Anita Iversen Lilleskare og Anders Sommer vant Ulriken Opp
Det ble motbakkespesialisten Anita Iversen Lilleskare og fjorårets Stoltzen-vinner Anders Sommer som klarte å komme seg raskest opp til Ulriken i årets utgave av Ulriken Opp.
Det var 221 deltagere som registrerte seg med et resultat i årets Ulriken Opp, som denne gang hadde to løypealternativer, Grieg Oppstemten Opp og Drevelin Montana Classic. I år var trail-løypen kuttet ut, og begge de to gjenværende løypene gikk opp trappene. Forskjellen her var at den ene startet ved Ulriksbanenes nedre stasjon, men den andre startet lenger oppe, ved Montana. Og Montanaløypen hadde mosjonsklasse, mens den andre hadde konkurranseklasse.
I tillegg var det en klasse for Cani Cross, som er et løp med hund og fører.
Alle resultater Ulriken Opp 2026
10 beste kvinner, Grieg Oppstemten Opp:
| Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Tid |
| 1 | 408 | Rikke Færø Linde | Varegg Fleridrett / Varegg | 20:11 |
| 2 | 271 | Marianne Landro | Bergen | 20:36 |
| 3 | 410 | Margrethe Gravelsæter Søreng | Fana Skiskyting | 21:20 |
| 4 | 296 | Kristin Tunsberg | Fyllingsdalen | 21:28 |
| 5 | 379 | Oda Elisabeth Knudsen | Turnstone | 22:15 |
| 6 | 372 | Ingrid Meling Spikkeland | Kristiansand S | 22:19 |
| 7 | 338 | Stina Aadland Jensen | Eidsvåg I Åsane | 22:47 |
| 8 | 371 | Teresa Melvær | Ask Friidrett / Løp Sammen Askøy | 22:50 |
| 9 | 290 | Ranveig Seim Brekke | Rådal | 23:14 |
| 10 | 281 | Helene Ziv | Bønes | 23:33 |
10 beste menn, Grieg Oppstemten Opp:
| Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Tid | Nasjon |
| 1 | 100 | Anders Sommer | Varegg Fleridrett | 17:08 | NOR |
| 2 | 80 | Matthieu Drilhon | Saint-Cloud | 17:14 | FRA |
| 3 | 28 | Henrik Håkansson | Varegg Fleridrett | 17:41 | SWE |
| 4 | 11 | Joel Dyrhovden | Samnanger IL | 17:59 | NOR |
| 5 | 41 | Anders Kjærevik | BFG Bergen Løpeklubb | 18:24 | NOR |
| 6 | 7 | Jens Dybvik | BFG Bergen Løpeklubb / BFG Bergen Løpeklubb / Team Drevelin | 18:45 | NOR |
| 7 | 32 | Markus Bratteteig | Loddefjord | 19:29 | NOR |
| 8 | 38 | Henrik Lien | Varegg Fleridrett | 19:32 | NOR |
| 9 | 15 | Vegard Lauritsen | Grøtavær Kloakklag | 19:35 | NOR |
| 10 | 3 | Bjarne Andreas Bakke | Fjellgeitene | 19:37 | NOR |
Anders Sommer er klar for EM i fjelløping
Anders Sommer vant konkurranseklassen i Grieg Oppstemten Opp foran franske Grieg Matthieu Drilhon. Anders var også vinneren av fjorårets Stoltzekleiven Opp, som kanskje er det meste prestisjefylte motbakkeløpet i Bergen.
– Er du den nye motbakkekongen nå da?
– Enn så lenge, men det kan jo fort endre seg. Men det var veldig stas da. Dette var skikkelig gøy, innrømmer Anders.
Anders Sommer er tatt ut på det norske laget som neste helg skal delta i EM i fjelløp i Slovenia. Der skal han løpe det som, rart nok, kalles «short trail», som er en 52 km fjelløype.
– Dette blir veldig forskjellig fra Stoltzen og Ulriken opp. Jeg har hatt en del langturer i det siste, så jeg var faktisk litt usikker på om jeg skulle stille opp her, sier Anders til Kondis.
– Det blir første gang på den distansen, så jeg har ikke noen ambisjoner, utenom å få en god gjennomføring. De siste 20 kilometerne kan bli ganske tunge, frykter Anders Sommer.
Kvinnepallen: ungdom pluss rutine
Anita Iversen Lilleskare er etter hvert ganske rutinert med fjell- og motbakkeløping på høyt nivå, hun løper nå i klasse K45/49. På premiepallen fikk hun selskap av Live Færø Linde, som er i klasse K12/13. Hun har likevel en god del erfaring, alderen tatt i betraktning, godt hjulpet av å være del av en veldig løpsglad familie.
Anita Iversen Lilleskare skal i likhet med Anders Sommer delta i EM i fjelløp neste helg.
– Hva er ambisjonene i EM da?
– Ambisjonen er å gjøre så godt jeg kan, og håpe på best mulig plassering. De er rågode de som deltar i de løpene der altså!
– Ikke premiepallen der altså?
– Nei, nei. Det skjer ikke. Da må alle de andre falle!
Tredjeplassen gikk denne gangen til Emma Julie Dyrhovden, som har vært en av de aller beste på motbakkeløping og sykling på vestlandet de siste årene. Hun har vunnet Stoltzekleiven Opp tre ganger.
Emma var kjempefornøyd med å ta tredjeplassen her.
– Det var egentlig som forventet, fordi dette løpet her er litt lenger enn Stoltzen. Det er ikke så bratt. Så da har jeg ikke den lille fordelen som jeg har på det aller bratteste i Stoltzen da, sier Emma Julie Dyrhovden.
Fransk outsider på andreplass
Blant mennene så fikk vi den gangen en fransk løper på andreplassen, Matthieu Drilhon. Matthieu forteller til Kondis at han har bodd i Bergen siden januar, og at han liker å løpe i fjellene:
– Jeg løper mye her. Jeg bor ved foten av Ulriken, så jeg kjenner løypen opp godt, sier Matthieu Drilhon.
– I forrige uke tok jeg en test, og jeg var 30 sekunder raskere enn i dag.
Men han kommer ikke fra alpedelen av Frankrike, men fra de vestlige delene, i Bretagne. – Der er det ikke så høye fjell.
– Jeg prøver å lære norsk, men det er ikke så lett, for dere snakker så superfort, påstår Matthieu.
– Neste år vil jeg gjøre dette løpet igjen, og da skal jeg snakke norsk, sier Matthieu Drilhon til Kondis, på engelsk.
Joel Dyrhovden utenfor pallen
En som så vidt havnet utenfor premiepallen var fjorårsvinner Joel Dyrhovden. Han har vært i motbakketoppen i en årrekke, han vant for eksempel Stoltzekleiven Opp i både 2009 og 2022.
– Dette var som forventet, sier Joel Dyrhovden til Kondis, og minner oss på at han har en pers her på 16:05. I dag løp han på 17:59.
– Jeg har trent altfor lite, og har vært litt småsyk. Jeg har vært litt lei i år egentlig, og har trent litt mindre ja. Men nå har jeg begynt å få litt mer motivasjon igjen.
– Jeg ser frem til Kvasshovden Opp, der er det jubileumsløp i år. Og så har vi jo Gullspretten, Gullfjellet Rett opp, som vi i Samnanger IL arrangerer, sier Joel.
– Dette er jo brutale løp med veldig mange bratte høydemeter. Du liker de knallharde løpene tydeligvis?
– Ja, jeg gjør det. Det er vondt, men det er jo kjekt når du er i form da. Ingenting er bedre enn det da, å flyte oppover fjellene.
– Men det kjennes jo veldig brutalt hvis du ikke er i form, erkjenner Joel Dyrhovden.
10 beste kvinner Drevelin Montana Classic:
| Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Tid |
| 1 | 408 | Rikke Færø Linde | Varegg Fleridrett / Varegg | 20:11 |
| 2 | 271 | Marianne Landro | Bergen | 20:36 |
| 3 | 410 | Margrethe Gravelsæter Søreng | Fana Skiskyting | 21:20 |
| 4 | 296 | Kristin Tunsberg | Fyllingsdalen | 21:28 |
| 5 | 379 | Oda Elisabeth Knudsen | Turnstone | 22:15 |
| 6 | 372 | Ingrid Meling Spikkeland | Kristiansand S | 22:19 |
| 7 | 338 | Stina Aadland Jensen | Eidsvåg I Åsane | 22:47 |
| 8 | 371 | Teresa Melvær | Ask Friidrett / Løp Sammen Askøy | 22:50 |
| 9 | 290 | Ranveig Seim Brekke | Rådal | 23:14 |
| 10 | 281 | Helene Ziv | Bønes | 23:33 |
10 beste menn Drevelin Montana Classic:
| Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Tid |
| 1 | 411 | Benjamin Bjaanes Svellingen | Sandnes | 17:01 |
| 2 | 283 | Kevin Gloppen | Loddefjordløperne | 17:48 |
| 3 | 319 | Preben Morken | Nh-Taxi | 18:19 |
| 4 | 268 | Even Torvanger | Tom Cribb Sport Running Club | 18:40 |
| 5 | 310 | Louis Rigaud | HI Montana | 18:41 |
| 6 | 299 | Martin Valen | Kantega | 18:56 |
| 7 | 342 | Kjetil Gloppen | Loddefjordløperne | 19:11 |
| 8 | 293 | Atis Vitols | Fyllingsdalen | 19:18 |
| 9 | 412 | Gunnar Rise | Matskogen, Landås | 19:29 |
| 10 | 401 | Johan Olai Nes | Statens Vegvesen | 19:52 |
Resultater CaniCross
| Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Tid |
| 1 | 700 | Anders Søyland | Viking, TIF | 16:59 |
| 2 | 704 | Didrik Andersson | Bergen | 17:26 |
| 3 | 705 | Eivind Bachmann | Bergen | 17:57 |
| 4 | 701 | Aleksander Ek | Bergen Trekkhundklubb | 19:47 |
| Plass | Startnr. | Navn | Klubb | Tid |
| 1 | 702 | Beate Vinkler Rasmussen | Bergen Trekkhundklubb | 19:01 |
| 2 | 703 | Petronille Sørlie | Bergen Trekkhundklubb | 20:18 |