 15. april?
I morgen kommer pressemeldingen der media og løpere inviteres til demonstrasjonen ved Tryvann 15. april. Til denne demonstrasjonen trenger man 5-6 løpere som kan vise fram skoen, og hvordan man faktisk kan foreta skifte av såle underveis i løp. Vil du være en av disse kan du kontakte oss i kondis på kondis@kondis.no jo før jo bedre, så formidler vi dette videre til GetVital Sports.

Lone Peak 3,5 Adventure Sole

Terrengsålen

Asfaltsålen

Lone Peak 3 kommer også med Adventure Sole