
Gjennomfører halvmaraton med rullestol
Konrad Åsnes ble lam fra livet og ned etter en stupeulykke for fem år siden. Nå trener han mot halvmaratondistansen i rullestol.
Konrad levde et aktivt liv før han ble lam, og ville fortsette med det også etter den fatale stupeulykken.
Håndballen har han lagt på hylla, men han drar fortsatt på fjellturer.
– Det er kjedelig å sitte i ro. Jeg liker å være i aktivitet, sier Konrad som har meldt seg på halvmaratondistansen i Fjordkraft Bergen City Marathon.
Konrad pleier å spille rullestolrugby, dra på løpeturer med kompiser og han trener styrke.
Viktig med styrketrening
For Konrad har armene blitt viktigere enn beina. Han trener derfor mer styrke enn kondisjon.
– Jeg har styrketrening to ganger i uka. Kjører da mye med lette vekter og mange repetisjoner for å få utholdende styrke. I tillegg drar jeg på løpeturer med venner eller assistenter, sier han.
Tempoet han får på rullestolen passer godt med løpefarten til de andre.
– Vi holder lik fart på flatene. I motbakkene må de vente litt på meg, mens jeg triller lettere enn de løper nedover, sier han.

Trenger assistanse
Konrad er 21 år og studerer samfunnsøkonomi i Bergen. Han er avhengig av assistenter for å komme seg ut på trening. Han skal også ha med assistenter under deltakelsen i Bergen City Marathon.
– Jeg vil trenge litt hjelp opp Fjellveien, men regner for det meste med å klare meg selv. Målet er å fullføre innenfor makstida, sier han.
Skadefri
Selv om Konrad nå bruker armene mye både til hverdags og trening, har han ikke vært plaget med skader.
Han er takknemlig for at han kan holde på slik han gjør, og at det er så god tilgang på assistenter i Bergen.
– Jeg er avhengig av assistenter. Her i Bergen er det mange studenter som gjerne vil ha ekstrajobber. Det får vi som har behov for assistenter, glede av, sier han.