Kondismedlem Sponset innhold
Norgescupen i motbakkeløp starter 20. mai med Grefsenkollen Opp i Oslo. (Foto: Heming Leira)

Norgescupen i motbakkeløp starter 20. mai med Grefsenkollen Opp i Oslo. (Foto: Heming Leira)

Løpa i motbakkecupen er pekt ut - starter med Grefsenkollen Opp

Årets norgescup i motbakkeløp vil bestå av fem løp. Den starter med Grefsenkollen Opp 20. mai og avsluttes med NM som er innlagt i Kvasshovden Opp 15. juli.

Bortsett fra åpningsløpet går alle løpa på Vestlandet, og tre av dem foregår tre helger på rad i juni. Så her er det mye som vil bli avgjort på ganske kort tid. 

Løpa i motbakkecupen vil også være avgjørende for hvem som blir tatt ut til EM som går i Kamnik i Slovenia 8. juli. I uttakskriteria til Norges friidrettsforbund står det at Norge vurderer å stille med inntil seks utøvere, og at uttaket vil være basert på resultat oppnådd i norgescupen fram til 27. juni. 

I fjor vant Anita Iversen Lilleskare og Erling Hisdal motbakkecupen. Stian Øvergaard Aarvik og Hanne Mjøen Maridal var best av juniorene. 


Løpa i norgescupen i motbakkeløp 2017

20.mai Grefsenkollen Opp Nydalen Skiklubb Oslo
10.jun Hovlandsnuten Opp Sauda IL Sauda
17.jun Gullfjellet Opp IL Fri Bergen
25.jun Svinestranda Opp Fjellhug/Vereide IL Gloppen
15.jul Kvasshovden Opp/NM Ulvik IL Ulvik
 

 DSC_3972.jpg
Norgescupen avsluttes med Kvasshovden Opp, som i år også vil være NM i motbakkeløp. (Foto: Trygve Andresen) 

 

Motbakkecupen på kondis.no tidligere år:

Motbakkecupen 2016

11.juni Gullfjellet Opp Stian Angermund-Vik og Elia Anne Dvergsdal vant
18.juni Molden Opp (NM) NM-favorittene innfridde under Molden Opp
10.juli Hestanipen Opp Favorittseire i Hestanipen Opp
16.juli Kvasshovden Opp Torstein Tengsareid først opp på Kvasshovden
6.august Saudehornet Rt Opp Thorbjørn Thorsen Ludvigsen seiret i Saudehornet Rett Opp

 


Motbakkecupen 2015

30. mai Skuggenatten Opp NM Weng og Bugge vant snøkledd NM i Skuggenatten Opp
13. juni Hovlandsnuten Opp Bugge og Weng vant strålende Hovlandsnuten Opp
20. juni Gullfjellet Opp Angermund og Dvergsdal raskest til Gullfjellets topp
11. juli Hestanipen Rundt Torstein Tengsareid vant Hestanipen 509
8. august Storsylen Opp Tengsareid og Johaug raskest til Storsylens topp
29. august Førde Opp Bugge og Dvergsdal vant og satte løyperekorder i Førde Opp

 


Motbakkecupen 2014:
29.mai:    Løvstakken Opp:    Sekundstrid og løyperekorder 
14.juni:   Hovlandsnuten Opp: 
Heidi Weng satte løyperekord
21.juni:   Molden Opp:        Torstein Tengsareid sette ny løyperekord
19.juli:   Kvasshovden Opp:   Øyvind H. Sundby og May Britt Buer vant
2.august:  Storsylen Opp:     Melkevik og Tengsareid vann Storsylen Opp på nye rekorder
23.august: Hilleknuten 1209:  May B Buer og Johan Bugge seiret i Hilleknuten 1209



Motbakkecupen 2013:

20.mai:    Storehaugen Opp:     Kirsten Marathon Melkevik med løyperekord  
1.juni:    Skuggenatten Opp:    
Weng og Bereket vant Skuggenatten Opp i Nissedal
8.juni:    Gullfjellet Opp:     Løyperekorder i Gullfjellet opp
15.juni:   Hovlandsnuten Opp:   Weng med rekord
29.juni:   Storehesten Opp (NM): Favorittsigrar i NM i motbakkeløp
 3.august: Saudehornet Rett Opp:Tredje strake for Øystein Sylta
11.august: Nuten Opp:           Våt finale i motbakkecupen

 

Tidligere vinnere av Motbakkecupen:
2016:   Erling Hisdal, Tjalve                Anita I. Lilleskare, Bergen Løp.
2015:   
Torstein Tengsareid, Egersund IK     Elin Anne Dvergsdal, Gular 
2014:   Torstein Tengsareid, Egersund IK     Kirsten M Melkevik, Gular 
2013:   Torstein Tengsareid, Egersund IK     Kirsten M Melkevik, Gular
2012:   Torbjørn Thorsen Ludvigsen           May Britt Buer, Gular
2011:   Torbjørn Thorsen Ludvigsen           May Britt Buer, Gular
2010:   Øyvind Heiberg Sundby, IK Tjalve     May Britt Buer, Gular  
2009:   Øyvind Heiberg Sundby, IK Tjalve     Guro Flatekvål, Oppsal
2008:   Jon Tvedt, Gular                     Merete Helgheim, Gloppen FIL



Slik endte det i 2016
Den totale poengstillingen

Kvinner     Poeng Premie
1. Anita Iversen Lilleskare Bergen Løpeklubb 440 15 000,-
2. Hanne Mjøen Maridal Lillehammer IF 405 10 000,-
3. Kirsten M. Melkavik Gular 245 5 000,-
Menn
1 Erling Hisdal Tjalve 380 15 000,-
2. Stian Øvergaard Aarvik Gneist 350 10 000,-
3. Espen Roll Karlsen Eidsvåg IL 340 5 000,-

 

Kvinner junior   Poeng Premie
1. Hanne Mjøen Maridal Lillehammer 405 5 000,-
2. Christina Elefsen Hopland Varegg 95 3 000,-
3. Ingvild Sangelsland Vindbjart 70 2 000,-
Menn junior
1 Stian Øvergaard Aarvik Gneist 350 5 000,-
2. Daniel Instanes Varegg fleridrett 170 3 000,-
3. Øystein Halldorson Korlevoll 70 2 000,-