Flott ferd gjennom marka for nesten 1000 nordmarkstravere
Det var flotte forhold med stort sett tørre stier og nydelig høstvær da nesten 1000 sprekinger fullførte dobbel, hel, halv eller kvart Nordmarkstraver. De unge kunne springe Knøttetraver’n, mens de superunge kunne bli med i vogna til mamma eller pappa på Triller’n.
Nordmarkstraver’n ble arrangert for 54. gang, og det som lenge var et én-distanseløp – 30 km fra Stryken til Sognsvann – har nå en rekke tilbud. Dobbeltraverne løper 30-kilometeren tur-retur, mens Halvtraverne starter på Skar innerst i Maridalen og gjør unna 16 km til mål ved Nordberg skole. Kvarttraverne og trillerne starter også i Maridalen, ved Hammeren.
I de tre lengste løypene som går ca. halvt om halvt på grusvei og teknisk krevende stier, møtes både løpere, skiløpere og o-løpere til dyst.
Vinneren av herreklassen på Heltraveren, Olaf Talmo, har fartstid som satsende Ski Classics-langrennsløper, men jobber nå for fullt og har degradert seg til mosjonist. Men han er en helt klart sprek mosjonist og med 2.06,15 vant 25-åringen med over minuttet.
– Det gikk veldig greit til de bratte nedoverbakkene begynte. Da kjente jeg godt at låra ikke var vant med dette. Men jeg maktet å henge med teten, og på grusveipartiet mot slutten klarte jeg å løpe ifra, fortalte Talmo til Kondis i målområdet.
Også vinneren av Dobbeltraveren, Wictor Holme, har bakgrunn som skiløper.
– Jeg satsa langrenn til og med videregående, men så kutta jeg ut og begynte egentlig ikke å løpe noe særlig før i fjor. Dette er det første løpet jeg vinner, og det var veldig moro. Jeg fant en god flyt og kunne løpe i min egen fart, fortalte Holme om både jobber og løper for Löplabbet.
Den 60 km lange Dobbeltraver’n var 23-åringens andre utraløp noensinne. Debuten kom med 18. plass på 80 kilometeren i Ecotrail Oslo i vår. Nå gikk det langt bedre, og med 5.31.58 var han nesten 25 minutter foran andremann Audun Bergan.
Caroline Gjessing Nome vant kvinneklassen på 6.19.18 og hadde bare tre menn foran seg i mål. Linn Beate Petersen Onsrud vant Heltraver’n på 2.25.57, drøye 10 minutter foran Maria Leseth Føyen.
Før starten på Halvmaraton slo Kondis’ utsendte av en prat med Tor Norlund som løper for IK Grane Arendal Friidrett. Som gammel kulestøter og diskoskaster hadde han ingen ambisjoner om å blande seg inn i teten i 60-årklassen, men han synes Nordmarkstraver’n er et fint løp, og til mål skulle han også i år.
– Før så nøyde jeg meg med å vente i målområdet på kona som bruker å løpe Heltraver’n. Men så fikk jeg for noen år siden lyst til å være med sjøl, og da passet det fint at jeg løper Halvtraver’n. Da er jeg ikke i mål så lenge før henne.
Og til mål kom de begge. Tore løp på 2.11.14 og ble ikke sist i klassen. Fru Anne Goderstad Norlund kom på andreplass i klasse 65-69 år på pene 3.44.47, så her var det god innsats og vel gjennomført løp av begge to.
Og innsats og løpeglede viste alle de 983 som to seg til mål på en av distansene. Det var en nedgang fra fjorårets 1236, noe som nok er en indikasjon på at konkurransen om løperne er blitt veldig hard. Men med en snart 55-årig tradisjon og arrangert av lokale ildsjeler i IL Koll er nok ikke Nordmarkstraver’n det første løpet som dukker under.