Tre testpersoner prøvde FlexBeam over tid for å se om rødlysterapi kunne bidra til bedre restitusjon og mindre smerter.Foto: Recharge Health
FlexBeam:
Kan rødlysterapi lindre smerter og plager?
FlexBeam er et norskutviklet apparat som bruker rødlysterapi og markedsføres som et hjelpemiddel for kroppens restitusjons- og reparasjonsprosesser. Vi lot fire personer med ulike plager teste produktet over tid. Erfaringene spriker – og illustrerer både potensialet ved rødlysterapi og begrensningene ved denne typen tester.
Dette er en utvidet versjon av saken som stod på trykk i Kondis nr. 5-2026
Dette er en utvidet versjon av saken som stod på trykk i Kondis nr. 5-2026
Det har hendt flere ganger at jeg har ønsket å kunne lage en «kopi» av meg selv. En kopi som tok et annet veivalg enn meg, slik at vi senere kunne sammenligne resultatene og se hva som faktisk fungerte best.
Det kan være i forbindelse med trening der den ene versjonen trente på én måte, mens den andre valgte en annen metode. Men det gjelder også produkttesting, der det ofte er vanskelig å vite om det faktisk er produktet som gir effekt – eller om utviklingen ville kommet uansett.
Kort sagt: Fungerer produktet slik det lover?
Testen av FlexBeam er et slikt tilfelle. Tenk om én versjon av meg brukte FlexBeam, mens den andre fortsatte som før. Ville det vært noen forskjell?
Dessverre (eller heldigvis?) er det foreløpig ikke mulig å lage slike kopier. I stedet lot vi fire personer i Kondis teste FlexBeam over en lengre periode. De hadde ulike plager og ulik treningsbakgrunn. Erfaringene deres kan du lese lenger ned i artikkelen.
Hva er rødlysterapi?
Men aller først: Hva er egentlig rødlysterapi?
Rødlysterapi, også kalt fotobiomodulering, er en behandlingsform der rødt og nær-infrarødt lys brukes mot hud og underliggende vev. Typisk benyttes lys med bølgelengder mellom omtrent 600 og 900 nanometer. Tanken er at lysenergien tas opp i cellenes mitokondrier – ofte omtalt som cellenes «kraftverk» – og påvirker energiproduksjonen i cellene.
Dette kan igjen tenkes å påvirke biologiske prosesser som betennelsesrespons, blodsirkulasjon og vevsreparasjon. Rødlysterapi brukes i dag innen flere områder, blant annet rehabilitering, smertebehandling og idrett. Samtidig er dette et forskningsfelt i utvikling, der flere spørsmål fortsatt mangler klare svar.
Rødlysterapi: FlexBeam er et norskutviklet apparat for rødlysterapi. Enheten sender ut rødt og nær-infrarødt lys og markedsføres blant annet mot smerter og skader og for å gi bedre restitusjon.Foto: Recharge Health
Hva er FlexBeam?
FlexBeam er et bærbart apparat for rødlysterapi utviklet for lokal behandling av bestemte områder på kroppen. Enheten legges (eventuelt festes med borrelåsstropper) på området som skal behandles – for eksempel kne, skulder, rygg eller akillessene – og sender ut rødt og nær-infrarødt lys mot vevet under huden.
Ifølge produsenten benytter FlexBeam lys med bølgelengder som skal kunne trenge ulikt dypt inn i kroppen og påvirke biologiske prosesser knyttet til restitusjon og reparasjon. Produktet markedsføres blant annet mot smerter, skader, betennelser og for å gi raskere restitusjon etter trening. Kontrollpanelet har tre ulike styrker, og hvert behandling varer i ti minutter.
FlexBeam er laget av det norske selskapet Recharge Health og har en veiledende pris på 6990 kroner.
Hva sier forskningen?
Forskningen rundt rødlysterapi er interessant, men langt fra entydig. De siste årene er det publisert stadig flere studier som peker mot mulige positive effekter ved ulike tilstander. Forskning har blant annet vist lovende resultater innen smertebehandling, enkelte nervelidelser og ulike muskel- og skjelettplager. Innen idrett og trening tyder enkelte studier på at rødlysterapi kan bidra til mindre muskelømhet og raskere restitusjon etter hard belastning.
Samtidig understreker flere eksperter at dokumentasjonen fortsatt har begrensninger. Mange av studiene er små, behandlingsprotokollene varierer betydelig, og det er derfor vanskelig å trekke sikre konklusjoner om hvor stor effekten faktisk er. Det pekes på at den kliniske nytten fortsatt er uavklart for mange av bruksområdene som markedsføres, selv om forskningen generelt går i retning av at metoden kan ha biologiske effekter.
Rødlysterapi framstår verken som kvakksalveri eller som noen mirakelkur. Det finnes forskning som tyder på at behandlingen kan ha effekt under visse betingelser, men det er fortsatt behov for flere store og godt kontrollerte studier før forskerne kan gi bastante anbefalinger.
Det er samtidig viktig å skille mellom forskning på rødlysterapi generelt og forskning på enkeltprodukter som FlexBeam. Forskningen omtalt over gjelder behandlingsmetoden som helhet, ikke dette produktet spesifikt.
RØDLYSTERAPI: En testperson bruker FlexBeam på ankelen som del av behandlingen med rødlysterapi.Foto: Recharge Health
FlexBeam i praksis
Forskning kan si noe om effekten på gruppenivå, men ikke nødvendigvis hvordan enkeltpersoner opplever behandlingen. Vi lot derfor fire personer teste FlexBeam over tid og beskrive sine erfaringer:
Runar (61 år)
Etter anbefaling fra en løper jeg kjenner, kjøpte jeg FlexBeam i fjor høst da jeg slet med en lyskeskade og et vondt fotblad. Ved juletider klarte jeg også å pådra meg en hamstringsskade, og i tillegg har jeg en mer eller mindre kronisk kneskade.
Slik brukte jeg FlexBeam
Jeg har i noen perioder brukt FlexBeam flere dager i strekk på alle fire skadene, men som anbefalt har jeg også lagt inn noen fridager innimellom. Det har også vært noen få perioder på én til to uker hvor jeg ikke har brukt rødlys i det hele tatt.
Som oftest har jeg kjørt 10 minutter på hver skade på intensitet 2 eller 3 på skalaen som går fra 1 til 3. I andre perioder har jeg konsentrert behandlingen om den/de skaden(e) jeg har kjent mest til, og heller kjørt to-tre 10-minuttere på hver av skadene.
Opplevelse i bruk
Jeg synes FlexBeam er nokså lettvint å bruke, men en må ta seg tid til å justere eller bytte borrelåsreim alt etter hvor på kroppen apparatet skal nyttes.
Selve behandlingen oppleves som behagelig og gir en varm og god følelse på de stedene det brukes. Jeg har som oftest brukt det om kvelden, også med tanke på en eventuell beroligende effekt før leggetid.
Resultat
Siden jeg ennå ikke er kvitt noe av de fire nevnte skadene, har jeg ikke grunnlag for å si at FlexBeam gjør underverker. Hamstringen lugger, lysken kjennes når løpeturene blir lange, og kne og fotblad sier de fleste dager ifra med hørbart volum.
For både hamstrings- og lyskeskaden har jeg samtidig med FlexBeam-bruken kjørt et nokså omfattende rehabprogram med styrkeøvelser, og det er grunn til å tro at både tida og styrkeøvelsene ville resultert i framgang også uten bruk av FlexBeam, men jeg er åpen for at rødlysbehandlingen kan ha bidratt positivt. Men siden det ikke går å måle hvilke faktorer som har bidratt hvor mye til framgangen, kan jeg til tross for over et halvårs bruk ikke være sikker på om rødlyset har hjulpet mot skadene.
I det halve året jeg har brukt Flexbeam har jeg sovet noe bedre enn snittet for de ti siste årene, og jeg skal ikke avvise at det kan være en sammenheng.
Vurdering
Om jeg skal forsøke meg på en konklusjon, så er den at jeg ikke har godt nok grunnlag til å konkludere. Et såpass dyrt apparat bør i det minste gi en merkbar placeboeffekt, men trua på at FlexBeam hjelper mot kroniske skader, har ikke økt gjennom de sju månedene jeg har brukt det. Trua er likevel såpass stor at jeg fremdeles har apparatet lett tilgjengelig slik at jeg kan gi meg sjøl en omgang eller tre.
Kort oppsummert
Opplevd effekt: Ingen målbar, men er ikke bort fra at rødlyset har bidratt positivt.
Brukervennlighet: Relativt høy.
Anbefales: Jeg vil ikke anbefale noen å kjøpe apparatet basert på min erfaring med det. Undersøk i stedet grundig hva både studier og andres erfaring sier dersom du vurderer å investere både penger og tid på rødlysterapi.
-
Bjørn (53 år)
Bakgrunn
I mange år har jeg slitt med stramme og «påkjente» hamstrings – et ikke uvanlig fenomen blant løpere. Smertenivået har variert i perioder – alt fra at jeg ikke har kunnet løpe i det hele tatt og det også har vært smertefullt å sitte, til at det har fungert ganske godt.
Slik brukte jeg FlexBeam
Over en periode på seks uker har jeg brukt FlexBeam med en totalt 30 minutter lang «økt» fordelt som ti minutter med apparatet festet rundt låret/hamstrings, ti minutter på baksiden av kneet (knehasen) i overgangen fra lår til legg og til slutt ti minutter i korsryggen. Jeg har brukt apparatets kraftigste/dypeste stråling (styrke 3). Denne økta har jeg kjørt daglig i fem dager – etterfulgt av to dagers «hvile». Slik apparatets instruksjoner sier.
Opplevelse i bruk
FlexBeam leveres i et praktisk og forholdsvis kompakt etui. Apparatet plasseres oppå området som skal behandles og festes eventuelt ved hjelp av medfølgende borrelåsbånd.
I testperioden opplevde jeg batteritiden som ganske bra. Ved bruk på høyeste styrke (styrke 3) holdt en opplading til rundt åtte behandlinger à ti minutter. Opplading tar omtrent to timer, og apparatet kan også brukes mens det lades. Som for alle andre elektroniske produkter, så vil batteriet svekke seg over tid når det er ladet opp og ut mange ganger. Det er to års garanti på batteriet og fem års garanti ellers på produktet.
FlexBeam er enkelt og intuitivt i bruk. Det eneste jeg savnet var en fjernkontroll eller mulighet for styring via mobiltelefon når apparatet er plassert på steder der kontrollpanelet er vanskelig å se eller nå. Ifølge produsenten er dette noe som vurderes i fremtidige versjoner.
Resultat
Allerede etter rundt én ukes bruk opplevde jeg at plagene i hamstrings ble mindre. Gjennom testperioden har problemene vært mindre fremtredende enn de har vært på lenge – ja, mot slutten nærmest fraværende.
Samtidig er det vanskelig å vite hvor stor del av forbedringen som eventuelt skyldes FlexBeam. I samme periode ble det varmere i været, og løpeøktene ble gjennomført på mykere underlag i lysløype i stedet for på hard asfalt – noe som også kan ha bidratt positivt. Derfor er det umulig å fastslå noen klar årsakssammenheng. Sannsynligvis skyldes forbedringen en kombinasjon av flere ting.
Vurdering
Mine erfaringer med FlexBeam er positive. Samtidig er det umulig å vite sikkert hvor stor del av forbedringen som skyldes selve produktet. FlexBeam fremstår uansett ikke som noen mirakelkur som erstatter fysioterapi, styrketrening eller annen behandling. Men for personer som sliter med tilbakevendende muskel- og belastningsplager, og som er villige til å investere en såpass stor sum i et produkt, kan det være et interessant supplement å prøve.
Basert på både forskningen og mine egne erfaringer virker det mest realistisk å forvente mulige effekter på restitusjon, muskelømhet og mindre plager – snarere enn å helbrede mer alvorlige, langvarige og kroniske skader.
Kort oppsummert
Opplevd effekt: God, men usikker årsakssammenheng
Brukervennlighet: Høy
Anbefales: Ja, med forbehold
-
Marianne (62 år)
Bakgrunn
Jeg ble med på testen primært på grunn av akillesproblemer i høyre bein, en skade som har kommet og gått over flere år. I perioder har det fungert bra, og jeg har kunnet løpe mye, men i den seinere tida, før jeg startet testingen av apparatet, har det begrenset meg til kun å kunne løpe 20-25 kilometer i uka.
Da jeg startet testingen av apparatet, kjente jeg også på en begynnende senebetennelse i høyre underarm. Dette er et problem som kommer og går, og som jeg pleier å behandle med pulsvarmere i ull. Det å tilføre varme, og sikre at jeg ikke fryser på håndleddene, pleier å gjøre at problemet forsvinner før det får utviklet seg til å bli noe alvorlig. Jeg valgte å kjøre noen runder med behandling også på håndleddet og underarmen.
Slik brukte jeg FlexBeam
Jeg brukte apparatet slik det gikk fram av brukerveiledningen.
Behandlingen startet 29. mars og ble kjørt regelmessig i henhold til programmet fram til 4. mai. Jeg fikk økte plager av behandlingen, og det sved på oversiden av hælen under behandlingen mot slutten av den serien der baksiden av hælen skulle behandles. Jeg hadde også begynt å hovne opp både på innsiden av hælen og rett bak. Jeg tok kontakt med leverandøren, som mente dette var normalt, og anbefalte at jeg tok en liten pause fra behandlingene, for senere å starte opp med redusert tid på seriene.
Det må sies at jeg på dette tidspunktet ikke lenger var løpbar. Jeg hadde min siste løpetur 2. mai. Jeg kunne heller ikke gå uten smerter i akilles. Selv det å stå mye var smertefullt.
Jeg tok da en ukes pause, og startet opp med kun halvparten av tida som var foreskrevet i programmet. Da smertene kom tilbake, tok jeg ytterligere pause og startet opp igjen med kun 5 minutter på hver side av hælen, og 5 minutter på leggen. Ikke noe rett bak hælen hvor smertene var størst. Hele tida la jeg inn to dagers pause i behandlingen minst hver femte dag.
Status nå 2. juni er en tydelig kul på innsiden av hælen og en mindre kul rett bak samt stivhet i akilles hele døgnet. Jeg er verken løpbar eller klar for å gå lengre turer, og jeg må holde meg i gelenderet når jeg går nedover i trapper.
Som nevnt behandlet jeg også en begynnende senebetennelse i høyre underarm. Også denne ble gjennomført i henhold til brukerveiledningen. Jeg kom tidlig i gang med behandlingen, og trengte ikke holde på lenge før både slitenheten og de begynnende smertene forsvant.
Opplevelse i bruk
FlexBeam er lett å bruke, tar liten plass, veier minimalt, og er enkel å ta med i en sekk om du skal på reise. Jeg tok det med i håndbagasjen under en Spaniatur, og kunne bruke apparatet regelmessig selv om jeg var på reise.
Selv om jeg kjente en liten svie på baksiden rett over hælen mot slutten av syklusen for behandlingen av området, merket jeg ingenting under behandling andre steder. Dette er en smertefri behandling, og det er mulig å la FlexBeam jobbe mens du selv slapper av.
Resultat
Mine kroniske akillesproblemer ble verre av behandlingen. Da jeg tok kontakt med FlexBeam med mine bekymringer, rådspurte konsulenten legen de hadde i teamet, og kom tilbake til meg med beroligende kommentarer og gode råd fra legen i teamet. Det gjorde at jeg utviste tålmodighet og holdt ut en stund til.
Akillesen min har imidlertid ennå ikke blitt bra, men den begynnende senebetennelsen i underarmen ble raskt helet.
Vurdering
Jeg har blandede følelser etter bruk av produktet. Jeg er bekymret for utviklingen av betennelsen i akilles. Dette til tross for leverandørens forsikringer. Ifølge leverandøren må en regne med å bruke lengre tid på kroniske skader enn ferske. Når forbedringen lar vente på seg selv etter to måneders bruk, tørr jeg ikke lenger utsette den kroniske hælen min for belastningen. Jeg har imidlertid fortsatt tro på apparatet til bruk i restitusjonsøyemed og ved små vondter som kan være en begynnende overbelastning.
Kort oppsummert
Opplevd effekt: Litt
Brukervennlighet: Høy
Anbefales: Usikker
-
Veronika (33 år)
Bakgrunn
Hverdagen blir fylt av flere forskjellige sporter, som løping, klatring og stisykling, og hvilken vondter jeg har til enhver tid kan variere veldig. Hovedgrunnen til at jeg ville teste FlexBeam var at jeg pådro meg en belastningskade i arm og skulder etter et downhill-ritt på sykkel. Ellers har jeg ofte støle muskler og småskader, så tenkte å teste FlexBeam på litt forskjellig da jeg var nysgjerrig på hvordan den fungerte på forskjellige type vondter.
Slik brukte jeg FlexBeam
På belastningsskaden i armen som jeg slet med å få vekk, brukte jeg FlexBeam to ganger dagen og skaden begynte endelig å helbrede seg fortere. I samme periode deltok jeg på Ekstremsportveko hvor det var forskjellige aktiviteter hver dag, og FlexBeam gikk på rundgang for å teste flere forskjellige typer skader og vondter på forskjellige mennesker.
Opplevelse i bruk
Da produktet ble testet på flere forskjellige steder på kroppen oppsto det derimot litt komplikasjoner med stroppene. De var litt korte, og det var vanskelig å feste produktet på en god måte rundt for eksempel skuldre. Ellers fungerte produktet bra.
Resultat
Etter å ha testet FlexBeam på flere forskjellige type skader og vonde muskler, har den variert effekt.
På noen skader, som belastede sener, funket produktet veldig bra. Jeg ble kvitt belastningskaden i armen, og en venn av meg fikk mye mindre vondt i ryggen. På andre vondter, som stølhet eller stive muskler, kjente jeg derimot lite forbedring.
Vurdering
Det var veldig interessant å teste FlexBeam og se hva den funket på og ikke. Det er et produkt som kan være nyttig å ha for dem som ofte får belastningskader, men ikke for å kurere stølhet.
Kort oppsummert
Opplevd effekt: På noen skader
Brukervennlighet: Middels
Anbefales: Ja
Oppsummering: Lovende for noen – usikkert for andre
Det er vanskelig å trekke bastante konklusjoner ut fra erfaringene til fire personer. Samtidig illustrerer testen noe som også går igjen i forskningen på rødlysterapi: Effekten ser ut til å variere fra person til person og fra plage til plage.
Et par av testpersonene opplevde tydelig bedring i plagene gjennom testperioden. En annen rapporterte ingen målbar effekt på flere kroniske skader, selv etter lang tids bruk. Og en opplevde en forverring av kroniske akillesplager, men en positiv effekt på en begynnende senebetennelse i underarmen.
Felles for alle fire er at FlexBeam oppleves som enkel å bruke, men at ingen av testpersonene kan slå fast med sikkerhet hvor stor betydning apparatet har hatt sammenlignet med andre faktorer som trening, rehabilitering eller naturlig tilheling.
Forskningslitteraturen peker i retning av at rødlysterapi kan ha positiv effekt på blant annet restitusjon, muskelømhet og enkelte smerteplager. Samtidig er dokumentasjonen fortsatt begrenset, og det finnes ingen garanti for effekt på den enkelte skade eller plage.
Vår samlede vurdering er derfor at FlexBeam fremstår som et gjennomtenkt og brukervennlig produkt, men at effekten ser ut til å være svært individuell. For noen kan det være et nyttig supplement til trening, restitusjon, rehabilitering og annen behandling. For andre vil effekten være mindre tydelig – eller utebli helt.