Fjorårets sesong ble en eneste lang trumfferd for svenske Britta Johansson Norgren som ble den første løperen i Ski Classics som klarte å vinne langløpercupen tre år på rad. Når hun i tillegg vant alle tre trøyene kunne hun vanskelig bli mer suveren.
I herreklassen fortsatte den norske dominansen og Tord Asle Gjerdalen fulgte opp tidligere norske seiere sammenlagt når han vant cupen for andre år på rad.
Under finner du alle rennene i årets Ski Classics, alle tidligere vinnere og peker til reportasjene fra de enkelte renn de tre siste årene.
Ski classics kan en se på NRK Sport
Britta Johansson suveren vinner av Ski Classics også i 2018/2019. Her etter seieren i La Diagonela.
VINTERENS 12 SKIRENN i VISMA SKI CLASSICS VII (2018/2019):
Renn 1: 30. november | Pro Team Prolog, Livigno, Italia -15km klassisk |
Renn 2: 2.desember | Individuell Prolog, Livigno Italia - 30km klassisk |
Renn 3: 12.januar | Kaiser Maximilian Lauf, Seefeld, Østerrike - 60 km klassisk |
Renn 4: 19.januar | La Diagonela, St. Moritz, Sveits - 65 km klassisk |
Renn 5: 27.januar | Marcialonga, Trentino, Italia - 70 km klassisk |
Renn 6: 2.februar | Toblach - Cortina, Italia - 42 km klassisk |
Renn 7: 10.februar | Jizerská Padesátka, Bedrichov, Tsjekkia - 50km klassisk |
Renn 8: 3.mars | Vasaloppet, Sälen-Mora, Sverige - 90 km klassisk |
Renn 9: 10.mars | Engadin Skimarathon, Maloja - S-Chanf, Sveits 42 km fri tek |
Renn 10: 16.mars | Birkebeinerrennet, Lillehammer - 54 km klassisk |
Renn 11: 6.april | Reistadløpet, Bardufoss - 50km klassiks |
Renn 12: 13.april | Ylläs-Levi, Ylläs-Levi,Finnland - 70km klassisk |
RENNENE I VISMA SKI CLASSICS VIII (2017/2018):
Renn 1: 26. november: Petter Eliassen vant prologen i Ski Classics
Renn 2: 2. desember: Johansson Norgren og Nygaard vant Sgambeda
Renn 3: 13. januar: Britta Norgren og Tord Gjerdalen vant Kaiser Maximilian Lauf
Renn 4: 20.januar: Andre strake seier for Tord Asle Gjerdalen i Ski Classics
Renn 5: 28.januar: Chernousov og Johansson Norgren vant Marcialonga
Renn 6: 3.februar: Gjerdalen og Johansson Norgren vant Toblach-Cortina
Renn 7: 18.februar: Johansson Norgren og Eide Pedersen vant Jizerska Padesatka
Renn 8: 4.mars: Andreas Nygaard klart raskest i spurten i Vasaloppet
Renn 9: 17.mars Andreas Nygaard og Justyna Kowalczyk var best i Birken
Renn 10: 7.april: Ishida-spurt og Gjerdalen-sig avgjorde Reistadløpet
Renn 11: 14.april: Astrid Øyre Slind og Andreas Nygaard vant Ylläs-Levi
VINNERNE av TRØYENE I SKI CLASSICS 2017/2018
DEN GULE TRØYA KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | |
2 | Kateřina Smutná | SAN | |
3 | Astrid Øyre Slind | TUB | |
4 | Sara Lindborg | SER | |
5 | Emilia Lindstedt | SPA |
DEN GULE TRØYA MENN
1 | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 1620 |
2 | Andreas Nygaard | SAN | 1488 |
3 | Morten Eide Pedersen | TBB | 1140 |
4 | Anders Aukland | SAN | 1048 |
5 | Stian Hoelgaard | KOT | 978 |
SPRINT KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 301 |
2 | Kateřina Smutná | BAU | 147 |
3 | Astrid Øyre Slind | KOT | 132 |
4 | Lina Korsgren | ÅRE | 126 |
5 | Justyna Kowalczyk | TRT | 90 |
Andreas Nygaard, her etter seieren i Vasaloppet i Kina i 2016/2017 sesongen
SPRINT MENN
1 | Andreas Nygaard | SAN | 281 |
2 | Morten Eide Pedersen | BNB | 181 |
3 | Petter Eliassen | LEA | 139 |
4 | Anton Karlsson | LAG | 100 |
5 | Jens Eriksson | SAN | 92 |
Evelina Bångmann, her fra Tyrol Seefeld på hennes Instagramkonto gjentok seieren i ungdomsklassen fra sesongen 2016/2017,
UNGDOMSKONKURRANSEN JENTER
1 | Evelina Bångman | MAE | 691 |
2 | Roxane Lacroix | BAU | 469 |
3 | Sofie Elebro | SAN | 217 |
4 | Franciska Müller | TFN | 198 |
5 | Nadezha Shunyaeva | RMT | 182 |
UNGDOMSKONKURRANSEN GUTTER
1 | Oskar Kardin | SAN | 960 |
2 | Emil Vokuev | RMT | 612 |
3 | Torleif Syrstad | KOT | 599 |
4 | Bob Impola | SER | 506 |
5 | Oscar Persson | LAG | 490 |
LAGKONKURRANSEN
1 | Team Santander | SAN | 6496 |
2 | Lager 157 Ski Team | LAG | 4384 |
3 | Team United Bakeries | TUB | 3948 |
4 | Team LeasePlan | LEA | 3804 |
5 | Team BN Bank | BNB | 2521 |
VINNERNE av TRØYENE I SKI CLASSICS 2016/2017
DEN GULE TRØYA KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 2120 |
2 | Kateřina Smutná | SAN | 1825 |
3 | Astrid Øyre Slind | TUB | 1473 |
4 | Sara Lindborg | SER | 1204 |
5 | Emilia Lindstedt | SPA | 973 |
DEN GULE TRØYA MENN
1 | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 1744 |
2 | Petter Eliassen | LEA | 1442 |
3 | Andreas Nygaard | SAN | 1312 |
4 | Stian Hoelgaard | LEA | 1269 |
5 | Morten Eide Pedersen | BNB | 1208 |
SPRINT KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 440 |
2 | Kateřina Smutná | SAN | 160 |
2 | Justyna Kowalczyk | SAN | 160 |
4 | Astrid Øyre Slind | TUB | 135 |
5 | Masako Ishida | TUB | 60 |
Andreas Nygaard, her etter seieren i Vasaloppet Kina.
SPRINT MENN
1 | Andreas Nygaard | SAN | 281 |
2 | Morten Eide Pedersen | BNB | 181 |
3 | Petter Eliassen | LEA | 139 |
4 | Anton Karlsson | LAG | 100 |
5 | Jens Eriksson | SAN | 92 |
Evelina Bångmann, her fra Tyrol Seefeld på hennes Instagramkonto
UNGDOMSKONKURRANSEN JENTER
1 | Evelina Bångman | SPA | 528 |
2 | Svenja Hoelzle | SYN | 348 |
3 | Kristin Antonsen | SYN | 225 |
4 | Julia Jansson | SER | 66 |
4 | Sandra Schützová | SIL | 66 |
Stian Hoelgard vant ungdomstrøya for andre år på rad
UNGDOMSKONKURRANSEN GUTTER
1 | Stian Hoelgaard | LEA | 1269 |
2 | Oskar Kardin | SER | 688 |
3 | Oscar Persson | LAG | 622 |
4 | Torleif Syrstad | SYN | 478 |
5 | Anders Høst | LEA | 476 |
LAGKONKURRANSEN
1 | Team Santander | SAN | 6496 |
2 | Lager 157 Ski Team | LAG | 4384 |
3 | Team United Bakeries | TUB | 3948 |
4 | Team LeasePlan | LEA | 3804 |
5 | Team BN Bank | BNB | 2521 |
NORDIC TROPHY KVINNER
1 | Britta Johansson Norgren | LAG | 835 |
2 | Justyna Kowalczyk | SAN | 660 |
3 | Astrid Øyre Slind | TUB | 595 |
4 | Kateřina Smutná | SAN | 555 |
5 | Lina Korsgren | LEA | 419 |
Petter Eliassen mått nøye seg med andreplass i Ski Classics 2016/2017 etter å ha vunnet de to årene før der, men nykomlingen Nordic Trophy vant han, med bl.a. seier i de to siste Ski Classics rennene Reistadløpet og Ylaas-Levi.
NORDIC TROPHY MENN
1 | Petter Eliassen | LEA | 740 |
2 | Anders Aukland | SAN | 626 |
3 | Tord Asle Gjerdalen | SAN | 580 |
4 | Andreas Nygaard | SAN | 567 |
5 | Stian Hoelgaard | LEA | 506 |
Renn 1: 27. november: Petter Eliassen vant prologen i Ski Classics
Renn 2: 3. desember: Norgren og Gjerdalen vant La Sgambeda
Renn 3: 4. januar: Andreas Nygaard vant Vasaloppet China
Renn 4: 14. januar: Nygaard og Smutna vant Kaiser Maximilian Lauf
Renn 5: 21. januar: Gjerdalen tok tilbake ledertrøya etter andreplass i La Diagonela
Renn 6: 29. januar: Tord Asle Gjerdalen med historisk trippel i Marcialonga
Renn 7: 11. februar, Gjerdalen og Smutna vant Ski Classics i Toblach-Cortina
Renn 8: 19. februar, Eide Pedersen foran Eliassen i Jizerska Padesatka
Renn 9: 5. mars, John Kristian Dahl vant tidenes Vasainnspurt
Renn 10: 18. mars, Suveren Martin Johnsrud Sundby i et strålende Birkebeinerrenn
Renn 11: 26. mars, Spenning til siste centimeter i Årefjällsloppet
Renn 12: 1. april, Petter Eliassen utklasset motstanderne i Reistadløpet
Renn 13: 8. april, Petter Eliassen vant Ski Classics Ylläs-Levi
RENNENE I SKI CLASSICS VI 2015-2016 SESONGEN:
- La Sgambeda: John Kristian Dahl vant et forkortet La Sgambeda
- Jizerska Padesatka: Knockout-seier til Eliassen og svensk kvinnetrippel i Jizerska
- La Diagonela: Eliassen vant spurtduell i La Diagonela, ny seier til Norgren
- Marcialonga: Tord Asle Gjerdalen vant Marcialonga som i fjor
- Kaiser Maximilian Lauf: Eliassen spurtslo Kjølstad i Seefeld, Øyre Slind andre dame
- Toblach-Cortina: Gjerdalen vant forkortet Dobbiaco/Toblach-Cortina
- Mars: Vasaloppet: John Kristian Dahl vant massespurt i Vasaloppet
- Mars: Birkebeinerrennet: Dahls dobbel - vant spurten også i Birkebeinerrennet
- April: Årefjällsloppet: Kowalczyk og Kjølstad vant Åre-fjällsloppet i Ski Classics-finalen
VINNERE AV SKI CLASSIC |
||||
SESONG |
KVINNER |
MENN |
||
2017-2018 | Britta J. | Norgren | Tord Asle | Gjerdalen |
2016-2017 | Britta J. | Norgren | Tord Asle | Gjerdalen |
2015-2016 | Britta J. | Norgren | Petter | Eliassen |
2014-2015 | Kateřina | Smutná | Petter | Eliassen |
2013-2014 | Seraina | Boner | Johan | Kjølstad |
2012-2013 | Seraina | Boner | Anders | Aukland |
2011-2012 | Jenny | Hansson | Anders | Aukland |
2010-2011 | Seraina | Boner | Stanislav | Řezáč |