Magnus Tuv Myhre (469) og Filip Ingebrigtsen (317) er begge med på det norske 5000 m-laget. Magnus er i tillegg også kvalifisert på 10000 m.

21 norske mellom- og langdistanseløpere tatt ut til EM i Birmingham

Norge sender en fyldig tropp til EM i friidrett, og på 5000 m for menn er hele fire norske klare til innsats. Mesterskapet går i Birmingham 10.-16. august. 

Publisert Sist oppdatert

Jakob Ingebrigtsen erklærte seg klar for 5000 meteren etter langvarig skade, og han får også med seg storebror Filip som kvalifiserte seg via ranking. De to andre norske på 5000 m er Andreas Fjeld Halvorsen og Magnus Tuv Myhre. Andreas er i tillegg meldt på 1500 og Magnus 10000 m.

På 1500 m får Andreas Fjeld Halvorsen selskap av Narve Gilje Nordås, mens Tobias Grønstad er eneste nordmann på 800 m. Det samme er Jacob Boutera på 3000 m hinder.

På maraton stiller Norge med tre mann til tross for at våre tre beste – Awet Kibrab, Sondre Nordstad Moen og Zerei Kbrom Mezngi – valgte å ikke bli med. De tre EM-debutantene er Erik Lomås, Sjur Prestsæter og Eivind Øygard.

Erik Lomås debuterer i EM der han skal løpe maraton. Persen til 33-åringen er på 2.13.57.

Mellom- og langdistanse menn

Løper Klubb Distanse
Tobias GrønstadIK Tjalve800 meter
Andreas Fjeld HalvorsenUllensaker/Kisa IL1500 meter og 5000 meter
Narve Gilje NordåsSandnes IL1500 meter
Jakob Asserson IngebrigtsenSandnes IL5000 meter
Filip Mangen IngebrigtsenSandnes IL5000 meter
Magnus Tuv MyhreIK Tjalve5000 meter og 10000 meter
Jacob BouteraUllensaker/Kisa IL3000 meter hinder
Erik LomåsSalangen ILmaraton
Sjur PrestsæterSK Vidarmaraton
Eivind ØygardJølster ILmaraton

11 norske kvinner er tatt ut

Pernille Karlsen Antonsen og Amanda Grefstad Frøynes er Norges to skarpskodde kvinner på 800 m, mens Anne Gine Løvnes, Marte Hovland og Ingeborg Østgård fordeler ansvaret på 1500 m.

Også på 5000 m er det tre norske med: Amalie Sæten, Anne Marie Nordengen Sirevåg og Madelène Wanvik Holum. Sirevåg er også påmeldt 10000 m der hun får selskap av Hanne Mjøen Maridal.

Norge stiller ikke med noen kvinner i maratonløpet, men på 3000 m hinder har vi med to – Andrea Nygård Vie og Vilde Våge Henriksen.

Trond Mohn Games 2026: Pernille Karlsen Antonsen Amanda Frøynes
Pernille Karlsen Antonsen og Amanda Frøynes har hatt mange friske dueller på 800 m. Nå er begge tatt ut til å representere Norge i EM i Birmingham.

Mellom- og langdistanse kvinner

Løper Klubb Distanse
Pernille Karlsen AntonsenIL Norna-Salhus800 meter
Amanda Marie Grefstad FrøynesIK Tjalve800 meter
Anne Gine LøvnesIK Tjalve1500 meter
Marte HovlandUllensaker/Kisa IL1500 meter
Ingeborg ØstgårdIK Tjalve1500 meter
Amalie SætenSK Vidar5000 meter
Madelene Wanvik HolumSK Vidar5000 meter
Hanne Mjøen MaridalStrindheim IL10000 meter
Anne Marie Nordengen SirevågSK Vidar5000 meter og 10000 meter
Andrea Nygård VieIL Gular3000 meter hinder
Vilde Våge HenriksenSK Vidar3000 meter hinder

Hele det norske laguttaket

Powered by Labrador CMS