Det var både mengde og kvalitet over løpinga på Bislett denne fine sommerkvelden. Over halvparten av de 14 de fjorten jentene som løp 3000 m, klarte ei tid under 10 minutter. Emma Kirkeberg Mørk viste god form og forbedra persen med 3 sekunder. Avstanden bakover til nummer to, Marte Mæhlum Johansen, var på over 11 sekunder, så her har det neppe vært alt for mye drahjelp for Emma å få. Synd at vi ikke får sett henne i U20-EM som går denne helga.
Marte Mæhlum Johansen er 22 år gammel og satser primært på ski, men er også veldig løpssterk, noe hun fikk vist både nå og under Holmenkollstafetten. Også Emma Kirkeberg Mørk, som er bare 16 år gammel, er skiløper på høyt nivå om vinteren.
Etter et langt avbrekk var Live Solheimdal med i feltet igjen, og til slutt ble det niendeplass og 10.10,15 på Vidar-løperen. (Foto: Samuel Hafsahl)
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Emma Kirkeberg Mørk | Hellas, IF | 9,36,62 |
2 | Marte Mæhlum Johansen | Raumnes & Årnes IL | 9,48,07 |
3 | Marie Synnøve Qvale | Tjalve, IK | 9,49,66 |
4 | Vilde Våge Henriksen | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 9,50,90 |
5 | Ine Bakken | Gular, IL | 9,52,24 |
6 | Olivia Weslien | IF Göta Karlstad | 9,53,60 |
7 | Sigrun Gjølberg | Rygge IL | 9,53,63 |
8 | Julie Aspesletten | Stavanger Friidrettsklubb | 9,57,21 |
9 | Live Solheimdal | Vidar, Sportsklubben | 10,10,15 |
10 | Ania Zielinkiewicz | Lillehammer IF | 10,12,15 |
11 | Hanne Marthe Lie | Oslostudentenes IK | 10,13,41 |
12 | Sofia Hjert | Torsby Löparklubb | 10,36,66 |
13 | Hanna Andersen | Heming, IL | 10,57,10 |
14 | Maya Jones Arnesen | Heming, IL | 11,45,45 |
Kristine Lande Dommersnes | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | DNF | |
Lisbeth Pedersen | Tjalve, IK | DNS |
78 menn løp 3000 m
På 3000 m for menn var det tre fyldige heat, og til sammen 78 mann fullførte. Hele 35 av dem løp under 9-minuttersgrensa og 11 under 8.30. Raskest var Abduljaleel Hir som satte ny pers med 8.13,16. Steinkjer-løperen vant med 2 sekunders margin til Gulars Bjørnar Lillefosse.
På tredjeplass kom bare 16 år gamle Abdullahi Dahir Rabi som løp på 8.19,19. I motsatt ende av både aldersskalaen og resultatlista befinner svenske Tore Axelsson seg, men like imponerende var det av mannen som fyller 62 år i år, å bli nummer 74 med 9.57,19.
Abduljaleel Hir satte pers med 7 sekunder og vant på 8.13,16. Her har han følge av Trond Einar Moen Pedersli som til slutt ble nummer fire med 8.19,70. (Foto: Samuel Hafsahl)
Bare 16 år gamle Abdullahi Dahir Rabi imponerte stort med å bli nummer tre med 8.19,19. (Foto: Samuel Hafsahl)
Lars Agnar Hjelmeseth (159) var en av mange som både løper fort og går fort på ski. Nå ble det 8.44,05 og 20. plass på Nittedal-løperen. (Foto: Samuel Hafsahl)
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Abduljaleel Hir | Steinkjer Friidrettsklubb | 8,13,16 |
2 | Bjørnar Sandnes Lillefosse | Gular, IL | 8,15,32 |
3 | Abdullahi Dahir Rabi | Runar, IL | 8,19,19 |
4 | Trond Einar Moen Pedersli | Strindheim il | 8,19,70 |
5 | Marius Garmann Sørli | Ask Friidrett | 8,22,69 |
6 | Eivind Øygard | Jølster IL | 8,23,97 |
7 | Vidar Dahle | Gular, IL | 8,24,81 |
8 | Erik Lomås | Salangen IF - Friidrett | 8,25,41 |
9 | Ole-Petter Fjeld | Tønsberg Friidrettsklubb | 8,25,77 |
10 | Tom Hendirikse | TFTDG | 8,26,58 |
11 | Halfdan-Emil Færø | Varegg Fleridrett | 8,27,22 |
12 | Eldar Thomassen Fagerbakke | Gular, IL | 8,30,75 |
13 | Rune Solli | Oslostudentenes IK | 8,31,36 |
14 | Abdullahi Hassan Ali | Tjalve, IK | 8,35,52 |
15 | Thomas Myklebust Heggøy | Gular, IL | 8,36,09 |
16 | Tedros Gebretensai Haile | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 8,36,85 |
17 | Andreas Iden | Gneist,IL | 8,37,63 |
18 | Elias Johan Jonsson | Nydalens Skiklub | 8,38,26 |
19 | Tobias Grønstad | BUL, IL i | 8,39,32 |
20 | Lars Agnar Hjelmeset | Nittedal IL | 8,44,05 |
21 | Mathias Flak | Steinkjer Friidrettsklubb | 8,45,60 |
22 | Simon Steinshamn | Tingvoll Friidrettskl. | 8,46,75 |
23 | Haben Brhane Gebrehiwet | Strindheim il | 8,46,78 |
24 | Simon Østreng Veland | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 8,47,39 |
25 | Stian Hoelgaard | Gjesdal IL | 8,47,49 |
26 | Martin Kirkeberg Mørk | Hellas, IF | 8,47,86 |
27 | Trym Sagstuen Tønnesen | Halden IL | 8,48,92 |
28 | Sondre Arne Hoff | Gular, IL | 8,49,65 |
29 | Magnus Gjerstad | Osterøy IL | 8,59,84 |
Peder Talsnes | Strindheim il | DNF | |
Frew Zenebe Brkineh | Sandnes IL | DNF |
Heat: 2
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Sivert Antonsen Eggen | BUL, IL i | 8,53,23 |
2 | Ola Martin Torgrimssønn Gåsvær | Ranheim IL | 8,53,89 |
3 | Lasse Blom | Sømna IL | 8,54,54 |
4 | Nicolay Sevang | Lyn Ski | 8,55,42 |
5 | James Clugnet | Heming, IL | 8,56,58 |
6 | Ulrik Astrup Arnesen | Strindheim il | 8,57,37 |
7 | Lars Grønlund | Oslostudentenes IK | 9,01,59 |
8 | Tomas Oskar Hellesø | Tjalve, IK | 9,02,47 |
9 | Lars-Erik Nordby | Halden IL | 9,04,87 |
10 | Mathias Vanem Aas | Steinkjer Friidrettsklubb | 9,04,94 |
11 | Anders Haga | Åsen IL | 9,05,17 |
12 | Erik Westberg | Torsby Löparklubb | 9,05,98 |
13 | Øyvind Wiger | Modum Friidrettsklubb | 9,06,13 |
14 | Kasper Stadaas | Heming, IL | 9,10,17 |
15 | Vebjørn Røed | Bodø Friidrettsklubb | 9,10,76 |
16 | Jørgen Johan Bjørtomt | Tyrving IL | 9,10,80 |
17 | Lars-Olav Måkestad Apold | Gular, IL | 9,11,64 |
18 | Gustav Rauø Vasdal | Oslostudentenes IK | 9,11,85 |
19 | Tord Franke Ulset | Selsbakk IF | 9,14,95 |
20 | Henrik Anker-Nilssen | Nesodden IF | 9,16,56 |
21 | Lars Young Vik | Persbråten VGS | 9,17,44 |
22 | Magnus-Johan Færø | Eikanger IL | 9,22,59 |
23 | Lars Maukon Muren | NTNUI | 9,29,44 |
24 | Amund Hoel | Åsen IL | 9,35,89 |
25 | Kornelius Kriszat-Løvfald | Nydalens Skiklub | 10,00,51 |
26 | Kristoffer Reitan Buvarp | Steinkjer Friidrettsklubb | 11,00,42 |
Heat: 3
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Henrik Velle | Friidrettsklubben Ren-Eng | 9,21,81 |
2 | Hans Gjermundsson Urset | BUL-Tromsø, Friidrett | 9,27,46 |
3 | Henrik Eijsink | Nydalens Skiklub | 9,27,97 |
4 | Benjamin Olsen | Sarpsborg IL | 9,28,12 |
5 | Gjermund Erikstein-Midtbø | Skarphedin, Idrettslaget | 9,30,42 |
6 | Emil Kullerud | Sarpsborg IL | 9,30,66 |
7 | Roger Thompson | Driv Idrettslag - Friidrett | 9,31,26 |
8 | Eivind Heggelund Tørstad | Oslostudentenes IK | 9,31,36 |
9 | Håvard Marius Tømmerdal | NTNUI | 9,34,87 |
10 | Jostein Knudsen Dal | Kragerø IF Friidrett | 9,35,93 |
11 | Karl Jørgen Russnes | BUL, IL i | 9,36,48 |
12 | Anton Jensen | Kjelsås IL | 9,37,12 |
13 | Kristian Erling Skogvold | Gjerdrum IL | 9,37,67 |
14 | Jamie Verhagen | TFTDG | 9,38,20 |
15 | Henrik Mathias Johnsen | BUL-Tromsø, Friidrett | 9,40,57 |
16 | Fredrik Camilo Halsbog | Vidar, Sportsklubben | 9,45,70 |
17 | Stein Kamfjord Andersen | BUL, IL i | 9,46,15 |
18 | Ludvik Markussen Ytterdal | Ålesund FIK | 9,47,48 |
19 | Carl August Jensehaugen | Vidar, Sportsklubben | 9,47,81 |
20 | Martin Ødegård | Trondheim Friidrett - Friidrett | 9,47,98 |
21 | Tore Axelsson | Torsby Löparklubb | 9,57,19 |
22 | Sean David Monaghan | Oslostudentenes IK | 10,09,89 |
23 | Jan Billy Aas | Kråkstad IL | 10,29,12 |
24 | Øystein Rønning Strand | Kjelsås IL | 11,01,21 |
Joel Carl-erik Hegsund | Vidar, Sportsklubben | ||
Robin Honebecke | TFTDG |
16 mann under NM-kravet på 10 000 m
Det var to fyldige heat på 10 000 m, og Thomas Fremo imponerte minst like mye som da han ble nummer tre i Birkebeinerløpet tidligere i sommer. Nå viste karen fra Rissa at han også har "futt i fotan" på tartanen, og tida ble så sterk som 30.10,51.
3 sekunder bak fulgte Eirk Mysen, som løper for Mosvik, men har langrenn som hovedidrett. Nå fikk han vist at Didrik Tønseth må holde trykke oppe for å beholde posisjonen som landets beste skiløper-løper. Mysen kommer opprinnelig fra Nøtterøy, men studerer i Trondheim. Også mannen på tredjeplass har trøndersk tilhørighet. Isaac Tesfamichal løper for Leksvika og noterte nå 30.14.11.
Sindre Buraas som har rørt litt mer på løpebeina igjen denne sommeren, stilte opp som hare og var til stor nytte da han dro feltet fram til 4500 m.
Sindre Buraas (12) var tilbake på banen, og som hare hadde han god grunn til å starte klokka. Mannen til venstre, Eirik Mysen, ble til slutt nummer to med 30.14,11. (Foto: Samuel Hafsahl)
Konkurranseglade John Christian Deighan leder her an i det store og sterke 10 000 m-feltet. Asker-løperen var til slutt den siste av de 16 som klarte NM-kravet på 32 blank. (Foto: Samuel Hafsahl)
10 000 m menn
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Thomas Fremo | Fjellørnen IL | 30,10,51 |
2 | Eirik Mysen | Mosvik IL - Friidrett | 30,14,11 |
3 | Isaac Tesfamichael | Leksvik IL | 30,22,79 |
4 | Senay Fissehatsion | Tjalve, IK | 30,24,61 |
5 | Ola Sakshaug | Kristiansand Løpeklubb | 30,53,98 |
6 | Dag Blandkjenn | Strindheim il | 30,59,38 |
7 | Andreas Myhre Sjurseth | Vidar, Sportsklubben | 31,06,45 |
8 | Kristian Ulriksen | Tromsø Løpeklubb | 31,08,58 |
9 | Martin Finne | Gular, IL | 31,08,63 |
10 | Iver Matias Linge Glomnes | Strindheim il | 31,23,88 |
11 | Magnus Winther Warvik | NTNUI | 31,27,99 |
12 | Petter Johansen | Lillehammer IF | 31,36,47 |
13 | Henrik Andree Nicolaisen | Tjalve, IK | 31,40,32 |
14 | Ola Skatvedt | Åsen IL | 31,49,44 |
15 | Nikolas Jon Aarland | Gular, IL | 31,51,51 |
16 | John Christian Deighan | Asker Sk. Friidrett | 31,55,44 |
17 | Mathias Moen | Oslostudentenes IK | 32,02,48 |
18 | Johannes Teigland | Gular, IL | 32,22,02 |
19 | Knut Jonny Hjertvik | Oslostudentenes IK | 32,40,88 |
20 | Fredrik Morten Sætran | BUL-Tromsø, Friidrett | 32,45,69 |
21 | Martin Kjäll-Ohlsson | Vidar, Sportsklubben | 32,47,14 |
22 | Victor Borge Svendsen | Vidar, Sportsklubben | 32,53,52 |
23 | Henrik Vik Tolo | Asker Sk. Friidrett | 34,07,75 |
Sondre Fylling | Oslostudentenes IK | ||
Sindre Buraas | Vidar, Sportsklubben | DNF |
Heat: 2
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Magnus Grøttum Erstad | Kamp/Vestheim IF | 32,07,45 |
2 | Ola Matre | Heggedal IL | 32,14,10 |
3 | Jørgen Håvåg Korum | Oslostudentenes IK | 32,18,92 |
4 | Mathias Høgenes Oppegaard | Oslostudentenes IK | 32,21,77 |
5 | Morten Grønbech | Strindheim il | 32,25,13 |
6 | Hans Christian Andresen Aarnes | Nittedal IL | 32,49,93 |
7 | Kristoffer Lamøy | Åsen IL | 32,55,23 |
8 | Tore Akerlie | Voss IL | 33,13,93 |
9 | David Andre Aasen | Oslo Politis IL | 33,14,52 |
10 | Harald Solhaug Næss | Vidar, Sportsklubben | 33,17,38 |
11 | Alf Ante Idland Tornensis | Gjesdal IL | 33,39,23 |
12 | Tore Bjelland | BUL, IL i | 33,39,66 |
13 | Børge Bjørsvik Larsson | Varegg Fleridrett | 33,44,08 |
14 | Kristian Grue | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 33,49,22 |
15 | Even Bentzen Løvås | Halden IL | 34,04,72 |
16 | Magnus Halvorsrud Salberg | Aurskog - Høland Friidrettslag - Friidrett | 34,08,87 |
17 | Bjørn Rusten Lundberg | Varegg Fleridrett | 34,20,18 |
18 | Magnus Cato Andersen | Fredrikstad IF | 34,23,29 |
19 | Martin Strand Lindbæck | Vidar, Sportsklubben | 34,57,21 |
20 | Fredrik Fyksen Lund | Oslostudentenes IK | 35,01,09 |
21 | Jan Billy Aas | Kråkstad IL | 38,54,37 |
Ken Tony Johansen | Gular, IL | DNF |
Klar seier til Amalie Sæten på 800 m
Amalie Sæten er i ferd med å finne formen og tok en klar seier på 800 meteren med 2.06,84. Persen hennes er på 2.04,80, satt under Bislett Games i fjor. I et felt med mer jevnbyrdig motstand kan hun forhåpentligvis nærme seg - og forbedre - den. Nå var Ingrid Kristiansen nærmest med 2.11,25. Mange unge fremadstormende løpere fulgte ikke langt bak.
Amalie Sæten viste god form og vant klart på 2.06,84. (Foto: Samuel Hafsahl)
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Amalie Manshaus Sæten | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 2,06,84 |
2 | Ingrid Emilsen Kristiansen | BUL, IL i | 2,11,25 |
3 | Lisa de Ruiter | Oslostudentenes IK | 2,14,28 |
4 | Ina Halle Haugen | Runar, IL | 2,14,51 |
5 | Kristine Lande Dommersnes | Haugesund Idrettslag Friidrett - gr | 2,14,73 |
6 | Mari Andreassen Rud | Askim IF | 2,15,23 |
7 | Maren Halle Haugen | Runar, IL | 2,15,62 |
8 | Mathilde Ruud | Mandal og Halse IL-Friidrett | 2,16,20 |
9 | Synnøve Antonsen Torp | Ranheim IL | 2,17,25 |
Heat: 2
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Amalie Wedege | Kristiansand Løpeklubb | 2,21,43 |
2 | Bertine Haneberg | Tyrving IL | 2,22,44 |
3 | Marie Fiedler Amlien | Tjalve, IK | 2,24,44 |
4 | Andrea Garcia de Presno | Oslostudentenes IK | 2,27,49 |
5 | Vilde Terjesdatter Gulvik | Larvik Turn & IF | 2,31,17 |
6 | Sanne Niestijl | TFTDG | 2,31,77 |
7 | Mia Jenny Nygaard Østreng | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 2,33,93 |
8 | Elin Slagt | TFTDG | 2,37,40 |
9 | Eline Ruige | TFTDG | 2,38,75 |
10 | Indy de Blaauw | TFTDG | 2,40,05 |
11 | Cathrine Grønbech | BUL, IL i | 2,40,38 |
Sondre Juven raskest av 800 m-herrene
Nesbyens Sondre Juven hadde en gjennombruddssesong i fjor med blant annet åttendeplass i finalen i junior-VM på 1500 m. Tidsmessig løp han som best på 3.45,20 på 1500 m og 1.50,48 på 800 m. I år har han slitt litt mer, men desto gledeligere var det at han nå var like bak persen på 800 m. 1.51,09 holdt til en klar seier i A-heatet på Bislett, halvannet sekund foran Jørgen Kåshagen som var en lovende 400 m-løper, men som har slitt mye med skader før han nå er tilbake som sterk 800 m-løper.
I alt løp åtte mann under 2 blank.
Ragnar Nersten fra Gular spurter inn til seier i B-heatet på 800 m. Til tross for at han gav jernet stoppa klokka så vidt på feil side av 2-tallet: 2.00,19 ble sluttida. (Foto: Samuel Hafsahl)
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Sondre Juven | Nesbyen IL Friidrett | 1,51,09 |
2 | Jørgen Kåshagen | Moelven IL | 1,52,84 |
3 | Mats Morgan Langøy | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 1,55,59 |
4 | Magnar Lundberg | Hommelvik IL | 1,56,25 |
5 | Henrik Hanssen | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 1,57,09 |
6 | Sigurd Landsverk Evjen | Ranheim IL | 1,57,76 |
7 | Thomas Antonio Blücher | Gneist,IL | 1,57,90 |
8 | Peder Talsnes | Strindheim il | 1,57,94 |
9 | Abdirahim Abdullahi Dahir | Tjalve, IK | 2,01,42 |
10 | Manolito Musters | TFTDG | 2,02,09 |
11 | Sindre Fredriksen | Sarpsborg IL | 2,02,16 |
Heat: 2
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Ragnar Nersten | Gular, IL | 2,00,19 |
2 | Andreas Grimerud | Moelven IL | 2,01,77 |
3 | Kaspar Akilles Lilja | Ås IL | 2,01,85 |
4 | Jonas Krossøy | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 2,02,56 |
5 | Jacob Pérez Wibe | Mosvik IL - Friidrett | 2,03,77 |
6 | Elias Tesfamichael Negassi | Lillehammer IF | 2,04,01 |
7 | Mads Nilsen | Herkules Friidrett | 2,05,21 |
8 | Halvor Nordengen Mikkelsen | Friidrettsklubben Ren-Eng | 2,06,84 |
9 | Jørgen Evensen Lund | Gjøvik Friidrettsklubb | 2,07,27 |
10 | Henrik Fjeld | Vidar, Sportsklubben | 2,18,19 |
Georg Ovesen | Kristiansand Løpeklubb | DNS |
Heat: 3
Plass: | Navn: | Klubb | Resultat: |
---|---|---|---|
1 | Tor Alfred Bredesen | Snøgg Friidrett | 2,09,31 |
2 | Johan Sebastian Evensen | Ullensaker/Kisa IL Friidrett | 2,10,04 |
3 | David Tesfaye Vågbø | Moelven IL | 2,14,32 |
4 | Anders Skeie Haugene | Drøbak-Frogn IL | 2,14,86 |
5 | Theodor Raaberg | BUL, IL i | 2,15,94 |
6 | Sweder Visser | TFTDG | 2,16,17 |
7 | Jakob Froyn Lie | Tyrving IL | 2,17,05 |
8 | Linus Degland Heiervang | Tyrving IL | 2,22,31 |
9 | Jan Billy Aas | Kråkstad IL | 2,26,80 |
10 | Jos Boerema | TFTDG | 3,12,40 |