Blodslitet i Ålesund går onsdag for 45. gang
Onsdag 9. september kl. 18.00 går årets Blodslit i Ålesund. Løpet arrangeres for 45. gang og har start øverst i Fagerlia der turvegen som går over Aksla starter.
Løypa er 6,71 km og går ut til Fjellstua, før løperne vender tilbake via bilveien mot Kråmyra og videre på turveien tilbake til Fagerlia. Underlaget varierer mellom gruset turveier og litt asfalt.
Blodslitet er en ganske spesiell utfordring: Første del opp mot Fjellstua belønner løpere som klarer å holde høy fart i motbakkene, mens returen gir mulighet til å hente inn tid. Med 6,7 km totalt blir det trolig en kamp der disponering av kreftene kan bli avgjørende. Lærekollegiet ved skolen bruker alltid å stille med en fyldig tropp. De kaller dette årets utfordring.
Dette er byens eldste, nåværende løp og mange mener byens artigste løp. Løypen er varierende og utsikten fra Fjellstua er kjent for de fleste. Løpet fortjener langt flere deltakere enn det har vært de siste årene. Lærerne stiller med vakter og setter sperrebånd der det kan løpes feil. Det blir premie til beste mann og kvinne. I målområdet blir det tilgang til saft og cola. Arrangør er lærerne ved Ålesund v.g.s. og Ålesundløpene.
Blodslitet har en lang historie. Det første løpet i Blodslitet gikk allerede i 1982. Lars Roger Lundanes er innehaver av løyperekorden fra året 1985, og den er på 23.07. Løyperekorden for kvinner har Live Johannessen Solheimdal på tiden 24.35. (2023). I fjor prøvde Arne Kalland-Olsen å ta løyperekorden for menn, men var fattige 19 sekund unna. Kan noen ta rekorden i år i år?
Løpet går som planlagt, til tross for kong Haralds dødsbudskap. Løpet går etter begravelsen